grub-2.02-pre3 - en to it translation catalogue (1282 entries)

en: unsupported serial port speed
it: velocità della porta seriale non supportata

en: unsupported serial port parity
it: parità della porta seriale non supportata

en: unsupported serial port stop bits number
it: numero di bit di stop della porta seriale non supportati

en: unsupported serial port word length
it: lunghezza della parola della porta seriale non supportata

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
it: Non carica le tabelle host specificate come elenco separato da virgole

en: Load only tables specified by comma-separated list.
it: Carica solo le tabelle specificate come elenco separato da virgole

en: Export version 1 tables to the OS.
it: Espone la versione 1 delle tabelle al sistema operativo

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
it: Espone le versioni 2 e 3 delle tabelle al sistema operativo

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
it: Imposta OEMID di RSDP, XSDT e RSDT

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
it: Imposta l'ID OEMTABLE di RSDP, XSDT e RSDT

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
it: Imposta la revisione OEMTABLE di RSDP, XSDT e RSDT

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
it: Imposta il campo creatore di RSDP, XSDT e RSDT

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
it: Imposta la revisione del creatore di RSDP, XSDT e RSDT

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
it: Non aggiorna EBDA: potrebbe risolvere dei problemi o dei blocchi con alcuni BIOS, ma non è efficace con sistemi operativi che non ricevono RSDP da GRUB

en: premature end of file %s
it: fine prematura del file %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
it: [-1|-2] [--exclude=TABELLA1,TABELLA2|--load-only=TABELLA1,TABELLA2] FILE1 [FILE2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
it: Carica le tabelle ACPI dell'host e quelle specificate dagli argomenti

en: error: %s.
it: errore: %s.

en: out of memory
it: memoria esaurita

en: cannot read `%s': %s
it: impossibile leggere "%s": %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
it: Arresto tramite ACPI non riuscito

en: List devices.
it: Elenca i device

en: filename expected
it: atteso nome di file

en: Print a block list.
it: Stampa una blocklist

en: you need to load the kernel first
it: è necessario caricare il kernel prima

en: Boot an operating system.
it: Avvia un sistema operativo

en: No boot time statistics is available
it: Nessuna statistica disponibile sui tempi di avvio

en: Show boot time statistics.
it: Mostra statistiche dei tempi di avvio

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
it: Statistiche cache del disco: hit = %lu (%lu.%02lu%%), miss = %lu

en: No disk cache statistics available
it: Nessuna statistica disponibile della cache del disco

en: Get disk cache info.
it: Recupera informazioni sulla cache del disco

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
it: Accetta terminatori di riga in stile DOS (CR/NL)

en: Show the contents of a file.
it: Mostra il contenuto di un file

en: two arguments expected
it: attesi due argomenti

en: Compare file `%s' with `%s':
it: Confronta il file "%s" con "%s":

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
it: I file differiscono nella dimensione: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
it: I file differiscono all'offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

note: TRANSLATORS: it's always exactly 2 files.
en: The files are identical.
it: I file sono identici.

en: Compare two files.
it: Confronta due file

en: Load another config file.
it: Carica un altro file di configurazione

en: Load another config file without changing context.
it: Carica un altro file di configurazione senza cambiare contesto

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
it: Carica un altro file di configurazione senza cambiare contesto ma prende solo le voci di menù

en: Load another config file but take only menu entries.
it: Carica un altro file di configurazione, ma prende solo le voci di menù

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
it: [[anno-]mese-giorno] [ore:minuti[:secondi]]

en: Display/set current datetime.
it: Visualizza/Imposta la data e l'ora correnti

en: Do not output the trailing newline.
it: Non visualizza l'a capo finale

en: Enable interpretation of backslash escapes.
it: Abilita l'interpretazione delle sequenze di escape con backslash

en: [-e|-n] STRING
it: [-e|-n] STRINGA

en: Display a line of text.
it: Visualizza una riga di testo

en: Reboot into firmware setup menu.
it: Riavvia nel menù di configurazione del firmware

en: Fix video problem.
it: Corregge problemi video

en: ROM image is present.
it: Immagine ROM presente.

en: Can't enable ROM area.
it: Impossibile abilitare l'area ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
it: Crea strutture simil BIOS per retro-compatibilità con sistemi operativi esistenti

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
it: DUMP_BIOS [DUMP_INT10]

en: Load BIOS dump.
it: Carica un dump BIOS

en: STRING ...
it: STRINGA ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
it: Valuta gli argomenti come comandi GRUB

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
it: Verifica se FILE può essere avviato come kernel guest Xen i386 PAE senza privilegi

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
it: Verifica se FILE può essere avviato come kernel guest Xen x86_64 senza privilegi

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
it: Verifica se FILE può essere avviato come kernel guest Xen i386 PAE con privilegi

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
it: Verifica se FILE può essere usato come kernel multiboot x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
it: Verifica se FILE può essere usato come kernel multiboot2 x86

en: Check if FILE is ARM Linux
it: Verifica se FILE è Linux ARM

en: Check if FILE is ARM64 Linux
it: Verifica se FILE è Linux ARM64

en: Check if FILE is IA64 Linux
it: Verifica se FILE è Linux IA64

en: Check if FILE is MIPS Linux
it: Verifica se FILE è Linux MIPS

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
it: Verifica se FILE è Linux MIPSEL

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
it: Verifica se file è Linux SPARC64

en: Check if FILE is POWERPC Linux
it: Verifica se FILE è Linux POWERPC

en: Check if FILE is x86 Linux
it: Verifica se file è Linux x86

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
it: Verifica se FILE è Linux x86 con supporto protocollo 32-bit

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
it: Verifica se FILE è kFreeBSD x86

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
it: Verifica se FILE è kFreeBSD i386

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
it: Verifica se FILE è kFreeBSD x86_64

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
it: Verifica se FILE è kNetBSD x86

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
it: Verifica se FILE è kNetBSD i386

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
it: Verifica se FILE è kNetBSD x86_64

en: Check if FILE is i386 EFI file
it: Verifica se FILE è un file EFI i386

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
it: Verifica se FILE è un file EFI x86_64

en: Check if FILE is IA64 EFI file
it: Verifica se FILE è un file EFI IA64

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
it: Verifica se FILE è un file EFI ARM64

en: Check if FILE is ARM EFI file
it: Verifica se FILE è un file EFI ARM

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
it: Verifica se FILE è hiberfil.sys in uno stato d'ibernazione

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
it: Verifica se FILE è XNU x86_64 (kernel Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
it: Verifica se FILE è XNU i386 (kernel Mac OS X)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
it: Verifica se FILE è un'immagine XNU d'ibernazione (kernel Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
it: Verifica se FILE è un bootsector BIOS

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
it: falso

en: OPTIONS FILE
it: OPZIONI FILE

en: Check if FILE is of specified type.
it: Verifica se il FILE è del tipo specificato

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
it: partizione inesistente

en: New MBR is written to `%s'
it: Il nuovo MBR viene scritto in "%s"

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
it: DEVICE [PARTIZIONE[+/-[TIPO]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
it: Riempie l'MBR ibrido dell'unità GPT DEVICE: le partizioni specificate saranno parte di un MBR ibrido; sono consentite fino a 3 partizioni; TIPO è un tipo di MBR; + indica che la partizione è attiva, solo una partizione può essere attiva

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
it: Arresta il computer: questo comando non funziona con tutte le implementazioni firmware

en: Specify hash to use.
it: Specifica l'hash da usare

en: Check hashes of files with hash list FILE.
it: Verifica gli hash dei file con gli hash presenti in FILE

en: Base directory for hash list.
it: Directory di base per l'elenco hash

en: Don't stop after first error.
it: Non si ferma al primo errore

en: Uncompress file before checksumming.
it: Estrae il file prima di calcolare il checksum

en: %s: READ ERROR
it: %s: ERRORE LETTURA

en: %s: HASH MISMATCH
it: %s: HASH NON CORRISPONDENTE

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
it: -h HASH [-c FILE [-p PREFISSO]] [FILE1 [FILE2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
it: Calcola o verifica l'hash

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
it: [-c FILE [-p PREFISSO]] [FILE1 [FILE2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
it: Imposta "Advanced Power Management"
    (1=basso, ..., 254=elevato, 255=spento)

en: Display power mode.
it: Visualizza la modalità di alimentazione

en: Freeze ATA security settings until reset.
it: Blocca le impostazioni di sicurezza ATA fino a un reset

en: Display SMART health status.
it: Visualizza lo stato SMART

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
it: Imposta "Automatic Acoustic Management"
    (0=spento, 128=silenzioso, ..., 254=veloce)

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
it: Imposta il timeout di standby
    (0=spento, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...)

en: Set drive to standby mode.
it: Imposta l'unità in modalità standby

en: Set drive to sleep mode.
it: Imposta l'unità in modalità pausa

en: Print drive identity and settings.
it: Stampa informazioni e impostazioni dell'unità

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
it: Mostra il contenuto grezzo del settore ATA IDENTIFY

en: Disable/enable SMART (0/1).
it: Disabilita/Abilita SMART (0/1)

en: Do not print messages.
it: Non stampa alcun messaggio

en: one argument expected
it: atteso un solo argomento

en: [OPTIONS] DISK
it: [OPZIONI] DISCO

en: Get/set ATA disk parameters.
it: Recupera/Imposta parametri ATA

en: Usage:
it: Uso:

en: [PATTERN ...]
it: [MODELLO ...]

en: Show a help message.
it: Mostra un messaggio di aiuto

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
it: Salta un offset di byte dall'inizio del file

en: Read only LENGTH bytes.
it: Legge solo LUNGHEZZA byte

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
it: [OPZIONI] FILE_O_DEVICE

en: Show raw contents of a file or memory.
it: Mostra il contenuto grezzo di un file o della memoria

en: Show raw dump of the CMOS contents.
it: Mostra il dump grezzo del contenuto del CMOS

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
it: Verifica il bit BYTE:BIT nel CMOS

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
it: Pulisce il bit BYTE:BIT nel CMOS

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
it: Imposta il bit a BYTE:BIT nel CMOS

en: Show coreboot boot time statistics.
it: Mostra statistiche di avvio di coreboot

en: List coreboot tables.
it: Elenca le tabelle coreboot

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
it: Verifica se la CPU supporta la modalità (lunga) a 64 bit (predefinito)

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
it: Verifica se la CPU supporta PAE (Physical Address Extension)

en: Check for CPU features.
it: Verifica le caratteristiche della CPU

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
it: Mostra le mappature attuali

en: Reset all mappings to the default values.
it: Ripristina le mappature ai valori predefiniti

en: Perform both direct and reverse mappings.
it: Esegue mappature sia dirette sia inverse

en: No drives have been remapped
it: Nessuna unità è stata ri-mappata

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
it: Disco #num ------> Device GRUB/BIOS

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
it: -l | -r | [-s] devgrub discoos

en: Manage the BIOS drive mappings.
it: Gestisce le mappature delle unità del BIOS

en: Do not use APM to halt the computer.
it: Non usa APM per arrestare il computer

en: Halt the system, if possible using APM.
it: Arresta il sistema, utilizzando APM se possibile

en: no APM found
it: APM non trovato

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
it: Versione %u.%u
    32 bit CS = 0x%x, lung = 0x%x, offset = 0x%x
    16 bit CS = 0x%x, lung = 0x%x
    DS = 0x%x, lung = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
it: Interfaccia 16 bit protetta supportata

en: 16-bit protected interface unsupported
it: Interfaccia 16 bit protetta non supportata

en: 32-bit protected interface supported
it: Interfaccia 32 bit protetta supportata

en: 32-bit protected interface unsupported
it: Interfaccia 32 bit protetta non supportata

en: CPU Idle slows down processor
it: CPU Idle rallenta il processore

en: CPU Idle doesn't slow down processor
it: CPU Idle non rallenta il processore

en: APM disabled
it: APM disabilitato

en: APM enabled
it: APM abilitato

en: APM disengaged
it: APM disattivato

en: APM engaged
it: APM attivato

en: Show APM information.
it: Mostra le informazioni APM

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
it: nome file oppure tempo e note attesi

en: Invalid tempo in %s
it: Tempo non valido in %s

en: file `%s' not found
it: file "%s" non trovato

en: unrecognized number
it: numero non riconosciuto

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
it: FILE | TEMPO [TONO1 DURATA1] [TONO2 DURATA2] ...

en: Play a tune.
it: Riproduce un suono

en: set numlock mode
it: imposta la modalità blocnum

en: set capslock mode
it: imposta la modalità blocmaiusc

en: set scrolllock mode
it: imposta la modalità blocscorr

en: set insert mode
it: imposta la modalità inserimento

en: set pause mode
it: imposta la modalità pausa

en: press left shift
it: preme Maiusc sinistro

en: press right shift
it: preme Maiusc destro

en: press SysRq
it: preme SysRq

en: press NumLock key
it: preme BlocNum

en: press CapsLock key
it: preme BlocMaiusc

en: press ScrollLock key
it: preme BlocScorr

en: press Insert key
it: preme Ins

en: press left alt
it: preme Alt sinistro

en: press right alt
it: preme Alt destro

en: press left ctrl
it: preme Ctrl sinistro

en: press right ctrl
it: preme Ctrl destro

en: don't update LED state
it: non aggiorna lo stato dei LED

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
it: [TASTO1] [TASTO2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
it: Simula la pressione di sequenze di tasti

en: Run `go' to resume GRUB.
it: Esegue "go" per ripristinare GRUB

en: Return to IEEE1275 prompt.
it: Ritorna al prompt IEEE1275

en: Save read value into variable VARNAME.
it: Salva il valore letto nella variabile NOMEVAR

en: VARNAME
it: NOMEVAR

en: PORT
it: PORTA

en: Read 8-bit value from PORT.
it: Legge un valore 8 bit da PORTA

en: Read 16-bit value from PORT.
it: Legge un valore 16 bit da PORTA

en: Read 32-bit value from PORT.
it: Legge un valore 32 bit da PORTA

en: PORT VALUE [MASK]
it: PORTA VALORE [MASCHERA]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
it: Scrive il VALORE 8 bit su PORTA

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
it: Scrive il VALORE 16 bit su PORTA

en: ADDR VALUE [MASK]
it: IND VALORE [MASCHERA]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
it: Scrive il VALORE 32 bit su PORTA

en: variable `%s' isn't set
it: la variabile "%s" non è impostata

en: Load a keyboard layout.
it: Carica una disposizione di tastiera

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
it: Verifica il tasto Maiusc

en: Check Control key.
it: Verifica il tasto Control

en: Check Alt key.
it: Verifica il tasto Alt

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
it: Verifica lo stato dei modificatori dei tasti

en: can't find command `%s'
it: impossibile trovare il comando "%s"

en: Enter password:
it: Inserire la password:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
it: Analizza configurazioni grub-legacy nello stesso contesto

en: Parse legacy config in new context
it: Analizza configurazioni grub-legacy nel nuovo contesto

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
it: Analizza configurazioni grub-legacy nello stesso contesto utilizzando solo le voci di menù

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
it: Analizza configurazioni grub-legacy nel nuovo contesto utilizzando solo le voci di menù

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
it: [--no-mem-option] [--type=TIPO] FILE [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
it: Simula il comando "kernel" di grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
it: Simula il comando "initrd" di grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
it: Simula il comando "modulenounzip" di grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command
it: Simula il comando "password" di grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
it: Simula il comando "password" di grub-legacy nelle voci di menù

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
it: Specifica il nome del file

en: Skip signature-checking of the environment file.
it: Salta il controllo della firma del file dell'ambiente

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
it: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [nome_variabile_valida] [...]

en: Load variables from environment block file.
it: Carica le variabili dal file a blocchi dell'ambiente

en: List variables from environment block file.
it: Elenca le variabili dal file a blocchi dell'ambiente

en: [-f FILE] variable_name [...]
it: [-f FILE] nome_variabile [...]

en: Save variables to environment block file.
it: Salva le variabili sul file a blocchi dell'ambiente

en: Show a long list with more detailed information.
it: Mostra un elenco con informazioni più dettagliate

en: Print sizes in a human readable format.
it: Stampa le dimensioni in un formato comprensibile

en: List all files.
it: Elenca tutti i file

en: Network protocols:
it: Protocolli di rete:

en: List devices and files.
it: Elenca device e file

en: Show version 1 tables only.
it: Mostra solo le tabelle versione 1

en: Show version 2 and version 3 tables only.
it: Mostra solo le tabelle versione 2 e 3

en: Show ACPI information.
it: Mostra informazioni ACPI

en: available RAM
it: RAM disponibile

en: reserved RAM
it: RAM riservata

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
it: RAM ACPI riutilizzabile

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
it: Archivio non volatile della RAM per ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
it: RAM difettosa (BadRAM)

en: persistent RAM
it: RAM persistente

en: persistent RAM (legacy)
it: RAM persistente (legacy)

en: RAM holding coreboot tables
it: RAM che contiene le tabelle coreboot

en: RAM holding firmware code
it: RAM che contiene il codice firmware

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
it: indirizzo base = 0x%llx, lungh = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
it: indirizzo base = 0x%llx, lungh = 0x%llx, tipo = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
it: Elenca la mappa della memoria fornita dal firmware

en: List PCI devices.
it: Elenca device PCI

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
it: Esegue bless su FILE di una partizione HFS o HFS+ per Mac Intel

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
it: Esegue bless su DIR di una partizione HFS o HFS+ per Mac PPC

en: ADDR
it: IND

en: Read 8-bit value from ADDR.
it: Legge un valore 8 bit da IND

en: Read 16-bit value from ADDR.
it: Legge un valore 16 bit da IND

en: Read 32-bit value from ADDR.
it: Legge un valore 32 bit da IND

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
it: Scrive il VALORE 8 bit in IND

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
it: Scrive il VALORE 16 bit in IND

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
it: Scrive il VALORE 32 bit in IND

en: Menu entry type.
it: Tipo di voce di menù

en: STRING
it: STRINGA

en: List of users allowed to boot this entry.
it: Elenco di utenti abilitati ad avviare questa voce

en: USERNAME[,USERNAME]
it: NOMEUTENTE[,NOMEUTENTE]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
it: Tasto rapido per avviare questa voce

en: KEYBOARD_KEY
it: TASTO

en: Use STRING as menu entry body.
it: Usa STRINGA come testo per il menù

en: Menu entry identifier.
it: Identificatore di voce di menù

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
it: Questa voce può essere avviata da tutti gli utenti.

en: BLOCK
it: BLOCCO

en: Define a menu entry.
it: Definisce una voce di menù

en: Define a submenu.
it: Definisce un sotto-menù

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
it: Nome	Cont rif	Dipendenze

en: Show this message.
it: Mostra questo messaggio

en: ADDR [SIZE]
it: IND [DIM]

en: Show memory contents.
it: Mostra il contenuto di memoria

en: MODULE
it: MODULO

en: Remove a module.
it: Rimuove un modulo

en: Show loaded modules.
it: Mostra i moduli caricati

en: Exit from GRUB.
it: Esce da GRUB

en: No CS5536 found
it: Nessun CS5536 trovato

en: CS5536 at %d:%d.%d
it: CS5536 in %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
it: Lo spazio I/O del bus di controllo di sistema è a 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
it: Slot RAM n° %d

en: Written SPD bytes: %d B.
it: Byte SPD scritti: %d B.

en: Total flash size: %d B.
it: Dimensione totale flash: %d B.

en: Memory type: DDR2.
it: Tipo di memoria: DDR2.

en: Part no: %s.
it: Parte n° %s.

en: Memory type: Unknown.
it: Tipo di memoria: sconosciuto.

en: Print Memory information.
it: Stampa informazioni sulla memoria

en: %s does not support UUIDs
it: %s non supporta gli UUID

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
it: [MODULO1 MODULO2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
it: Passa ai driver disco nativi; se nessun modulo è specificato viene usato l'insieme predefinito (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
it: Esegue COMANDI sulla partizione.
    Usare "parttool PARTIZIONE help" per l'elenco dei comandi disponibili.

en: Sorry, no parttool is available for %s
it: Nessun parttool disponibile per %s

en: unknown argument `%s'
it: argomento "%s" sconosciuto

en: PARTITION COMMANDS
it: PARTIZIONE COMANDI

en: USER PASSWORD
it: UTENTE PASSWORD

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
it: Imposta la password per l'utente (testo in chiaro): non consigliato e non sicuro

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
it: password PBKDF2 non valida

en: USER PBKDF2_PASSWORD
it: UTENTE PASSWORD_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
it: Imposta la password utente (PBKDF2)

en: Select device by vendor and device IDs.
it: Seleziona il device tramite ID fornitore e ID device

en: [vendor]:[device]
it: [fornitore]:[device]

en: Select device by its position on the bus.
it: Seleziona il device in base alla sua posizione nel bus

en: missing `%c' symbol
it: simbolo "%c" mancante

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
it: [-s POSIZIONE] [-d DEVICE]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
it: Mostra il dump grezzo dello spazio di configurazione PCI

en: Set a variable to return value.
it: Imposta una variabile al valore di ritorno

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
it: Determina il driver

en: Determine partition map type.
it: Determina il tipo della mappa delle partizioni

en: Determine filesystem type.
it: Determina il tipo di file system

en: Determine filesystem UUID.
it: Determina lo UUID del file system

en: Determine filesystem label.
it: Determina l'etichetta del file system

en: filesystem `%s' does not support labels
it: il file system "%s" non supporta le etichette

en: Retrieve device info.
it: Recupera informazioni sul device

en: [ENVVAR]
it: [VARAMB]

en: Set variable with user input.
it: Imposta la variabile con l'input dell'utente

en: Reboot the computer.
it: Riavvia il computer

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components aree often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching compone
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
it: Archivia il corrispondente componente NUMERO in NOMEVAR

en: [NUMBER:]VARNAME
it: [NUMERO:]NOMEVAR

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
it: REGEXP STRINGA

en: Test if REGEXP matches STRING.
it: Verifica che REGEXP corrisponda a STRINGA

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
it: NOME [VARIABILE] [SUGG]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
it: Cerca i device per file: se VARIABILE è specificata, il primo device trovato è impostato a una variabile

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
it: Cerca i device per etichetta: se VARIABILE è specificata, il primo device trovato è impostato a una variabile

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
it: Cerca i device per UUID: se VARIABILE è specificata, il primo device trovato è impostato a una variabile

en: Search devices by a file.
it: Cerca i device tramite un file

en: Search devices by a filesystem label.
it: Cerca i device tramite un'etichetta del file system

en: Search devices by a filesystem UUID.
it: Cerca i device tramite un UUID del file system

en: Set a variable to the first device found.
it: Imposta una variabile al primo device trovato

en: Do not probe any floppy drive.
it: Non esamina alcuna unità floppy

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: HINT
it: SUGG

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG se in esecuzione su IEEE1275, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG se in esecuzione su BIOS, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG se l'accesso diretto all'hardware è supportato, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG se in esecuzione su EFI, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
it: Prima prova il device SUGG se in esecuzione su ARC, se SUGG termina con una virgola, prova anche le sotto-partizioni

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
it: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint SUGG [--hint SUGG] ...] NOME

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
it: Cerca i device per file, etichetta del file system o UUID del file system. Se è specificato --set, il primo device trovato è impostato a una variabile, se non è indicata alcuna variabile, viene usata "root"

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
it: Registro %x di %x:%02x.%x è %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
it: [-s POSIZIONE] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTRO[=VAL[:MASCHERA]]

en: Manipulate PCI devices.
it: Gestisce device PCI

en: Verbose countdown.
it: Conto alla rovescia esplicito

en: Allow to interrupt with ESC.
it: Consente di essere fermato con ESC

en: NUMBER_OF_SECONDS
it: NUMERO_DI_SECONDI

en: Wait for a specified number of seconds.
it: Attende per un determinato numero di secondi

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
it: Directory di root del disco syslinux [predefinito=/]

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
it: Directory attuale di syslinux [predefinito la directory superiore del file di input]

en: assume input is an isolinux configuration file.
it: Assume l'input come file di configurazione isolinux

en: assume input is a pxelinux configuration file.
it: Assume l'input come file di configurazione pxelinux

en: assume input is a syslinux configuration file.
it: Assume l'input come file di configurazione syslinux

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
it: Esegue configurazione syslinux nello stesso contesto

en: Execute syslinux config in new context
it: Esegue configurazione syslinux nel nuovo contesto

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
it: Esegue configurazione syslinux nello stesso contesto utilizzando solo le voci di menù

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
it: Esegue configurazione syslinux nel nuovo contesto utilizzando solo le voci di menù

en: no terminal specified
it: nessun terminale specificato

en: terminal `%s' isn't found
it: terminale "%s" non trovato

en: Active input terminals:
it: Terminali di input attivi:

en: Available input terminals:
it: Terminali di input disponibili:

en: Active output terminals:
it: Terminali di output attivi:

en: Available output terminals:
it: Terminali di output disponibili:

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
it: [--append|--remove] [TERMINALE1] [TERMINALE2] ...

en: List or select an input terminal.
it: Elenca o seleziona un terminale di input

en: List or select an output terminal.
it: Elenca o seleziona un terminale di output

en: EXPRESSION ]
it: ESPRESSIONE ]

en: Evaluate an expression.
it: Valuta un'espressione

en: EXPRESSION
it: ESPRESSIONE

en: Load the same file in multiple ways.
it: Carica lo stesso file in modi diversi

en: Specify size for each read operation
it: Specifica la dimensione per ogni operazione di lettura

en: invalid block size
it: dimensione blocco non valida

en: File size: %s
it: Dimensione file: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
it: Tempo trascorso: %d.%03d s.

en: Speed: %s
it: Velocità: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
it: [-s DIMENSIONE] NOMEFILE

en: Test file read speed.
it: Verifica la velocità di lettura file

en: no command is specified
it: nessun comando specificato

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
it: Tempo trascorso: %d.%03d secondi

en: COMMAND [ARGS]
it: COMANDO [ARG]

en: Measure time used by COMMAND
it: Misura il tempo utilizzato per COMANDO

en: Translate to upper case.
it: Converte tutto in maiuscolo

en: Translate to lower case.
it: Converte tutto in minuscolo

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
it: [OPZIONI] [SET1] [SET2] [STRINGA]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
it: Converte i caratteri in STRINGA da SET1 a SET2

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
it: Non fa nulla, successo

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
it: Non fa nulla, insuccesso

en: Test USB support.
it: Verifica il supporto USB

en: Skip signature-checking of the public key file.
it: Salta il controllo firma del file della chiave pubblica

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
it: firma non valida

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
it: chiave pubblica %08x non trovata

en: module `%s' isn't loaded
it: modulo "%s" non caricato

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
it: [-s|--skip-sig] FILE FILE_FIRMA [FILE_CHIAVE_PUB]

en: Verify detached signature.
it: Verifica la firma scollegata

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
it: [-s|--skip-sig] FILE_CHIAVE_PUB

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
it: Aggiunge FILE_CHIAVE_PUB tra le chiavi fidate

en: Show the list of trusted keys.
it: Mostra l'elenco delle chiavi fidate

en: PUBKEY_ID
it: ID_CHIAVE_PUB

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
it: Rimuove ID_CHIAVE_PUBBLICA dalle chiavi fidate

en: Text-only
it: Solo testo

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
it: Colore diretto, maschera: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
it: Tavolozza

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
it: Planare

en: Monochrome
it: Monocromatico

en: Unknown video mode
it: Modalità video sconosciuta

en:   EDID checksum invalid
it:   Checksum EDID non valido

en:   EDID version: %u.%u
it:   Versione EDID: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
it:     Modalità preferita: %ux%u

en:     No preferred mode available
it:     Nessuna modalità preferita disponibile

en: invalid video mode specification `%s'
it: modalità video "%s" non valida

en: List of supported video modes:
it: Elenco modalità video supportate:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
it: Legenda: masc/posizione=rosso/verde/blu/riservato

en: Adapter `%s':
it: Adattatore "%s":

en:   No info available
it:   Nessuna informazione disponibile

en:   Failed to initialize video adapter
it:   Inizializzazione adattatore video non riuscita

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
it: [LxA[xP]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
it: Elenca le modalità video disponibili; se viene fornita la risoluzione, mostra solo le modalità corrispondenti

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
it: Verifica il sottosistema video in modalità W×H

en: Test video subsystem.
it: Verifica il sottosistema video

en: List Xen storage.
it: Elenca archivi Xen

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
it: [-l] UUIDGRUB [NOMEVAR]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
it: Trasforma UUID 64-bit in un formato adatto per XNU; se viene passato -l mantiene tutto minuscolo come fatto da blkid

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
it: lettura del settore 0x%llx da "%s" non riuscita

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
it: scrittura del settore 0x%llx su "%s" non riuscita

en: Mount by UUID.
it: Monta in base allo UUID

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
it: Monta tutto

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
it: Monta tutti i volumi col flag "boot" impostato

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
it: impossibile aprire "%s": %s

en: cannot seek `%s': %s
it: impossibile eseguire seek "%s": %s

en: SOURCE|-u UUID|-a|-b
it: SORGENTE|-u UUID|-a|-b

en: Mount a crypto device.
it: Monta un device crypto

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
it: Impossibile trovare il volume fisico "%s": potrebbero mancare alcuni moduli dall'immagine core.

en: physical volume %s not found
it: volume fisico %s non trovato

en: no media in `%s'
it: nessun supporto in "%s"

en: Couldn't load sha256
it: Impossibile caricare sha256

en: Couldn't load sha512
it: Impossibile caricare sha512

en: couldn't read ELI metadata
it: impossibile leggere metadati ELI

en: wrong ELI magic or version
it: versione o numero magic ELI errato

en: Attempting to decrypt master key...
it: Tentativo di decifrazione chiave master...

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
it: Inserire la passphrase per %s%s%s (%s):

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
it: Slot %d aperto

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
it: tentativo di leggere o scrivere al di fuori del disco "%s"

en: cannot write to CD-ROM
it: impossibile scrivere sul CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
it: Sono in uso driver disco nativi: l'interfaccia disco firmware non verrà utilizzata.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
it: la partizione di embed LDM è troppo piccola; l'embed non sarà possibile

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
it: questo LDM non ha una partizione per l'embed; l'embed non sarà possibile

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
it: Elimina l'unità di loopback specificata

en: [-d] DEVICENAME FILE.
it: [-d] NOMEDEVICE FILE

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
it: Crea un drive virtuale da un file

en: relocation 0x%x is not implemented yet
it: la rilocazione 0x%x non è ancora implementata

en: no symbol table
it: nessuna tabella dei simboli

en: this ELF file is not of the right type
it: questo file ELF non è di tipo corretto

en: Load and initialize EFI emulator.
it: Carica e inizializza l'emulatore EFI

en: Finalize loading of EFI emulator.
it: Finalizza il caricamento dell'emulatore EFI

en: Unload EFI emulator.
it: Rimuove l'emulatore EFI

en: symbol `%s' not found
it: simbolo "%s" non trovato

en: Loaded fonts:
it: Caratteri caricati:

en: Specify one or more font files to load.
it: Specifica uno o più file di caratteri da caricare

en: List the loaded fonts.
it: Elenca i caratteri caricati

en: too deep nesting of symlinks
it: troppi collegamenti simbolici annidati

en: attempt to read past the end of file
it: tentativo di leggere oltre la fine del file

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
it: impossibile trovare un device membro necessario per file system multi-device

en: not a directory
it: non una directory

en: not a regular file
it: non un file regolare

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
it: l'immagine core è stranamente grande. Non può essere mantenuta nell'area embed

en: invalid file name `%s'
it: nome di file "%s" non valido

en: checksum verification failed
it: verifica checksum non riuscita

en: no decryption key available
it: nessuna chiave di decifrazione disponibile

en: MAC verification failed
it: verifica MAC non riuscita

en: Assume input is raw.
it: Assume l'input come raw

en: Assume input is hex.
it: Assume l'input come hex

en: Assume input is passphrase.
it: Assume l'input come una passphrase

en: Enter ZFS password:
it: Inserire password ZFS:

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
it: Importa chiavi wrap ZFS archiviate in FILE

en: Virtual device is removed
it: Device virtuale rimosso

en: Virtual device is faulted
it: Device virtuale danneggiato

en: Virtual device is offline
it: Device virtuale offline

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
it: Device virtuale degradato

en: Virtual device is online
it: Device virtuale online

en: Incorrect virtual device: no type available
it: Device virtuale non corretto: nessun tipo disponibile

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
it: Dispositivo virtuale foglia (file o disco)

en: Bootpath: unavailable
it: Percorso di avvio: non disponibile

en: Bootpath: %s
it: Percorso di avvio: %s

en: Path: unavailable
it: Percorso: non disponibile

en: Path: %s
it: Percorso: %s

en: Devid: unavailable
it: Devid: non disponibile

en: This VDEV is a mirror
it: Questo VDEV è un mirror

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
it: Questo VDEV è un RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
it: VDEV non corretto

en: VDEV with %d children
it: VDEV con %d figli

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
it: L'elemento VDEV numero %d non è corretto

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
it: Elemento VDEV numero %d:

en: Unknown virtual device type: %s
it: Tipo di device virtuale sconosciuto: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
it: Stato pool: attivo

en: Pool state: exported
it: Stato pool: esportato

en: Pool state: destroyed
it: Stato pool: distrutto

en: Pool state: reserved for hot spare
it: Stato pool: riservato per hot spare

en: Pool state: level 2 ARC device
it: Stato pool: device ARC livello 2

en: Pool state: uninitialized
it: Stato pool: non inizializzato

en: Pool state: unavailable
it: Stato pool: non disponibile

en: Pool state: potentially active
it: Stato pool: potenzialmente attivo

en: Pool name: unavailable
it: Nome pool: non disponibile

en: Pool name: %s
it: Nome pool: %s

en: Pool GUID: unavailable
it: GUID pool: non disponibile

en: Pool GUID: %016llx
it: GUID pool: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
it: Impossibile recuperare lo stato del pool

en: Unrecognized pool state
it: Stato del pool non riconosciuto

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
it: Nessun albero di device virtuali disponibile

en: Print ZFS info about DEVICE.
it: Stampa informazioni ZFS riguardo DEVICE

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
it: FILESYSTEM [VARIABILE]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
it: Stampa ZFS-BOOTFSOBJ o lo archivia in VARIABILE

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
it: Collegare il debugger remoto.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
it: Avvia stub GDB sulla porta fornita

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
it: Attiva breakpoint in GDB

en: Stop GDB stub
it: Ferma stub GDB

en: premature end of file
it: fine file prematura

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
it: Traduce la stringa con le impostazioni attuali

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
it: "Invio" avvia il sistema selezionato; "e" modifica i comandi; "c" va alla riga di comando; "Esc" torna al menù precedente.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
it: "Invio" avvia il sistema selezionato; "e" modifica i comandi; "c" va alla riga di comando.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
it: Invio: avvia; "e": opzioni; "c": riga di comando

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
it: La voce selezionata verrà avviata automaticamente in %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
it: %ds rimanenti.

en: GRUB Boot Menu
it: Menù avvio GRUB

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
it: ARGP_HELP_FMT: il valore %s è minore o uguale a %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
it: %.*s: il parametro ARGP_HELP_FMT richiede un valore

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
it: %.*s: il parametro ARGP_HELP_FMT deve essere positivo

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
it: %.*s: parametro ARGP_HELP_FMT non conosciuto

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
it: Dati errati in ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
it: Argomenti obbligatori od opzionali per le opzioni lunghe lo sono anche per le corrispondenti opzioni corte.

en:   or:
it:   oppure:

en:  [OPTION...]
it:  [OPZIONE...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
it: Provare "%s --help" o "%s --usage" per ulteriori informazioni.

en: Report bugs to %s.
it: Segnalare i bug a %s.

en: Unknown system error
it: Errore di sistema sconosciuto

en: give this help list
it: Visualizza questo aiuto

en: give a short usage message
it: Visualizza un breve messaggio di aiuto

en: NAME
it: NOME

en: set the program name
it: Imposta il nome del programma

en: SECS
it: SEC

en: hang for SECS seconds (default 3600)
it: Si ferma per SEC secondi (predefinito 3600)

en: print program version
it: Stampa la versione del programma

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
it: (ERRORE DEL PROGRAMMA) Nessuna versione conosciuta.

en: %s: Too many arguments
it: %s: troppi argomenti

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
it: (ERRORE DEL PROGRAMMA) L'opzione dovrebbe essere stata riconosciuta.

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
it: %s: l'opzione "%s" è ambigua; possibilità:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "--%s" non accetta argomenti

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "%c%s" non accetta argomenti

en: %s: option '--%s' requires an argument
it: %s: l'opzione "--%s" richiede un argomento

en: %s: unrecognized option '--%s'
it: %s: opzione "--%s" non riconosciuta

en: %s: unrecognized option '%c%s'
it: %s: opzione "%c%s" non riconosciuta

en: %s: invalid option -- '%c'
it: %s: opzione non valida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- "%c"

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione "-W %s" è ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione "-W %s" non accetta un argomento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
it: %s: l'opzione "-W %s" richiede un argomento

en: Success
it: Successo

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare non valida

en: Invalid collation character
it: Carattere di collazione non valido

en: Invalid character class name
it: Nome classe di caratteri non valido

en: Trailing backslash
it: Backslash finale

en: Invalid back reference
it: Riferimento all'indietro non valido

en: Unmatched [ or [^
it: [ o [^ senza corrispondenza

en: Unmatched ( or \(
it: ( o \( senza corrispondenza

en: Unmatched \{
it: \{ senza corrispondenza

en: Invalid content of \{\}
it: Contenuto di \{\} non valido

en: Invalid range end
it: Limite massimo non valido

en: Memory exhausted
it: Memoria esaurita

en: Invalid preceding regular expression
it: Espressione regolare precedente non valida

en: Premature end of regular expression
it: Fine prematura dell'espressione regolare

en: Regular expression too big
it: Espressione regolare troppo grande

en: Unmatched ) or \)
it: ) o \) senza corrispondenza

en: unknown regexp error
it: errore regexp sconosciuto

en: No previous regular expression
it: Nessuna espressione regolare precedente

en: Say `Hello World'.
it: Dice "Hello World"

en: attempt to seek outside of the file
it: tentativo di posizionamento al di fuori del file

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
it: formato gzip non supportato

en: lzop file corrupted
it: file lzop danneggiato

en: xz file corrupted or unsupported block options
it: file xz danneggiato o opzioni a livello di blocco non supportate

en: invalid arch-dependent ELF magic
it: numero magic ELF basato sull'architettura non valido

en: [ENVVAR=VALUE]
it: [VARAMB=VALORE]

en: Set an environment variable.
it: Imposta una variabile dell'ambiente

en: ENVVAR
it: VARAMB

en: Remove an environment variable.
it: Rimuove una variabile dell'ambiente

en: List devices or files.
it: Elenca device o file

en: Insert a module.
it: Inserisce un modulo

en: disk `%s' not found
it: disco "%s" non trovato

en: attempt to read or write outside of partition
it: tentativo di leggere o scrivere al di fuori della partizione

en: invalid arch-independent ELF magic
it: numero magico ELF indipendente dall'architettura non valido

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
it: il conteggio dei device supera il limite

en: cannot write to `%s': %s
it: impossibile scrivere su "%s": %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
it: La voce "%s" di device.map non è valida, viene ignorata. Correggere o eliminare device.map.

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
it: Il nome "%s" dell'unità in device.map non è corretto, viene usato %s al suo posto. Utilizzare la forma [hfc]d[0-9]* (es.: "hd0" o "cd")

en: can't open `%s': %s
it: impossibile aprire "%s": %s

en: DEVICE_NAME
it: NOME_DEVICE

en: Set root device.
it: Imposta il device root

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
it: Usa FILE come mappa dei device [predefinito=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
it: Usa FILE come memdisk

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
it: Usa i file GRUB nella directory DIR [predefinito=%s]

en: print verbose messages.
it: Stampa messaggi prolissi

en: wait until a debugger will attach
it: Attende fino al collegamento di un debugger

en: Unknown extra argument `%s'.
it: Argomento aggiuntivo "%s" sconosciuto.

en: GRUB emulator.
it: Emulatore GRUB

en: Error in parsing command line arguments
it: Errore nell'analizzare gli argomenti della riga di comando

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
it: Eseguire "gdb %s %d" e impostare ARGS.HOLD a zero.

en: %s: warning:
it: %s: avviso:

en: %s: error:
it: %s: errore:

en: file `%s' is too big
it: il file "%s" è troppo grande

en: unknown filesystem
it: file system sconosciuto

en: Shutdown failed
it: Arresto non riuscito

en: Exit failed
it: Chiusura non riuscita

en: overflow is detected
it: rilevato overflow

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
it: Scartata partizione non correttamente annidata (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
it: Comando "%s" sconosciuto.

en: Display this help and exit.
it: Visualizza questo aiuto ed esce

en: Display the usage of this command and exit.
it: Visualizza l'uso di questo comando ed esce

en: missing mandatory option for `%s'
it: manca l'opzione obbligatoria per "%s"

en: the argument `%s' requires an integer
it: l'argomento "%s" richiede un intero

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
it: è stato assegnato un valore all'argomento "%s" benché non ne richieda uno

en: Print backtrace.
it: Stampa backtrace

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
it: GRUB non ha ancora informazioni su come spegnere questo computer.

en: Default server is ${net_default_server}
it: Il server predefinito è ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
it: specifica di colore "%s" non valida

en: Reboot failed
it: Riavvio non riuscito

en: [LENGTH]
it: [LUNGHEZZA]

en: Hexdump random data.
it: Vista esadecimale di dati casuali

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
it: deve essere fornito un device tree (consultare il comando "devicetree")

en: invalid zImage
it: zImage non valida

en: invalid device tree
it: device tree non valido

en: Load Linux.
it: Carica Linux

en: Load initrd.
it: Carica initrd

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
it: Carica file DTB

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
it: Image normale del kernel non supportata: ricompilare con CONFIG_(U)EFI_STUB abilitato

en: failed to get FDT
it: Recupero FDT non riuscito

en: you need to load the Xen Hypervisor first
it: è necessario caricare l'hypervisor Xen prima

en: Load a xen hypervisor.
it: Carica un hypervisor Xen

en: Load a xen module.
it: Carica un modulo Xen

en: [OPTS]
it: [OPZIONI]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
it: Avvia un sistema basato su BIOS

en: Load another boot loader.
it: Carica un altro boot loader

en: Display output on all consoles.
it: Visualizza l'output su tutte le console

en: Use serial console.
it: Usa console seriale

en: Ask for file name to reboot from.
it: Chiede il nome del file da cui riavviare

en: Use CD-ROM as root.
it: Usa CD-ROM come root

en: Invoke user configuration routing.
it: Invoca il routing della configurazione utente

en: Enter in KDB on boot.
it: Entra in KDB all'avvio

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
it: Usa il debugger remoto GDB al posto di DDB

en: Disable all boot output.
it: Disabilita tutto l'output di avvio

en: Wait for keypress after every line of output.
it: Attende la pressione di un tasto dopo ogni riga di output

en: Use compiled-in root device.
it: Usa un device di root compilato internamente

en: Boot into single mode.
it: Avvia in modalità singolo utente

en: Boot with verbose messages.
it: Avvia con messaggi prolissi

en: Don't reboot, just halt.
it: Non riavvia, arresta solamente

en: Change configured devices.
it: Modifica i device configurati

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
it: comUNITÀ[,VELOCITÀ]

en: Disable SMP.
it: Disabilita SMP

en: Disable ACPI.
it: Disabilita ACPI

en: Don't display boot diagnostic messages.
it: Non visualizza messaggi diagnostici di avvio

en: Boot with debug messages.
it: Avvia con messaggi di debug

en: Suppress normal output (warnings remain).
it: Elimina l'output normale (gli avvisi restano)

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
it: [IND|comUNITÀ][,VELOCITÀ]

en: name
it: nome

en: type
it: tipo

en: addr
it: ind

en: size
it: dim

en: Booting in blind mode
it: Avvia in modalità blind

en: Load kernel of FreeBSD.
it: Carica il kernel FreeBSD

en: Load kernel of OpenBSD.
it: Carica il kernel OpenBSD

en: Load kernel of NetBSD.
it: Carica il kernel NetBSD

en: Load FreeBSD env.
it: Carica ambiente FreeBSD

en: Load FreeBSD kernel module.
it: Carica un modulo del kernel FreeBSD

en: Load NetBSD kernel module.
it: Carica un modulo del kernel NetBSD

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
it: Carica un modulo del kernel NetBSD (ELF)

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
it: Carica un modulo del kernel FreeBSD (ELF)

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
it: Carica ramdisk kOpenBSD

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
it: Carica un altro payload coreboot

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
it: Parametro legacy "ask" non più supportato.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
it: %s è deprecata, utilizzare "set gfxpayload=%s" prima del comando.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
it: %s è deprecata, la modalità VGA %d non è riconosciuta, usare "set gfxpayload=LARGHEZZAxALTEZZA[xPROFONDITÀ] prima del comando.

en: the size of `%s' is too large
it: La dimensione di "%s" è troppo grande

en: Load FreeDOS kernel.sys.
it: Carica kernel.sys di FreeDOS

en: Load NTLDR or BootMGR.
it: Carica NTLDR o BootMGR

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
it: Scavalca la mappatura ipotizzata dei device Plan9

en: KERNEL ARGS
it: KERNEL ARG

en: Load Plan9 kernel.
it: Carica kernel Plan9

en: Load a PXE image.
it: Carica un'immagine PXE

en: Load Truecrypt ISO.
it: Carica ISO Truecrypt

en: initrd already loaded
it: initrd già caricato

en: Load module.
it: Carica un modulo

en: Press any key to launch xnu
it: Premere un tasto per lanciare xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
it: Carica il dump "device-properties"

en: Could not locate FPSWA driver
it: Impossibile trovare il driver FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
it: Il protocollo FPSWA non è stato in grado di trovare l'interfaccia

en: No FPSWA found
it: Nessun FPWSA trovato

en: FPSWA revision: %x
it: Revisione FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
it: FILE [ARG ...]

en: Display FPSWA version.
it: Visualizza la versione FPSWA

en: WARNING: no console will be available to OS
it: ATTENZIONE: nessuna console sarà disponibile per il sistema

en: Load a multiboot 2 kernel.
it: Carica un kernel multiboot 2

en: Load a multiboot 2 module.
it: Carica un modulo multiboot 2

en: Load a multiboot kernel.
it: Carica un kernel multiboot

en: Load a multiboot module.
it: Carica un modulo multiboot

en: Background image mode.
it: Modalità immagine di sfondo

en: Load XNU image.
it: Carica un'immagine XNU

en: Load 64-bit XNU image.
it: Carica un'immagine XNU 64-bit

en: Load XNU extension package.
it: Carica un pacchetto estensione XNU

en: Load XNU extension.
it: Carica un'estensione XNU

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
it: Carica una directory d'estensione XNU

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
it: Carica un ramdisk XNU, sarà disponibile nel sistema come md0

en: Load a splash image for XNU.
it: Carica un'immagine splash per XNU

en: Load an image of hibernated XNU.
it: Carica un'immagine XNU ibernata

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
it: IND1,MASCHERA1[,IND2,MASCHERA2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
it: Dichiara regioni della memoria come danneggiate (badram)

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
it: DA[K|M|G] A[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
it: Rimuove qualsiasi regione della memoria nell'intervallo specificato

en: four arguments expected
it: attesi quattro argomenti

en: unrecognised network interface `%s'
it: interfaccia di rete "%s" non riconosciuta

en: no DHCP info found
it: nessuna informazione DHCP trovata

en: no DHCP options found
it: nessuna opzione DHCP trovata

en: no DHCP option %d found
it: opzione DHCP %d non trovata

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
it: specificazione di formato DHCP "%s" non riconosciuta

en: no network card found
it: nessuna scheda di rete trovata

en: couldn't autoconfigure %s
it: impossibile configurare automaticamente %s

en: [CARD]
it: [SCHEDA]

en: perform a bootp autoconfiguration
it: Esegue una configurazione automatica bootp

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
it: VAR INTERFACCIA NUMERO DESCRIZIONE

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
it: Recupera l'opzione DHCP e la salva in VAR, se VAR è - allora stampa il valore

en: no DNS servers configured
it: nessun server DNS configurato

en: domain name component is too long
it: il nome del dominio è troppo lungo

en: no DNS record found
it: nessun record DNS trovato

en: no DNS reply received
it: nessuna risposta DNS ricevuta

en: only ipv4
it: solo ipv4

en: only ipv6
it: solo ipv6

en: prefer ipv4
it: preferire ipv4

en: prefer ipv6
it: preferire ipv6

en: invalid argument
it: argomento non valido

en: ADDRESS DNSSERVER
it: IND SERVERDNS

en: Perform a DNS lookup
it: Esegue un lookup DNS

en: DNSSERVER
it: SERVERDNS

en: Add a DNS server
it: Aggiunge un server DNS

en: Remove a DNS server
it: Rimuove un server DNS

en: List DNS servers
it: Elenca server DNS

en: couldn't send network packet
it: impossibile inviare pacchetto di rete

en: interpret is not supported
it: interpret non è supportato

en: alloc-mem failed
it: alloc-mem non riuscita

en: free-mem failed
it: free-mem non riuscita

en: unsupported HTTP response
it: risposta HTTP non supportata

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
it: errore HTTP %d non supportato: %s

en: time out opening `%s'
it: tempo scaduto nell'aprire "%s"

en: timeout: could not resolve hardware address
it: tempo scaduto: impossibile risolvere l'indirizzo hardware

en: unresolvable address %s
it: indirizzo %s non risolvibile

en: unrecognised network address `%s'
it: indirizzo di rete "%s" non riconosciuto

en: destination unreachable
it: destinazione non raggiungibile

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
it: rilevato ciclo nella rotta

en: address not found
it: indirizzo non trovato

en: you can't delete this address
it: impossibile eliminare questo indirizzo

en: Unsupported hw address type %d
it: Tipo d'indirizzo hardware %d non supportato

en: Unsupported address type %d
it: Tipo d'indirizzo %d non supportato

en: three arguments expected
it: attesi tre argomenti

en: card not found
it: scheda non trovata

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
it: temporaneo

en: Unknown address type %d
it: Tipo d'indirizzo %d sconosciuto

en: no server is specified
it: nessun server specificato

en: timeout reading `%s'
it: tempo scaduto nel leggere "%s"

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
it: NOMEBREVE SCHEDA INDIRIZZO [INDIRIZZOHW]

en: Add a network address.
it: Aggiunge un indirizzo di rete

en: [CARD [HWADDRESS]]
it: [SCHEDA [INDIRIZZOHW]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
it: Esegue una configurazione automatica IPV6

en: SHORTNAME
it: NOMEBREVE

en: Delete a network address.
it: Elimina un indirizzo di rete

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
it: NOMEBREVE RETE [INTERFACCIA| gw GATEWAY]

en: Add a network route.
it: Aggiunge una rotta di rete

en: Delete a network route.
it: Elimina una rotta di rete

en: list network routes
it: Elenca le rotte

en: list network cards
it: Elenca le schede di rete

en: list network addresses
it: Elenca gli indirizzi di rete

en: connection refused
it: connessione rifiutata

en: connection timeout
it: connessione scaduta

en: Enter username:
it: Inserire il nome utente:

en: [USERLIST]
it: [ELENCOUTENTI]

en: Check whether user is in USERLIST.
it: Verifica che l'utente sia in ELENCOUTENTI

en: Possible commands are:
it: Possibili comandi sono:

en: Possible devices are:
it: Possibili device sono:

en: Possible files are:
it: Possibili file sono:

en: Possible partitions are:
it: Possibili partizioni sono:

en: Possible arguments are:
it: Possibili argomenti sono:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
it: Possibili cose sono:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
it: Attenzione: errore di sintassi (manca "/") in "%s"

en: Warning: invalid foreground color `%s'
it: Attenzione: colore di primo piano "%s" non valido

en: Warning: invalid background color `%s'
it: Attenzione: colore di sfondo "%s" non valido

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
it: VARAMB [VARAMB] ...

en: Export variables.
it: Esporta le variabili

en: Sunday
it: domenica

en: Monday
it: lunedì

en: Tuesday
it: martedì

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Thursday
it: giovedì

en: Friday
it: venerdì

en: Saturday
it: sabato

en: module isn't loaded
it: modulo non caricato

en: GNU GRUB  version %s
it: GNU GRUB versione %s

en: ESC at any time exits.
it: ESC esce in qualsiasi momento.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
it: Supporto minimale per modifica in stile BASH. Per la prima parola, TAB elenca i completamenti del comando. In altre parti elenca i completamenti possibili per device o file. %s

en: Clear the screen.
it: Pulisce lo schermo

en: Enter normal mode.
it: Entra nella modalità normale

en: Exit from normal mode.
it: Esce dalla modalità normale

en: Press any key to continue...
it: Premere un tasto per continuare...

en: Booting `%s'
it: Avvio di "%s" in corso

en: Falling back to `%s'
it: Viene usato "%s" come ripiego

en: Failed to boot both default and fallback entries.
it: Caricamento delle voci predefinita e di ripiego non riuscito.

en: Booting a command list
it: Avvio di un elenco di comandi

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
it: Supporto minimale per modifica in stile Emacs. TAB elenca i completamenti. Premere Ctrl-x o F10 per avviare, Ctrl-c o F2 per la riga di comando, Esc per annullare le modifiche e tornare al menù.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
it: Usare i tasti %C e %C per selezionare la voce da evidenziare.

en: Partition %s:
it: Partizione %s:

en: Filesystem cannot be accessed
it: Impossibile accedere al file system

en: Filesystem type %s
it: File system di tipo %s

en: - Label `%s'
it: - Etichetta "%s"

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
it: - Ultima modifica %d-%02d-%02d %02d.%02d.%02d %s

en: No known filesystem detected
it: Nessun file system conosciuto rilevato

en:  - Partition start at %llu%sKiB
it:  - La partizione inizia a %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
it:  - Dimensione settore %uB

en:  - Total size unknown
it:  - Dimensione totale sconosciuta

en:  - Total size %llu%sKiB
it:  - Dimensione totale %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
it: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
it: --ALTRO--

en: cannot open configuration file `%s': %s
it: impossibile aprire il file di configurazione "%s": %s

en: no compression is available for your platform
it: nessuna compressione disponibile per questa piattaforma

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
it: nessuna routine IEEE1275 disponibile per questa piattaforma

en: no EFI routines are available for your platform
it: nessuna routine EFI disponibile per questa piattaforma

en: no SGI routines are available for your platform
it: nessuna routine SGI disponibile per questa piattaforma

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
it: nessun generatore di numeri casuali disponibile per questo sistema operativo

en: Failed to create `device-mapper' tree
it: Creazione dell'albero "device-mapper" non riuscita

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
it: impossibile montare il volume cifrato "%s": %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
it: impossibile aprire geom

en: couldn't find geli consumer
it: impossibile trovare utilizzatore geli

en: couldn't retrieve geli UUID
it: impossibile recuperare UUID geli

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
it: impossibile trovare la classe "part" di geom

en: unaligned device size
it: dimensione device non allineata

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
it: tentativo di leggere l'immagine core "%s" da GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
it: tentativo di leggere nuovamente l'immagine core "%s" da GRUB

en: cannot read `%s' correctly
it: Impossibile leggere "%s" correttamente

en: failed to read the sectors of the core image
it: lettura dei settori dell'immagine core non riuscita

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
it: Impossibile recuperare mount da riga di comando per il percorso "%s": %s

en: translator command line is empty for path `%s'
it: Mount da riga di comando vuoto per il percorso "%s"

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
it: Mount "%s" per il percorso "%s" presenta molte parole non-opzioni, almeno "%s" e "%s"

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
it: Mount "%s" per il percorso "%s" presenta solo opzioni, impossibile trovare la parte device

en: Storage information for `%s' does not include type
it: Le informazioni di archiviazione per "%s" non comprendono il tipo

en: `%s' is not a local disk
it: "%s" non è un disco locale

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
it: Le informazioni di archiviazione per "%s" indicano una partizione o un disco normale

en: can't retrieve blocklists: %s
it: impossibile recuperare le blocklist: %s

en: blocksize is not divisible by 512
it: la dimensione del blocco non è divisibile per 512

en: invalid zero blocksize
it: dimensione blocco zero non valida

en: can't retrieve blocklists
it: impossibile recuperare le blocklist

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
it: errore ioctl RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
it: versione RAID non supportata: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
it: errore ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
it: errore ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
it: Impossibile aprire lo stream da %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
it: tipologia di device RAID "%s" sconosciuta

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
it: "obppath" non trovato nelle directory superiori di "%s", scoperta dei nomi IEEE1275 non disponibile

en: failed to get canonical path of `%s'
it: recupero del percorso canonico di "%s" non riuscito

en: unknown device type %s
it: tipo di device %s sconosciuto

en: Usage: %s DEVICE
it: Uso: %s DEVICE

en: Unable to fork: %s
it: Impossibile eseguire fork: %s

en: Unable to create pipe: %s
it: Impossibile creare pipe: %s

en: cannot restore the original directory
it: impossibile ripristinare la directory originale

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
it: impossibile eseguire stat su "%s": %s

en: cannot make temporary file: %s
it: impossibile creare un file temporaneo: %s

en: cannot make temporary directory: %s
it: impossibile creare una directory temporanea: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
it: Impossibile trovare il percorso dell'albero di device IEEE1275 per %s.
    È necessario impostare la variabile "boot-device" manualmente.

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
it: %s: non trovato

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
it: "nvsetenv" non riuscita.
    È necessario impostare la variabile "boot-device" manualmente. Al prompt IEEE1275 digitare:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
it: È necessario impostare manualmente "SystemPartition" e "OSLoader".

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
it: nessun carattere di slash (/) nel nome canonico del file

en: cygwin_conv_path() failed
it: cygwin_conv_path() non riuscita

en: couldn't retrieve random data
it: impossibile recuperare dati casuali

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
it: Permessi non sufficienti per accedere al firmware, viene considerato BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
it: nessuna routine EFI disponibile quando in esecuzione in modalità BIOS

en: unexpected EFI error
it: errore EFI non atteso

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
it: Impossibile trovare uno slot BootNNNN libero

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
it: questa etichetta della partizione GPT non contiene BIOS Boot Partition, l'embed non è possibile

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
it: BIOS Boot Partition è troppo piccola, l'embed non è possibile

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
it: Il settore %llu è già in uso dal controller RAID "%s", viene saltato. Informare il costruttore e avvisarlo di non archiviare dati nell'intervallo del MBR.

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
it: Il settore %llu è già in uso dal programma "%s", viene saltato. Questo software potrebbe causare problemi di avvio, o altri, nel futuro. Informare gli autori e avvisarli di non archiviare dati nell'intervallo del MBR.

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
it: Altro software sta utilizzando l'area di embed e non c'è abbastanza spazio per core.img. Tale software solitamente archivia dati senza possibilità di rilevamento. È consigliato verificare la situazione.

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
it: L'etichetta della partizione stile msdos non ha un intervallo dopo l'MBR, l'embed non è possibile

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
it: L'area di embed è troppo piccola. Il file core.img non può esservi contenuto.

en: Make partition active
it: Rende la partizione attiva

en: not a primary partition
it: non una partizione primaria

en: Partition %d is active now.
it: La partizione %d è ora attiva.

en: Cleared active flag on %d.
it: Pulito il flag attivo su %d.

en: Change partition type
it: Modifica il tipo di partizione

en: Set `hidden' flag in partition type
it: Imposta il flag "hidden" sul tipo della partizione

en: the partition type 0x%x isn't valid
it: il tipo di partizione 0x%x non è valido

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
it: Impostazione tipo di partizione a 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
it: impossibile interrompere zero cicli

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
it: non all'interno del corpo della funzione

en: invalid variable name `%s'
it: nome variabile "%s" non valido

en: unexpected end of file
it: fine file non attesa

en: Exit from loops
it: Esce dai cicli

en: Continue loops
it: Continua i cicli

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
it: Cambia i parametri posizionali

en: [VALUE]...
it: [VALORE]...

en: Set positional parameters.
it: Imposta i parametri posizionali

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
it: Ritorna da una funzione

en: Load background image for active terminal.
it: Carica un'immagine di sfondo per il terminale attivo

en: COLOR
it: COLORE

en: Set background color for active terminal.
it: Imposta un colore di sfondo per il terminale attivo

en: Show CBMEM console content.
it: Mostra il contenuto della console CBMEM

en: Set the serial unit.
it: Imposta l'unità seriale

en: Set the serial port address.
it: Imposta l'indirizzo della porta seriale

en: Set the serial port speed.
it: Imposta la velocità della porta seriale

en: Set the serial port word length.
it: Imposta la lunghezza della parola della porta seriale

en: Set the serial port parity.
it: Imposta la parità della porta seriale

en: Set the serial port stop bits.
it: Imposta i bit di stop della porta seriale

en: Set the base frequency.
it: Imposta la frequenza di base

en: Enable/disable RTS/CTS.
it: Abilita/Disabilita RTS/CTS

en: serial port `%s' isn't found
it: porta seriale "%s" non trovata

en: unsupported serial port flow control
it: velocità di controllo della porta seriale non supportata

en: [OPTIONS...]
it: [OPZIONI...]

en: Configure serial port.
it: Configura la porta seriale

en: unknown terminfo type `%s'
it: tipo di terminfo "%s" sconosciuto

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
it: UTF-8 in ordine visuale

en: Unknown encoding
it: Codifica sconosciuta

en: Current terminfo types:
it: Tipologie di terminfo correnti:

en: Terminal is ASCII-only [default].
it: Il terminale è solamente ASCII [predefinito]

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
it: Il terminale è UTF-8 in ordine logico

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
it: Il terminale è UTF-8 in ordine visuale

en: Terminal has specified geometry.
it: Il terminale ha la geometria specificata

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
it: LARGHEZZAxALTEZZA

en: incorrect terminal dimensions specification
it: specifiche di dimensioni del terminale non corrette

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
it: il terminale %s non è stato trovato o non è gestito da terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TYPE]]
it: [[-a|-u|-v] [-g LxA] TERM [TIPO]]

en: Set terminfo type of TERM  to TYPE.
it: Imposta il tipo TERM di terminfo a TIPO

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
it: Stampa ed esegue l'argomento BLOCCO

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
it: il formato del file bitmap "%s" non è supportato

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
it:   Info VBE:   versione: %d.%d  Rev. software OEM: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
it:               memoria totale: %d KiB

en: no suitable video mode found
it: non è stata trovata alcuna modalità video adatta

en: access denied
it: accesso negato

en: MODULES
it: MODULI

en: pre-load specified modules MODULES
it: Pre-carica i MODULI specificati

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
it: Installa solo i MODULI e le loro dipendenze [predefinito=all]

en: THEMES
it: TEMI

en: install THEMES [default=%s]
it: Installa i TEMI [predefinito=%s]

en: FONTS
it: CARATTERI

en: install FONTS [default=%s]
it: Installa i CARATTERI [predefinito=%s]

en: LOCALES
it: LINGUE

en: install only LOCALES [default=all]
it: Installa solo LINGUE [predefinito=all]

en: compress GRUB files [optional]
it: Comprime i file GRUB [opzionale]

en: choose the compression to use for core image
it: Sceglie la compressione da usare per l'immagine core

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
it: Usa immagini e moduli in DIR [predefinito=%s/<piattaforma>]

en: use translations under DIR [default=%s]
it: Usa le traduzioni in DIR [predefinito=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
it: Usa i temi in DIR [predefinito=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
it: Incorpora FILE come chiave pubblica per la verifica della firma

en: cannot rename the file %s to %s
it: impossibile rinominare il file %s in %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
it: il disco non esiste, viene usato il device di partizione %s

en: Commands:
it: Comandi:

en: Create a blank environment block file.
it: Crea un file di blocco dell'ambiente vuoto

en: List the current variables.
it: Elenca le variabili attuali

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
it: set [NOME=VALORE ...]

en: Set variables.
it: Imposta le variabili

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
it: unset [NOME ...]

en: Delete variables.
it: Elimina le variabili

en: Options:
it: Opzioni:

en: You need to specify at least one command.
it: È necessario specificare almeno un comando.

en: FILENAME COMMAND
it: NOMEFILE COMANDO

en: Tool to edit environment block.
it: Strumento per modificare il blocco dell'ambiente.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
it: Se NOMEFILE è "-", viene usato il valore predefinito %s.
    
    Non c'è un comando "delete", per eliminare tutto il blocco
    dell'ambiente, usare "rm %s".

en: invalid environment block
it: blocco dell'ambiente non valido

en: invalid parameter %s
it: parametro %s non valido

en: environment block too small
it: blocco dell'ambiente troppo piccolo

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
it: lettura disco non riuscita all'offset %lld, lunghezza %lld

en: invalid skip value %lld
it: valore di salto %lld non valido

en: read error at offset %llu: %s
it: errore di lettura all'offset %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
it: impossibile aprire il file "%s" del sistema operativo: %s

en: cannot write to the stdout: %s
it: impossibile scrivere sullo standard output: %s

en: compare fail at offset %llu
it: confronto non riuscito all'offset %llu

en: OS file %s open error: %s
it: Errore nell'aprire il file di sistema %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
it: comando "loopback" non riuscito: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
it: comando "cryptomount" non riuscito: %s

en: couldn't retrieve UUID
it: impossibile recuperare UUID

en: ls PATH
it: ls PERCORSO

en: List files in PATH.
it: Elenca i file in PERCORSO

en: cp FILE LOCAL
it: cp FILE LOCALE

en: Copy FILE to local file LOCAL.
it: Copia FILE su un file LOCALE

en: Copy FILE to standard output.
it: Copia il file sullo standard output

en: cmp FILE LOCAL
it: cmp FILE LOCALE

en: Compare FILE with local file LOCAL.
it: Confronta FILE con un file LOCALE

en: Show contents of FILE in hex.
it: Mostra il contenuto di FILE in esadecimale

en: Get crc32 checksum of FILE.
it: Calcola il checksum crc32 di FILE

en: Display blocklist of FILE.
it: Visualizza la blocklist di FILE

en: Compute XNU UUID of the device.
it: Calcola l'UUID XNU di DEVICE

en: Skip N bytes from output file.
it: Salta N byte dal file di output

en: Handle N bytes in output file.
it: Gestisce N byte nel file di output

en: Specify the number of input files.
it: Specifica il numero di file di input

en: Set debug environment variable.
it: Imposta la variabile di debug dell'ambiente

en: Mount crypto devices.
it: Monta dispositivi cifrati

en: Load zfs crypto key.
it: Carica chiave cifratura ZFS

en: Uncompress data.
it: Decomprime i dati

en: Invalid disk count.
it: Conteggio dischi non valido.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
it: Il conteggio dei dischi deve precedere l'elenco dei dischi.

en: No command is specified.
it: Nessun comando specificato.

en: Not enough parameters to command.
it: Parametri del comando non sufficienti.

en: Invalid command %s.
it: Comando %s non valido.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
it: PERCORSO_IMG COMANDI

en: Debug tool for filesystem driver.
it: Strumento di debug per il driver del file system.

en: set input filename for 32-bit part.
it: Imposta il nome del file di input per la parte 32-bit

en: set input filename for 64-bit part.
it: Imposta il nome del file di input per la parte 64-bit

en: set output filename. Default is STDOUT
it: Imposta il nome del file di output, predefinito è STDOUT

en: [OPTIONS]
it: [OPZIONI]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
it: Agglomera binari 32-bit e 64-bit in un binario Apple universale

en: Missing input file
it: File di input mancante

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
it: impossibile copiare "%s" su "%s": %s

en: can't compress `%s' to `%s'
it: impossibile comprimere "%s" in "%s"

en: cannot open directory `%s': %s
it: impossibile aprire la directory "%s": %s

en: cannot delete `%s': %s
it: impossibile eliminare "%s": %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
it: grub-mkimage è stato compilato senza il supporto a XZ

en: Unknown compression format %s
it: Formato di compressione %s sconosciuto

en: Unrecognized compression `%s'
it: Compressione "%s" non riconosciuta

en: unknown target format %s
it: formato %s dell'obiettivo sconosciuto

en: cannot find locale `%s'
it: impossibile trovare la lingua "%s"

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
it: %s non esiste: specificare --target o --directory

en: invalid modinfo file `%s'
it: file modinfo "%s" non valido

en: Unknown platform `%s-%s'
it: Piattaforma "%s-%s" sconosciuta

en: More than one install device?
it: Più di un device d'installazione?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
it: installa le immagini GRUB nella directory DIR/%s invece che %s

en: TARGET
it: OBIETTIVO

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
it: Installa GRUB sulla piattaforma OBIETTIVO [predefinito=%s]; disponibili: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
it: Rende l'unità avviabile anche come un floppy (predefinito per i device fdX); potrebbe provocare malfunzionamenti con alcuni BIOS.

en: delete device map if it already exists
it: Elimina la mappa dei dispositivi se esiste già

en: install even if problems are detected
it: Installa anche se vengono rilevati problemi

en: use identifier file even if UUID is available
it: Usa il file identificativo anche se è disponibile lo UUID

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
it: Modulo disco da usare ("biosdisk" o "native"); quest'opzione è disponibile solo su BIOS

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
it: Non aggiorna le variabili "boot-device"/"Boot*" NVRAM; quest'opzione è disponibile solo su EFI e IEEE1275

en: do not probe for filesystems in DEVICE
it: Non esamina i file system in DEVICE

en: do not install bootsector
it: Non installa il bootsector

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
it: Non applica alcun codice reed-solomon quando viene incorporata core.img; quest'opzione è disponibile solo su BIOS x86

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
it: Il dispositivo d'installazione è rimovibile; quest'opzione è disponibile solo su EFI

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
it: L'ID del bootloader, questa opzione è disponibile solo su EFI e Mac

en: use DIR as the EFI System Partition root.
it: Usa DIR come radice EFI System Partition

en: use DIR for PPC MAC install.
it: Usa DIR per installazione PPC MAC

en: use FILE as font for label
it: Usa FILE come carattere per l'etichetta

en: use COLOR for label
it: Usa COLORE per l'etichetta

en: use COLOR for label background
it: Usa COLORE per lo sfondo dell'etichetta

en: use STRING as product version
it: Usa STRINGA come versione del prodotto

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
it: [OPZIONI] [DEVICE_INSTALLAZIONE]

en: Install GRUB on your drive.
it: Installa GRUB sull'unità.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
it: DEVICE_INSTALLAZIONE deve essere un nome di un device di sistema.
    %s copia le immagini GRUB in %s. Su alcune piattaforme può anche installare GRUB nel settore di avvio.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
it: l'unità %s è definita molteplici volte nella mappa dei device %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
it: Impossibile determinare la piattaforma. Utilizzare --target.

en: Installing for %s platform.
it: Installazione per la piattaforma %s.

en: install device isn't specified
it: device d'installazione non specificato

en: cannot find EFI directory
it: impossibile trovare la directory EFI

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
it: impossibile trovare un device per %s (/dev è montato?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
it: impossibile trovare un'unità GRUB per %s, controllare device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition
it: %s non sembra essere una partizione EFI

en: You've found a bug
it: Scoperto un bug

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
it: il file system su %s non è né HFS né HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
it: tentativo di installare su un disco cifrato, ma con cryptodisk disabilitato: impostare "%s" nel file "%s"

en: Can't create file: %s
it: Impossibile creare il file: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
it: nessun suggerimento disponibile per questa piattaforma: aspettarsi prestazioni ridotte.

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
it: Non in esecuzione:

en: the chosen partition is not a PReP partition
it: la partizione selezionata non è una partizione PReP

en: failed to copy Grub to the PReP partition
it: copia di GRUB nella partizione PReP non riuscita

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
it: la partizione PReP non è vuota; per utilizzarla veramente, eseguire dd per pulirla: "%s"

en: EFI bootloader id isn't specified.
it: Bootloader EFI non specificato.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
it: Attenzione: non è stata eseguita alcuna installazione specifica per la piattaforma

en: Installation finished. No error reported.
it: Installazione completata, nessun errore segnalato.

en: bless for x86-based macs
it: bless per mac basati su x86

en: bless for ppc-based macs
it: bless per mac basati su ppc

en: No path or device is specified.
it: Nessun percorso o device specificato.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
it: --ppc PERCORSO|--x86 FILE

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
it: Comando bless su HFS o HFS+ per Mac

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
it: Uso: %s [FILE_IN [FILE_OUT]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
it: Errore Freetype %d nel caricare il glifo 0x%x per U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
it:  (mediano)

en:  (leftmost)
it:  (più a sinistra)

en:  (rightmost)
it:  (più a destra)

en: Out of range substitution (%d, %d)
it: Sostituzione fuori intervallo (%d, %d)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
it: Lookup fuori intervallo: %d

en: Unsupported substitution type: %d
it: Tipo di sostituzione non supportato: %d

en: Unsupported substitution specification: %d
it: Specifica di sostituzione non supportata: %d

en: Unsupported coverage specification: %d
it: Specifica di coverage non supportata: %d

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
it: Attenzione: parametri del carattere non supportati: %x

en: save output in FILE [required]
it: Salva l'output su FILE [richiesto]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
it: Seleziona l'indice del carattere

en: FROM-TO[,FROM-TO]
it: DA-A[,DA-A]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
it: Imposta l'intervallo dei caratteri

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
it: Imposta la famiglia del carattere

en: SIZE
it: DIM

en: set font size
it: Imposta la dimensione del carattere

en: set font descent
it: Imposta il tratto discendente

en: set font ascent
it: Imposta il tratto ascendente

en: convert to bold font
it: Converte in carattere grassetto

en: force autohint
it: Forza l'autohint

en: disable hinting
it: Disabilita l'hinting

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
it: Ignora le bitmap durante il caricamento

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
it: intervallo di caratteri non valido

en: [OPTIONS] FONT_FILES
it: [OPZIONI] FILE_CARATTERE

en: Convert common font file formats into PF2
it: Converte il formato del file del carattere in PF2

en: output file must be specified
it: deve essere specificato un file di output

en: FT_Init_FreeType fails
it: FT_Init_FreeType non riuscita

en: can't open file %s, index %d: error %d
it: impossibile aprire il file %s, indice %d: errore %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
it: impossibile impostare la dimensione del carattere a %d×%d: errore %d di Freetype: %s

en: set prefix directory
it: Imposta il prefisso della directory

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
it: Incorpora FILE come immagine memdisk
    Implica "-p (memdisk)/boot/grub" e sovrascrive qualsiasi prefisso passato
    precedentemente, ma il prefisso può essere sovrascritto da opzione successive

en: embed FILE as an early config
it: Incorpora FILE come configurazione primaria

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
it: Aggiunge segmento NOTA per CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
it: Fornisce in output su FILE un'immagine generata [predefinito=stdout]

en: FORMAT
it: FORMATO

en: generate an image in FORMAT
it: Genera un'immagine nel FORMATO

en: available formats:
it: Formati disponibili:

en: unknown target format %s
it: formato %s dell'obiettivo sconosciuto

en: [OPTION]... [MODULES]
it: [OPZIONE]... [MODULI]

en: Make a bootable image of GRUB.
it: Crea un'immagine avviabile di GRUB

en: Target format not specified (use the -O option).
it: Formato dell'obiettivo non specificato (usare l'opzione -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
it: Prefisso non specificato (usare l'opzione -p).

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
it: "%s" non è compilato correttamente: l'indirizzo iniziale è 0x%llx invece di
    0x%llx: un bug di ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
it: Imposta il nome del file di input, predefinito è STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
it: Identificatore tasto %s sconosciuto

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
it: Codice numerico 0x%02x sconosciuto

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
it: ERRORE: non è stata trovata alcuna disposizione di tastiera valida. Controllare l'input.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
it: Genera disposizione di tastiera GRUB a partire da quella della console Linux

en: root directory of TFTP server
it: directory root del server TFTP

en: relative subdirectory on network server
it: sotto-directory relativa sul server di rete

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
it: Prepara le immagini GRUB avviabili da rete in directory_di_rete/sottodir, assumendo directory_di_rete come root di TFTP

en: unsupported platform %s
it: piattaforma non supportata %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
it: Directory netboot per %s creata. Configurare il server DHCP affinché punti a %s

en: Number of PBKDF2 iterations
it: Numero di iterazioni PBKDF2

en: Length of generated hash
it: Lunghezza dell'hash generato

en: Length of salt
it: Lunghezza del salt

en: Generate PBKDF2 password hash.
it: Genera hash password PBKDF2

en: failure to read password
it: lettura password non riuscita

en: Reenter password:
it: Reinserire la password:

en: passwords don't match
it: le password non corrispondono

en: couldn't retrieve random data for salt
it: impossibile recuperare dati casuali per il salt

en: cryptographic error number %d
it: errore di cifratura n° %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
it: L'hash PBKDF2 della password è %s

en: No path is specified.
it: Nessun percorso specificato.

en: PATH
it: PERCORSO

en: Transform a system filename into GRUB one.
it: Trasforma il nome file di sistema in uno di GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
it: Salva le immagini ROM in DIR [opzionale]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
it: Usa FILE come xorriso [opzionale]

en: use STRING as product name
it: Usa STRINGA come nome del prodotto

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
it: Abilita avvio sparc, disabilita HFS+, APM, ARCS e avvia come immagine disco per PC i386

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
it: Abilita avvio ARCS (macchine mips big-endian, principalmente SGI), disabilita HFS+, APM, sparc64 e avvia come immagine disco per PC i386

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
it: Crea un'immagine avviabile di GRUB da CD-ROM, disco, chiavetta USB o floppy

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
it: Genera un'immagine CD/USB/dischetto avviabile. Gli argomenti non pertinenti a questo programma sono passati a xorriso e indicano file sorgenti, directory sorgenti o qualsiasi altra opzione di mkisofs come dall'output di "%s".

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
it: L'opzione -- passa alla modalità di comando nativa di xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
it: Inviare le richieste di supporto riguardo xorriso a <bug-grub@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
it: [OPZIONE] SORGENTE...

en: enabling %s support ...
it: abilitazione supporto %s...

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
it: Questa versione di xorriso non supporta "--grub2-boot-info": alcune funzionalità sono disabilitate. Utilizzare xorriso 1.2.9 o successivi.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
it: Questa versione di xorriso non supporta "--grub2-boot-info": l'immagine core è troppo grande, l'avvio come disco è disabilitato. Usare xorriso 1.2.9 o successivi.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
it: Genera un'immagine autonoma (contenente tutti i moduli) nel formato selezionato

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
it: La sintassi per i punti d'innesto (es.: /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) è accettata

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
it: IMMAGINE1 [IMMAGINE2 ...] PUNTODIMOUNT

en: need an image and mountpoint
it: immagine e punto di mount necessari

en: given argument is a system device, not a path
it: l'argomento fornito è un device di sistema, non un percorso

en: separate items in output using ASCII NUL characters
it: Separa gli elementi nell'output con caratteri ASCII NUL

en: [default=%s]
it: [predefinito=%s]

en: print TARGET
it: Stampa OBIETTIVO

en: available targets:
it: Obiettivi disponibili:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
it: [OPZIONE]... [PERCORSO|DEVICE]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
it: Cerca informazioni sul device per un percorso fornito (o device se usato con l'opzione -d).

en: read text from FILE.
it: Legge del testo da FILE

en: use COLOR for text
it: Usa COLORE per il testo

en: use COLOR for background
it: Usa COLORE per lo sfondo

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
it: Imposta l'etichetta da creare

en: use FILE as font (PF2).
it: Utilizza FILE come tipo di carattere (PF2)

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
it: Visualizza .disk_label Apple

en: Missing arguments
it: Argomenti mancanti

en: [PATH]
it: [PERCORSO]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
it: Verifica la presenza di errori di sintassi nello script di configurazione GRUB

en: Syntax error at line %u
it: Errore di sintassi alla riga %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
it: Lo script "%s" non contiene alcun comando e non eseguirà nulla

en: use FILE as the boot image [default=%s]
it: Usa FILE come immagine di avvio [predefinito=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
it: Usa FILE come immagine core [predefinito=%s]

en: No device is specified.
it: Nessun device specificato.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
it: Imposta le immagini affinché vengano avviate da DEVICE.
    
    Questo programma non dovrebbe essere eseguito direttamente. Usare grub-install.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
it: DEVICE deve essere un device del sistema operativo (come /dev/sda)

en: Invalid device `%s'.
it: Device "%s" non valido.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
it: Directory di root come vista durante l'esecuzione [predefinito=/]

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
it: Directory attuale di syslinux come vista durante l'esecuzione [predefinito la directory superiore del file di input]

en: write output to FILE [default=stdout].
it: Scrive l'output su FILE [predefinito=stdout]

en: Transform syslinux config into GRUB one.
it: Trasforma la configurazione syslinux in una GRUB.

en: cannot compress the kernel image
it: impossibile comprimere l'immagine del kernel

en: unknown compression %d
it: compressione %d sconosciuta

en: Decompressor is too big
it: L'estrattore è troppo grande

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
it: l'immagine core è troppo grande (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
it: l'immagine kernel è troppo grande (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
it: la dimensione di diskboot.img deve essere di %u byte

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
it: fwstart.img non corrisponde alla versione consciuta, procedere a proprio rischio

en: firmware image is too big
it: l'immagine firmware è troppo grande

en: invalid line format: %s
it: formato riga non valido: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
it: Il primo settore del file core non è allineato rispetto al settore

en: non-sector-aligned data is found in the core file
it: Trovati dati non allineati rispetto al settore nel file core

en: the sectors of the core file are too fragmented
it: I settori del file core sono troppo frammentati

en: the size of `%s' is not %u
it: La dimensione di "%s" non è %u

en: the size of `%s' is too small
it: La dimensione di "%s" è troppo piccola

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
it: Tentativo di installare GRUB su un disco con molteplici etichette di partizioni o sia con etichetta di partizione e file system. Tale pratica non è ancora supportata.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
it: Impossibile identificare un file system in %s; non è possibile eseguire un controllo di sicurezza

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
it: Sembra che %s contenga un file system %s di cui non è noto se sia in grado di riservare dello spazio per l'avvio in stile DOS. Installare GRUB qui potrebbe portare alla DISTRUZIONE del file system se dati importanti vengono sovrascritti da grub-setup (--skip-fs-probe disabilita questo controllo, usare a proprio rischio).

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
it: Sembra che %s contenga una mappa delle partizioni %s di cui non è noto se sia in grado di riservare dello spazio per l'avvio in stile DOS. Installare GRUB qui potrebbe portare alla DISTRUZIONE del file system se dati importanti vengono sovrascritti da grub-setup (--skip-fs-probe disabilita questo controllo, usare a proprio rischio).

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
it: Sembra che %s contenga una mappa delle partizioni %s e LDM di cui non è noto se sia una combinazione sicura. Installare GRUB qui potrebbe portare alla DISTRUZIONE del file system se dati importanti vengono sovrascritti da grub-setup (--skip-fs-probe disabilita questo controllo, usare a proprio rischio).

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
it: Tentativo di installare GRUB su un disco privo di partizioni o su una partizione. Tale pratica non è raccomandabile.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
it: Tentativo di installare GRUB su un disco con molteplici etichette di partizioni. Tale pratica non è ancora supportata.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
it: La partizione in stile "%s" non supporta l'embed

en: File system `%s' doesn't support embedding
it: Il file system "%s" non supporta l'embed

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
it: L'area di embed è troppo piccola. Il file core.img non può esservi contenuto.

en: no terminator in the core image
it: Nessun terminatore nell'immagine core

en: core.img version mismatch
it: versione core.img non corrispondente

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
it: L'embed non è possibile, ma è richiesto per l'installazione su RAID e LVM

en: can't determine filesystem on %s
it: impossibile determinare il file system su %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
it: il file system "%s" non supporta le blocklist

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
it: L'embed non è possibile, ma è richiesto per l'installazione su più dischi

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
it: L'embed non è possibile. GRUB può essere installato con questa configurazione solo usando blocklist. Le blocklist non sono comunque affidabili e ne viene sconsigliato l'uso.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
it: impossibile procedere con le blocklist

en: blocklists are invalid
it: blocklist non valide

en: blocklists are incomplete
it: blocklist incomplete

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
it: Uso: %s -o OUTPUT ARGOMENTI_CKBMAP...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
it: Crea file disposizione tastiera di GRUB

en: print this message and exit
it: Stampa questo messaggio ed esce

en: print the version information and exit
it: Stampa informazioni di versione ed esce

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
it: %s genera una disposizione di tastiera per GRUB utilizzando ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
it: Segnalare i bug a <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- "%s"\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
it: Uso: %s [OPZIONE]\n

en: Generate a grub config file
it: Genera un file di configurazione GRUB.

en: output generated config to FILE [default=stdout]
it: Invia la configurazione creata su FILE [predefinito=stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
it: Opzione "%s" non riconosciuta\n

en: %s: You must run this as root\n
it: %s: è necessario eseguirlo come root\n

en: %s: Not found.\n
it: %s: non trovato\n

en: Generating grub configuration file ...
it: Generazione file di configurazione GRUB...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
it: Errori di sintassi sono stati rilevati nel file di configurazione
    di GRUB generato. Assicurarsi che non vi siano errori in
    /etc/default/grub e /etc/grub.d/* o segnalare un bug allegando
    il file %s.

en: done
it: fatto

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
it: Uso: %s [OPZIONE] VOCE_MENÙ\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
it: Imposta la voce di menù d'avvio predefinita per GRUB, solo per il successivo avvio.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
it: Si aspetta le immagini GRUB nella directory DIR/%s invece che %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
it: VOCE_MENÙ è un numero, il titolo o un identificatore di un elemento del menù. Gli elementi
    nei sotto-menù o nei sotto-sotto-menù richiedono di specificare prima il sotto-menù
    e quindi l'elemento del menù. I titoli devono essere separati usando il simbolo di
    maggiore (>) senza spazi aggiuntivi. In base alla propria shell, alcuni simboli come
    > possono necessitare di escape. Per maggiori informazioni, consultare il manuale
    di GRUB nella sezione sul comando "default."

en: More than one menu entry?
it: Più di una voce di menù?

en: Menu entry not specified.
it: Voce di menù non specificata.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
it: Imposta la voce di menù d'avvio predefinita per GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
it: Ciò necessita l'impostazione di GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
it: VOCE_MENÙ è un numero, il titolo o un identificatore di un elemento del menù

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
it: Richiesto terminale seriale, ma GRUB_SERIAL_COMMAND non è specificata. Verranno usati i parametri predefiniti.

en: Found theme: %s\n
it: Tema trovato: %s\n

en: Found background: %s\n
it: Trovato sfondo: %s\n

en: Unsupported image format
it: Formato immagine non supportato

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
it: L'impostazione di GRUB_TIMEOUT a un valore diverso da zero quando GRUB_HIDDEN_TIMEOUT è impostato, non è più supportato.

en: Found GNU Mach: %s
it: Trovato GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
it: Trovato modulo Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
it: Trovati alcuni elementi di Hurd, ma troppo pochi per eseguire il boot.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
it: %s, con Hurd %s (modalità ripristino)

en: %s, with Hurd %s
it: %s, con Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
it: Non usare il vecchio titolo "%s" per GRUB_DEFAULT, utilizzare "%s" (per versioni prima di 2.00) o "%s" (per 2.00 o successive)

en: Loading GNU Mach ...
it: Caricamento GNU Mach...

en: Loading the Hurd ...
it: Caricamento Hurd...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
it: Opzioni avanzate per %s

en: Loading kernel of Illumos ...
it: Caricamento kernel per Illumos...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
it: %s, con kFreeBSD %s (modalità ripristino)

en: %s, with kFreeBSD %s
it: %s, con kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
it: Caricamento kernel per FreeBSD %s...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
it: Trovato kernel di FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
it: Trovata directory moduli kernel: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
it: %s, con Linux %s (modalità ripristino)

en: %s, with Linux %s
it: %s, con Linux %s

en: Loading Linux %s ...
it: Caricamento Linux %s...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
it: Caricamento ramdisk iniziale...

en: Found linux image: %s\n
it: Trovata immagine linux: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
it: Trovata immagine initrd: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
it: %s, con kernel %s (via %s, modalità ripristino)

en: %s, with kernel %s (via %s)
it: %s, con kernel %s (via %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
it: Trovato kernel NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
it: Windows Vista/7 (caricatore)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
it: Windows NT/2000/XP (caricatore)

en: Found %s on %s (%s)\n
it: Trovato %s su %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
it: (32 bit)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
it: (64 bit)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
it: (su %s)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
it: %s, con Xen %s e Linux %s (modalità ripristino)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
it: %s, con Xen %s e Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
it: %s, con hypervisor Xen

en: Loading Xen %s ...
it: Caricamento Xen %s...

en: Xen hypervisor, version %s
it: Hypervisor Xen, versione %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
it: Opzioni avanzate per %s (con hypervisor Xen)

en: Found %s on %s\n
it: Trovato %s su %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
it: %s non è ancora supportato da grub-mkconfig.\n
