network-manager-openconnect - en to da translation catalogue (967 entries)

en: Please enter your username and password
da: Indtast brugernavn og adgangskode

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: GlobalProtect login returned %s=%s (expected %s)
da: GlobalProtect-login returnerede %s=%s (forventede %s)

en: GlobalProtect login returned empty or missing %s
da: GlobalProtect-login returnerede tom eller manglende %s

en: GlobalProtect login returned %s=%s
da: GlobalProtect-login returnerede %s=%s

en: Please select GlobalProtect gateway.
da: Vælg GlobalProtect-gateway.

note: each entry looks like <entry name="host[:443]"><description>Label</description></entry>
en: %d gateway servers available:
da: %d tilgængelige gatewayservere:

en: Failed to generate OTP tokencode; disabling token
da: Kunne ikke danne OTP-symbolkode; deaktiverer symbol

en: Server is neither a GlobalProtect portal nor a gateway.
da: Serveren er hverken en GlobalProtect-portal eller -gateway.

en: Logout failed.
da: Logout mislykkedes.

en: Logout successful.
da: Logout lykkedes.

en: Ignoring unknown form submit item '%s'
da: Ignorerer ukendt indsend-element “%s” i formular

en: Ignoring unknown form input type '%s'
da: Ignorerer ukendt inputtype “%s” i formular

en: Discarding duplicate option '%s'
da: Kasserer duplikeret indstilling “%s”

en: Cannot handle form method='%s', action='%s'
da: Kan ikke håndtere formularmetode=“%s”, handling=“%s”

en: Unknown textarea field: '%s'
da: Ukendt tekstområdefelt: “%s”

en: Failed to allocate memory for communication with TNCC
da: Kunne ikke allokere hukommelse til kommunikation med TNCC

en: TNCC support not implemented yet on Windows
da: Understøttelse af TNCC i Windows er endnu ikke implementeret

en: No DSPREAUTH cookie; not attempting TNCC
da: Ingen DSPREAUTH-cookie; forsøger ikke TNCC

en: Failed to exec TNCC script %s: %s
da: Kunne ikke køre TNCC-skript %s: %s

en: Sent start; waiting for response from TNCC
da: Sendte start; venter på svar fra TNCC

en: Failed to read response from TNCC
da: Kunne ikke læse svar fra TNCC

en: Received unsuccessful %s response from TNCC
da: Modtog mislykket %s-svar fra TNCC

en: TNCC response 200 OK
da: TNCC-svar 200 OK

en: Second line of TNCC response: '%s'
da: TNNC-svarets anden linje: “%s”

en: Got new DSPREAUTH cookie from TNCC: %s
da: Fik ny DSPREAUTH-cookie fra TNCC: %s

en: Unexpected non-empty line from TNCC after DSPREAUTH cookie: '%s'
da: Uventet linje, som ikke er tom, fra TNNC efter DSPREAUTH-cookie: “%s”

en: Failed to parse HTML document
da: Kunne ikke fortolke HTML-dokument

en: Failed to find or parse web form in login page
da: Kunne ikke finde eller fortolke webformular på loginside

en: Encountered form with no ID
da: Stødte på formular uden ID

en: Unknown form ID '%s'
da: Ukendt formular-ID “%s”

en: Dumping unknown HTML form:
da: Dumper ukendt HTML-formular:

en: Form choice has no name
da: Formularvalg har intet navn

en: name %s not input
da: navnet %s er ikke input

en: No input type in form
da: Ingen inputtype i formular

en: No input name in form
da: Intet inputnavn i formular

en: Unknown input type %s in form
da: Ukendt inputtype %s i formular

en: Empty response from server
da: Tomt svar fra serveren

en: Failed to parse server response
da: Kunne ikke fortolke serverens svar

en: Response was:%s
da: Svaret var: %s

en: Received <client-cert-request> when not expected.
da: Modtog <client-cert-request>, selvom det ikke forventedes.

en: XML response has no "auth" node
da: XML-svar har ingen “auth”-knude

en: Asked for password but '--no-passwd' set
da: Bad om adgangskode, men “--no-passwd” angivet

en: Not downloading XML profile because SHA1 already matches
da: Downloader ikke XML-profil, fordi SHA1 allerede matcher

en: Failed to open HTTPS connection to %s
da: Kunne ikke åbne HTTPS-forbindelse til %s

en: Failed to send GET request for new config
da: Kunne ikke sende GET-forespørgsel for ny konfiguration

en: Downloaded config file did not match intended SHA1
da: Downloadet konfigurationsfil matchede ikke tilsigtet SHA1

en: Downloaded new XML profile
da: Downloadede ny XML-profil

en: Error: Running the 'Cisco Secure Desktop' trojan on this platform is not yet implemented.
da: Fejl: Kørsel af “Cisco Secure Desktop trojan” er endnu ikke understøttet på denne platform

en: Failed to set gid %ld: %s
da: Kunne ikke indstille gid %ld: %s

en: Failed to set groups to %ld: %s
da: Kunne ikke angive grupper til %ld: %s

en: Failed to set uid %ld: %s
da: Kunne ikke indstille uid %ld: %s

en: Invalid user uid=%ld: %s
da: Ugyldigt bruger-uid=%ld: %s

en: Failed to change to CSD home directory '%s': %s
da: Kunne ikke skifte til CSD-hjemmemappe “%s”: %s

en: Error: Server asked us to run CSD hostscan.
    You need to provide a suitable --csd-wrapper argument.
da: Fejl: Serveren bad os om at køre CSD-værtsskanning.
    Du skal angive et passende argument til --csd-wrapper.

en: Error: Server asked us to download and run a 'Cisco Secure Desktop' trojan.
    This facility is disabled by default for security reasons, so you may wish to enable it.
da: Fejl: Serveren bad os om at downloade og køre en “Cisco Secure Desktop trojan”.
    Af sikkerhedsgrunde er denne funktion som standard deaktiveret, så du vil måske aktivere den.

en: Trying to run Linux CSD trojan script.
da: Prøver at køre Linux CSD-trojanskript.

en: Temporary directory '%s' is not writable: %s
da: Den midlertidige mappe “%s” er skrivebeskyttet: %s

en: Failed to open temporary CSD script file: %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig CSD-skriptfil: %s

en: Failed to write temporary CSD script file: %s
da: Kunne ikke skrive midlertidig CSD-skriptfil: %s

en: Warning: you are running insecure CSD code with root privileges
    	 Use command line option "--csd-user"
da: Advarsel: Du kører usikker CSD-kode med administratorrettigheder (root)
    	 Brug kommandolinjetilvalget “--csd-user”

en: Failed to exec CSD script %s
da: Kunne ikke køre CSD-skriptet %s

en: Unknown response from server
da: Ukendt svar fra serveren

en: Server requested SSL client certificate after one was provided
da: Serveren bad om SSL-klientcertifikat, efter en var leveret

en: Server requested SSL client certificate; none was configured
da: Serveren bad om SSL-klientcertifikat; der var ikke konfigureret noget

en: XML POST enabled
da: XML POST aktiveret

en: Refreshing %s after 1 second...
da: Opdaterer %s efter 1 sekund …

en: (error 0x%lx)
da: (fejl 0x%lx)

en: (Error while describing error!)
da: (Der opstod en fejl under beskrivelsen af en anden fejl!)

en: ERROR: Cannot initialize sockets
da: FEJL: Kan ikke initialisere sokler

en: CRITICAL ERROR: DTLS master secret is uninitialised. Please report this.
da: KRITISK FEJL: DTLS-hovedhemmelighed er ikke initialiseret. Rapportér venligst dette.

en: Error creating HTTPS CONNECT request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af HTTPS CONNECT-forespørgsel

en: Error fetching HTTPS response
da: Der opstod en fejl under indhentning af HTTPS-svar

en: VPN service unavailable; reason: %s
da: VPN-tjeneste utilgængelig; årsag: %s

en: Got inappropriate HTTP CONNECT response: %s
da: Modtog upassende HTTP CONNECT-svar: %s

en: Got CONNECT response: %s
da: Modtog CONNECT-svar: %s

en: No memory for options
da: Ingen hukommelse til indstillinger

en: X-DTLS-Session-ID not 64 characters; is: "%s"
da: X-DTLS-Session-ID er ikke 64 tegn; er: “%s”

en: X-DTLS-Session-ID is invalid; is: "%s"
da: X-DTLS-Session-ID er ugyldig; er: “%s”

en: Unknown DTLS-Content-Encoding %s
da: Ukendt DTLS-Content-kodning %s

en: Unknown CSTP-Content-Encoding %s
da: Ukendt CSTP-Content-kodning %s

en: No MTU received. Aborting
da: Ingen MTU modtaget. Afbryder

en: No IP address received. Aborting
da: Ingen IP-adresse modtaget. Afbryder

en: IPv6 configuration received but MTU %d is too small.
da: IPv6-konfiguration modtaget, men MTU %d er for lille.

en: Reconnect gave different Legacy IP address (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden, forældet IP-adresse (%s != %s)

en: Reconnect gave different Legacy IP netmask (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden, forældet IP-netmaske (%s != %s)

en: Reconnect gave different IPv6 address (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden IPv6-adresse (%s != %s)

en: Reconnect gave different IPv6 netmask (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden IPv6-netmaske (%s != %s)

en: CSTP connected. DPD %d, Keepalive %d
da: CSTP forbundet. DPD %d, Keepalive %d

en: Compression setup failed
da: Opsætning af komprimering mislykkedes

en: Allocation of deflate buffer failed
da: Tildeling af buffer til pakning mislykkedes

en: inflate failed
da: udpakning mislykkedes

en: LZS decompression failed: %s
da: LZS-dekomprimering mislykkedes: %s

en: LZ4 decompression failed
da: LZS-dekomprimering mislykkedes

en: Unknown compression type %d
da: Ukendt komprimeringstype %d

en: Received %s compressed data packet of %d bytes (was %d)
da: Modtog %s komprimeret datapakke på %d byte (var %d)

en: deflate failed %d
da: pakning mislykkedes %d

en: Allocation failed
da: Tildeling mislykkedes

en: Short packet received (%d bytes)
da: Kort pakke modtaget (%d byte)

en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d but packet is
da: Uventet pakkelængde. SSL_read returnerede %d, men pakken er

en: Got CSTP DPD request
da: Modtog CSTP DPD-forespørgsel

en: Got CSTP DPD response
da: Modtog CSTP DPD-svar

en: Got CSTP Keepalive
da: Modtog CSTP Keepalive

en: Received uncompressed data packet of %d bytes
da: Modtog ukomprimeret datapakke på %d byte

en: Received server disconnect: %02x '%s'
da: Modtog serverafbrydelse: %02x “%s”

en: Received server disconnect
da: Modtog serverafbrydelse

en: Compressed packet received in !deflate mode
da: Komprimeret pakke modtaget i !deflate-tilstand

en: received server terminate packet
da: modtog serverafbrydelsespakke

en: Unknown packet %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x
da: Ukendt pakke %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x

en: SSL wrote too few bytes! Asked for %d, sent %d
da: SSL skrev for få byte! Bad om %d, sendte %d

note: Not that this will ever happen; we don't even process the setting when we're asked for it.
en: CSTP rekey due
da: CSTP rekey forfalden

note: if we failed rehandshake try establishing a new-tunnel instead of failing
en: Rehandshake failed; attempting new-tunnel
da: Genforhandling mislykkedes; forsøger ny-tunnel

en: CSTP Dead Peer Detection detected dead peer!
da: CSTP Dead Peer Detection registrerede død peer!

en: Reconnect failed
da: Genoprettelse af forbindelse mislykkedes

en: Sending compressed data packet of %d bytes (was %d)
da: Sender komprimeret datapakke på %d byte (var %d)

en: Sending uncompressed data packet of %d bytes
da: Sender ukomprimeret datapakke på %d byte

en: Send BYE packet: %s
da: Send BYE-pakke: %s

en: Attempting Digest authentication to proxy
da: Forsøger Digest-godkendelse til proxy

en: Attempting Digest authentication to server '%s'
da: Forsøger Digest-godkendelse til serveren “%s”

en: DTLS connection attempted with an existing fd
da: DLTS-forbindelse forsøgt med en eksisterende fd

en: No DTLS address
da: Ingen DTLS-adresse

note: We probably didn't offer it any ciphers it liked
en: Server offered no DTLS cipher option
da: Serveren tilbød ingen mulighed for en DTLS-krypteringsalgoritme

note: XXX: Theoretically, SOCKS5 proxies can do UDP too
en: No DTLS when connected via proxy
da: Ingen DTLS når forbundet gennem proxy

en: DTLS option %s : %s
da: DTLS-indstilling %s : %s

en: DTLS initialised. DPD %d, Keepalive %d
da: DTLS initialiseret. DPD %d, Keepalive %d

en: Unknown packet (len %d) received: %02x %02x %02x %02x...
da: Ukendt pakke (længde %d) modtaget: %02x %02x %02x %02x …

en: TOS this: %d, TOS last: %d
da: TOS denne: %d, TOS seneste: %d

en: Attempt new DTLS connection
da: Forsøg ny DTLS-forbindelse

en: Received DTLS packet 0x%02x of %d bytes
da: Modtog DTLS-pakke 0x%02x på %d byte

en: Got DTLS DPD request
da: Modtog DTLS DPD-forespørgsel

en: Failed to send DPD response. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende DPD-svar; forvent afbrydelse

en: Got DTLS DPD response
da: Modtog DTLS DPD-svar

en: Got DTLS Keepalive
da: Modtog DTLS Keepalive

en: Compressed DTLS packet received when compression not enabled
da: Modtog komprimeret DTLS-pakke, selvom komprimering ikke er aktiveret

en: Unknown DTLS packet type %02x, len %d
da: Ukendt DTLS-pakketype %02x, længde %d

en: DTLS rekey due
da: DTLS rekey forfalden

en: DTLS Rehandshake failed; reconnecting.
da: DTLS-genforhandling mislykkedes; genopretter forbindelse.

en: DTLS Dead Peer Detection detected dead peer!
da: DTLS Dead Peer Detection registrerede død peer!

en: Failed to send DPD request. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende DPD-forespørgsel; forvent afbrydelse

en: Failed to send keepalive request. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende keepalive-forespørgsel; forvent afbrydelse

en: DTLS got write error %d. Falling back to SSL
da: DTLS modtog skrivefejl %d. Vender tilbage til SSL

en: DTLS got write error: %s. Falling back to SSL
da: DTLS modtog skrivefejl: %s. Vender tilbage til SSL

en: Sent DTLS packet of %d bytes; DTLS send returned %d
da: Sendte DTLS-pakke på %d byte; DTLS-send returnerede %d

en: Sending MTU DPD probe (%u bytes)
da: Sender MTU DPD-sonde (%u byte)

en: Failed to send DPD request (%d %d)
da: Kunne ikke sende DPD-forespørgsel (%d %d)

en: Too long time in MTU detect loop; assuming negotiated MTU.
da: For lang tid i MTU-opdagelsesløkke; antager forhandlet MTU.

en: Too long time in MTU detect loop; MTU set to %d.
da: For lang tid i MTU-opdagelsesløkke; MTU sat til %d.

en: Received unexpected packet (%.2x) in MTU detection; skipping.
da: Modtog uventet pakke (%.2x) i MTU-registrering; springer over.

en: Failed to recv DPD request (%d)
da: Modtagelse af DPD-forespørgsel mislykkedes (%d)

en: Received MTU DPD probe (%u bytes)
da: Modtog MTU DPD-sonde (%u byte)

en: Detected MTU of %d bytes (was %d)
da: Opdagede MTU af %d byte (var %d)

en: No change in MTU after detection (was %d)
da: Ingen ændring i MTU efter registrering (var %d)

en: Accepting expected ESP packet with seq %u
da: Accepterer forventet ESP-pakke med sekvens %u

en: Accepting later-than-expected ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Accepterer senere-end-forventet ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

en: Discarding ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Forkaster gammel ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

en: Tolerating ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Tolererer gammel ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

en: Discarding replayed ESP packet with seq %u
da: Forkaster genafspillet ESP-pakke med sekvens %u

en: Tolerating replayed ESP packet with seq %u
da: Tolererer genafspillet ESP-pakke med sekvens %u

en: Accepting out-of-order ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Accepterer ude-af-rækkefølge ESP-pakker med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

en: Parameters for %s ESP: SPI 0x%08x
da: Parametre for %s ESP: SPI 0x%08x

en: ESP encryption type %s key 0x%s
da: ESP-krypteringstype %s nøgle 0x%s

en: ESP authentication type %s key 0x%s
da: ESP-godkendelsestype %s nøgle 0x%s

en: incoming
da: indgående

en: outgoing
da: udgående

en: Send ESP probes
da: Send ESP-sonder

en: Received ESP packet of %d bytes
da: Modtog ESP-pakke på %d byte

en: Received ESP packet from old SPI 0x%x, seq %u
da: Modtog ESP-pakke fra gammel SPI 0x%x, sekvens %u

en: Received ESP packet with invalid SPI 0x%08x
da: Modtog ESP-pakke med ugyldig SPI 0x%08x

en: Received ESP packet with unrecognised payload type %02x
da: Modtog ESP-pakke med ikke-genkendt nyttelasttype %02x

en: Invalid padding length %02x in ESP
da: Ugyldig udfyldningslængde %02x i ESP

en: Invalid padding bytes in ESP
da: Ugyldig udfyldningsbyte i ESP

en: ESP session established with server
da: ESP-session oprettet med server

en: Failed to allocate memory to decrypt ESP packet
da: Kunne ikke allokere hukommelse til dekryptering af ESP-pakke

en: LZO decompression of ESP packet failed
da: LZO-dekomprimering af ESP-pakke mislykkedes

en: LZO decompressed %d bytes into %d
da: LZO dekomprimerede %d byte til %d

en: Rekey not implemented for ESP
da: Rekey ikke implementeret for ESP

en: ESP detected dead peer
da: ESP opdagede død peer

en: Send ESP probes for DPD
da: Send ESP-sonde for DPD

en: Keepalive not implemented for ESP
da: Keepalive ikke implementeret for ESP

en: Failed to send ESP packet: %s
da: Kunne ikke sende ESP-pakke: %s

en: Sent ESP packet of %d bytes
da: Sendte ESP-pakke på %d byte

en: Deferring DTLS resumption until CSTP generates a PSK
da: Udskyder DTLS-genoptagelse, indtil CSTP genererer en PSK

en: Failed to generate DTLS priority string
da: Kunne ikke generere DTLS-prioritetsstreng

en: Failed to set DTLS priority: '%s': %s
da: Kunne ikke angive DTLS-prioritet: “%s”: %s

en: Failed to allocate credentials: %s
da: Kunne ikke allokere legitimationsoplysninger: %s

en: Failed to generate DTLS key: %s
da: Kunne ikke generere DTLS-nøgle: %s

en: Failed to set DTLS key: %s
da: Kunne ikke angive DTLS-nøgle: %s

en: Failed to set DTLS PSK credentials: %s
da: Kunne ikke angive DTLS PSK-legitimationsoplysninger: %s

en: Unknown DTLS parameters for requested CipherSuite '%s'
da: Ukendte DTLS-parametre til forespurgt CipherSuite “%s”

en: Failed to set DTLS session parameters: %s
da: Kunne ikke angive DTLS-sessionsparametre: %s

en: Failed to initialize DTLS: %s
da: Kunne ikke initialisere DTLS: %s

en: Peer MTU %d too small to allow DTLS
da: Peer MTU %d for lille til at tillade DTLS

en: DTLS MTU reduced to %d
da: DTLS MTU reduceret til %d

en: DTLS session resume failed; possible MITM attack. Disabling DTLS.
da: Genoptagelse af DTLS-session mislykkedes; muligt MITM-angreb. Deaktiverer DTLS.

en: Failed to set DTLS MTU: %s
da: Kunne ikke angive DTLS MTU: %s

en: Established DTLS connection (using GnuTLS). Ciphersuite %s.
da: Etablerede DTLS-forbindelse (med brug af GnuTLS). Ciphersuite %s.

en: DTLS connection compression using %s.
da: DTLS-forbindelseskomprimering med brug af %s.

en: DTLS handshake timed out
da: DTLS-genforhandling overskred tidsgrænsen

en: DTLS handshake failed: %s
da: DTLS-forhandling mislykkedes: %s

en: (Is a firewall preventing you from sending UDP packets?)
da: (Forhindrer en firewall dig i at sende UDP-pakker?)

en: Failed to initialise ESP cipher: %s
da: Kunne ikke initialisere ESP-krypteringsalgoritme: %s

en: Failed to initialize ESP HMAC: %s
da: Kunne ikke initialisere ESP HMAC: %s

en: Failed to calculate HMAC for ESP packet: %s
da: Kunne ikke beregne ESP-pakkers HMAC: %s

en: Received ESP packet with invalid HMAC
da: Modtog ESP-pakke med ugyldig HMAC

en: Decrypting ESP packet failed: %s
da: Dekryptering af ESP-pakke mislykkedes: %s

en: Failed to encrypt ESP packet: %s
da: Kunne ikke kryptere ESP-pakke: %s

en: SSL write cancelled
da: SSL-skrivning afbrudt

en: Failed to write to SSL socket: %s
da: Kunne ikke skrive til SSL-sokkel: %s

en: SSL read cancelled
da: SSL-læsning afbrudt

note: We've seen this with HTTP 1.0 responses followed by abrupt socket closure and no clean SSL shutdown. https://bugs.launchpad.net/bugs/1225276
en: SSL socket closed uncleanly
da: SSL-sokkel lukkede ikke ordentligt

en: Failed to read from SSL socket: %s
da: Kunne ikke læse fra SSL-sokkel: %s

en: SSL read error: %s; reconnecting.
da: SSL-læsefejl: %s; genopretter forbindelse.

en: SSL send failed: %s
da: SSL-send mislykkedes: %s

en: Could not extract expiration time of certificate
da: Kunne ikke uddrage certifikatets udløbstidspunkt

en: Client certificate has expired at
da: Klientcertifikatet udløb den

en: Client certificate expires soon at
da: Klientcertifikatet udløber snart den

en: Failed to load item '%s' from keystore: %s
da: Kunne ikke indlæse elementet “%s” fra nøglelageret: %s

en: Failed to open key/certificate file %s: %s
da: Kunne ikke åbne nøgle-/certifikatfilen %s: %s

en: Failed to stat key/certificate file %s: %s
da: Kunne ikke køre stat på nøgle-/certifikatfilen %s: %s

en: Failed to allocate certificate buffer
da: Kunne ikke allokere certifikatbuffer

en: Failed to read certificate into memory: %s
da: Kunne ikke indlæse certifikat i hukommelsen: %s

en: Failed to setup PKCS#12 data structure: %s
da: Kunne ikke indstille PKCS#12-datastruktur: %s

en: Failed to decrypt PKCS#12 certificate file
da: Kunne ikke dekryptere PKCS#12-certifikatfilen

en: Enter PKCS#12 pass phrase:
da: Indtast PKCS#12-adgangsfrase:

en: Failed to process PKCS#12 file: %s
da: Kunne ikke behandle PKCS#12-fil: %s

en: Failed to load PKCS#12 certificate: %s
da: Kunne ikke indlæse PKCS#12-certifikatet: %s

en: Importing X509 certificate failed: %s
da: Import af X509-certifikatet mislykkedes: %s

en: Setting PKCS#11 certificate failed: %s
da: Angivelse af PKCS#11-certifikatet mislykkedes: %s

en: Could not initialise MD5 hash: %s
da: Kunne ikke initialisere MD5-hash: %s

en: MD5 hash error: %s
da: Fejl i MD5-hash: %s

en: Missing DEK-Info: header from OpenSSL encrypted key
da: Manglende DEK-info: teksthoved fra OpenSSL-krypteret nøgle

en: Cannot determine PEM encryption type
da: Kan ikke bestemme PEM-krypteringstype

en: Unsupported PEM encryption type: %s
da: Ikke-understøttet PEM-krypteringstype: %s

en: Invalid salt in encrypted PEM file
da: Ugyldig “salt” i krypteret PEM-fil

en: Error base64-decoding encrypted PEM file: %s
da: Der opstod en fejl under base64-afkodning af krypteret PEM-fil: %s

en: Encrypted PEM file too short
da: Den krypterede PEM-fil er for kort

en: Failed to initialise cipher for decrypting PEM file: %s
da: Kunne ikke initialisere krypteringsalgoritme til dekryptering af PEM-fil: %s

en: Failed to decrypt PEM key: %s
da: Kunne ikke dekryptere PEM-nøgle: %s

en: Decrypting PEM key failed
da: Dekryptering af PEM-nøgle mislykkedes

en: Enter PEM pass phrase:
da: Indtast PEM-adgangsfrase:

en: This binary built without system key support
da: Denne binærfil er bygget uden understøttelse af systemnøgle

en: This binary built without PKCS#11 support
da: Denne binærfil er bygget uden understøttelse af PKCS#11

en: Using PKCS#11 certificate %s
da: Anvender PKCS#11-certifikatet %s

en: Using system certificate %s
da: Anvender systemcertifikatet %s

en: Error loading certificate from PKCS#11: %s
da: Der opstod en fejl under indlæsning af certifikat fra PKCS#11: %s

en: Error loading system certificate: %s
da: Der opstod en fejl under indlæsning af systemcertifikat: %s

en: Using certificate file %s
da: Anvender certifikatfilen %s

en: PKCS#11 file contained no certificate
da: PKCS#11-filen indeholdt ikke noget certifikat

en: No certificate found in file
da: Fandt ikke et certifikat i filen

en: Loading certificate failed: %s
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes: %s

en: Using system key %s
da: Anvender systemnøglen %s

en: Error initialising private key structure: %s
da: Der opstod en fejl under initialisering af den private nøgles struktur: %s

en: Error importing system key %s: %s
da: Der opstod en fejl under import af systemnøglen %s: %s

en: Trying PKCS#11 key URL %s
da: Prøver PKCS#11-nøgles URL %s

en: Error initialising PKCS#11 key structure: %s
da: Der opstod en fejl under initialisering af PKCS#11-nøglens struktur: %s

en: Error importing PKCS#11 URL %s: %s
da: Der opstod en fejl under import af PKCS#11's URL %s: %s

en: Using PKCS#11 key %s
da: Anvender PKCS#11-nøglen %s

en: Error importing PKCS#11 key into private key structure: %s
da: Der opstod en fejl under import af PKCS#11-nøgle ind i privat nøglestruktur: %s

en: Using private key file %s
da: Anvender privat nøglefil %s

en: This version of OpenConnect was built without TPM support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af TPM

en: This version of OpenConnect was built without TPM2 support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af TPM2

en: Failed to interpret PEM file
da: Kunne ikke fortolke PEM-fil

en: Failed to load PKCS#1 private key: %s
da: Kunne ikke indlæse PKCS#11 privat nøgle: %s

en: Failed to load private key as PKCS#8: %s
da: Kunne ikke indlæse privat nøgle som PKCS#8: %s

en: Failed to decrypt PKCS#8 certificate file
da: Kunne ikke dekryptere PKCS#8-certifikatfil

en: Failed to determine type of private key %s
da: Kunne ikke bestemme typen af den private nøgle %s

en: Enter PKCS#8 pass phrase:
da: Indtast PKCS#8-adgangsfrase:

en: Failed to get key ID: %s
da: Kunne ikke få nøgle-ID: %s

en: Error signing test data with private key: %s
da: Der opstod en fejl under signering af testdata med privat nøgle: %s

en: Error validating signature against certificate: %s
da: Der opstod en fejl under validering af signatur mod certifikatet: %s

en: No SSL certificate found to match private key
da: Fandt ikke et SSL-certifikat, der matcher privat nøgle

en: Using client certificate '%s'
da: Anvender klientcertifikatet “%s”

en: Setting certificate revocation list failed: %s
da: Angivelse af certikattilbagekaldelsesliste mislykkedes: %s

en: Failed to allocate memory for certificate
da: Kunne ikke allokere hukommelse til certifikat

en: Got no issuer from PKCS#11
da: Fik ingen udsteder fra PKCS#11

en: Got next CA '%s' from PKCS#11
da: Fik næste CA “%s” fra PKCS#11

en: Failed to allocate memory for supporting certificates
da: Kunne ikke allokere hukommelse til understøttelse af certifikater

en: Adding supporting CA '%s'
da: Tilføjer understøttende CA “%s”

en: Private key appears not to support RSA-PSS. Disabling TLSv1.3
da: Det lader ikke til, at den private nøgle understøtter RSA-PPS. Deaktiverer TLSv1.3

en: Setting certificate failed: %s
da: Angivelse af certifikat mislykkedes: %s

en: Server presented no certificate
da: Server anviste ikke et certifikat

en: Error comparing server's cert on rehandshake: %s
da: Der opstod en fejl under sammenligning af serverens certifikat ved genforhandling: %s

en: Server presented different cert on rehandshake
da: Server frembød forskellige certifikater ved genforhandling

en: Server presented identical cert on rehandshake
da: Server frembød ens certifikater ved genforhandling

en: Error initialising X509 cert structure
da: Der opstod en fejl initialisering af X509-certifikatstrukturen

en: Error importing server's cert
da: Der opstod en fejl under import af serverens certifikat

en: Could not calculate hash of server's certificate
da: Kunne ikke beregne servercertifikatets hash

en: Error checking server cert status
da: Der opstod en fejl mens serverens certificeringsstatus blev tjekket

en: certificate revoked
da: certifikat tilbagekaldt

en: signer not found
da: underskriver ikke fundet

en: signer not a CA certificate
da: underskriver ikke et CA-cerifikat

en: insecure algorithm
da: usikker algoritme

en: certificate not yet activated
da: certifikat endnu ikke aktiveret

en: certificate expired
da: certifikat udløbet

note: If this is set and no other reason, it apparently means that signature verification failed. Not entirely sure why we don't just set a bit for that too.
en: signature verification failed
da: bekræftelse af signatur mislykkedes

en: certificate does not match hostname
da: certifikat matcher ikke værtsnavn

en: Server certificate verify failed: %s
da: Bekræftelse af servercertifikat mislykkedes: %s

en: Failed to allocate memory for cafile certs
da: Kunne ikke allokere hukommelse til CA-filcertifikater

en: Failed to read certs from cafile: %s
da: Kunne ikke læse certifikater i CA-filen: %s

en: Failed to open CA file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne CA-filen “%s”: %s

en: Loading certificate failed. Aborting.
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes. Afbryder.

en: SSL negotiation with %s
da: SSL-forhandling med %s

en: SSL connection cancelled
da: SSL-forbindelse annulleret

en: SSL connection failure: %s
da: Fejl i SSL-forbindelse: %s

en: GnuTLS non-fatal return during handshake: %s
da: GnuTLS ikke-fatal returnering under forhandling: %s

en: PIN required for %s
da: PIN påkrævet til %s

en: Wrong PIN
da: Forkert PIN

en: This is the final try before locking!
da: Dette er sidste forsøg, før der låses!

en: Only a few tries left before locking!
da: Kun nogle få forsøg tilbage, før der låses!

en: Enter PIN:
da: Indtast PIN:

en: Unsupported OATH HMAC algorithm
da: OATH HMAC-algoritmen understøttes ikke

en: Failed to calculate OATH HMAC: %s
da: Kunne ikke beregne OATH HMAC: %s

en: TPM sign function called for %d bytes.
da: TPM-underskrivningsfunktion kaldet for %d byte.

en: Failed to create TPM hash object: %s
da: Kunne ikke oprette TPM-hashelement: %s

en: Failed to set value in TPM hash object: %s
da: Kunne ikke angive værdi i TPM-hashelement: %s

en: TPM hash signature failed: %s
da: TPM-hashsignatur mislykkedes: %s

en: Error decoding TSS key blob: %s
da: Der opstod en fejl under afkodning af TSS-nøgleblob: %s

en: Error in TSS key blob
da: Fejl i TSS-nøgleblob: %s

en: Failed to create TPM context: %s
da: Kunne ikke oprette TPM-kontekst: %s

en: Failed to connect TPM context: %s
da: Kunne ikke forbinde TPM-kontekst: %s

en: Failed to load TPM SRK key: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM SRK-nøgle: %s

en: Failed to load TPM SRK policy object: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM SRK-politikelement: %s

en: Failed to set TPM PIN: %s
da: Kunne ikke angive TPM PIN: %s

en: Failed to load TPM key blob: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM-nøgleblob: %s

en: Enter TPM SRK PIN:
da: Indtast TPM SRK PIN:

en: Failed to create key policy object: %s
da: Kunne ikke oprette nøglepolitikelement: %s

en: Failed to assign policy to key: %s
da: Kunne ikke tildele politik til nøgle: %s

en: Enter TPM key PIN:
da: Indtast TPM-nøgles PIN:

en: Failed to set key PIN: %s
da: Kunne ikke angive nøgles PIN: %s

en: Unknown TPM2 EC digest size %d
da: Ukendt TPM2 EC-digeststørrelse %d

en: Error decoding TSS2 key blob: %s
da: Der opstod en fejl under afkodning af TSS2-nøgleblob: %s

en: Failed to create ASN.1 type for TPM2: %s
da: Kunne ikke oprette ASN.1-type for TPM2: %s

en: Failed to decode TPM2 key ASN.1: %s
da: Kunne ikke afkode TPM2-nøgle ASN.1: %s

en: Failed to parse TPM2 key type OID: %s
da: Kunne ikke fortolke OID for TPM2-nøgletype: %s

en: TPM2 key has unknown type OID %s not %s
da: TPM2-nøgletypen har en ukendt OID %s og ikke %s

en: Failed to parse TPM2 key parent: %s
da: Kunne ikke fortolke TPM2-ophavsnøgle: %s

en: Failed to parse TPM2 pubkey element
da: Kunne ikke fortolke element for offentlig TPM2-nøgle

en: Failed to parse TPM2 privkey element
da: Kunne ikke fortolke element for privat TPM2-nøgle

en: Parsed TPM2 key with parent %x, emptyauth %d
da: Fortolkede TPM2-nøgle med ophavet %x, emptyauth %d

en: TPM2 digest too large: %d > %d
da: TPM2-digest for stort: %d > %d)

en: TPM2 password too long; truncating
da: TPM2-adgangskode for lang; afskærer

en: owner
da: ejer

en: endorsement
da: godkendelse

en: Creating primary key under %s hierarchy.
da: Opretter primær nøgle under hierarkiet %s.

en: Enter TPM2 %s hierarchy password:
da: Indtast adgangskode for TPM2-hierarkiet %s:

en: TPM2 Esys_TR_SetAuth failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_TR_SetAuth mislykkedes: 0x%x

en: TPM2 Esys_CreatePrimary owner auth failed
da: TPM2 Esys_CreatePrimary-ejergodkendelse mislykkedes

en: TPM2 Esys_CreatePrimary failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_CreatePrimary mislykkedes: 0x%x

en: Establishing connection with TPM.
da: Etablerer forbindelse med TPM.

en: TPM2 Esys_Initialize failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Initialize mislykkedes: 0x%x

en: TPM2 was already started up thus false positive failing in tpm2tss log.
da: TPM2 var allerede startet op. Derfor mislykkedes falsk positiv i tpm2tss-loggen.

en: TPM2 Esys_Startup failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Startup mislykkedes: 0x%x

en: Esys_TR_FromTPMPublic failed for handle 0x%x: 0x%x
da: Esys_TR_FromTPMPublic mislykkedes for håndtaget 0x%x: 0x%x

en: Enter TPM2 parent key password:
da: Indtast adgangskode for TPM2-ophavsnøgle:

en: Loading TPM2 key blob, parent %x.
da: Indlæser TPM2-nøgleblob, ophav %x.

en: TPM2 Esys_Load auth failed
da: TPM2 Esys_Load auth mislykkedes

en: TPM2 Esys_Load failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Load mislykkedes: 0x%x

en: TPM2 Esys_FlushContext for generated primary failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_FlushContext for genereret primær mislykkedes: 0x%x

en: Enter TPM2 key password:
da: Indtast TPM2-nøgles adgangskode:

en: TPM2 RSA sign function called for %d bytes.
da: TPM2 RSA-underskrivningsfunktion kaldet for %d byte.

en: TPM2 Esys_RSA_Decrypt auth failed
da: TPM2 Esys_RSA_Decrypt-godkendelse mislykkedes

en: TPM2 failed to generate RSA signature: 0x%x
da: TPM2 kunne ikke generere RSA-signatur: 0x%x

en: TPM2 EC sign function called for %d bytes.
da: TPM2 EC-underskrivningsfunktion kaldet for %d byte.

en: TPM2 Esys_Sign auth failed
da: TPM2 Esys_Sign-godkendelse mislykkedes

en: Invalid TPM2 parent handle 0x%08x
da: Ugyldigt TPM2-ophavshåndtag 0x%08x

en: Failed to import TPM2 private key data: 0x%x
da: Kunne ikke importere data for privat TPM2-nøgle: 0x%x

en: Failed to import TPM2 public key data: 0x%x
da: Kunne ikke importere data for offentlig TPM2-nøgle: 0x%x

en: Unsupported TPM2 key type %d
da: Ikke-understøttet TPM2-nøgletype %d

en: TPM2 operation %s failed (%d): %s%s%s
da: TPM2-handlingen %s mislykkedes (%d): %s%s%s

en: Idle timeout is %d minutes.
da: Ventetid er %d minutter.

en: Non-standard SSL tunnel path: %s
da: Ikke en standardsti for SSL-tunnel: %s

en: Tunnel timeout (rekey interval) is %d minutes.
da: Tunneltimeout (interval for ny tildeling af nøgle) er %d minutter.

en: Gateway address in config XML (%s) differs from external gateway address (%s).
da: Gatewayadressen i konfigurations-XML'en (%s) afviger fra den eksterne gatewayadresse (%s).

en: GlobalProtect config sent ipsec-mode=%s (expected esp-tunnel)
da: GlobalProtect-konfigurationen sendte ipsec-mode=%s (forventede esp-tunnel)

en: Ignoring ESP keys since ESP support not available in this build
da: Ignorerer ESP-nøgler, da understøttelse af ESP ikke er tilgængelig i denne build

en: ESP disabled
da: ESP deaktiveret

en: No ESP keys received
da: Ingen ESP-nøgler modtaget

en: ESP support not available in this build
da: Understøttelse af ESP er ikke tilgængelig i denne build

en: No MTU received. Calculated %d for %s%s
da: Ingen MTU modtaget. Beregnede %d for %s%s

en: Connecting to HTTPS tunnel endpoint ...
da: Forbinder til HTTPS-tunnelslutpunkt …

en: Error fetching GET-tunnel HTTPS response.
da: Der opstod en fejl under indhentning af HTTPS-svar fra GET-tunnel.

en: Gateway disconnected immediately after GET-tunnel request.
da: Gateway afbrudt umiddelbart efter GET-tunnelanmodning.

en: Got inappropriate HTTP GET-tunnel response: %.*s
da: Modtog upassende HTTP GET-tunnelsvar: %.*s

en: Error: Running the 'HIP Report' script on this platform is not yet implemented.
da: Fejl: Kørsel af “HIP-rapport”-skriptet er endnu ikke understøttet på denne platform

en: HIP script '%s' exited abnormally
da: HIP-skriptet “%s” afsluttede unormalt

en: HIP script '%s' returned non-zero status: %d
da: HIP-skriptet “%s” returnerede status forskellig fra nul:%d

en: HIP report submission failed.
da: Indsendelse af HIP-rapporten mislykkedes.

en: HIP report submitted successfully.
da: HIP-rapporten blev indsendt.

en: Failed to exec HIP script %s
da: Kunne ikke køre HIP-skriptet %s

en: Gateway says HIP report submission is needed.
da: Gatewayen oplyser, at indsendelse af HIP-rapporten er nødvendig.

en: Gateway says no HIP report submission is needed.
da: Gatewayen oplyser, at indsendelse af HIP-rapporten ikke er nødvendig.

en: ESP tunnel connected; exiting HTTPS mainloop.
da: ESP-tunnel forbundet. Afslutter HTTPS-hovedløkke.

en: Failed to connect ESP tunnel; using HTTPS instead.
da: Kunne ikke tilslutte ESP-tunnel. Bruger HTTPS i stedet.

en: Packet receive error: %s
da: Fejl ved modtagelse af pakke: %s

en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d (includes 16 header bytes) but header payload_len is %d
da: Uventet pakkelængde. SSL_read returnerede %d (inklusive 16 byte i header), men headers payload_len er %d

en: Got GPST DPD/keepalive response
da: Modtog GPST DPD/keepalive-svar

en: Expected 0000000000000000 as last 8 bytes of DPD/keepalive packet header, but got:
da: Forventede 0000000000000000 som de sidste 8 byte i DPD/keepalive-pakkens header, men fik:

en: Expected 0100000000000000 as last 8 bytes of data packet header, but got:
da: Forventede 0100000000000000 som de sidste 8 byte i datapakkens header, men fik:

en: Unknown packet. Header dump follows:
da: Ukendt pakke. Headerdump følger:

en: GlobalProtect rekey due
da: GlobalProtect rekey forfalden

en: GPST Dead Peer Detection detected dead peer!
da: GPST Dead Peer Detection registrerede død peer!

en: Send GPST DPD/keepalive request
da: Send GPST DPD/keepalive-anmodning

en: Error importing GSSAPI name for authentication:
da: Der opstod en fejl under import af GSSAPI-navn til bekræftelse:

en: Error generating GSSAPI response:
da: Der opstod en fejl under generering af GSSAPI-svar:

en: Attempting GSSAPI authentication to proxy
da: Forsøger GSSAPI-godkendelse til proxy

en: Attempting GSSAPI authentication to server '%s'
da: Forsøger GSSAPI-godkendelse til serveren “%s”

en: GSSAPI authentication completed
da: GSSAPI-godkendelse gennemført

en: GSSAPI token too large (%zd bytes)
da: GSSAPI-symbol for stort (%zd byte)

en: Sending GSSAPI token of %zu bytes
da: Sender GSSAPI-symbol på %zu byte

en: Failed to send GSSAPI authentication token to proxy: %s
da: Kunne ikke sende GSSAPI-godkendelsessymbol til proxy: %s

en: Failed to receive GSSAPI authentication token from proxy: %s
da: Modtog ikke GSSAPI-godkendelsessymbol fra proxy: %s

en: SOCKS server reported GSSAPI context failure
da: SOCKS-server meldte om fejl i GSSAPI-kontekst

en: Unknown GSSAPI status response (0x%02x) from SOCKS server
da: Ukendt GSSAPI-statussvar (0x%02x) fra SOCKS-server

en: Got GSSAPI token of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog GSSAPI-symbol på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

en: Sending GSSAPI protection negotiation of %zu bytes
da: Sender GSSAPI-beskyttelsesforhandling på %zu byte

en: Failed to send GSSAPI protection response to proxy: %s
da: Kunne ikke sende GSSAPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

en: Failed to receive GSSAPI protection response from proxy: %s
da: Modtog ikke GSSAPI-beskyttelsessvar fra proxy: %s

en: Got GSSAPI protection response of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog GSSAPI-beskyttelsessvar på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

en: Invalid GSSAPI protection response from proxy (%zu bytes)
da: Ugyldigt GSSAPI-beskyttelsessvar fra proxy (%zu byte)

en: SOCKS proxy demands message integrity, which is not supported
da: SOCKS-proxy kræver beskedintegritet, hvilket ikke understøttes

en: SOCKS proxy demands message confidentiality, which is not supported
da: SOCKS-proxy kræver beskedfortrolighed, hvilket ikke understøttes

en: SOCKS proxy demands protection unknown type 0x%02x
da: SOCKS-proxy kræver beskyttelse af ukendt type 0x%02x

en: Attempting HTTP Basic authentication to proxy
da: Forsøger basal HTTP-godkendelse til proxy

en: Attempting HTTP Basic authentication to server '%s'
da: Forsøger basal HTTP-godkendelse til serveren “%s”

en: This version of OpenConnect was built without GSSAPI support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af GSSAPI

en: Proxy requested Basic authentication which is disabled by default
da: Proxy kræver basal godkendelse, hvilket som standard er deaktiveret

en: Server '%s' requested Basic authentication which is disabled by default
da: Serveren “%s” kræver basal godkendelse, hvilket som standard er deaktiveret

en: No more authentication methods to try
da: Der er ikke flere godkendelsesmetoder, som kan afprøves

en: No memory for allocating cookies
da: Ingen hukommelse til allokering af cookier

en: Failed to parse HTTP response '%s'
da: Kunne ikke fortolke HTTP-svaret “%s”

en: Got HTTP response: %s
da: Modtog HTTP-svar: %s

en: Ignoring unknown HTTP response line '%s'
da: Ignorerer ukendt HTTP-svarlinje “%s”

en: Invalid cookie offered: %s
da: Ugyldig cookie tilbudt: %s

en: SSL certificate authentication failed
da: Bekræftelse af SSL-certifikat mislykkedes

en: Response body has negative size (%d)
da: Størrelsen på svarets indhold er negativt (%d)

en: Unknown Transfer-Encoding: %s
da: Ukendt overførselskodning: %s

note: Now the body, if there is one
en: HTTP body %s (%d)
da: HTTP-indhold %s (%d)

en: Error reading HTTP response body
da: Der opstod en fejl under læsning af HTTP-svarindhold

en: Error fetching chunk header
da: Der opstod en fejl i forsøget på at hente fragmentteksthoved

en: Error fetching HTTP response body
da: Der opstod en fejl under forsøget på at hente HTTP-svarets tekst\n

en: Error in chunked decoding. Expected '', got: '%s'
da: Der opstod en fejl i den fragmenterede afkodning. Forventede "", fik: "%s"

en: Cannot receive HTTP 1.0 body without closing connection
da: Kan ikke modtage HTTP 1.0-indhold uden afsluttende forbindelse

en: Failed to parse redirected URL '%s': %s
da: Kunne ikke fortolke omdirigeret URL “%s”: %s

en: Cannot follow redirection to non-https URL '%s'
da: Kan ikke følge omdirigering til ikke-https-URL “%s”

en: Allocating new path for relative redirect failed: %s
da: Allokering af ny sti til relativ omdirigering mislykkedes: %s

en: Unexpected %d result from server
da: Uventet %d resultat fra server

en: request granted
da: forespørgsel imødekommet

en: general failure
da: generel fejl

en: connection not allowed by ruleset
da: forbindelse ikke tilladt af regelsæt

en: network unreachable
da: netværket er utilgængeligt

en: host unreachable
da: værten er utilgængelig

en: connection refused by destination host
da: forbindelse nægtet af destinationsvært

en: TTL expired
da: TTL udløbet

en: command not supported / protocol error
da: kommando ikke understøttet / protokolfejl

en: address type not supported
da: adressetype ikke understøttet

en: SOCKS server requested username/password but we have none
da: SOSCKS-server bad om brugernavn/adgangskode, men vi har ikke nogen

en: Username and password for SOCKS authentication must be < 255 bytes
da: Brugernavn og adgangskode til SOCKS-godkendelse skal være < 255 byte

en: Error writing auth request to SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af godkendelsesforespørgsel til SOCKS-proxy: %s

en: Error reading auth response from SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under læsning af godkendelsessvar fra SOCKS-proxy: %s

en: Unexpected auth response from SOCKS proxy: %02x %02x
da: Uventet godkendelsessvar fra SOCKS-proxy: %02x %02x

en: Authenticated to SOCKS server using password
da: Godkendt til SOCKS-server med brug af adgangskode

en: Password authentication to SOCKS server failed
da: Adgangskodegodkendelse til SOCKS-server mislykkedes

en: SOCKS server requested GSSAPI authentication
da: SOCKS-server bad om GSSAPI-godkendelse

en: SOCKS server requested password authentication
da: SOCKS-server bad om adgangskodegodkendelse

en: SOCKS server requires authentication
da: SOCKS-server kræver godkendelse

en: SOCKS server requested unknown authentication type %02x
da: SOCKS-server bad om ukendt godkendelsestype %02x

en: Requesting SOCKS proxy connection to %s:%d
da: Beder om SOCKS-proxyforbindelse til %s:%d

en: Error writing connect request to SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af forbindelsesanmodning til SOCKS-proxy: %s

en: Error reading connect response from SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under læsning af forbindelsesanmodning fra SOCKS-proxy: %s

en: Unexpected connect response from SOCKS proxy: %02x %02x...
da: Uventet forbindelsesanmodning fra SOCKS-proxy: %02x %02x …

en: SOCKS proxy error %02x: %s
da: SOCKS-proxyfejl %02x: %s

en: SOCKS proxy error %02x
da: SOCKS-proxyfejl %02x

en: Unexpected address type %02x in SOCKS connect response
da: Uventet adressetype %02x i SOCKS-forbindelsessvar

en: Requesting HTTP proxy connection to %s:%d
da: Anmoder om HTTP-proxyforbindelse til %s: %d

en: Sending proxy request failed: %s
da: Afsending af proxyanmodning mislykkedes: %s

en: Proxy CONNECT request failed: %d
da: Proxy CONNECT-anmodning mislykkedes: %d

en: Unknown proxy type '%s'
da: Ukendt proxytype “%s”

en: Only http or socks(5) proxies supported
da: Kun http- eller socks(5)-proxyer understøttes

en: Cisco AnyConnect or openconnect
da: Cisco AnyConnect eller openconnect

en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN, as well as ocserv
da: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN såvel som ocserv

en: Compatible with Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN
da: Kompatibel med Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN

en: Unknown VPN protocol '%s'
da: Ukendt VPN-protokol “%s”

en: Built against SSL library with no Cisco DTLS support
da: Bygget mod SSL-bibliotek uden understøttelse af Cisco DTLS

en: Failed to parse server URL '%s'
da: Kunne ikke fortolke server-URL “%s”

en: Only https:// permitted for server URL
da: Kun https:// er tilladt til server-URL

en: Unknown certificate hash: %s.
da: Ukendt certifikathash: %s.

en: The size of the provided fingerprint is less than the minimum required (%u).
da: Det angivne fingeraftryks størrelse er mindre end det mindst tilladelige (%u).

en: No form handler; cannot authenticate.
da: Ingen formularhåndtering; kan ikke godkende.

en: CommandLineToArgvW() failed: %s
da: CommandLineToArgvW() mislykkedes: %s

en: Fatal error in command line handling
da: Fatal fejl i håndtering af kommandolinje

en: ReadConsole() failed: %s
da: ReadConsole() mislykkedes: %s

en: fgetws() failed: %s
da: fgetws() mislykkedes: %s

en: Error converting console input: %s
da: Der opstod en fejl under konverteringen af konsolinput: %s

en: Allocation failure for string from stdin
da: Allokeringsfejl for streng fra stdin

en: For assistance with OpenConnect, please see the web page at
      http://www.infradead.org/openconnect/mail.html
da: Hjælp til OpenConnect kan findes på hjemmesiden
      http://www.infradead.org/openconnect/mail.html

en: OpenSSL ENGINE not present
da: OpenSSL-maskine ikke tilgængelig

en: WARNING: This binary lacks DTLS and/or ESP support. Performance will be impaired.
da: ADVARSEL: Denne binærfil mangler understøttelse af DTLS og/eller ESP. Ydeevnen vil være negativt påvirket.

en: Supported protocols:
da: Understøttede protokoller:

en:  (default)
da: (standard)

en: Set VPN protocol
da: Angiv VPN-protokol

en: Cannot process this executable path "%s"
da: Kan ikke behandle den eksekverbare sti “%s”

en: Allocation for vpnc-script path failed
da: Allokering af vpnc-skriptsti mislykkedes

en: Override hostname '%s' to '%s'
da: Tilsidesæt værtsnavn “%s” til “%s”

en: Usage:  openconnect [options] <server>
da: Anvendelse: openconnect [tilvalg] <server>

en: Open client for multiple VPN protocols, version %s
da: Åben klient til flere VPN-protokoller, version %s

en: Read options from config file
da: Læs tilvalg fra konfigurationsfil

en: Report version number
da: Rapportér versionsnummer

en: Display help text
da: Vis hjælptekst

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Set login username
da: Angiv loginbrugernavn

en: Disable password/SecurID authentication
da: Deaktivér godkendelse med adgangskode/SecurID

en: Do not expect user input; exit if it is required
da: Forvent ikke brugerinput; afslut hvis det kræves

en: Read password from standard input
da: Læs adgangskode fra standardinput

en: Choose authentication login selection
da: Vælg godkendelsesloginudvælgelse

en: Provide authentication form responses
da: Angiv svar til godkendelsesformular

en: Use SSL client certificate CERT
da: Brug SSL-klientcertifikat CERT

en: Use SSL private key file KEY
da: Brug SSL privat nøglefil NØGLE

en: Warn when certificate lifetime < DAYS
da: Advar når certifikatlevetiden < DAGE

en: Set login usergroup
da: Angiv loginbrugergruppe

en: Set key passphrase or TPM SRK PIN
da: Angiv nøgleadgangsfrase eller TPM SRK PIN

en: Key passphrase is fsid of file system
da: Nøgleadgangsfrase er filsystemets fsid

en: (NOTE: libstoken (RSA SecurID) disabled in this build)
da: (BEMÆRK: libstoken (RSA SecurID) er deaktiveret i denne kompilering)

en: (NOTE: Yubikey OATH disabled in this build)
da: (BEMÆRK: Yubikey OATH er deaktiveret i denne kompilering)

en: Server validation
da: Servervalidering

en: Server's certificate SHA1 fingerprint
da: Servercertifikatets SHA1-fingeraftryk

en: Do not require server SSL cert to be valid
da: Kræv ikke, at serverens SSL-certifikat skal være gyldigt

en: Disable default system certificate authorities
da: Deaktivér systemets standardcertifikatautoriteter

en: Cert file for server verification
da: Certifikatfil til bekræftelse af serveren

en: Internet connectivity
da: Internetforbindelse

en: Set proxy server
da: Angiv proxyserver

en: Set proxy authentication methods
da: Angiv proxys godkendelsesmetoder

en: Disable proxy
da: Deaktivér proxy

en: Use libproxy to automatically configure proxy
da: Brug libproxy til automatisk konfiguration af proxy

en: (NOTE: libproxy disabled in this build)
da: (BEMÆRK: libproxy er deaktiveret i denne kompilering)

en: Connection retry timeout in seconds
da: Tidsgrænse for forsøg på etablering af forbindelse igen (i sekunder)

en: Use IP when connecting to HOST
da: Brug IP når der forbindes til VÆRT

en: Set local port for DTLS and ESP datagrams
da: Angiv lokalport for DTLS- og ESP-datagrammer

en: Authentication (two-phase)
da: Godkendelse (to-trins)

en: Use authentication cookie COOKIE
da: Brug godkendelsescookie COOKIE

en: Read cookie from standard input
da: Læs cookie fra standardinput

en: Authenticate only and print login info
da: Godkend kun og udskriv logininformation

en: Fetch and print cookie only; don't connect
da: Hent og udskriv kun cookie; forbind ikke

en: Print cookie before connecting
da: Udskriv cookie før forbindelse etableres

en: Process control
da: Proceskontrol

en: Continue in background after startup
da: Fortsæt i baggrunden efter opstart

en: Write the daemon's PID to this file
da: Skriv dæmonens PID til denne fil

en: Drop privileges after connecting
da: Drop rettigheder efter forbindelse er etableret

en: Logging (two-phase)
da: Logger (to-trins)

en: Use syslog for progress messages
da: Brug syslog til fremgangsbeskeder

en: More output
da: Mere output

en: Less output
da: Mindre output

en: Dump HTTP authentication traffic (implies --verbose)
da: Dump HTTP-godkendelsestrafik (forudsætter --verbose)

en: Prepend timestamp to progress messages
da: Foranstil tidsstempel i fremgangsbeskeder

en: VPN configuration script
da: VPN-konfigurationsskript

en: Use IFNAME for tunnel interface
da: Brug IFNAME til tunnelgrænseflade

en: Shell command line for using a vpnc-compatible config script
da: Skalkommandolinje til anvendelse af et vpnc-kompatibelt konfigurationsskript

en: default
da: standard

en: Pass traffic to 'script' program, not tun
da: Videresend trafik til “skriptprogram” og ikke til tun

en: Tunnel control
da: Tunnelkontrol

en: Do not ask for IPv6 connectivity
da: Spørg ikke efter IPv6-forbindelse

en: XML config file
da: XML-konfigurationsfil

en: Request MTU from server (legacy servers only)
da: Bed om MTU fra server (kun ældre servere)

en: Indicate path MTU to/from server
da: Indikér sti-MTU til/fra server

en: Enable stateful compression (default is stateless only)
da: Aktivér “stateful” komprimering (standard er kun “stateless”)

en: Disable all compression
da: Deaktivér al komprimering

en: Require perfect forward secrecy
da: Kræv perfekt videresendingshemmelighed

en: Disable DTLS and ESP
da: Deaktivér DTLS og ESP

en: OpenSSL ciphers to support for DTLS
da: OpenSSL-krypteringsalgoritme til understøttelse af DTLS

en: Set packet queue limit to LEN pkts
da: Indstil grænse for pakkekø til LEN pkts

en: Local system information
da: Information om lokalt system

en: HTTP header User-Agent: field
da: HTTP-teksthoved User-Agent: felt

en: Local hostname to advertise to server
da: Lokalt værtsnavn som skal annonceres til serveren

en: OS type (linux,linux-64,win,...) to report
da: OS-type (linux,linux-64,win, …) som rapporteres

en: reported version string during authentication
da: versionsstreng rapporteret under godkendelsen

en: default:
da: standard:

en: Trojan binary (CSD) execution
da: Udførsel af binærfil for trojaner (CSD)

en: Drop privileges during trojan execution
da: Drop rettigheder under udførsel af trojaner

en: Run SCRIPT instead of trojan binary
da: Kør SCRIPT i stedet for binærfil for trojaner

en: Server bugs
da: Serverfejl

en: Disable HTTP connection re-use
da: Deaktivér genbrug af HTTP-forbindelse

en: Do not attempt XML POST authentication
da: Forsøg ikke XML POST-godkendelse

en: Failed to allocate string
da: Kunne ikke allokere streng

en: Failed to get line from config file: %s
da: Kunne ikke få linje fra konfigurationsfil: %s

en: Unrecognised option at line %d: '%s'
da: Genkendte ikke tilvalget i linje %d: “%s”

en: Option '%s' does not take an argument at line %d
da: Tilvalget “%s” tager ikke et argument i linje %d

en: Option '%s' requires an argument at line %d
da: Tilvalget “%s” kræver et argument i linje %d

en: Invalid user "%s": %s
da: Ugyldig bruger “%s”: %s

en: Invalid user ID "%d": %s
da: Ugyldigt bruger-ID “%d”: %s

en: WARNING: Cannot set locale: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke angive lokalitet: %s

en: WARNING: This version of openconnect was built without iconv
             support but you appear to be using the legacy character
             set "%s". Expect strangeness.
da: ADVARSEL: Denne version af openconnect blev bygget uden
              understøttelse af iconv, men det lader til, du bruger det
              forældede tegnsæt “%s”. Forvent mærkværdigheder.

en: WARNING: This version of openconnect is %s but
             the libopenconnect library is %s
da: ADVARSEL: Denne version af openconnect er %s,
              men biblioteket libopenconnect er %s

en: Failed to allocate vpninfo structure
da: Kunne ikke allokere vpninfo-struktur

en: Cannot use 'config' option inside config file
da: Kan ikke brug tilvalget “config” inde i konfigurationsfilen

en: Cannot open config file '%s': %s
da: Kan ikke åbne konfigurationsfilen “%s”: %s

en: Invalid compression mode '%s'
da: Ugyldig komprimeringstilstand “%s”

en: Missing colon in resolve option
da: Manglende kolon i tilvalget “resolve”

en: Failed to allocate memory
da: Kunne ikke allokere hukommelse

en: MTU %d too small
da: MTU %d for lille

en: Disabling all HTTP connection re-use due to --no-http-keepalive option.
    If this helps, please report to <openconnect-devel@lists.infradead.org>.
da: Deaktiverer al genbrug af HTTP-forbindelse pga. tilvalget --no-http-keepalive.
    Hvis det hjælper, så rapportér det venligst til <openconnect-devel@lists.infradead.org>.

en: The --no-cert-check option was insecure and has been removed.
    Fix your server's certificate or use --servercert to trust it.
da: Tilvalget --no-cert-check var usikkert og er blevet fjernet.
    Fiks din servers certifikat eller brug --servercert for at have tillid til det.

en: Queue length zero not permitted; using 1
da: Kølængden nul er ikke tilladt; bruger 1

en: Invalid software token mode "%s"
da: Ugyldig tilstand “%s” for softwaresymbol

en: Invalid OS identity "%s"
da: Ugyldig OS-identitet “%s”

en: Too many arguments on command line
da: For mange argumenter på kommandolinjen

en: No server specified
da: Server ikke angivet

en: This version of openconnect was built without libproxy support
da: Denne version af openconnect blev bygget uden understøttelse af libproxy

en: Error opening cmd pipe
da: Der opstod en fejl under åbning af cmd-datakanal

en: Failed to obtain WebVPN cookie
da: Kunne ikke få WebVPN-cookie

en: Creating SSL connection failed
da: Oprettelse af SSL-forbindelse mislykkedes

en: Set up UDP failed; using SSL instead
da: Opsætning af UDP mislykkedes; bruger SSL i stedet

en: Connected as %s%s%s, using SSL%s%s, with %s%s%s %s
da: Forbundet som %s%s%s, bruger SSL%s%s med %s%s%s %s

en: disabled
da: deaktiveret

en: in progress
da: i gang

en: No --script argument provided; DNS and routing are not configured
da: Intet argument til --script angivet; DNS og routing er ikke konfigurerede

en: See http://www.infradead.org/openconnect/vpnc-script.html
da: Se http://www.infradead.org/openconnect/vpnc-script.html

en: Failed to open '%s' for write: %s
da: Kunne ikke åbne “%s” til skrivning: %s

en: Continuing in background; pid %d
da: Fortsætter i baggrunden; pid %d

en: User requested reconnect
da: Bruger anmodede om at genoprette forbindelsen

en: Cookie was rejected on reconnection; exiting.
da: Cookie blev afvist, da forbindelsen blev genoprettet; afslutter.

en: Session terminated by server; exiting.
da: Sessionen afsluttet af server; afslutter.

en: User cancelled (SIGINT/SIGTERM); exiting.
da: Bruger annullerede (SIGINT/SIGTERM); afslutter.

en: User detached from session (SIGHUP); exiting.
da: Bruger løsrev sig fra sessionen (SIGHUP); afslutter.

en: Unknown error; exiting.
da: Ukendt fejl; afslutter.

en: Failed to open %s for write: %s
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning: %s

en: Failed to write config to %s: %s
da: Kunne ikke skrive konfiguration til %s: %s

en: Server SSL certificate didn't match: %s
da: Servers SSL-certifikat matchede ikke: %s

en: 
    Certificate from VPN server "%s" failed verification.
    Reason: %s
da: 
    Certifikatet fra VPN-serveren “%s” kunne ikke bekræftes.
    Årsag: %s

en: To trust this server in future, perhaps add this to your command line:
da: Tilføj følgende til din kommandolinje for at have tillid til serveren i fremtiden:

en: Enter '%s' to accept, '%s' to abort; anything else to view:
da: Indtast “%s” for at acceptere, “%s” for at afbryde eller alt andet for at vise:

en: no
da: nej

en: yes
da: ja

en: Server key hash: %s
da: Servernøglens hash: %s

en: Auth choice "%s" matches multiple options
da: Godkendelsesvalget “%s” matcher flere muligheder

en: Auth choice "%s" not available
da: Godkendelsesvalget “%s” er ikke tilgængeligt

en: User input required in non-interactive mode
da: Input fra bruger nødvendig i ikke-interaktiv tilstand

en: Failed to open token file for write: %s
da: Kunne ikke åbne symbolfil til skrivning: %s

en: Failed to write token: %s
da: Kunne ikke skrive symbol: %s

en: Soft token string is invalid
da: Blød symbol-streng er ugyldig

en: Can't open ~/.stokenrc file
da: Kan ikke åbne ~/.stokenrc-filen

en: OpenConnect was not built with libstoken support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af libstoken

en: General failure in libstoken
da: Generel fejl i libstoken

en: OpenConnect was not built with liboath support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af liboath

en: General failure in liboath
da: Generel fejl i liboath

en: Yubikey token not found
da: Yubikey-symbol blev ikke fundet

en: OpenConnect was not built with Yubikey support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af Yubikey

en: General Yubikey failure: %s
da: Generel Yubikey-fejl: %s

en: Set up tun script failed
da: Opsætning af tun-skript mislykkedes

en: Set up tun device failed
da: Opsætning af tun-enhed mislykkedes

en: Caller paused the connection
da: Det, der foretog opkaldet, satte den på pause

en: No work to do; sleeping for %d ms...
da: Intet at lave; sover i %d ms …

en: WaitForMultipleObjects failed: %s
da: WaitForMultipleObjects mislykkedes: %s

en: InitializeSecurityContext() failed: %lx
da: InitializeSecurityContext() mislykkedes: %lx

en: AcquireCredentialsHandle() failed: %lx
da: AcquireCredentialsHandle() mislykkedes: %lx

en: Error communicating with ntlm_auth helper
da: Fejl i kommunikationen med ntlm_auth-hjælper

en: Attempting HTTP NTLM authentication to proxy (single-sign-on)
da: Forsøger HTTP NTLM-godkendelse til proxy (single-sign-on)

en: Attempting HTTP NTLM authentication to server '%s' (single-sign-on)
da: Forsøger HTTP NTLM-godkendelse til serveren “%s” (single-sign-on)

en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to proxy
da: Forsøger HTTP NTLMv%d-godkendelse til proxy

en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to server '%s'
da: Forsøger HTTP NTLMv%d-godkendelse til serveren “%s”

en: Invalid base32 token string
da: Ugyldig base32-symbolstreng

en: Failed to allocate memory to decode OATH secret
da: Kunne ikke allokere hukommelse til afkodning af OATH-hemmelighed

en: This version of OpenConnect was built without PSKC support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af PSKC

en: OK to generate INITIAL tokencode
da: OK til generering af INITIAL-symbolkode

en: OK to generate NEXT tokencode
da: OK til generering af NEXT-symbolkode

en: Server is rejecting the soft token; switching to manual entry
da: Server afviser det “bløde” symbol; skifter til manuel indtastning

en: Generating OATH TOTP token code
da: Genererer OATH TOTP-symbolkode

en: Generating OATH HOTP token code
da: Genererer OATH HOTP-symbolkode

en: Invalid cookie '%s'
da: Ugyldig cookie “%s”

en: Unexpected length %d for TLV %d/%d
da: Uventet længde %d for TLV %d/%d

en: Received MTU %d from server
da: Modtog MTU %d fra server

en: Received DNS server %s
da: Modtog DNS-server %s

en: Received DNS search domain %.*s
da: Modtog DNS-søgedomæne %.*s

en: Received internal IP address %s
da: Modtog intern IP-adresse %s

en: Received netmask %s
da: Modtog netmaske %s

en: Received internal gateway address %s
da: Modtog intern gatewayadresse %s

en: Received split include route %s
da: Modtog opdelt inkludér-rute %s

en: Received split exclude route %s
da: Modtog opdelt ekskludér-rute %s

en: Received WINS server %s
da: Modtog WINS-server %s

en: ESP encryption: 0x%02x (%s)
da: ESP -kryptering: 0x%02x (%s)

en: ESP compression: %d
da: ESP-komprimering: %d

en: ESP port: %d
da: ESP-port: %d

en: ESP key lifetime: %u bytes
da: ESP-nøglelevetid: %u byte

en: ESP key lifetime: %u seconds
da: ESP-nøglelevetid: %u sekunder

en: ESP to SSL fallback: %u seconds
da: ESP til SSL-reserve: %u sekunder

en: ESP replay protection: %d
da: ESP-genafspilningsbeskyttelse: %d

en: ESP SPI (outbound): %x
da: ESP SPI (udgående): %x

en: %d bytes of ESP secrets
da: %d byte af ESP-hemmeligheder

en: Unknown TLV group %d attr %d len %d:%s
da: Ukendt TLV-gruppe %d attribut %d længde %d:%s

en: Failed to parse KMP header
da: Kunne ikke fortolke KMP-teksthoved

en: Failed to parse KMP message
da: Kunne ikke fortolke KMP-besked

en: Got KMP message %d of size %d
da: Fik KMP-besked %d med størrelsen %d

en: Received non-ESP TLVs (group %d) in ESP negotiation KMP
da: Modtog ikke-ESP TLV'er (gruppe %d) i ESP-forhandling KMP

en: Error creating oNCP negotiation request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af oNCP-forhandlingsforespørgsel

en: Short write in oNCP negotiation
da: Kort skriv i oNCP-forhandling

en: Read %d bytes of SSL record
da: Læste %d byte af SSL-post

en: Unexpected response of size %d after hostname packet
da: Uventet svar af størrelse %d efter værtsnavnspakke

en: Server response to hostname packet is error 0x%02x
da: Serversvar til værtsnavnspakke er fejl 0x%02x

en: Invalid packet waiting for KMP 301
da: Ugyldig pakke venter på KMP 301

en: Expected KMP message 301 from server but got %d
da: Forventede KMP-besked 301 fra server, men fik %d

en: KMP message 301 from server too large (%d bytes)
da: KMP-besked 301 fra server for stor (%d byte)

en: Got KMP message 301 of length %d
da: Fik KMP-besked 301 med længden %d

en: Failed to read continuation record length
da: Kunne ikke læse fortsættelsespostens længde

en: Record of additional %d bytes too large; would make %d
da: Post på yderligere %d byte er for stor; ville lave %d

en: Failed to read continuation record of length %d
da: Kunne ikke læse fortsættelsesposten med længde %d

en: Read additional %d bytes of KMP 301 message
da: Læste yderligere %d byte af KMP 301-besked

en: Error negotiating ESP keys
da: Der opstod en fejl under forhandling om ESP-nøgler

en: oNCP negotiation request outgoing:
da: oNCP-forhandlingsforespørgsel udgående:

en: new incoming
da: ny indgående

en: new outgoing
da: ny udgående

en: Read only 1 byte of oNCP length field
da: Læste kun 1 byte af oNCP-længdefeltet

en: Server terminated connection (session expired)
da: Serveren afbrød forbindelsen (sessionen udløb)

en: Server terminated connection (reason: %d)
da: Serveren afbrød forbindelsen (årsag: %d)

en: Server sent zero-length oNCP record
da: Server sendte oNCP-post med længden nul

en: Incoming KMP message %d of size %d (got %d)
da: Indgående KMP-besked %d af størrelsen %d (fik %d)

en: Continuing to process KMP message %d now size %d (got %d)
da: Fortsætter med at behandle KMP-besked %d, nu med størrelsen %d (fik %d)

en: Unrecognised data packet
da: Ikke-genkendt datapakke

en: Unknown KMP message %d of size %d:
da: Ukendt KMP-besked %d med størrelsen %d:

en: .... + %d more bytes unreceived
da: .... + %d flere byte ikke modtaget

en: Packet outgoing:
da: Pakke udgående:

en: Sent ESP enable control packet
da: Sendte kontrolpakke til aktivering af ESP

en: ERROR: %s() called with invalid UTF-8 for '%s' argument
da: FEJL: %s() kaldt med ugyldig UTF-8 for argumentet “%s”

en: Unable to calculate DTLS overhead for %s
da: Ude af stand til at beregne DTLS-belastningen for %s

en: Failed to generate random key
da: Kunne ikke generere tilfældig nøgle

en: Failed to create SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s
da: Kunne ikke oprette SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s

en: OpenSSL failed to parse SSL_SESSION ASN.1
da: OpenSSL kunne ikke fortolke SSL_SESSION ASN.1

en: Initialise DTLSv1 session failed
da: Initialisering af DTLSv1-sessionen mislykkedes

en: Too large application ID size
da: Størrelsen på program-id er for stor

en: PSK callback
da: PSK-tilbagekald

en: Initialise DTLSv1 CTX failed
da: Initialisering af DTLSv1 CTX mislykkedes

en: Set DTLS CTX version failed
da: Angivelse af DTLS CTX-version mislykkedes

en: Failed to generate DTLS key
da: Kunne ikke oprette DTLS-nøgle

en: Set DTLS cipher list failed
da: Angivelse af DTLS-krypteringsalgoritmeliste mislykkedes

en: DTLS cipher '%s' not found
da: DTLS-krypteringsalgoritmen “%s” kunne ikke findes

en: SSL_set_session() failed with old protocol version 0x%x
    Are you using a version of OpenSSL older than 0.9.8m?
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=1751
    Use the --no-dtls command line option to avoid this message
da: SSL_set_session() mislykkedes med gammel protokolversion 0x%x
    Bruger du en ældre version af OpenSSL end 0.9.8m?
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=1751
    Brug kommandolinjetilvalget --no-dtls for at undgå denne meddelelse

en: SSL_set_session() failed
da: SSL_set_session() mislykkedes

en: Your OpenSSL is older than the one you built against, so DTLS may fail!
da: Din OpenSSL er ældre end den, du byggede mod, så DTLS kan fejle!

en: This is probably because your OpenSSL is broken
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984
da: Det er sandsynligvis fordi, din OpenSSL er i stykker
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984

en: DTLS handshake failed: %d
da: DTLS-forhandling mislykkedes: %d

en: Failed to initialise ESP cipher:
da: Kunne ikke initialisere ESP-krypteringsalgoritme:

en: Failed to initialize ESP HMAC
da: Kunne ikke initialisere ESP HMAC

en: Failed to set up decryption context for ESP packet:
da: Kunne ikke indstille dekrypteringskontekst for ESP-pakker:

en: Failed to decrypt ESP packet:
da: Kunne ikke dekryptere ESP-pakke:

en: Failed to encrypt ESP packet:
da: Kunne ikke kryptere ESP-pakke:

en: Failed to establish libp11 PKCS#11 context:
da: Kunne ikke etablere libp11 PKCS#11-kontekst:

en: Failed to load PKCS#11 provider module (%s):
da: Kunne ikke indlæse PKCS#11-leverandørmodul (%s):

en: PIN locked
da: PIN låst

en: PIN expired
da: PIN udløbet

en: Another user already logged in
da: En anden bruger er allerede logget på

en: Unknown error logging in to PKCS#11 token
da: Ukendt fejl under login til PKCS#11-symbol

en: Logged in to PKCS#11 slot '%s'
da: Logget på til PKCS#11-pladsen “%s”

en: Failed to enumerate certs in PKCS#11 slot '%s'
da: Kunne ikke optælle certifikater i PKCS#11-pladsen “%s”

en: Found %d certs in slot '%s'
da: Fandt %d certifikater i pladsen “%s”

en: Failed to parse PKCS#11 URI '%s'
da: Kunne ikke fortolke PKCS#11-URI'en “%s”

en: Failed to enumerate PKCS#11 slots
da: Kunne ikke optælle PKCS#11-pladser

en: Logging in to PKCS#11 slot '%s'
da: Logger på til PKCS#11-pladsen “%s”

en: Failed to find PKCS#11 cert '%s'
da: Kunne ikke finde PKCS#11-certifikatet “%s”

en: Certificate X.509 content not fetched by libp11
da: Indholdet af X.509-certifikatet blev ikke hentet af libp11

en: Failed to install certificate in OpenSSL context
da: Kunne ikke installere certifikatet i OpenSLL-kontekst

en: Failed to enumerate keys in PKCS#11 slot '%s'
da: Kunne ikke optælle nøgler i PKCS#11-pladsen “%s”

en: Found %d keys in slot '%s'
da: Fandt %d nøgler i pladsen “%s”

en: Certificate has no public key
da: Certifikatet har ingen offentlig nøgle

en: Certificate does not match private key
da: Certifikatet matcher ikke den private nøgle

en: Checking EC key matches cert
da: Tjekker at EC-nøgle matcher certifikatet

en: Failed to allocate signature buffer
da: Kunne ikke allokere signaturbuffer

en: Failed to sign dummy data to validate EC key
da: Kunne ikke underskrive eksempeldata til validering af EC-nøgle

en: Failed to find PKCS#11 key '%s'
da: Anvender PKCS#11-nøglen “%s”

en: Failed to instantiated private key from PKCS#11
da: Kunne ikke instantiere privat nøgle fra PKCS#11

en: Add key from PKCS#11 failed
da: Tilføjelse af nøgle fra PKCS#11 mislykkedes

en: This version of OpenConnect was built without PKCS#11 support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af PKCS#11

en: Failed to write to SSL socket
da: Kunne ikke skrive til SSL-sokkel

en: Failed to read from SSL socket
da: Kunne ikke læse fra SSL-sokkel

en: SSL read error %d (server probably closed connection); reconnecting.
da: SSL-læsefejl %d (serveren lukkede sandsynligvis forbindelsen); genopretter forbindelse.

en: SSL_write failed: %d
da: SSL_write mislykkedes: %d

en: Unhandled SSL UI request type %d
da: Uhåndteret SSL UI-forespørgselstype %d

en: PEM password too long (%d >= %d)
da: PEM-adgangskode for lang (%d ≥ %d)

en: Extra cert from %s: '%s'
da: Ekstra certifikat fra %s: “%s”

en: Parse PKCS#12 failed (see above errors)
da: Fortolkning af PKCS#12 mislykkedes (se ovenstående fejl)

en: PKCS#12 contained no certificate!
da: PKCS#12 indeholdt intet certifikat!

en: Loading private key failed
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes

en: PKCS#12 contained no private key!
da: PKCS#12 indeholdt ingen privat nøgle!

en: Can't load TPM engine.
da: Kan ikke indlæse TPM-maskine.

en: Failed to init TPM engine
da: Kunne ikke initialisere TPM-maskine

en: Failed to set TPM SRK password
da: Kunne ikke indstille TPM SRK-adgangskode

en: Failed to load TPM private key
da: Kunne ikke indlæse TPM privat nøgle

en: Add key from TPM failed
da: Tilføjelse af nøgle fra TPM mislykkedes

en: Failed to open certificate file %s: %s
da: Kunne ikke åbne certifikatfilen %s: %s

en: Loading certificate failed
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes

en: Failed to process all supporting certs. Trying anyway...
da: Kunne ikke behandle alle understøttende certifikater: Prøver alligevel …

en: PEM file
da: PEM-fil

en: Failed to create BIO for keystore item '%s'
da: Kunne ikke oprette BIO for nøglelagerelementet “%s”

en: Loading private key failed (wrong passphrase?)
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes (forkert adgangsfrase?)

en: Loading private key failed (see above errors)
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes (se ovenstående fejl)

en: Failed to load X509 certificate from keystore
da: Kunne ikke indlæse X509-certifikat fra nøglelager

en: Failed to use X509 certificate from keystore
da: Kunne ikke bruge X509-certifikat fra nøglelager

en: Failed to use private key from keystore
da: Kunne ikke bruge privat nøgle fra nøglelager

en: Failed to open private key file %s: %s
da: Kunne ikke åbne privat nøglefil %s: %s

en: Failed to convert PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
da: Kunne ikke konvertere PKCS#8 til OpenSSL EVP_PKEY

en: Failed to identify private key type in '%s'
da: Kunne ikke bestemme privat nøgletype i “%s”

en: Matched DNS altname '%s'
da: Matchede DNS-altnavn “%s”

en: No match for altname '%s'
da: Intet match for DNS-altnavn “%s”

en: Certificate has GEN_IPADD altname with bogus length %d
da: Certifikatet har GEN_IPADD-altnavn med falsk længde %d

en: Matched %s address '%s'
da: Matchede %s-adresse “%s”

en: No match for %s address '%s'
da: Intet match for %s-adresse “%s”

en: URI '%s' has non-empty path; ignoring
da: URI'en “%s” har ikke-tom sti; ignorerer

en: Matched URI '%s'
da: Matchede URI “%s”

en: No match for URI '%s'
da: Intet match for URI “%s”

en: No altname in peer cert matched '%s'
da: Intet altnavn i peercertifikatet matchede “%s”

en: No subject name in peer cert!
da: Intet emnenavn i peercertifikat!

en: Failed to parse subject name in peer cert
da: Kunne ikke fortolke emnenavn i peercertifikat

en: Peer cert subject mismatch ('%s' != '%s')
da: Uoverensstemmelse i peercertifikats emnenavn ('%s' != '%s')

en: Matched peer certificate subject name '%s'
da: Matchede peercertifikats emnenavn “%s”

en: Extra cert from cafile: '%s'
da: Ekstra certifikat fra ca-fil: “%s”

en: Error in client cert notAfter field
da: Fejl i clientcertifikats notAfter-felt

en: <error>
da: <fejl>

en: Create TLSv1 CTX failed
da: Oprettelse af TLSv1 CTX mislykkedes

en: SSL certificate and key do not match
da: SSL-certifikat og nøgle passer ikke sammen

en: Failed to read certs from CA file '%s'
da: Kunne ikke læse certifikater fra CA-fil “%s”

en: Failed to open CA file '%s'
da: Kunne ikke åbne CA-filen “%s”

en: SSL connection failure
da: SSL-forbindelsesfejl

en: Failed to calculate OATH HMAC
da: Kunne ikke beregne OATH HMAC

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Received data packet of %d bytes
da: Modtog data-pakke på %d byte

en: Discard bad split include: "%s"
da: Forkast ugyldigt opdelt inkludér: “%s”

en: Discard bad split exclude: "%s"
da: Forkast ugyldigt opdelt ekskludér: “%s”

en: Failed to spawn script '%s' for %s: %s
da: Kunne ikke kalde skriptet “%s” for %s: %s

en: Script '%s' exited abnormally (%x)
da: Skriptet “%s” afsluttede unormalt (%x)

en: Script '%s' returned error %d
da: Skriptet “%s” returnerede fejl %d

en: Socket connect cancelled
da: Oprettelse af sokkelforbindelse annulleret

en: Failed to reconnect to proxy %s: %s
da: Kunne ikke genoprette forbindelse til proxyen %s: %s

en: Failed to reconnect to host %s: %s
da: Kunne ikke genoprette forbindelse til værten %s: %s

en: Proxy from libproxy: %s://%s:%d/
da: Proxy fra libproxy: %s://%s:%d/

en: getaddrinfo failed for host '%s': %s
da: getaddrinfo mislykkedes for værten '%s': %s

en: Reconnecting to DynDNS server using previously cached IP address
da: Genopretter forbindelse til DynDNS-server med brug af tidligere gemt IP-adresse

en: Attempting to connect to proxy %s%s%s:%s
da: Forsøger at oprette forbindelse til proxy %s%s%s:%s

en: Attempting to connect to server %s%s%s:%s
da: Forsøger at oprette forbindelse til server %s%s%s:%s

en: Connected to %s%s%s:%s
da: Forbundet til %s%s%s:%s

en: Failed to allocate sockaddr storage
da: Kunne ikke allokere sockaddr-lager

en: Failed to connect to %s%s%s:%s: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til %s%s%s:%s: %s

en: Forgetting non-functional previous peer address
da: Glemmer ikke-funktionel tidligere peeradresse

en: Failed to connect to host %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til værten %s

en: Reconnecting to proxy %s
da: Genopretter forbindelse til proxyen “%s”

en: Could not obtain file system ID for passphrase
da: Kunne ikke opnå filsystem-ID for adgangsfrase

en: Failed to open private key file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne den private nøglefil “%s”: %s

en: No error
da: Ingen fejl

en: Keystore locked
da: Nøglelager låst

en: Keystore uninitialized
da: Nøglelager ikke initialiseret

en: System error
da: Systemfejl

en: Protocol error
da: Protokolfejl

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Key not found
da: Nøgle ikke fundet

en: Value corrupted
da: Værdi beskadiget

en: Undefined action
da: Udefineret handling

en: Wrong password
da: Forkert adgangskode

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: openconnect_fopen_utf8() used with unsupported mode '%s'
da: openconnect_fopen_utf8() anvendt med ikke-understøttet tilstand “%s”

en: Failed to open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

en: Failed to fstat() %s: %s
da: Kunne ikke fstat() %s: %s

en: Failed to allocate %d bytes for %s
da: Kunne ikke allokere %d byte til %s

en: Failed to read %s: %s
da: Kunne ikke læse %s: %s

en: Unknown protocol family %d. Cannot create UDP server address
da: Ukendt protokolfamilie %d. Kan ikke oprette UDP-serveradresse

en: Open UDP socket
da: Åbn UDP-sokkel

en: Unknown protocol family %d. Cannot use UDP transport
da: Ukendt protokolfamilie %d. Kan ikke bruge UDP-transport

en: Bind UDP socket
da: Tildel UDP-sokkel

en: Connect UDP socket
da: Tilslut UDP-sokkel

en: Cookie is no longer valid, ending session
da: Cookie er ikke længere gyldig; afslutter session

en: sleep %ds, remaining timeout %ds
da: sov %ds, resterende tidsudløb %ds

en: SSPI token too large (%ld bytes)
da: SSPI-symbol for stor (%ld byte)

en: Sending SSPI token of %lu bytes
da: Sender SSPI-symbol på %lu byte

en: Failed to send SSPI authentication token to proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-godkendelsessymbol til proxy: %s

en: Failed to receive SSPI authentication token from proxy: %s
da: Modtog ikke SSPI-godkendelsessymbol fra proxy: %s

en: SOCKS server reported SSPI context failure
da: SOCKS-server rapporterede SSPI-kontekstfejl

en: Unknown SSPI status response (0x%02x) from SOCKS server
da: Ukendt SSPI-statussvar (0x%02x) fra SOCKS-server

en: Got SSPI token of %lu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Fik SSPI-symbol på %lu byte: %02x %02x %02x %02x

en: QueryContextAttributes() failed: %lx
da: QueryContextAttributes() mislykkedes: %lx

en: EncryptMessage() failed: %lx
da: EncryptMessage() mislykkedes: %lx

en: EncryptMessage() result too large (%lu + %lu + %lu)
da: Resultat af EncryptMessage() for stort (%lu + %lu + %lu)

en: Sending SSPI protection negotiation of %u bytes
da: Sender SSPI-beskyttelsesforhandling på %u byte

en: Failed to send SSPI protection response to proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

en: Failed to receive SSPI protection response from proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

en: Got SSPI protection response of %d bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog SSPI-beskyttelsessvar på %d bytes: %02x %02x %02x %02x

en: DecryptMessage failed: %lx
da: DecryptMessage mislykkedes: %lx

en: Invalid SSPI protection response from proxy (%lu bytes)
da: Ugyldigt SSPI-beskyttelsessvar fra proxy (%lu byte)

en: Enter credentials to unlock software token.
da: Indtast legitimationsoplysninger for at låse softwaresymbolet op.

en: Device ID:
da: Enheds-ID:

en: User bypassed soft token.
da: Bruger omgik “blødt” symbol.

en: All fields are required; try again.
da: Alle felter er påkrævede; prøv igen.

en: General failure in libstoken.
da: Generel fejl i libstoken.

en: Incorrect device ID or password; try again.
da: Ukorrekt enheds-ID eller adgangskode; prøv igen.

en: Soft token init was successful.
da: Initiering af “blødt” symbol lykkedes.

en: Enter software token PIN.
da: Indtast PIN for softwaresymbol.

en: Invalid PIN format; try again.
da: Ugyldigt PIN-format; prøv igen.

en: Generating RSA token code
da: Genererer RSA-symbolkode

en: Error accessing registry key for network adapters
da: Fejl i forsøget på at tilgå netværkskortenes registernøgle

en: No Windows-TAP adapters found. Is the driver installed?
da: Fandt ingen Windows-TAP-kort. Er driveren installeret?

en: GetAdapterIndex() failed: %s
    Falling back to GetAdaptersInfo()
da: GetAdapterIndex() mislykkedes: %s
    Vender tilbage til GetAdaptersInfo()

en: GetAdaptersInfo() failed: %s
da: GetAdapterInfo() mislykkedes: %s

en: Ignoring non-matching TAP interface "%s"
da: Ignorerer ikke-matchende TAP-grænseflade “%s”

en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: Opened tun device %s
da: Åbnede tun-enheden %s

en: Failed to obtain TAP driver version: %s
da: Kunne ikke indhente TAP-driverversion: %s

en: Error: TAP-Windows driver v9.9 or greater is required (found %ld.%ld)
da: Fejl: TAP-Windowsdriver v9.9 eller større er krævet (fandt %ld.%ld)

en: Failed to set TAP IP addresses: %s
da: Kunne ikke indstille TAP IP-adresser: %s

en: Failed to set TAP media status: %s
da: Kunne ikke indstille TAP-mediestatus: %s

en: TAP device aborted connectivity. Disconnecting.
da: TAP-enhed afbrød forbindelsen. Afbryder forbindelsen.

en: Failed to read from TAP device: %s
da: Kunne ikke læse fra TAP-enhed: %s

en: Failed to complete read from TAP device: %s
da: Kunne ikke færdiggøre aflæsning fra TAP-enhed: %s

en: Wrote %ld bytes to tun
da: Skrev %ld byte til tun

en: Waiting for tun write...
da: Venter på at skrive til tun …

en: Wrote %ld bytes to tun after waiting
da: Skrev %ld byte til tun efter at have ventet

en: Failed to write to TAP device: %s
da: Kunne ikke skrive til TAP-enhed: %s

en: Spawning tunnel scripts is not yet supported on Windows
da: Opsplitning af tunnelskripter er endnu ikke understøttet i Windows

en: Could not open /dev/tun for plumbing
da: Kunne ikke åbne /dev/tun for rørlægning (plumbing)

en: Can't push IP
da: Kan ikke skubbe IP

en: Can't set ifname
da: Kan ikke indstille ifname

en: Can't open %s: %s
da: Kan ikke åbne %s: %s

en: Can't plumb %s for IPv%d: %s
da: Kan ikke lægge rør (plumb) for %s til IPv%d: %s

en: open /dev/tun
da: åbn /dev/tun

en: Failed to create new tun
da: Kunne ikke oprette ny tun

en: Failed to put tun file descriptor into message-discard mode
da: Kunne ikke placere tunfildeskriptor i “message-discard”-tilstand

en: tun device is unsupported on this platform
da: tun-enhed understøttes ikke på denne platform

en: open net
da: åbn net

en: Failed to open tun device: %s
da: Kunne ikke åbne tun-enhed: %s

en: Failed to bind local tun device (TUNSETIFF): %s
da: Kunne ikke tildele lokal tun-enhed (TUNSETIFF): %s

en: To configure local networking, openconnect must be running as root
    See http://www.infradead.org/openconnect/nonroot.html for more information
da: For at konfigurere lokalt netværk skal openconnect køre som administrator (root)
    Se http://www.infradead.org/openconnect/nonroot.html for yderligere information

en: Invalid interface name '%s'; must match 'utun%%d' or 'tun%%d'
da: Ugyldigt grænsefladenavn “%s”; skal matche “utun%%d” eller “tun%%d”

en: Failed to open SYSPROTO_CONTROL socket: %s
da: Kunne ikke åbne SYSPROTO_CONTROL-sokkel: %s

en: Failed to query utun control id: %s
da: Kunne ikke forespørge om utun-kontrol-ID: %s

en: Failed to allocate utun device name
da: Kunne ikke allokere utun-enhedsnavn

en: Failed to connect utun unit: %s
da: Kunne ikke tilslutte utun-enhed: %s

en: Invalid interface name '%s'; must match 'tun%%d'
da: Ugyldigt grænsefladenavn “%s”; skal matche “utun%%d”

en: Cannot open '%s': %s
da: Kan ikke åbne “%s”: %s

en: socketpair failed: %s
da: socketpair mislykkedes: %s

en: fork failed: %s
da: fork mislykkedes: %s

en: (script)
da: (skript)

en: Failed to write incoming packet: %s
da: Kunne ikke skrive indgående pakke: %s

en: Treating host "%s" as a raw hostname
da: Behandler værten “%s” som et råt (raw) værtsnavn

en: Failed to SHA1 existing file
da: Kunne ikke anvende SHA1 på eksisterende fil

en: XML config file SHA1: %s
da: SHA1 for XML-konfigurationsfil: %s

en: Failed to parse XML config file %s
da: Kunne ikke fortolke XML-konfigurationsfilen %s

en: Host "%s" has address "%s"
da: Værten “%s” har adressen “%s”

en: Host "%s" has UserGroup "%s"
da: Værten “%s” har brugergruppen (UserGroup) “%s”

en: Host "%s" not listed in config; treating as raw hostname
da: Værten “%s” er ikke opført i konfigurationen; betragter det som råt (raw) værtsnavn

en: Failed to send "%s" to ykneo-oath applet: %s
da: Kunne ikke sende “%s” til ykneo-oath-applet: %s

en: Invalid short response to "%s" from ykneo-oath applet
da: Ugyldigt kort svar til “%s” fra  ykneo-oath-applet

en: Failure response to "%s": %04x
da: Fejlsvar til “%s”: %04x

en: select applet command
da: vælg appletkommando

en: Unrecognised response from ykneo-oath applet
da: Genkendte ikke svaret fra ykneo-oath-applet

en: Found ykneo-oath applet v%d.%d.%d.
da: Fandt ykneo-oath-applet v%d.%d.%d.

en: PIN required for Yubikey OATH applet
da: PIN krævet til Yubikey OATH-applet

en: Yubikey PIN:
da: Yubikey-PIN:

en: Failed to calculate Yubikey unlock response
da: Kunne ikke beregne Yubikey “lås op”-svar

en: unlock command
da: lås op-kommando

en: Trying truncated-char PBKBF2 variant of Yubikey PIN
da: Prøver forkortet-tegn PBKBF2-variant af Yubikey-PIN

en: Failed to establish PC/SC context: %s
da: Kunne ikke oprette PS/SC-kontekst: %s

en: Established PC/SC context
da: Oprettede PC/SC-kontekst

en: Failed to query reader list: %s
da: Kunne ikke søge i læserliste: %s

en: Failed to connect to PC/SC reader '%s': %s
da: Kunne ikke forbinde til PC/SC-læseren “%s”: %s

en: Connected PC/SC reader '%s'
da: Forbundet til PC/SC-læseren “%s”

en: Failed to obtain exclusive access to reader '%s': %s
da: Kunne ikke opnå eksklusiv adgang til læseren “%s”: %s

en: list keys command
da: vis nøglekommandoer

note: Translators: This is filled in with mode and hash type, and the key identifier. e.g. "Found HOTP/SHA1 key: 'Work VPN key'\n"
en: Found %s/%s key '%s' on '%s'
da: Fandt %s/%s-nøglen “%s” på “%s”

en: Token '%s' not found on Yubikey '%s'. Searching for another Yubikey...
da: Token “%s” blev ikke fundet på Yubikey “%s”. Leder efter en anden Yubikey …

en: Server is rejecting the Yubikey token; switching to manual entry
da: Server afviser Yubikey-symbol; skifter til manuel indtastning

en: Generating Yubikey token code
da: Genererer Yubikey-symbolkode

en: Failed to obtain exclusive access to Yubikey: %s
da: Kunne ikke opnå eksklusiv adgang til Yubikey: %s

en: calculate command
da: beregn kommando

en: Unrecognised response from Yubikey when generating tokencode
da: Svaret fra Yubikey, da symbolkoden blev oprettet, blev ikke genkendt
