grub-2.00+20130519 - en to gl translation catalogue (1091 entries)

en: unsupported serial port speed
gl: velocidade do porto serie incompatíbel

en: unsupported serial port parity
gl: paridade do porto serie incompatíbel

en: unsupported serial port stop bits number
gl: número de bits de parada do porto serie incompatíbel

en: unsupported serial port word length
gl: largura de palabra do porto serie incompatíbel

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
gl: Non carga as táboas do servidor especificadas en lista separada por comas.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
gl: Só carga as táboas especificadas en lista separada por comas.

en: Export version 1 tables to the OS.
gl: Exportar a versión 1 das táboa ao SO.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
gl: Exportar a versión 2 e versión 3 das táboas ao SO.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
gl: Estabelecer OEMID de RSDP, XSDT e RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
gl: Estabelecer OEMTABLE ID de RSDP, XSDT e RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
gl: Estabelecer a revisión OEMTABLE de RSDP, XSDT e RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
gl: Estabelecer o campo creador para RSDP, CSDT e RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
gl: Estabelecer a revisión do creador de RSDP, CSDT e RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
gl: Non actualizar EBDA. Podería corrixir fallos ou paradas nalgúns BIOS, pero faise ineficaz se o SO non recibe RSDP do GRUB.

en: premature end of file %s
gl: fin do ficheiro prematura %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
gl: [-1|-2] [--exclude=TÁBOA1,TÁBOA2|--load-only=TÁBOBA1, TÁBOA2] FICHEIRO1 [FICHEIRO2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
gl: Cargar as táboas ACPI do servidor e as especificadas mediante argumentos.

en: error: %s.
gl: erro: %s.

en: out of memory
gl: sen memoria

en: cannot read `%s': %s
gl: non foi posíbel ler «%s»: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
gl: Fallou o apagado ACPI

en: List devices.
gl: Listar dispositivos.

en: filename expected
gl: agardábase o nome do ficheiro

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
gl: FICHEIRO

en: Print a block list.
gl: Imprimir unha lista de bloques.

en: you need to load the kernel first
gl: cómpre cargar o núcleo primeiro

en: Boot an operating system.
gl: Arrancar un sistema operativo.

en: No boot time statistics is available
gl: Non hai estatísticas dispoñíbeis sobre a duración do arranque

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
gl: Estatísticas da caché de disco = %lu (%lu.%02lu%%), perdidos = %lu

en: No disk cache statistics available
gl: Non hai estatísticas dispoñíbeis sobre a caché do disco

en: Get disk cache info.
gl: Obter información sobre a caché do disco.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
gl: Aceptar os finais de liña estilo-DOS CR/NL.

en: Show the contents of a file.
gl: Amosar o contido dun ficheiro.

en: two arguments expected
gl: agardábanse dous argumentos

en: Compare file `%s' with `%s':
gl: Comparar o ficheiro «%s» con «%s»:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
gl: Os ficheiros difiren en tamaño: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
gl: Os ficheiros difiren no desprazamento %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

note: TRANSLATORS: it's always exactly 2 files.
en: The files are identical.
gl: Os ficheiros son idénticos.

en: FILE1 FILE2
gl: FICHEIRO1 FICHEIRO2

en: Compare two files.
gl: Comparar dous ficheiros.

en: Load another config file.
gl: Cargar outro ficheiro de configuración.

en: Load another config file without changing context.
gl: Cargar outro ficheiro de configuración sen cambiar de contexto.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
gl: Cargar outro ficheiro de configuración sen cambiar o contexto e tomar del soamente as entradas de menú.

en: Load another config file but take only menu entries.
gl: Cargar outro ficheiro de configuración e tomar só as entradas de menú.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
gl: [[ano-]mes-día] [hora:minuto[:segundo]]

en: Display/set current datetime.
gl: Amosar/definir a data e hora actual.

en: Do not output the trailing newline.
gl: Non amosar nova liña ao final.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
gl: Activar que se interpreten os escapes coa barra invertida.

en: [-e|-n] STRING
gl: [-e|-n] CADEA

en: Display a line of text.
gl: Presentar unha liña de texto.

en: Reboot into firmware setup menu.
gl: Reiniciar no menú de configuración do firmware.

en: Fix video problem.
gl: Corrixir o problema de vídeo.

en: ROM image is present.
gl: A imaxe da ROM está presente.

en: Can't enable ROM area.
gl: Non se pode activar a área da ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
gl: Crear estruturas tipo BIOS para retrocompatibilidade co SO existente.

en: Load BIOS dump.
gl: Cargar o envorcado do BIOS.

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
gl: falso

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
gl: non existe tal partición

en: New MBR is written to `%s'
gl: Escribiuse un novo MBR en «%s»

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
gl: DISPOSITIVO [PARTICIÓN[+/-[TIPO]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
gl: Completar o MBR híbrido da unidade GPT do DISPOSITIVO. As particións especificadas serán unha parte do MBR híbrido. Permítense ata tres particións. O TIPO é un forma de MBR. + significa que esa partición está activa. Soamente pode estar activan unha partición.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
gl: Detén o equipo. Esta orde non funciona en todas os sistemas de firmware.

en: Specify hash to use.
gl: Especificar o hash para usar.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
gl: Comprobar os hashes de ficheiros co FICHEIRO da lista de hashes.

en: Base directory for hash list.
gl: Cartafol base da lista de hashes.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
gl: CARTAFOL

en: Don't stop after first error.
gl: Non parar tras o primeiro erro.

en: Uncompress file before checksumming.
gl: Descomprimir o ficheiro antes da suma de comprobación.

en: %s: READ ERROR
gl: %s: ERRO DE LECTURA

en: %s: HASH MISMATCH
gl: %s: NON COINCIDE O HASH

en: %s: OK
gl: %s: Aceptar

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
gl: -h HASH [-c FICHEIRO [-p PREFIXO]] [FICHEIRO1 [FICHEIRO2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
gl: Calcular ou comprobar a suma de comprobación do hash.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
gl: [-c FICHEIRO [-p PREFIXO]] [FICHEIRO1 [FICHEIRO2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
gl: Estabelecer o xestor avanzado de enerxía
    (1=baixo, ..., 254=alto, 255=apagado).

en: Display power mode.
gl: Amosar o modo de enerxía.

en: Freeze ATA security settings until reset.
gl: Conxelar a configuración ATA de seguranza ata reiniciar.

en: Display SMART health status.
gl: Amosar o estado de sanidade SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
gl: Estabelecer o xestor automático de acústica
    (0=apagado, 128=silencioso, ..., 254=rápido).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
gl: Estabelecer a caducidade do tempo de espera
    (0=apagado, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
gl: Estabelecer o controlador do modo de espera.

en: Set drive to sleep mode.
gl: Estabelecer a unidade en modo dormente.

en: Print drive identity and settings.
gl: Imprime a identidade do controlador e a configuración.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
gl: Amosar o contido en bruto do sector ATA IDENTIFY.

en: Disable/enable SMART (0/1).
gl: Desactivar/activar SMART (0/1).

en: Do not print messages.
gl: Non imprimir mensaxes.

en: one argument expected
gl: agardábase un argumento

en: [OPTIONS] DISK
gl: [OPCIÓNS] DISCO

en: Get/set ATA disk parameters.
gl: Obter/estabelecer parámetros ATA do disco.

en: Usage:
gl: Utilización:

en: [PATTERN ...]
gl: [MODELO ...]

en: Show a help message.
gl: Amosa unha mensaxe de axuda.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
gl: Omitir o desprazamento de octetos desde o comezo do ficheiro.

en: Read only LENGTH bytes.
gl: Ler só LENGTH bytes.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
gl: [OPCIÓNS] FICHEIRO_OU_DISPOSITIVO

en: Show raw contents of a file or memory.
gl: Amosar os contidos en bruto dun ficheiro ou da memoria.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
gl: Probar bit en BYTE:BIT no CMOS.

en: List coreboot tables.
gl: Listar táboas do arranque do núcleo.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
gl: Probar se a CPU é compatíbel co modo (predeterminado) de 64 bit (longo).

en: Check for CPU features.
gl: Comprobar as funcionalidades da CPU.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
gl: Amosar as asignacións actuais.

en: Reset all mappings to the default values.
gl: Restabelecer todas as asignacións nos valores predeterminados.

en: Perform both direct and reverse mappings.
gl: Realizar asignacións directas e inversas.

en: No drives have been remapped
gl: Non se reasignaron controladores

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
gl: SO disco #núm ------> dispositivo GRUB/BIOS

en: Manage the BIOS drive mappings.
gl: Xestionar o controlador de asignacións do BIOS.

en: Do not use APM to halt the computer.
gl: Non usar APM para deter o computador.

en: Halt the system, if possible using APM.
gl: Deter o sistema, se é posíbel usando APM.

en: no APM found
gl: non se atopu APM

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
gl: Versión %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
gl: compatíbel coa interface protexida de 16 bit

en: 16-bit protected interface unsupported
gl: non compatíbel coa interface protexida de 16 bit

en: 32-bit protected interface supported
gl: compatíbel coa interface protexida de 32 bit

en: 32-bit protected interface unsupported
gl: non compatíbel coa inteface protexida de 32 bit

en: CPU Idle slows down processor
gl: A CPU inactiva ralentiza o procesador

en: CPU Idle doesn't slow down processor
gl: A CPU inactiva non ralentiza o procesador

en: APM disabled
gl: Desactivado o APM

en: APM enabled
gl: Activado o APM

en: APM disengaged
gl: Sen o APM

en: APM engaged
gl: Co APM

en: Show APM information.
gl: Amosar a información APM.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
gl: nome do ficheiro ou tempo e notas esperábeis

en: file `%s' not found
gl: non se atopou o ficheiro «%s»

en: unrecognized number
gl: número non recoñecido

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
gl: FICHEIRO | TEMPO [PITCH1 DURACIÓN1] [PITCH2 DURACIÓN2] ...

en: Play a tune.
gl: Afinar.

en: set numlock mode
gl: definir o modo de BloqNúm

en: set capslock mode
gl: definir o modo de BloqMaiús

en: set scrolllock mode
gl: definir o modo de BloqDespr

en: set insert mode
gl: definir o modo de inserción

en: set pause mode
gl: definir o modo de pausa

en: press left shift
gl: premer a maiúscula esquerda

en: press right shift
gl: premer a maiúscula dereita

en: press SysRq
gl: premer PetSis

en: press NumLock key
gl: premer a tecla de BloqNúm

en: press CapsLock key
gl: premer a tecla de BloqM

en: press ScrollLock key
gl: premer a tecla de BloqD

en: press Insert key
gl: premer a tecla de inserción

en: press left alt
gl: premer Alt esquerda

en: press right alt
gl: premer Alt dereita

en: press left ctrl
gl: premer Ctrl esquerda

en: press right ctrl
gl: premer Ctrl dereita

en: don't update LED state
gl: non actualizar o estado LED

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
gl: Emular a secuencia de atallo de teclado

en: Run `go' to resume GRUB.
gl: Executar «go» para retomar o GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
gl: Volver ao indicador IEEE1275.

en: Save read value into variable VARNAME.
gl: Gardar o valor lido na variábel VARNAME.

en: Read 8-bit value from PORT.
gl: Ler o valor de 8 bit de PORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
gl: Ler o valor de 16 bit de PORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
gl: Ler o valor de 32 bit de PORT.

en: PORT VALUE [MASK]
gl: PORTO VALOR [MÁSCARA]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
gl: Escribir o VALOR de 8 bit en PORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
gl: Escribir o VALOR de 16 bit en PORT.

en: ADDR VALUE [MASK]
gl: ENDEREZO VALOR [MÁSCARA]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
gl: Escribir o VALOR de 32 bit en PORT.

en: variable `%s' isn't set
gl: a variábel «%s» non está definida

en: Load a keyboard layout.
gl: Cargar un mapa de teclado.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
gl: Comprobar a tecla Maiús.

en: Check Control key.
gl: Comprobar a tecla Control.

en: Check Alt key.
gl: Comprobar a tecla Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
gl: Comprobar o estado do modificador de tecla.

en: can't find command `%s'
gl: non é posíbel atopar a orde «%s»

en: Enter password:
gl: Introduza o contrasinal:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
gl: Procesa a configuración legada no mesmo contexto

en: Parse legacy config in new context
gl: Procesa a configuración legada en novo contexto

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
gl: A análise da configuración legada no mesmo contexto collendo só as entradas do menú

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
gl: A análise da configuración legada en contexto novo collendo só as entradas do menú

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
gl: [--no-mem-option] [--type=TIPO] FICHEIRO [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
gl: Simula a antiga orde de grub «kernel»

en: FILE [ARG ...]
gl: FICHEIRO [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
gl: Simula a antiga orde de grub «initrd»

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
gl: Simula a antiga orde de grub «modulenounzip»

en: [--md5] PASSWD [FILE]
gl: [--md5] CONTRASINAL [FICHEIRO]

en: Simulate grub-legacy `password' command
gl: Simula a antiga orde de grub «password»

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
gl: Simula a antiga orde de grub «password» no modo de entrada de menú

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
gl: Especifique o nome do ficheiro.

en: Load variables from environment block file.
gl: Carga variábeis procedentes do ficheiro de bloque de entorno.

en: [-f FILE]
gl: [-f FICHEIRO]

en: List variables from environment block file.
gl: Lista de variábeis procedentes do ficheiro de bloque de entorno.

en: [-f FILE] variable_name [...]
gl: [-f FICHEIRO] nome_variábel [...]

en: Save variables to environment block file.
gl: Garda as variábeis no ficheiro de bloque de entorno.

en: Show a long list with more detailed information.
gl: Amosa unha lista longa con información máis detallada.

en: Print sizes in a human readable format.
gl: Imprime os tamaños nun formato lexíbel por humanos.

en: List all files.
gl: Lista todos os ficheiros.

en: Network protocols:
gl: Protocolos de rede:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
gl: [-l|-h|-a] [FICHEIRO ...]

en: List devices and files.
gl: Lista dispositivos e ficheiros.

en: Show version 1 tables only.
gl: Amosa soamente as táboas da versión 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
gl: Amosa soamente as táboas das versións 2 e 3.

en: Show ACPI information.
gl: Amosar a información da ACPI.

en: available RAM
gl: RAM dispoñíbel

en: reserved RAM
gl: RAM reservada

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
gl: RAM reclamábel da ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
gl: RAM non volátil de almacenamento da ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
gl: RAM defectuosa (BadRAM)

en: RAM holding coreboot tables
gl: RAM que contén táboas do arranque de núcleo

en: RAM holding firmware code
gl: RAM que contén código firmware

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
gl: ender_base = 0x%llx, tamaño = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
gl: ender_base = 0x%llx, tamaño = 0x%llx, tipo = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
gl: Lista o mapa de memoria fornecido polo firmware.

en: List PCI devices.
gl: Lista os dispositivos PCI.

en: ADDR
gl: ENDEREZO

en: Read 8-bit value from ADDR.
gl: Le o valor de 8 bit de ENDEREZO.

en: Read 16-bit value from ADDR.
gl: Le o valor de 16 bit de ENDEREZO.

en: Read 32-bit value from ADDR.
gl: Le o valor de 32 bit de ENDEREZO.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
gl: Escribe o VALOR de 8 bit de ENDEREZO.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
gl: Escribe o VALOR de 16 bit de ENDEREZO.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
gl: Escribe o VALOR de 32 bit de ENDEREZO.

en: Menu entry type.
gl: Tipo de entrada de menú.

en: STRING
gl: CADEA

en: List of users allowed to boot this entry.
gl: Lista de usuarios aos que se lles permite arrancar con esta entrada.

en: USERNAME[,USERNAME]
gl: USUARIO[,USUARIO]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
gl: Tecla para arrancar rapidamente con esta entrada.

en: KEYBOARD_KEY
gl: TECLA

en: Use STRING as menu entry body.
gl: Utilice CADEA como corpo da entrada de menú.

en: Menu entry identifier.
gl: Identificador da entrada de menú.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
gl: Calquera usuario pode arrancar con esta entrada.

en: BLOCK
gl: BLOQUE

en: Define a menu entry.
gl: Defina unha entrada de menú.

en: Define a submenu.
gl: Defina un submenú.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
gl: Nome	Contador Ref	Dependencias

en: Show this message.
gl: Amosar esta mensaxe.

en: ADDR [SIZE]
gl: ENDEREZO [TAMAÑO]

en: Show memory contents.
gl: Amosar contido da memoria.

en: MODULE
gl: MÓDULO

en: Remove a module.
gl: Retirar un módulo.

en: Show loaded modules.
gl: Amosar os módulos cargados.

en: Exit from GRUB.
gl: Saír do GRUB.

en: No CS5536 found
gl: No foi posíbel atopar CS5536

en: CS5536 at %d:%d.%d
gl: CS5536 en %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
gl: O espazo do sistema de xestión do controlador de bus de E/S está en 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
gl: Rañura da RAM número %d

en: Written SPD bytes: %d B.
gl: Bytes SPD escritos: %d B.

en: Total flash size: %d B.
gl: Tamaño total da flash: %d B.

en: Memory type: DDR2.
gl: Tipo de memoria: DDR2.

en: Part no: %s.
gl: Parte núm: %s.

en: Memory type: Unknown.
gl: Tipo de memoria: Descoñecida.

en: Print Memory information.
gl: Imprime información da memoria.

en: %s does not support UUIDs
gl: %s non é compatíbel con UUID

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
gl: [MÓDULO1,MÓDULO2...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
gl: Trocar para utilizar controladores de disco nativos. De non especificar módulos, utilizarase o conxunto predeterminado (pata, ahci, usbms, ohci, uhci, ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
gl: Leva a efecto as ORDES na partición.
    Utilice a «axuda da ferramenta partool para PARTICIÓN» para obter a lista das ordes dispoñíbeis.

en: unknown argument `%s'
gl: o argumento «%s» é descoñecido

en: PARTITION COMMANDS
gl: ORDES DE PARTICIÓN

en: USER PASSWORD
gl: CONTRASINAL DE USUARIO

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
gl: Estabelecer o contrasinal de usuario (texto simple). Non recomendado e inseguro.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
gl: contrasinal PBKDF2 inpropiado

en: USER PBKDF2_PASSWORD
gl: USUARIO CONTRASINAL_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
gl: Estabelecer o contrasinal de usuario (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
gl: Selecciona o dispositivo por fabricante e por ID.

en: [vendor]:[device]
gl: [fabricante]:[dispositivo]

en: Select device by its position on the bus.
gl: Selecciona o dispositivo pola súa posición no bus.

en: [bus]:[slot][.func]
gl: [bus]:[rañuña][.func]

en: missing `%c' symbol
gl: falta o símbolo «%c»

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
gl: [-s POSICIÓN] [-d DISPOSITIVO]

en: Set a variable to return value.
gl: Estabelecer unha variábel para devolver o valor.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
gl: Determinar o controlador.

en: Determine partition map type.
gl: Determinar o tipo de mapa de particións.

en: Determine filesystem type.
gl: Determinar o tipo de sistema de ficheiros.

en: Determine filesystem UUID.
gl: Determinar o UUID do sistema de ficheiros.

en: Determine filesystem label.
gl: Determinar a etiqueta do sistema de ficheiros.

en: filesystem `%s' does not support labels
gl: o sistema de ficheiros «%s» non admite etiquetas

en: DEVICE
gl: DISPOSITIVO

en: Retrieve device info.
gl: Recuperar a información do dispositivo.

en: [ENVVAR]
gl: [VARIABELENTORNO]

en: Set variable with user input.
gl: Estabelecer a variábel co usuario de entrada.

en: Reboot the computer.
gl: Reiniciar o computador.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components aree often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching compone
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
gl: Gardar o compoñente de NÚMERO EN NOMEVARIBEL.

en: [NUMBER:]VARNAME
gl: [NÚMERO:]NOMEVARIABEL

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
gl: CADEA REGEXP

en: Test if REGEXP matches STRING.
gl: Probar se REGEXP coincide con CADEA.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
gl: NOME [VARIABEL] [SUXESTIONS]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
gl: Buscar dispositivos por ficheiro. Se se especificou VARIÁBEL, o primeiro dispositivo atopado gárdase nunha variábel.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
gl: Buscar dispositivos por etiqueta. Se se especificou VARIÁBEL, o primeiro dispositivo atopado gárdase nunha variábel.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
gl: Buscar dispositivos por UUID. Se se especificou VARIÁBEL, o primeiro dispositivo atopado gárdase nunha variábel.

en: Search devices by a file.
gl: Buscar dispositivos por un ficheiro.

en: Search devices by a filesystem label.
gl: Buscar dispositivos por etiqueta de sistema de ficheiros.

en: Search devices by a filesystem UUID.
gl: Buscar dispositivos por UUID de sistema de ficheiros.

en: Set a variable to the first device found.
gl: Estabeleza unha variábel para o primeiro dispositivo atopado.

en: Do not probe any floppy drive.
gl: Non probar ningún dispositivo de disquete.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Primeiro, tente o HINT do dispositivo. Se HINT termina en coma, tente tamén subparticións

en: HINT
gl: SUXESTIÓN

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Proba primeiro o dispositivo SUXESTIÓN se se estiver a executar en IEEE1275. Se SUXESTIÓN remata en coma, probe tamén as subparticións

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Proba primeiro o dispositivo SUXESTIÓN se se estiver a executar no BIOS. Se SUXESTIÓN remata en coma, probe tamén as subparticións

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Proba primeiro o dispositivo SUXESTIÓN se admitir o acceso directo ao hardware. Se SUXESTIÓN remata en coma, probe tamén as subparticións

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Proba primeiro o dispositivo SUXESTIÓN se se estiver a executar en EFI. Se SUXESTIÓN remata en coma, probe tamén as subparticións

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
gl: Proba primeiro o dispositivo SUXESTIÓN se se estiver a executar en ARC. Se SUXESTIÓN remata en coma, probe tamén as subparticións

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
gl: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint SUXESTIÓN [--hint SUXESTIÓN] ...] NOME

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
gl: Buscar dispositivos por ficheiro, etiqueta de sistema de ficheiros ou UUID de sistema de ficheiros. Se --set estiver especificado, o primeiro dispositivo encontrado estabelécese como variábel. Se o nome da variábel non se especifica, úsase «root».

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
gl: Rexistro %x de %x:%02x.%x é %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
gl: [-s POSICIÓN] [-d DISPOSITIVO] [-v VAR] [REXISTRO][=VALOR[:MÁSCARA]]

en: Manipulate PCI devices.
gl: Manipular dispositivos PCI.

en: Verbose countdown.
gl: Conta atrás prolixa.

en: Allow to interrupt with ESC.
gl: Permitir a interrupción con ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
gl: NÚMERO_DE_SEGUNDOS

en: Wait for a specified number of seconds.
gl: Agardar un número específico de segundos.

en: no terminal specified
gl: non se especificou ningún terminal

en: terminal `%s' isn't found
gl: non se atopou o terminal «%s»

en: Active input terminals:
gl: Terminais de entrada activos:

en: Available input terminals:
gl: Terminais de entrada dispoñíbeis:

en: Active output terminals:
gl: Terminais de saída activos:

en: Available output terminals:
gl: Terminais de saída dispoñíbeis:

en: List or select an input terminal.
gl: Liste ou seleccione un terminal de entrada.

en: List or select an output terminal.
gl: Liste ou seleccione un terminal de saída.

en: EXPRESSION ]
gl: EXPRESIÓN ]

en: Evaluate an expression.
gl: Avaliar unha expresión.

en: EXPRESSION
gl: EXPRESIÓN

en: Load the same file in multiple ways.
gl: Carga o mesmo ficheiro de múltiplas maneiras.

en: Specify size for each read operation
gl: Especifica o tamaño de cada operación de lectura

en: invalid block size
gl: tamaño de bloque incorrecto

en: File size: %s
gl: Tamaño do ficheiro: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
gl: Tempo transcorrido: %d.%03d s

en: Speed: %s
gl: Velocidade: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
gl: [-s TAMAÑO] NOMEDOFICHEIRO

en: Test file read speed.
gl: Velocidade de lectura do ficheiro de proba.

en: no command is specified
gl: sen orde especificada

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
gl: Tempo transcorrido: %d.%03d segundos

en: COMMAND [ARGS]
gl: ORDE [ARGUMENTOS]

en: Measure time used by COMMAND
gl: Medida de tempo utilizado por ORDE

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
gl: Non fai nada, resultado satisfactorio.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
gl: Non fai nada, resultado non satisfactorio.

en: Test USB support.
gl: Comprobar se é compatíbel con USB.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
gl: mala sinatura

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
gl: non se atopou a chave pública %08x

en: module `%s' isn't loaded
gl: o módulo «%s» non está cargado

en: Verify detached signature.
gl: Comprobar a sinatura extraída.

en: PUBKEY_ID
gl: IDDECHAVEPÚBLICA

en: Text-only
gl: Só texto

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
gl: Cor directa, máscara:  %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
gl: En paleta

en: Hercules
gl: Hércules

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
gl: Non-chain 4 (modo de vídeo de 256 cores)

en: Monochrome
gl: Monocromo

en: Unknown video mode
gl: Modo de vídeo descoñecido

en:   EDID checksum invalid
gl:   a suma de comprobación EDID non é correcta

en:   EDID version: %u.%u
gl:   Versión de EDID: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
gl:     Modo favorito: %ux%u

en:     No preferred mode available
gl:     Non hai dispoñíbel ningún modo favorito

en: invalid video mode specification `%s'
gl: a especificación de vídeo «%s» é incorrecta

en: List of supported video modes:
gl: Lista de modos de vídeo compatíbeis:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
gl: Lenda: máscara/posición=vermello/verde/azul/reservado

en: Adapter `%s':
gl: Adaptador «%s»:

en:   No info available
gl:   Non hai ningunha suxestión dispoñíbel

en:   Failed to initialize video adapter
gl:   Fallou a inicialización do adaptador de vídeo

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
gl: [LARGOxALTO[xFONDO]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
gl: Relacione os modos de vídeos dispoñíbeis. No caso de dar a resolución, amosar só os modos que sexan coincidentes.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
gl: [LARGOxALTO]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
gl: Probar o subsistema de vídeo en modo LARGOxALTO.

en: Test video subsystem.
gl: Comprobar o subsistema de vídeo.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
gl: [-l] UUIDDOGRUB [NOMEDAVARIÁBEL]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
gl: Transformar o UUID de 64 bits a formato adecuado para XNU. No caso de dar -l mantelo en minúsculas como o dá blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
gl: fallo ao ler o sector 0x%llx de «%s»

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
gl: fallo ao escribir o sector 0x%llx de «%s»

en: Mount by UUID.
gl: Montar por UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
gl: Montar todos.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
gl: Montar todos os volumes que teñan unha indicación «boot» estabelecida.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
gl: non se pode abrir «%s»: %s

en: cannot seek `%s': %s
gl: non se pode procurar «%s»: %s

en: SOURCE|-u UUID|-a|-b
gl: ORIXE|-u UUID|-a|-b

en: Mount a crypto device.
gl: Monta un dispositivo cifrado.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
gl: Non foi posíbel atopar o volume físico «%s». Algúns módulos da imaxe do núcleo deben faltar.

en: physical volume %s not found
gl: non se atopou o volume físico %s

en: Couldn't load sha256
gl: Non foi posíbel cargar sha256

en: Couldn't load sha512
gl: Non foi posíbel cargar sha512

en: couldn't read ELI metadata
gl: non foi posíbel ler os metadatos ELI

en: wrong ELI magic or version
gl: non é o ELI máxico ou a versión

en: Attempting to decrypt master key...
gl: Tentando descifrar a chave mestra...

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
gl: Introducir frase de contrasinal de %s%s%s (%s):

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
gl: Rañura %d aberta

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
gl: tenta ler ou escribir fóra do disco «%s»

en: cannot write to CD-ROM
gl: non se pode escribir no CDROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
gl: Están a utilizarse os controladores nativos do disco. Desbótase utilizar a interface do disco de firmware.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
gl: este LDM non ten partición de incorporación; a incorporación non será posíbel

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
gl: Eliminar o controlador de bucle de retorno especificado.

en: [-d] DEVICENAME FILE.
gl: [-d] NOMEDISPOSITIVO FICHEIRO.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
gl: Facer unha unidade virtual cun ficheiro.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
gl: a relocación 0x%x aínda non está implementada

en: no symbol table
gl: sen táboa de símbolo

en: this ELF file is not of the right type
gl: este ficheiro ELF non é do tipo apropiado

en: Load and initialize EFI emulator.
gl: Cargar e inicializar o emulador EFI.

en: Finalize loading of EFI emulator.
gl: Finalizar a carga do emulador EFI.

en: Unload EFI emulator.
gl: Non se cargou o emulador EFI.

en: symbol `%s' not found
gl: non se atopou o símbolo «%s»

en: Loaded fonts:
gl: Tipos de letra cargados:

en: FILE...
gl: FICHEIRO...

en: Specify one or more font files to load.
gl: Especifique un ou máis ficheiros de tipos de letra para cargar.

en: List the loaded fonts.
gl: Lista os tipos de letra cargados.

en: too deep nesting of symlinks
gl: demasiada profundiade do aniñamento de ligazóns simbólicas

en: attempt to read past the end of file
gl: intenta ler pasado o remate do ficheiro

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
gl: non foi posíbel atopar un dispositivo membro necesario do sistema de ficheiros multidispositivo

en: not a directory
gl: non é un cartafol

en: not a regular file
gl: non é un ficheiro regular

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
gl: o seu core.img é inusualmente longo. Non se vai axustar á área de incorporación

en: invalid file name `%s'
gl: o nome do ficheiro «%s» é incorrecto

en: checksum verification failed
gl: produciuse un fallo na verificación da suma de comprobación

en: no decryption key available
gl: non hai ningunha chave de descifrado dispoñíbel

en: MAC verification failed
gl: Produciuse un fallo na comprobación do MAC

en: Assume input is raw.
gl: Suponse que a entrada está en bruto.

en: Assume input is hex.
gl: Suponse que a entrada está en hexadecimal.

en: Assume input is passphrase.
gl: Suponse que a entrada é unha frase de paso.

en: Enter ZFS password:
gl: Escriba o contrasinal ZFS:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
gl: [-h|-p|-r] [FICHEIRO]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
gl: Importar a chave ZFS de embalaxe almacenada no FICHEIRO.

en: Virtual device is removed
gl: Retirouse o dispositivo virtual

en: Virtual device is faulted
gl: Falta o dispositivo virtual

en: Virtual device is offline
gl: O dispositivo virtual está desconectado

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
gl: O dispositivo virtual no está óptimo

en: Virtual device is online
gl: O dispositivo virtual está conectado

en: Incorrect virtual device: no type available
gl: Dispositivo virtual incorrecto: non hai un tipo dispoñíbel

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
gl: Dispositivo virtual como folla (sexa ficheiro ou disco)

en: Bootpath: unavailable
gl: Ruta de arranque: non está dispoñíbel

en: Bootpath: %s
gl: Ruta de arranque: %s

en: Path: unavailable
gl: Camiño: non está dispoñíbel

en: Path: %s
gl: Camiño : %s

en: Devid: unavailable
gl: DevId: non está dispoñíbel

en: Unknown virtual device type: %s
gl: Tipo de dispositivo virtual descoñecido: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
gl: Estado do grupo: activo

en: Pool state: exported
gl: Estado do grupo: exportado

en: Pool state: destroyed
gl: Estado do grupo: estragado

en: Pool state: reserved for hot spare
gl: Estado do grupo: reservado para repoñer en quente

en: Pool state: level 2 ARC device
gl: Estado do grupo: dispositivo ARC de nivel 2

en: Pool state: uninitialized
gl: Estado do grupo: desinicializado

en: Pool state: unavailable
gl: Estado do grupo: non dispoñíbel

en: Pool state: potentially active
gl: Estado do grupo: potencialmente activo

en: Pool name: unavailable
gl: Nome do grupo: non dispoñíbel

en: Pool name: %s
gl: Nome do grupo: %s

en: Pool GUID: unavailable
gl: GUID do grupo: non dispoñíbel

en: Pool GUID: %016llx
gl: GUID do grupo: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
gl: Non foi posíbel obter o estado do grupo

en: Unrecognized pool state
gl: O estado do grupo é irrecoñecíbel

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
gl: Non hai ningunha árbore virtual de dispositivos dispoñíbel

en: Print ZFS info about DEVICE.
gl: Imprimir info de ZFS verbo do DISPOSITIVO.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
gl: SISTEMAFICHEIROS [VARIÁBEL]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
gl: Imprimir ZFS-BOOTFSOBJ ou almacenala en VARIÁBEL

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
gl: Agora conecte o depurador remoto, por favor.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
gl: Arrancar o servizo GDB no porto dado

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
gl: Alto dentro do GDB

en: Stop GDB stub
gl: Deter o servizo GDB

en: premature end of file
gl: remate do ficheiro prematuro

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
gl: Traduza a cadea que contén a configuración actual.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
gl: Prema a tecla Intro para arrancar o sistema operativo seleccionado, «e» para editar as ordes antes de arrancar ou «c» para obter unha liña de ordes. ESC para volver ao menú anterior.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
gl: Prema a tecla Intro para arrincar o sistema operativo seleccionado, «e» para editar as ordes antes de arrancar ou «c» para obter unha liña de ordes.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
gl: intro: arranque, «e»: opcións, «c»: liña cmd

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
gl: A entrada realzada executarase automaticamente en %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
gl: %ds restantes.

en: GRUB Boot Menu
gl: Menú de arranque GRUB

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
gl: ARGP_HELP_FMT: %s o valor é menor que ou igual a %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
gl: %.*s: ARGP_HELP_FMT o parámetro require un valor

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
gl: %.*s: ARGP_HELP_FMT o parámetro debe ser positivo

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
gl: %.*s: Descoñécese o parámetro ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
gl: Lixo en ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
gl: Os parámetros obrigatorios ou opcionais das opcións longas son tamén obrigatorios ou opcionais para calquera das opcións curtas que se correspondan.

en:   or:
gl:   ou:

en:  [OPTION...]
gl:  [OPCIÓN...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
gl: Probe '%s --help' ou '%s --usage' para máis información.

en: Report bugs to %s.
gl: Informe dos erros a %s.

en: Unknown system error
gl: Produciuse un erro descoñecido do sistema

en: give this help list
gl: dar esta lista de axuda

en: give a short usage message
gl: dar unha mensaxe curta sobre o uso

en: NAME
gl: NOME

en: set the program name
gl: estabelecer o nome do programa

en: SECS
gl: SEGS

en: hang for SECS seconds (default 3600)
gl: agardar durante SEGS segundos (predeterminado 3600)

en: print program version
gl: imprimir versión do programa

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
gl: (ERRO DE PROGRAMA) Non se coñece a versión!?

en: %s: Too many arguments
gl: %s: Demasiados argumentos

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
gl: (ERRO DE PROGRAMA) Deberíase ter sido recoñecida!?

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
gl: %s: a opción «%s» é ambigua; posibilidades:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción «--%s» non permite un argumento

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción «%c%s» non permite un argumento

en: %s: option '--%s' requires an argument
gl: %s: a opción «--%s» require un argumento

en: %s: unrecognized option '--%s'
gl: %s: opción non recoñecida «--%s»

en: %s: unrecognized option '%c%s'
gl: %s: opción non recoñecida '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
gl: %s: opción incorrecta -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
gl: %s: a opción require un argumento -- «%c»

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
gl: %s: a opción «-W %s» é ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción «-W %s» non permite un argumento

en: %s: option '-W %s' requires an argument
gl: %s: a opción «-W %s» require un argumento

en: Success
gl: Correcto

en: No match
gl: Non hai coincidencias

en: Invalid regular expression
gl: Expresión regular incorrecta

en: Invalid collation character
gl: Carácter de ordenación incorrecto

en: Invalid character class name
gl: Nome de clase de carácter incorrecto

en: Trailing backslash
gl: Barra invertida na fin de liña

en: Invalid back reference
gl: Referencia cara atrás incorrecta

en: Unmatched [ or [^
gl: Non hai coincidencia con [ ou [^

en: Unmatched ( or \(
gl: Non hai coincidencia con ( ou \C

en: Unmatched \{
gl: Non hai coincidencia \{

en: Invalid content of \{\}
gl: O contido de \{\} é incorrecto

en: Invalid range end
gl: Fin de intervalo incorrecto

en: Memory exhausted
gl: Esgotouse a memoria

en: Invalid preceding regular expression
gl: A expresión regular precedente é incorrecta

en: Premature end of regular expression
gl: Remate de expresión regular prematuro

en: Regular expression too big
gl: A expresión regular é demasiado grande

en: Unmatched ) or \)
gl: Non hai coincidencia con ) ou \)

en: unknown regexp error
gl: Erro de expresión regular descoñecido

en: No previous regular expression
gl: Non hai expresión regular anterior

en: Hello World
gl: Ola mundo

en: Say `Hello World'.
gl: Diga «Ola mundo».

en: attempt to seek outside of the file
gl: tenta procurar fóra do ficheiro

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
gl: O formato gzip non é compatíbel

en: lzop file corrupted
gl: O ficheiro lzop está corrupto

en: xz file corrupted or unsupported block options
gl: O ficheiro xz está corrupto ou ten opcións de bloque incompatíbeis

en: invalid arch-dependent ELF magic
gl: incorrecto ELF máxico dependente da arquitectura

en: [ENVVAR=VALUE]
gl: [ENVVAR=VALOR]

en: Set an environment variable.
gl: Defina unha variábel de entorno.

en: Remove an environment variable.
gl: Retirar unha variábel de entorno.

en: List devices or files.
gl: Lista de dispositivos ou ficheiros.

en: Insert a module.
gl: Insira un módulo.

en: disk `%s' not found
gl: Non se atopou o disco «%s»

en: attempt to read or write outside of partition
gl: tenta ler ou escribir fóra da partición

en: invalid arch-independent ELF magic
gl: incorrecto ELF máxico independente da arquitectura

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
gl: a conta do dispositivo excede o límite

en: cannot write to `%s': %s
gl: non é posíbel escribir en «%s»: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
gl: a entrada «%s» do device.map é incorrecta. Ignórase. Corrixa ou elimine o seu device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
gl: o nome da unidade «%s» en device.map é incorrecto. Utilice %s no seu lugar. Utilice a forma [hfc]d[0-9]* (i.e. «hd0» ou «cd»)

en: can't open `%s': %s
gl: non se puido abrir «%s»: %s

en: DEVICE_NAME
gl: NOME_DO_DISPOSITIVO

en: Set root device.
gl: Estabelecer o dispositivo raíz.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
gl: utilice FICHEIRO como mapa de dispositivos [predeterminado=%s]

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
gl: utilice os ficheiros GRUB no cartafol DIR [predeterminado=%s]

en: print verbose messages.
gl: imprimir mensaxes prolixas.

en: wait until a debugger will attach
gl: agardar ata que un depurador o enganche

en: Unknown extra argument `%s'.
gl: O argumento extra «%s» é descoñecido.

en: GRUB emulator.
gl: emulador GRUB.

en: Error in parsing command line arguments
gl: Produciuse un erro ao procesar os argumentos da liña de ordes

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
gl: Execute «gdb %s %d» e estabeleza os ARGS.HOLD a cero.

en: %s: warning:
gl: %s: aviso:

en: %s: error:
gl: %s: erro:

en: unknown filesystem
gl: sistema de ficheiros descoñecido

en: Shutdown failed
gl: Fallou o apagado

en: Exit failed
gl: Fallou a saída

en: overflow is detected
gl: detectouse desbordamento

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
gl: Descartando a partición aniñada impropiamente (%s, %s, %s%d)

en: Unknown command `%s'.
gl: Orde «%s» descoñecida.

en: Display this help and exit.
gl: Presentar esta axuda e saír.

en: Display the usage of this command and exit.
gl: Presentar a utilización desta orde e saír.

en: missing mandatory option for `%s'
gl: falta a opción obrigatoria «%s»

en: the argument `%s' requires an integer
gl: o argumento «%s» require un enteiro

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
gl: asignouse un valor ao argumento «%s» malia que non require un argumento

en: Print backtrace.
gl: Imprimir traza marcha atrás.

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
gl: GRUB aínda non sabe como deter esta máquina!

en: invalid color specification `%s'
gl: especificación de cor incorrecta «%s»

en: Reboot failed
gl: Fallou o reinicio

en: Load Linux.
gl: Cargar Linux.

en: Load initrd.
gl: Cargar initrd.

en: [OPTS]
gl: [OPCS]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
gl: Sistema de inicio por BIOS.

en: Load another boot loader.
gl: Cargar outro cargador de arranque.

en: Display output on all consoles.
gl: Presentar a saída en todas as consolas.

en: Use serial console.
gl: Usar a consola serie.

en: Ask for file name to reboot from.
gl: Preguntar polo nome do ficheiro desde o que reiniciar.

en: Use CD-ROM as root.
gl: Utilizar o CDROM como root.

en: Invoke user configuration routing.
gl: Invocar a configuración de enrutamento do usuario.

en: Enter in KDB on boot.
gl: Entrar no KDB ao iniciar.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
gl: Usar o depurador remoto GDB en lugar do DDB.

en: Disable all boot output.
gl: Desactivar toda a saída de arranque.

en: Wait for keypress after every line of output.
gl: Agardar por cada tecla presionada despois de cada liña de saída.

en: Use compiled-in root device.
gl: Utilizar o dispositivo raíz integrado.

en: Boot into single mode.
gl: Arrancar no modo de usuario único.

en: Boot with verbose messages.
gl: Arrancar con mensaxes prolixas.

en: Don't reboot, just halt.
gl: Non reiniciar, só deter.

en: Change configured devices.
gl: Cambiar os dispositivos configurados.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
gl: comUNIDADE[,VELOCIDADE]

en: Disable SMP.
gl: Desactivar SMP.

en: Disable ACPI.
gl: Desactivar ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
gl: Non presentar as mensaxes de diagnóstico do arranque.

en: Boot with debug messages.
gl: Arrancar con mensaxes de depuración.

en: Suppress normal output (warnings remain).
gl: Suprimir a saída normal (permanecen os avisos).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
gl: [ENDEREZO|comUNIDADE][,VELOCIDADE]

en: name
gl: nome

en: type
gl: tipo

en: addr
gl: enderezo

en: size
gl: tamaño

en: Booting in blind mode
gl: Arranque no modo cego

en: Load kernel of FreeBSD.
gl: Cargar o núcleo de FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
gl: Cargar o núcleo de OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
gl: Cargar o núcleo de NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
gl: Cargar o entorno FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
gl: Cargar o módulo do núcleo FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
gl: Cargar o módulo do núcleo NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
gl: Cargar o módulo do núcleo NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
gl: Cargar o módulo do núcleo FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
gl: Cargar o disco de memoria kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
gl: Cargar outra carga útil en arranque do núcleo

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
gl: O antigo parámetro «ask» xa non se admite.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
gl: %s é obsoleto. Utilice gfxpayload=%s antes da orde linux no seu lugar.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
gl: %s é obsoleto. O modo VGA %d xa non se recoñece. Utilice gfxpayload=LARGOxALTO[xFONDO] antes da orde linux no seu lugar.

en: [--force|--bpb] FILE
gl: [--force|--bpb] FICHEIRO

en: the size of `%s' is too large
gl: o tamaño de «%s» é demasiado grande

en: Load FreeDOS kernel.sys.
gl: Cargar FreeDOS kernel.sys.

en: Load NTLDR or BootMGR.
gl: Cargar NTLDR ou BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
gl: Sobrescribir a suposición dos dispositivos Plan9.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
gl: DISPOSITIVOGRUB=DISPOSITIVOPLAN9

en: KERNEL ARGS
gl: ARGUMENTOS DO NÚCLEO

en: Load Plan9 kernel.
gl: Cargar o núcleo de Plan9.

en: Load a PXE image.
gl: Cargar unha imaxe PXE.

en: Press any key to launch xnu
gl: Prema calquera chave para arrincar xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
gl: Cargar o envorcado «propiedades-do-dispositivo».

en: Could not locate FPSWA driver
gl: Non foi posíbel localizar o controlador FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
gl: O protocolo FPSWA non foi quen de atoar a interface

en: No FPSWA found
gl: Non se atopou FPSWA

en: FPSWA revision: %x
gl: Revisión de FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
gl: FICHEIRO [ARGUMENTOS...]

en: Display FPSWA version.
gl: Presentar a versión FPSWA.

en: WARNING: no console will be available to OS
gl: AVISO: non haberá consola para o sistema operativo

en: Load a multiboot 2 kernel.
gl: Cargar o núcleo multiarranque 2.

en: Load a multiboot 2 module.
gl: Cargar un módulo multiarranque 2.

en: Load a multiboot kernel.
gl: Cargar un núcleo multiarranque.

en: Load a multiboot module.
gl: Cargar un módulo multiarranque.

en: Background image mode.
gl: Modo de imaxe de fondo.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
gl: stretch(=%ESTENDIDA%)|normal(=%NORMAL%)

en: Load XNU image.
gl: Cargar imaxe XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
gl: Cargar imaxe XNU de 64-bit.

en: Load XNU extension package.
gl: Cargar paquete de extensión XNU.

en: Load XNU extension.
gl: Cargar extensión XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
gl: CARTAFOL [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
gl: Cargar o cartafol de extensión XNU.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
gl: Cargar o disco de memoria XNU. Está dispoñíbel no SO como md0.

en: Load a splash image for XNU.
gl: Cargar unha imaxe de benvida para XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
gl: Cargar unha imaxe de hibernación XNU.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
gl: ENDEREZO1,MASCARA1[,ENDEREZO2,MASCARA2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
gl: Declarar rexións de memoria como defectuosas (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
gl: DE[K|M|G] A[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
gl: Retirar calquera rexión de memoria dentro dun intervalo especificado.

en: four arguments expected
gl: agardábanse catro argumentos

en: unrecognised network interface `%s'
gl: a interface de rede «%s» é descoñecida

en: no DHCP info found
gl: non se atopou información de DHCP

en: no DHCP options found
gl: non se atoparon opcións de DHCP

en: no DHCP option %d found
gl: non se atopou a opción %d de DHCP

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
gl: non se recoñece a especificación «%s» do formato de opción DHCP

en: no network card found
gl: non se atopou a tarxeta de rede

en: couldn't autoconfigure %s
gl: non foi posíbel autoconfigurar %s

en: [CARD]
gl: [TARXETA]

en: perform a bootp autoconfiguration
gl: realizar unha configuración automática bootp

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
gl: VAR INTERFACE NÚMERO DESCRICIÓN

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
gl: recuperar a opción DHCP e gardala en VAR. Se VAR xa está - entón imprimir o valor.

en: no DNS servers configured
gl: non se configuraron servidores DNS

en: domain name component is too long
gl: o compoñente de nome de dominio é demasiado longo

en: no DNS record found
gl: non se atopou ningún rexistro de DNS

en: no DNS reply received
gl: Non se recibiu ningunha resposta de DNS

en: Perform a DNS lookup
gl: Realizar unha procura de DNS

en: Add a DNS server
gl: Engadir un servidor de DNS

en: Remove a DNS server
gl: Retirar un servidor de DNS

en: List DNS servers
gl: Listas os servidores de DNS

en: couldn't send network packet
gl: non foi posíbel enviar un paquete de rede

en: unsupported HTTP response
gl: A resposta HTTP non é compatíbel

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
gl: O erro HTTP %d: %s non é compatíbel

en: time out opening `%s'
gl: esgotouse o tempo ao abrir «%s»

en: timeout: could not resolve hardware address
gl: esgotado: non foi posíbel resolver o enderezo de hardware

en: unresolvable address %s
gl: non se pode resolver o enderezo %s

en: unrecognised network address `%s'
gl: non se recoñece o enderezo de rede «%s»

en: destination unreachable
gl: non se pode acadar o destino

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
gl: detectouse o bucle de rutas

en: address not found
gl: non se atopou o enderezo

en: you can't delete this address
gl: non pode eliminar este enderezo

en: Unsupported hw address type %d
gl: O tipo %d de enderezo de hw non é compatíbel

en: Unsupported address type %d
gl: O tipo %d de enderezo non é compatíbel

en: three arguments expected
gl: agardábanse tres argumentos

en: card not found
gl: non se atopou a tarxeta

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
gl: temporal

en: Unknown address type %d
gl: O tipo de enderezo %d é descoñecido

en: no server is specified
gl: non se especificou ningún servidor

en: timeout reading `%s'
gl: esgotouse o tempo de lectura de «%s»

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
gl: NOMECURTO TARXETA ENDEREZO [HWADDRESS]

en: Add a network address.
gl: Engadir un enderezo de rede.

en: [CARD [HWADDRESS]]
gl: [TARXETA [HWADDRESS]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
gl: Realizar unha autoconfiguración IPV6

en: SHORTNAME
gl: NOMECURTO

en: Delete a network address.
gl: Eliminar un enderezo de rede.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
gl: NOMECURTO REDE [INTERFACE] gw PASARELA]

en: Add a network route.
gl: Engadir unha ruta de rede.

en: Delete a network route.
gl: Retirar unha ruta de rede.

en: list network routes
gl: listas rutas de rede

en: list network cards
gl: listar tarxetas de rede

en: list network addresses
gl: listar enderezos de rede

en: connection refused
gl: conexión rexeitada

en: connection timeout
gl: conexión esgotada

en: Enter username:
gl: Escriba o seu nome de usuario:

en: [USERLIST]
gl: [LISTAUSUARIOS]

en: Check whether user is in USERLIST.
gl: Comprobar se o usuario está na LISTAUSUARIOS.

en: Possible commands are:
gl: As ordes posíbeis son:

en: Possible devices are:
gl: Os dispositivos posíbeis son:

en: Possible files are:
gl: Os ficheiros posíbeis son:

en: Possible partitions are:
gl: As particións posíbeis son:

en: Possible arguments are:
gl: Os argumentos posíbeis son:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
gl: As cousas posíbeis son:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
gl: Aviso: erro de sintaxe (falta a barra) en «%s»

en: Warning: invalid foreground color `%s'
gl: Aviso: a cor de primeiro plano «%s» non é válida

en: Warning: invalid background color `%s'
gl: Aviso: a cor de fondo «%s» non é válida

en: Export variables.
gl: Exportar variábeis.

en: Sunday
gl: Domingo

en: Monday
gl: Luns

en: Tuesday
gl: Martes

en: Wednesday
gl: Mércores

en: Thursday
gl: Xoves

en: Friday
gl: Venres

en: Saturday
gl: Sábado

en: module isn't loaded
gl: o módulo non está cargado

en: GNU GRUB  version %s
gl: Versión do GNU GRUB %s

en: ESC at any time exits.
gl: ESC en calquera momento para saír.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
gl: aAdmítese unha liña de edición mínima tipo BASH. Para a primeira palabra, TAB lista as posíbeis ordes de compleción. En calquera outra posición, TAB lista os dispositivos posíbeis ou os ficheiros que completar. %s

en: Clear the screen.
gl: Despexar a pantalla.

en: Enter normal mode.
gl: Entrar no modo normal.

en: Exit from normal mode.
gl: Saír do modo normal.

en: Press any key to continue...
gl: Prema calquera tecla para continuar...

en: Booting `%s'
gl: Arranque de «%s»

en: Falling back to `%s'
gl: Volta a «%s»

en: Failed to boot both default and fallback entries.
gl: Produciuse un fallo no arranque de ambas as entradas, a predeterminada e a proba de fallos.

en: Booting a command list
gl: Arranque dunha lista de ordes

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
gl: É compatíbel co modo mínimo de edición en pantalla estilo Emacs. Completado de listas con TAB. Prema Ctrl-x ou F10 para iniciar, Ctrl-c ou F2 para a liña de ordes ou ESC para descartar cambios e volver ao menú do GRUB.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
gl: Use as teclas %C e %C para seleccionar que entrada realzar.

en: Partition %s:
gl: Partición %s:

en: Device %s:
gl: Dispositivo %s:

en: Filesystem cannot be accessed
gl: Non se pode acceder ao sistema de ficheiros

en: Filesystem type %s
gl: Sistema de ficheiros de tipo %s

en: - Label `%s'
gl: - Etiqueta «%s»

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
gl: - Hora da última modificación %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
gl: Non se detectou ningún sistema de ficheiros coñecido

en:  - Partition start at %llu%sKiB
gl:  - A partición comeza en %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
gl:  - Tamaño do sector %uB

en:  - Total size unknown
gl:  - Tamaño total descoñecido

en:  - Total size %llu%sKiB
gl:  - Tamaño total %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
gl: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
gl: --MÁIS INFORMACIÓN--

en: Failed to create `device-mapper' tree
gl: Fallou ao crear a árbore do «device-mapper»

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
gl: non pode montar o volume cifrado «%s»: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
gl: non foi posíbel abrir o geom

en: couldn't find geli consumer
gl: non foi posíbel atopar un consumidor geli

en: couldn't retrieve geli UUID
gl: non foi posíbel recuperar o UUID geli

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
gl: non foi posíbel atopar a clase «part» do geom

en: unaligned device size
gl: tamaño de dispositivo non aliñado

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
gl: tentando ler a imaxe principal «%s» desde o GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
gl: tentando ler a imaxe principal «%s» desde o GRUB de novo

en: cannot read `%s' correctly
gl: non é posíbel ler correctamente «%s»

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
gl: non pode obter liña de ordes de tradutor para a ruta «%s»: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
gl: a liña de ordes de tradutor está baleira na ruta «%s»

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
gl: o tradutor «%s» na ruta «%s» ten varias palabras sen opción, cando menos «%s» e «%s»

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
gl: o tradutor «%s» para a ruta «%s» dáse só con opcións, non pode  atopar a parte do dispositivo

en: can't retrieve blocklists: %s
gl: non é posíbel recuperar as listas de bloques: %s

en: blocksize is not divisible by 512
gl: o tamaño do bloque non se pode dividir entre 512

en: can't retrieve blocklists
gl: non é posíbel recuperar as listas de bloques

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
gl: erro de ioctl RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
gl: versión de RAID incompatíbel: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
gl: erro de ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
gl: erro de ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
gl: Non é posíbel abrir o fluxo de %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
gl: o dispositivo RAID  «%s» é dun tipo descoñecido

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
gl: non se atopou «obppath» nos cartafoles superiores de «%s», non se descubre ningún nome IEEE1275

en: failed to get canonical path of `%s'
gl: produciuse un fallo ao obter a ruta canónica de «%s»

en: Usage: %s DEVICE
gl: Utilización: %s DISPOSITIVO

en: Unable to fork: %s
gl: Non é posíbel ramificar: %s

en: Unable to create pipe: %s
gl: Non é posíbel crear a canalización: %s

en: cannot restore the original directory
gl: non se pode restaurar o cartafol orixinal

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
gl: non pode iniciar «%s»: %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
gl: Terá que estabelecer «SystemPartition» e «OSLoader» manualmente.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
gl: falta «/» no nome canónico do ficheiro

en: cygwin_conv_path() failed
gl: fallou a cygwin_conv_path()

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
gl: esta etiqueta de partición GPT non contén unha partición de arranque do BIOS; non será posíbel a incorporación

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
gl: a súa partición de arranque do BIOS é demasiado pequena, non será posíbel a incorporación

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
gl: O sector %llu xa o utiliza o controlador de raid «%s»; evítase. Pregúntelle ao fabricante para non almacenar datos na fenda MBR

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
gl: O sector %llu xa o utiliza o programa «%s»; evítase. Este software pode provocar no arranque ou noutros sitios problemas no futuro. Consúltelles aos seus autores para non almacenar datos no sector de inicio

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
gl: xa outro software está a usar a área de incorporación, e non sitio para o core.img. Tal software adoita tentar gardar datos de formas que evitan a detección. Recomendámoslle que investigue

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
gl: esta etiqueta de partición con estilo msdos non ten o salto posterior ao MBR; non será posíbel a incoporaciónl

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
gl: a súa área de incorporación é estrañamente pequena. Core.img non vai caber nela.

en: Make partition active
gl: Facer activa a partición

en: not a primary partition
gl: non é unha partición primaria

en: Partition %d is active now.
gl: A partición %d está activa agora.

en: Cleared active flag on %d.
gl: Despexada a marca activa en %d.

en: Change partition type
gl: Cambiar o tipo de partición

en: Set `hidden' flag in partition type
gl: Estabelecer a marca «agochada» no tipo de partición

en: the partition type 0x%x isn't valid
gl: o tipo de partición 0x%x non é correcto

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
gl: Estabelecendo o tipo de partición como 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
gl: non pode romper 0 bucles

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
gl: non está no corpo da función

en: invalid variable name `%s'
gl: non é correcto o nome da variábel «%s»

en: unexpected end of file
gl: remate de ficheiro inesperado

en: Exit from loops
gl: Saír de bucles

en: Continue loops
gl: Continuar bucles

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
gl: Modificar parámetros posicionais.

en: [VALUE]...
gl: [VALOR]...

en: Set positional parameters.
gl: Estabelecer parámetros posicionais.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
gl: Volver desde unha función.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
gl: [-m (stretch|normal)] FICHEIRO

en: Load background image for active terminal.
gl: Cargar imaxe de fondo no terminal activo.

en: COLOR
gl: COR

en: Set background color for active terminal.
gl: Estabelecer cor de fondo no terminal activo.

en: Show CBMEM console content.
gl: Amosar o contido da consola CBMEM.

en: Set the serial unit.
gl: Estabelecer a unidade serie.

en: Set the serial port address.
gl: Estabelecer o enderezo do porto serie.

en: Set the serial port speed.
gl: Estabelecer a velocidade do porto serie.

en: Set the serial port word length.
gl: Estabelecer a lonxitude da palabra no porto serie.

en: Set the serial port parity.
gl: Estabelecer a paridade do porto serie.

en: Set the serial port stop bits.
gl: Estabelecer o bit de parada do porto serie.

en: serial port `%s' isn't found
gl: non se atopou o porto serie «%s»

en: [OPTIONS...]
gl: [OPCIÓNS...]

en: Configure serial port.
gl: Configurar o porto serie.

en: unknown terminfo type `%s'
gl: tipo de terminfo descoñecido «%s»

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
gl: UTF-8 visualmente ordenado

en: Unknown encoding
gl: Codificación descoñecida

en: Current terminfo types:
gl: Tipos de terminfo actuais:

en: Terminal is ASCII-only [default].
gl: O terminal só é ASCII [predeterminado].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
gl: O terminal é un UTF-8 ordenado loxicamente.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
gl: O terminal é un UTF-8 visualmente ordenado.

en: Terminal has specified geometry.
gl: O terminal especificou a xeometría.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
gl: LARGURAxALTURA.

en: incorrect terminal dimensions specification
gl: a especificación de dimensións do terminal é incorrecta

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
gl: non se atopou o terminal %s ou non o manexa o terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TYPE]]
gl: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TIPO]]

en: Set terminfo type of TERM  to TYPE.
gl: Estabelecer o tipo terminfo de TERM como TYPE.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
gl: Imprimir e executar argumento de bloque.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
gl: o ficheiro bitmap «%s» ten un formato incompatíbel

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
gl:   VBE info:   versión: %d.%d  OEM software rev: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
gl:               memorial total: %d KiB

en: no suitable video mode found
gl: non se atopou o modo apropiado de vídeo

en: access denied
gl: acceso denegado

en: choose the compression to use for core image
gl: escoller a compresión que se vai utilizar nas imaxes principais

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
gl: utilice imaxes e módulos baixo DIR [predeterminado=%s/<platform>]

en: embed FILE as public key for signature checking
gl: incorpora FICHEIRO como chave pública para a comprobación de sinaturas

en: cannot rename the file %s to %s
gl: non é posíbel renomear o ficheiro de %s a %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
gl: o disco non existe, volvendo atrás ao dispositivo da partición %s

en: Commands:
gl: Ordes:

en: Create a blank environment block file.
gl: Crear un ficheiro baleiro de bloque de entorno.

en: List the current variables.
gl: Listar as variábeis actuais.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
gl: estabelecer [NOME=VALOR ...]

en: Set variables.
gl: Estabelecer as variábeis.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
gl: sen definir [NOME ...]

en: Delete variables.
gl: Eliminar variábeis.

en: Options:
gl: Opcións:

en: You need to specify at least one command.
gl: Cómpre especificar cando menos unha orde.

en: FILENAME COMMAND
gl: NOMEDOFICHEIRO ORDE

en: Tool to edit environment block.
gl: Ferramenta para editar bloques de entorno.

en: invalid environment block
gl: o bloque de entorno non é correcto

en: invalid parameter %s
gl: o parámetro %s non é correcto

en: environment block too small
gl: bloque de entorno demasiado pequeno

en: invalid skip value %lld
gl: o valor %lld de escape non é correcto

en: read error at offset %llu: %s
gl: erro de lectura no desprazamento %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
gl: non é posíbel abrir o ficheiro do SO «%s»: %s

en: cannot write to the stdout: %s
gl: non pode escribir na stdout: %s

en: compare fail at offset %llu
gl: comparar fallo no desprazamento %llu

en: OS file %s open error: %s
gl: Erro na apertura do ficheiro do SO %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
gl: a orde «loopback» falla: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
gl: a orde «cryptomount» falla: %s

en: couldn't retrieve UUID
gl: non foi posíbel recuperar o UUID

en: ls PATH
gl: ls RUTA

en: List files in PATH.
gl: Listar ficheiros nA RUTA.

en: cp FILE LOCAL
gl: cp FICHEIRO LOCAL

en: Copy FILE to local file LOCAL.
gl: Copiar FICHEIRO no ficheiro local LOCAL.

en: cat FILE
gl: cat FICHEIRO

en: Copy FILE to standard output.
gl: Copiar FICHEIRO na saída estándar.

en: cmp FILE LOCAL
gl: cmp FICHEIRO LOCAL

en: Compare FILE with local file LOCAL.
gl: Comparar FICHEIRO co ficheiro local LOCAL.

en: hex FILE
gl: FICHEIRO hex

en: Show contents of FILE in hex.
gl: Amosar os contidos do FICHEIRO en hex.

en: crc FILE
gl: FICHEIRO crc

en: Get crc32 checksum of FILE.
gl: Obter a suma de comprobación CRC32 do FICHEIRO.

en: blocklist FILE
gl: FICHEIRO da lista de bloqueo

en: Display blocklist of FILE.
gl: Amosar a lista de bloqueo do FICHEIRO.

en: xnu_uuid DEVICE
gl: DISPOSITIVO xnu_uuid

en: Compute XNU UUID of the device.
gl: Contar UUID XNU do dispositivo.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
gl: NÚMERO

en: Skip N bytes from output file.
gl: Saltar N bytes do ficheiro de saída.

en: Handle N bytes in output file.
gl: Manexar N bytes no ficheiro de saída.

en: Specify the number of input files.
gl: Especificar o número de ficheiros de entrada.

en: Set debug environment variable.
gl: Estabelecer a variábel do entorno de depuración.

en: Mount crypto devices.
gl: Montar os dispositivos cifrados.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
gl: FICHEIRO|prompt

en: Load zfs crypto key.
gl: Cargar a chave de cifrado zfs.

en: Uncompress data.
gl: Datos sen comprimir.

en: Invalid disk count.
gl: Conta de disco incorrecta.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
gl: A conta de discos debe preceder a lista de discos.

en: No command is specified.
gl: Sen ordes especificadas.

en: Not enough parameters to command.
gl: Non hai parámetros abondo para a orde.

en: Invalid command %s.
gl: A orde %s é incorrecta.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
gl: ORDES de IMAGE_PATH

en: Debug tool for filesystem driver.
gl: Ferramenta de depuración para o controlador do sistema de ficheiros.

en: set input filename for 32-bit part.
gl: estabelecer o nome do ficheiro de entrada para a parte de 32 bits.

en: set input filename for 64-bit part.
gl: estabelecer o nome do ficheiro de entrada para a parte de 64 bits.

en: set output filename. Default is STDOUT
gl: estabelecer o nome do ficheiro de saída. O predeterminado é STDOUT

en: [OPTIONS]
gl: [OPCIÓNS]

en: Missing input file
gl: Falta o ficheiro de entrada

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
gl: grub-mkimage compílase sen compatibilidade con XZ

en: Unknown compression format %s
gl: Formato de compresión descoñecido %s

en: More than one install device?
gl: Máis ca un dispositivo de instalación?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
gl: instalar as imaxes do GRUB no cartafol DIR/%s en lugar de facelo no cartafol %s

en: TARGET
gl: DESTINO

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
gl: facer a unidade tamén ser arrancábel como disquete (o predeterminado con dispositivos fdX). A unidade pode estropearse con algúns BIOS.

en: delete device map if it already exists
gl: eliminar o mapa do dispositivo se xa existe

en: install even if problems are detected
gl: instalar incluso no caso de detectar problemas

en: use identifier file even if UUID is available
gl: utilizar o ficheiro identificador incluso se o UUID está dispoñíbel

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
gl: módulo do disco para utilizar (biodisco ou nativo). Esta opción só está dispoñíbel no BIOS de destino.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
gl: non facer probas de sistemas de ficheiros no DISPOSITIVO

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
gl: o dispositivo de instalación é retirábel. Esta opción só está dispoñíbel en EFI.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
gl: utilice CARTAFOL como a raíz da partición do sistema EFI.

en: use FILE as font for label
gl: utilizar FICHEIRO como fonte para a etiqueta

en: use COLOR for label
gl: utilizar COR para etiqueta

en: use COLOR for label background
gl: utilizar COR para fondo de etiqueta

en: use STRING as product version
gl: utilizar CADEA como versión de produto

en: Install GRUB on your drive.
gl: Instalar o GRUB na súa unidade.

en: Unable to determine your platform. Use --target.
gl: Non é posíbel determinar a súa plataforma. Utilice --target.

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
gl: non foi posíbel atopar un dispositivo para %s (está montado /dev?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
gl: non foi posíbel atopar unha unidade GRUB para %s. Comprobe o seu device.map

en: WARNING: no platform-specific install was performed
gl: AVISO: non se realizou ningunha instalación específica para ningunha plataforma

en: Installation finished. No error reported.
gl: A instalación finalizou. Non se informou de ningún erro.

en: No path or device is specified.
gl: Non se especificou ruta nin dispositivo.

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
gl: Utilización: %s [FICHEIRO_ENTRADA [FICHEIRO_SAÍDA]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
gl: Erro %d de Freetype ao cargar o glifo 0x%x para U+0x%x%s

en:  (leftmost)
gl:  (de esquerda a dereita)

en:  (rightmost)
gl:  (de dereita a esquerda)

en: Out of range substitution (%d, %d)
gl: Fóra do intervalo de substitución (%d, %d)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
gl: Fóra do intervalo de procura: %d

en: Unsupported substitution type: %d
gl: Tipo de substitución non compatíbel: %d

en: Unsupported substitution specification: %d
gl: Especificación de substitución non compatíbel: %d

en: Unsupported coverage specification: %d
gl: Especificación de cobertura non compatíbel: %d

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
gl: AVISO: parámetros de funcionalidades do tipo de letra non compatíbeis: %x

en: save output in FILE [required]
gl: gardar a saída en FICHEIRO [requirido]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
gl: seleccionar o índice da faciana

en: FROM-TO[,FROM-TO]
gl: DESDE-ATA[,DESDE-ATA]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
gl: estabelecer o intervalo do tipo de letra

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
gl: estabelecer o nome da familia

en: SIZE
gl: TAMAÑO

en: set font size
gl: estabelecer tamaño de letra

en: set font descent
gl: estabelecer a medida descendente da letra

en: set font ascent
gl: estabelecer a medida ascendente da letra

en: convert to bold font
gl: converter en letra grosa

en: force autohint
gl: forzar o autosuavizado

en: disable hinting
gl: desactivar o suavizado

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
gl: ignorar os bitmap prefacturados ao cargar

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
gl: intervalo de tipo de letra incorrecto

en: [OPTIONS] FONT_FILES
gl: [OPCIÓNS] FICHEIROS_LETRAS

en: Convert common font file formats into PF2
gl: Converter os formatos comúns de tipos de letra en PF2

en: output file must be specified
gl: debe especificarse o ficheiro de saída

en: FT_Init_FreeType fails
gl: Fallou FT_Init_FreeType

en: can't open file %s, index %d: error %d
gl: non se pode abrir o ficheiro %s, índice %d: erro %d

en: embed FILE as an early config
gl: incorpora FICHEIRO como configuración adiantada

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
gl: engadir o segmento NOTA para CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
gl: imprime unha imaxe xerada no FICHEIRO [predeterminado=stdout]

en: FORMAT
gl: FORMATO

en: generate an image in FORMAT
gl: xerar unha imaxe en FORMATO

en: available formats:
gl: formatos dispoñíbeis:

en: unknown target format %s
gl: formato de destino descoñecido %s

en: [OPTION]... [MODULES]
gl: [OPCIÓN]... [MÓDULOS]

en: Make a bootable image of GRUB.
gl: Facer unha imaxe arrancábel de GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
gl: Formato de destino non especificado (utilice a opción -O).

en: set input filename. Default is STDIN
gl: estabelecer o nome de ficheiro de entrada. O predeterminado é STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
gl: Identificador do teclado descoñecido %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
gl: Código de teclado descoñecido 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
gl: ERRO: non se atopou un deseño de teclado correcto. Comprobe a entrada.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
gl: Xerar un deseño de teclado GRUB a partir do da consola.

en: root directory of TFTP server
gl: cartafol raíz no servidor TFTP

en: relative subdirectory on network server
gl: cartafol relativo no servidor de rede

en: Number of PBKDF2 iterations
gl: Número de iteracións PBKDF2

en: Length of generated hash
gl: Tamaño do hash xerado

en: Length of salt
gl: Tamaño do salgado (salt)

en: Generate PBKDF2 password hash.
gl: Xerar o hash dun contrasinal PBKDF2.

en: failure to read password
gl: fallo ao ler o contrasinal

en: Reenter password:
gl: Reescribir o contrasinal:

en: passwords don't match
gl: os contrasinais non coinciden

en: couldn't retrieve random data for salt
gl: non se poden recuperar datos aleatorios para o salgado (salt)

en: cryptographic error number %d
gl: erro de cifrado número %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
gl: O hash do PBKDF2 do seu contrasinal é %s

en: No path is specified.
gl: Non se especificou a ruta.

en: PATH
gl: RUTA

en: Transform a system filename into GRUB one.
gl: Transformar un nome de ficheiro do sistema nun de GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
gl: gardar imaxes ROM no CARTAFOL [opcional]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
gl: utilizar FICHEIRO como xorriso [opcional]

en: use STRING as product name
gl: utilizar CADEA como nome de produto

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
gl: activar arranque sparc. Desactiva HFS+, APM, ARCS e arranca como imaxe de disco para PC i386

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
gl: activa o arranque ARCS (máquinas mips tipo big-endian, maiormente SGI). Desactiva HFS+, APM, sparc64 e arranca como imaxe de disco en PC i386

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
gl: Facer imaxe de do GRUB en CD-ROM, disco, dispositivo USB ou disquete arrancábel.

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
gl: Opción -- troca o modo de ordes ao nativo de xorriso.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
gl: O enderezo de correo para solicitudes de apoio técnico a <bug-xorriso@gnu.org>.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
gl: O seu xorriso non admite «--grub2-boot-info». Algunhas funcionalidades están desactivadas. Utilice xorriso 1.2.9 ou posterior.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
gl: O seu xorriso non admite «--grub2-boot-info». A imaxe principal é demasiado grande. Arrancar como disco está desactivado. Utilice xorriso 1.2.9 ou posterior.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
gl: Xerar unha imaxe independente (que conteña todos os módulos) no formato seleccionado

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
gl: IMAXE1 [IMAXE2 ...] PUNTO_DE_MONTAXE

en: need an image and mountpoint
gl: necesita unha imaxe e un punto de montaxe

en: given argument is a system device, not a path
gl: o argumento dado é un dispositivo do sistema, non unha ruta

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
gl: [OPCIÓN]... [RUTA|DISPOSITIVO]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
gl: Comproba a información do dispositivo nunha ruta dada (ou nun dispositivo, no caso de ter a opción -d).

en: read text from FILE.
gl: ler o texto do FICHEIRO.

en: use COLOR for text
gl: utilizar COR para texto

en: use COLOR for background
gl: utilizar COR de fondo

en: use FILE as font (PF2).
gl: utilizar FICHEIRO como tipo de letra (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
gl: Renderizar a .disk_label de Apple.

en: Missing arguments
gl: Faltan argumentos

en: [PATH]
gl: [RUTA]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
gl: Comproba o ficheiro de configuración do script de GRUB en busca de erros de sintaxe.

en: Syntax error at line %u
gl: Erro sintáctico na liña %u

en: use FILE as the boot image [default=%s]
gl: utilizar FICHEIRO como imaxe de arranque [predeterminado=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
gl: utilizar FICHEIRO como imaxe principal [predeterminado=%s]

en: No device is specified.
gl: Non se especificou ningún dispositivo.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
gl: Configurar imaxes de arranque desde o DISPOSITIVO.
    
    Non debería executar este programa directamente de modo ordinario. Utilice grub-install maiormente.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
gl: O DISPOSITIVO debe ser un de sistema operativo (i.e. /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
gl: Dispositivo incorrecto «%s».

en: cannot compress the kernel image
gl: non é posíbel comprimir a imaxe do núcleo

en: Decompressor is too big
gl: O descompresor é demasiado grande

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
gl: a imaxe principal é demasiado grande (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
gl: a imaxe do núcleo é demasiado grande (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
gl: o tamaño de diskboot.img debe ser de %u bytes

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
gl: fwstart.img non acha a versión boa coñecida. Proceda segundo o seu propio criterio

en: firmware image is too big
gl: a imaxe do firmware é demasiado grande

en: invalid line format: %s
gl: formato de liña incorrecto: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
gl: o primeiro sector do ficheiro principal non está aliñado co sector

en: non-sector-aligned data is found in the core file
gl: atopáronse datos do sector non aliñado no ficheiro principal

en: the sectors of the core file are too fragmented
gl: os sectores do ficheiro principal están demasiado fragmentados

en: the size of `%s' is not %u
gl: o tamaño de «%s» non é %u

en: the size of `%s' is too small
gl: o tamaño de «%s» é demasiado pequeno

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
gl: Tentando instalar o GRUB nun disco con múltiplas etiquetas de partición ou tanto con etiquetas de partición e sistema de ficheiros. Aínda non se permite iso.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
gl: non é posíbel identificar un sistema de ficheiros en %s; non se pode facer a proba de seguranza

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
gl: parece que %s contén un sistema de ficheiros %s que non se sabe se reserva ningún espazo para un arranque de tipo DOS. Instalar GRUB pode conducir á DESTRUCIÓN do SISTEMA_DE_FICHEIROS se datos valiosos se sobrescriben coa instalación de grub (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación, utilícea segundo o seu propio criterio)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
gl: %s parece conter un mapa de partición %s que non se sabe se reserva espazo para o arranque de estilo DOS. Instalar o GRUB alí pode conducir á DESTRUCIÓN do SISTEMA_ DE_FICHEIROS se datos valiosos se sobrescriben coa instalación do grub (--ignore-fs-examine desactiva esta comprobación; utilícea segundo o seu propio criterio)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
gl: %s parece conter un mapa de partición %s e LDM que non se sabe se ten unha combinación segura. Instalar o GRUB alí pode conducir á DESTRUCIÓN do SISTEMA_ DE_FICHEIROS se determinados datos valiosos se sobrescriben coa instalación do grub (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación; utilícea segundo o seu propio criterio)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
gl: Tentar instalar o GRUB nun disco sen particionar ou nunha partición. É moi MALA idea.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
gl: Tentar instalar o GRUB nun disco con múltiplas etiquetas de partición. Isto aínda non é quen de facelo.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
gl: O estilo de partición «%s» non admite a incorporación

en: File system `%s' doesn't support embedding
gl: O sistema de ficheiro «%s» non admite a incorporación

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
gl: A súa área de incorporación é estrañamente pequena. A core.img no caberá nela.

en: no terminator in the core image
gl: non hai terminador na imaxe principal

en: core.img version mismatch
gl: non coincide a versión da core.img

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
gl: a incorporación non é posíbel pero resulta requirida para instalación RAID e LVM

en: can't determine filesystem on %s
gl: non se pode determinar o sistema de ficheiros de %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
gl: o sistema de ficheiros «%s» non admite listas de bloques

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
gl: non é posíbel a incorporación pero resulta requirido para a instalación entre particións (cross-disk)

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
gl: Non é posíbel a incorporación. GRUB só se pode instalar nesta configuración mediante o uso de listas de bloques. Porén, as listas de bloques non son FIÁBEIS e non se recomenda o seu uso.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
gl: non se procederá mediante listas de bloques

en: blocklists are invalid
gl: as listas de bloques non son correctas

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
gl: Utilización: %s -o SAÍDA ARGUMENTOS_CKBMAP...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
gl: Facer un ficheiro co deseño do teclado GRUB.

en: print this message and exit
gl: imprimir esta mensaxe e saír

en: print the version information and exit
gl: imprimir a versión da información e saír

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
gl: %s xera un deseño de teclado para GRUB utilizando ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
gl: Informe dos erros a <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
gl: %s: a opción require un argumento -- «%s»\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
gl: Utilización: %s [OPCIÓN]\n

en: Generate a grub config file
gl: Xerar un ficheiro de configuración do GRUB

en: output generated config to FILE [default=stdout]
gl: imprime unha configuración xerada no FICHEIRO [predeterminado=stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
gl: A opción «%s» non se recoñece\n

en: %s: You must run this as root\n
gl: %s: Debe executar isto como root\n

en: %s: Not found.\n
gl: %s: Non atopado.\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
gl: Detectáronse erros sintácticos no ficheiro de configuración do GRUB xerado.
    Asegúrese de que non hai erros en /etc/default/grub
    e nos ficheiros /etc/grub.d/* ou escriba un informe de erro co
    %s ficheiro anexado.

en: done
gl: feito

en: Warning:
gl: Aviso:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
gl: Utilización: %s [OPCIÓN] ENTRADA_DE_MENÚ\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
gl: Estabelecer a entrada predeterminada do menú de arranque no GRUB, só para o seguinte arranque.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
gl: esperábanse as imaxes do GRUB no cartafol CARTAFOL//%s en lugar do cartafol %s

en: More than one menu entry?
gl: Máis ca unha entrada do menú?

en: Menu entry not specified.
gl: A entrada do menú non está especificada.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
gl: Estabelecer a entrada predeterminada do menú de arranque no GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
gl: Isto require a opción GRUB_PREDETERMINADO=gardada en %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
gl: ENTRADA_DE_MENÚ é un número, un elemento do menú ou un identificador dun elemento do menú.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
gl: Solicitouse o terminal serie pero non está especificado GRUB_SERIAL_COMMAND. Utilizaranse os parámetros predeterminados.

en: Found theme: %s\n
gl: Atopouse o tema: %s\n

en: Found background: %s\n
gl: Atopouse o fondo: %s\n

en: Unsupported image format
gl: Formato de imaxe incompatíbel

en: Found GNU Mach: %s
gl: Atopouse o micronúcleo GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
gl: Atopouse o módulo Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
gl: Atopouse algo máis de Hurd pero non chega para arrancar.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
gl: %s, co Hurd %s (modo restauración)

en: %s, with Hurd %s
gl: %s, co Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
gl: Non use o vello título «%s» para GRUB_DEFAULT, utilice «%s» (para versións anteriores á 2.00) ou «%s» (para a 2.00 ou posteriores)

en: Loading GNU Mach ...
gl: Cargando GNU Mach ...

en: Loading the Hurd ...
gl: Cargando o Hurd ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
gl: Opcións avanzadas para %s

en: Loading kernel of Illumos ...
gl: Cargando o núcleo de Illumos ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
gl: %s, con kFreeBSD %s (modo restauración)

en: %s, with kFreeBSD %s
gl: %s, con kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
gl: Cargando o núcleo de FreeBSD %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
gl: Atopouse o núcleo de FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
gl: Atopouse o cartafol do módulo núcleo: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
gl: %s, con Linux %s (modo restauración)

en: %s, with Linux %s
gl: %s, con Linux %s

en: Loading Linux %s ...
gl: Cargando Linux %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
gl: Cargando o ramdisk inicial ...

en: Found linux image: %s\n
gl: Atopouse a imaxe de linux: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
gl: Atopouse a imaxe initrd: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
gl: %s, con núcleo %s (vía %s, modo de restauración)

en: %s, with kernel %s (via %s)
gl: %s, con núcleo %s (vía %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
gl: Atopouse o núcleo NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
gl: Windows Vista/7 (cargador)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
gl: Windows NT/2000/XP (cargador)

en: Found %s on %s (%s)\n
gl: Atopouse %s en %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
gl: (en %s)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
gl: %s, con Xen %s e Linux %s (modo restauración)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
gl: %s, con Xen %s e Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
gl: %s, co hipervisor (VMM ou monitor de máquina virtual) Xen

en: Loading Xen %s ...
gl: Cargando Xen %s ...

en: Xen hypervisor, version %s
gl: Hipervisor Xen, versión %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
gl: Opcións avanzadas de %s (co hipervisor Xen)

en: Found %s on %s\n
gl: Atopouse %s en %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
gl: %s aínda non é compatíbel con grub-mkconfig.\n
