grub 2.02-pre2 - en to id translation catalogue (228 entries)

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
id: Jangan muat tabel komputer yang dispesifikasikan oleh daftar yang dipisahkan dengan koma.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
id: Hanya muat tabel yang dispesifikasikan oleh daftar yang dipisahkan dengan koma.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
id: Set OEMID dari RSDP, XSDT dan RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
id: Set OEMTABLE ID dari RSDP, XSDT dan RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
id: Set revisi OEMTABLE dari RSDP, XSDT dan RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
id: Set bagian pembuat dari RSDP, XSDT dan RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
id: Set revisi pembuat dari RSDP, XSDT dan RSDT.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
id: Muat tabel ACPI komputer dan tabel yang dispesifikasikan oleh argumen.

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
id: BERKAS

en: Print a block list.
id: Tampilkan daftar blok.

en: Boot an operating system.
id: Boot sistem operasi.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
id: Disck cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu

en: Show the contents of a file.
id: Tampilkan isi dari berkas.

en: FILE1 FILE2
id: BERKAS1 BERKAS2

en: Compare two files.
id: Bandingkan dua berkas.

en: Load another config file.
id: Muat berkas konfigurasi lain.

en: Load another config file without changing context.
id: Muat berkas konfigurasi lain tanpa mengubah konteks.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
id: [[tahun-]bulan-hari] [jam:menit[:detik]]

en: Do not output the trailing newline.
id: Jangan keluarkan akhiran baris baru.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
id: Aktifkan interpretasi 'escape backslash'.

en: [-e|-n] STRING
id: [-e|-n] KATA-KATA

en: Display a line of text.
id: Tampilkan baris dari teks.

en: Fix video problem.
id: Perbaiki masalah video.

en: Load BIOS dump.
id: Muat BIOS 'dump'.

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
id: PERANGKAT [PARTISI[+/-[TIPE]]] ...

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
id: Hentikan komputer. Perintah ini mungkin tidak bekerja di semua implementasi 'firmware'.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
id: Set Advanced Power Management
    (1=rendah, ..., 254=tinggi, 255=tidak nyala).

en: Freeze ATA security settings until reset.
id: Hentikan konfigurasi keamanan ATA sampai reset.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
id: Set Automatic Acoustic Management
    (0=tidak nyala, 128=pelan, ..., 254=cepat).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
id: Set waktu habis standby
    (0=tidak nyala, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
id: Set drive ke mode standby.

en: Set drive to sleep mode.
id: Set drive ke mode tidur.

en: Print drive identity and settings.
id: Tampilkan konfigurasi dan identitas drive.

en: Disable/enable SMART (0/1).
id: Nonaktifkan/aktifkan SMART (0/1).

en: Do not print messages.
id: Jangan tampilkan pesan.

en: [OPTIONS] DISK
id: [PILIHAN] DISK

en: Get/set ATA disk parameters.
id: Get/set parameter disk ATA.

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: [PATTERN ...]
id: [POLA ...]

en: Show a help message.
id: Tampilkan pesan bantuan.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
id: Lewati byte ofset dari awal berkas.

en: Read only LENGTH bytes.
id: Baca saja PANJANG bytes.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
id: [PILIHAN] BERKAS_ATAU_PERANGKAT

en: Check for CPU features.
id: Periksa kapabilitas CPU.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
id: Tampilkan pemetaan saat ini.

en: Reset all mappings to the default values.
id: Reset seluruh pemetaan ke nilai baku.

en: Perform both direct and reverse mappings.
id: Lakukan baik pemetaan secara langsung dan terbalik.

en: Manage the BIOS drive mappings.
id: Pelihara pemetaan drive BIOS.

en: Do not use APM to halt the computer.
id: Jangan gunakan APM untuk menghentikan komputer.

en: Halt the system, if possible using APM.
id: Hentikan sistem, jika memungkinkan gunakan APM.

en: file `%s' not found
id: berkas `%s' tidak ditemukan

en: unrecognized number
id: angka tidak diketahui

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
id: BERKAS | JEDA [PITCH1 DURASI1] [PITCH2 DURASI2] ...

en: Play a tune.
id: Mainkan sebuah nada.

en: set numlock mode
id: tentukan mode numlock

en: set capslock mode
id: tentukan mode capslock

en: set scrolllock mode
id: tentukan mode scrolllock

en: set insert mode
id: tentukan mode insert

en: set pause mode
id: tentukan mode pause

en: press left shift
id: tekan shift kiri

en: press right shift
id: tekan shift kanan

en: press SysRq
id: tekan SysRq

en: press NumLock key
id: tekan tombol NumLock

en: press CapsLock key
id: tekan tombol CapsLock

en: press ScrollLock key
id: tekan tombol ScrollLock

en: press Insert key
id: tekan tombol Insert

en: press left alt
id: tekan alt kiri

en: press right alt
id: tekan alt kanan

en: press left ctrl
id: tekan ctrl kiri

en: press right ctrl
id: tekan ctrl kanan

en: don't update LED state
id: jangan ubah status LED

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
id: [TOMBOL1 TERTEKAN] [TOMBOL2 TERTEKAN] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
id: Emulasi urutan tertekan tombol

en: Run `go' to resume GRUB.
id: Jalankan `go' untuk melanjutkan GRUB.

en: Save read value into variable VARNAME.
id: Simpan nilai terbaca kedalam variabel NAMAVAR.

en: Read 8-bit value from PORT.
id: Baca 8-bit nilai dari PORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
id: Baca 16-bit nilai dari PORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
id: Baca 32-bit nilai dari PORT.

en: PORT VALUE [MASK]
id: ALAMAT NILAI [TOPENG]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
id: Tulis 8-bit NILAI ke PORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
id: Tulis 16-bit NILAI ke PORT.

en: ADDR VALUE [MASK]
id: ALAMAT NILAI [TOPENG]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
id: Tulis 32-bit NILAI ke PORT.

en: variable `%s' isn't set
id: variabel `%s' tidak diset

en: Load a keyboard layout.
id: Muat sebuah layout keyboard

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
id: Periksa tombol Shift.

en: Check Control key.
id: Periksa tombol Control.

en: Check Alt key.
id: Periksa tombol Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
id: Periksa keadaan tombol pemodifikasi.

en: can't find command `%s'
id: tidak dapat menemukan perintah `%s'

en: Enter password:
id: Masukan kata sandi   :

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
id: Masukkan konfigurasi standar dalam konteks yang sama

en: Parse legacy config in new context
id: Masukkan konfigurasi standar dalam konteks yang baru

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
id: Masukkan konfigurasi standar dalam konteks yang sama yang hanya mengambil masukan menu

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
id: Masukkan konfigurasi standar dalam konteks yang baru yang hanya mengambil masukan menu

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
id: Spesifikasikan nama berkas.

en: Load variables from environment block file.
id: Muat variabel dari berkas blok lingkungan.

en: [-f FILE]
id: [-f BERKAS]

en: List variables from environment block file.
id: Tampilkan variabel dari berkas blok lingkungan.

en: [-f FILE] variable_name [...]
id: [-f BERKAS] nama_variabel [...]

en: Save variables to environment block file.
id: Simpan variabel ke berkas blok lingkungan.

en: Show a long list with more detailed information.
id: Tampilkan sebuah daftar panjang dengan informasi yang lengkap.

en: Print sizes in a human readable format.
id: Tampilkan ukuran dalam format yang mudah dibaca.

en: List all files.
id: Tampilkan seluruh berkas.

en: List devices and files.
id: Tampilkan perangkat dan berkas.

en: List memory map provided by firmware.
id: Tampilkan peta memori yang disediakan oleh firmware.

en: List PCI devices.
id: Tampilkan perangkat PCI.

en: ADDR
id: ALAMAT

en: Show this message.
id: Tampilkan pesan ini.

en: MODULE
id: MODUL

en: Remove a module.
id: Hapus sebuah modul.

en: Show loaded modules.
id: Tampilkan modul termuat.

en: Exit from GRUB.
id: Keluar dari GRUB.

en: PARTITION COMMANDS
id: PERINTAH PARTISI

en: USER PASSWORD
id: KATA SANDI PENGGUNA

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
id: Set kata sandi pengguna (teks-terbuka). Tidak direkomendasikan dan tidak aman.

en: Set a variable to return value.
id: Set sebuah variabel ke nilai kembali.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
id: Tentukan driver.

en: Determine partition map type.
id: Tentukan tipe peta partisi.

en: Determine filesystem type.
id: Tentukan tipe sistem berkas.

en: Determine filesystem UUID.
id: Tentukan UUID sistem berkas.

en: Determine filesystem label.
id: Tentukan nama sistem berkas.

en: DEVICE
id: PERANGKAT

en: Retrieve device info.
id: Dapatkan informasi perangkat.

en: Set variable with user input.
id: Set variabel dengan masukan pengguna.

en: Reboot the computer.
id: Reboot komputer.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
id: Cari perangkat dengan berkas. Jika VARIABEL dispesifikasikan, perangkat pertama yang ditemukan diset ke variabel.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
id: Cari perangkat berdasarkan nama. Jika VARIABEL dispesifikasikan, perangkat pertama yang ditemukan diset ke variabel.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
id: Cari perangkat dengan UUID. Jika VARIABEL dispesifikasikan, perangkat pertama yang ditemukan diset ke sebuah variabel.

en: Verbose countdown.
id: Hitung mundur secara detail.

en: NUMBER_OF_SECONDS
id: JUMLAH_DARI_DETIK

en: Wait for a specified number of seconds.
id: Tunggu selama jumlah dari detik yang dispesifikasikan.

en: EXPRESSION ]
id: EKSPRESI ]

en: Evaluate an expression.
id: Evaluasi sebuah ekspresi.

en: EXPRESSION
id: EKSPRESI

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
id: Tidak melakukan apapun, sukses.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
id: Tidak melakukan apapun, tidak sukses.

en: Test USB support.
id: Coba dukungan USB.

en: Test video subsystem.
id: Coba subsistem video.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
id: Masukan yang disoroti akan diboot secara otomatis dalam %ds.

en: Set root device.
id: Set perangkat root.

en: Display this help and exit.
id: Tampilkan bantuan ini dan keluar.

en: Display the usage of this command and exit.
id: Tampilkan penggunaan dari perintah ini dan keluar.

en: Load Linux.
id: Muat Linux.

en: Load initrd.
id: Muat initrd.

en: Load another boot loader.
id: Muat 'boot loader' lain.

en: Display output on all consoles.
id: Tampilkan keluaran di semua konsol.

en: Use serial console.
id: Gunakan konsol serial.

en: Ask for file name to reboot from.
id: Tanya untuk nama berkas untuk direboot dari.

en: Invoke user configuration routing.
id: Panggil konfigurasi routing pengguna.

en: Enter in KDB on boot.
id: Masuk dalam KDB pada waktu boot.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
id: Gunakan GDB remote debugger daripada DDB.

en: Disable all boot output.
id: Tampilkan seluruh keluaran boot.

en: Wait for keypress after every line of output.
id: Tunggu untuk penekanan tombol setelah setiap baris dari keluaran.

en: Boot into single mode.
id: Boot kedalam mode tunggal.

en: Boot with verbose messages.
id: Boot dengan pesan detail.

en: Don't reboot, just halt.
id: Jangan reboot, hanya hentikan.

en: Change configured devices.
id: Ubah konfigurasi perangkat.

en: Disable SMP.
id: Non-aktifkan SMP.

en: Disable ACPI.
id: No-aktifkan ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
id: Jangan tampilkan pesan diagnosa boot.

en: Boot with debug messages.
id: Boot dengan pesan debug.

en: Load kernel of FreeBSD.
id: Muat kernel dari FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
id: Muat kernal dari OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
id: Muat kernel dari NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
id: Muat lingkungan FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
id: Muat modul kernel FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
id: Muat modul kernel (ELF) FreeBSD.

en: the size of `%s' is too large
id: ukuran dari `%s' terlalu besar

en: Load a multiboot 2 kernel.
id: Muat sebuah kernel multiboot 2.

en: Load a multiboot kernel.
id: Muat sebuah kernel multiboot.

en: Load a multiboot module.
id: Muat sebuah modul multiboot.

en: Load XNU image.
id: Muat image XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
id: Muat image 64-bit XNU.

en: Load XNU extension package.
id: Muat paket ekstensi XNU.

en: Load XNU extension.
id: Muat ekstensi XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
id: DIREKTORI [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
id: Muat ekstensi direktori XNU.

en: Load a splash image for XNU.
id: Muat sebuah gambar singkat untuk XNU.

en: Enter username:
id: Masukan nama pengguna:

en: Possible commands are:
id: Perintah yang memungkinkan adalah:

en: Possible devices are:
id: Perangkat yang memungkinkan adalah:

en: Possible files are:
id: Berkas yang memungkinkan adalah:

en: Possible partitions are:
id: Partisi yang memungkinkan adalah:

en: Possible arguments are:
id: Argumen yang memungkinkan adalah:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
id: Hal yang memungkinkan adalah:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
id: Peringatan: kesalahan dalam sintaks (hilang slash) dalam `%s'

en: Warning: invalid foreground color `%s'
id: Peringatan: warna depan tidak valid `%s'

en: Warning: invalid background color `%s'
id: Peringatan: nama belakang tidak valid `%s'

en: GNU GRUB  version %s
id: GNU GRUB  versi %s

en: ESC at any time exits.
id: ESC di waktu apapun keluar.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
id: Penyuntingan minimal bergaya BASH didukung. Untuk kata pertama, TAB menampilkan pelengkapan perintah yang memungkin. Dimanapun TAB menampilkan perangkat yang memungkinkan atau pelengkapan berkas. %s

en: Clear the screen.
id: Bersihkan layar.

en: Press any key to continue...
id: Tekan tombol apapun untuk melanjutkan...

en: Booting a command list
id: Mem-boot dari sebuah daftar perintah

en: Partition %s:
id: Partisi %s:

en: Device %s:
id: Perankat %s:

en: Filesystem cannot be accessed
id: Sistem berkas tidak dapat diakses

en: Filesystem type %s
id: Tipe sistem berkas %s

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
id: - Waktu modifikasi terakhir %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
id: mencoba untuk membaca image core `%s' dari GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
id: mencoba untuk membaca image core `%s' dari GRUB lagi

en: cannot read `%s' correctly
id: tidak dapat membaca `%s' secara benar

en: Set the serial unit.
id: Set satuan serial.

en: Set the serial port address.
id: Set alamat port serial.

en: Set the serial port speed.
id: Set kecepatan port serial.

en: Set the serial port word length.
id: Set panjang kata port serial.

en: Set the serial port parity.
id: Set pariti dari port serial.

en: Set the serial port stop bits.
id: Set stop bit dari port serial.

en: No device is specified.
id: Perangkat tidak dispesifikasikan.

en: Invalid device `%s'.
id: Perangkat `%s' tidak valid.

en: cannot compress the kernel image
id: tidak dapat mengkompress image kernel

en: diskboot.img size must be %u bytes
id: besar diskboot.img seharusnya %u bytes

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
id: sektor pertama dari berkas core tidak selaras secara sektor

en: non-sector-aligned data is found in the core file
id: sektor-tidak-selaras data ditemukan dalam berkas core

en: the sectors of the core file are too fragmented
id: sektor dari berkas core terlalu terpotong potong

en: the size of `%s' is not %u
id: ukuran dari `%s' bukan %u

en: the size of `%s' is too small
id: ukuran dari `%s' terlalu kecil

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
id: tidak dapat mengidentifikasikan sebuah sistem berkas dalam %s; pemeriksaan keamanan tidak dapat dilakukan

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
id: %s sepertinya berisi sebuah sistem berkas %s yang tidak diketahui untuk mereserve ruang untuk boot gaya-DOS. Memasang GRUB disana dapat berakibat KERUSAKAN SISTEM BERKAS jika data berharga dipaksa tulis oleh grub-setup (--skip-fs-probe menonaktifkan pemeriksaan ini, gunakan sesuai resiko anda)

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
id: Penempatan anda sangat kecil. core.img tidak akan masuk disana.

en: no terminator in the core image
id: tidak ada pengakhir dalam image core

en: %s, with kFreeBSD %s
id: %s, dengan kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
id: Memuat kernel dari FreeBSD %s ...

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
id: %s, dengan Linux %s (mode penyembuhan)

en: %s, with Linux %s
id: %s, dengan Linux %s

en: Loading Linux %s ...
id: Memuat Linux %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
id: Memuat inisial ramdisk ...
