grub-2.02-pre3 - en to da translation catalogue (1298 entries)

en: unsupported serial port speed
da: uunderstøttet hastighed af serielport

en: unsupported serial port parity
da: uunderstøttet paritet af serielport

en: unsupported serial port stop bits number
da: uunderstøttet stop-bittal for serielport

en: unsupported serial port word length
da: uunderstøttet ordlængde for serielport

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
da: Indlæs ikke værtstabeller angivet i kommaadskilt liste.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
da: Indlæs kun tabeller angivet i kommaadskilt liste.

en: Export version 1 tables to the OS.
da: Eksportér version 1-tabeller til operativsystemet.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
da: Eksportér version 2- og version 3-tabeller til operativsystemet.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
da: Indstil OEMID for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
da: Indstil OEMTABLE ID for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
da: Indstil revision af OEMTABLE for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
da: Indstil skaberfeltet for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
da: Indstil skaberrevision for RSDP, XSDT og RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
da: Opdatér ikke EBDA. Vil måske rette fejl eller nedbrud med visse BIOS'er, men forringer effektiviteten, da operativsystemet ikke modtager RSDP fra GRUB.

en: premature end of file %s
da: filafslutning tidligere end ventet i %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
da: [-1|-2] [--exclude=TABEL1,TABEL2|--load-only=TABEL1,TABEL2] FIL1 [FIL2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
da: Indlæs ACPI-værtstabeller og tabeller angivet ved argumenter.

en: error: %s.
da: fejl: %s.

en: out of memory
da: løbet tør for hukommelse

en: cannot read `%s': %s
da: kan ikke læse "%s": %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
da: ACPI-slukning mislykkedes

en: List devices.
da: Vis liste af enheder.

en: filename expected
da: filnavn forventet

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
da: FIL

en: Print a block list.
da: Udskriv en blokliste.

en: you need to load the kernel first
da: du skal først indlæse kernen

en: Boot an operating system.
da: Start et operativsystem.

en: No boot time statistics is available
da: Der er ingen tilgængelig statistik for opstartstider

en: Show boot time statistics.
da: Vis statistik for opstartstid.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
da: Statistik for diskmellemlager: træffere = %lu (%lu.%02lu%%), forbiere = %lu

en: No disk cache statistics available
da: Der er ingen tilgængelig statistik for diskmellemlager

en: Get disk cache info.
da: Hent oplysninger om diskmellemlager.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
da: Acceptér CR/NL-linjeafslutninger i stil med DOS.

en: Show the contents of a file.
da: Vis indholdet af en fil.

en: two arguments expected
da: to argumenter forventet

en: Compare file `%s' with `%s':
da: Sammenlign filen "%s" med "%s":

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
da: Filerne har forskellig størrelse: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
da: Filer er forskellige fra position %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

note: TRANSLATORS: it's always exactly 2 files.
en: The files are identical.
da: Filerne er identiske.

en: FILE1 FILE2
da: FIL1 FIL2

en: Compare two files.
da: Sammenlign to filer.

en: Load another config file.
da: Indlæs endnu en konfigurationsfil.

en: Load another config file without changing context.
da: Indlæs endnu en konfigurationsfil uden at ændre kontekst.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
da: Indlæs endnu en konfigurationsfil uden at ændre kontekst, men hent kun menuindgange.

en: Load another config file but take only menu entries.
da: Indlæs endnu en konfigurationsfil, men hent kun menuindgange.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
da: [[år-]måned-dag] [time:minut[:sekund]]

en: Display/set current datetime.
da: Vis/indstil nuværende tidspunkt og dato.

en: Do not output the trailing newline.
da: Udskriv ikke afsluttende linjeskiftstegn.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
da: Aktivér fortolkning af undvigesekvenser med omvendt skråstreg.

en: [-e|-n] STRING
da: [-e|-n] STRENG

en: Display a line of text.
da: Vis en linje af tekst.

en: Reboot into firmware setup menu.
da: Genstart og vis firmwareopsætningsmenu.

en: Fix video problem.
da: Fiks videoproblem.

en: ROM image is present.
da: ROM-aftryk er til stede.

en: Can't enable ROM area.
da: Kan ikke aktivere ROM-område.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
da: Opret BIOS-agtige strukturer til bagudkompatibilitet med eksisterende OS.

en: Load BIOS dump.
da: Indlæs BIOS-dump.

en: STRING ...
da: STRENG ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
da: Evaluér argumenter som GRUB-kommandoer

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
da: Kontrollér om FIL kan bootes som upriviligeret i386 PAE Xen-gæstekerne

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
da: Kontrollér om FIL kan bootes som upriviligeret x86_64 Xen-gæstekerne

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
da: Kontrollér om FIL kan bruges som priviligeret Xen x86-gæstekerne

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
da: Kontrollér om FIL kan bruges som x86-multibootkerne

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
da: Kontrollér om FIL kan bruges som x86-multiboot2-kerne

en: Check if FILE is ARM Linux
da: Kontrollér om FIL er ARM-Linux

en: Check if FILE is ARM64 Linux
da: Kontrollér om FIL er ARM64-Linux

en: Check if FILE is IA64 Linux
da: Kontrollér om FIL er IA64-Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
da: Kontrollér om FIL er MIPS-Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
da: Kontrollér om FIL er MIPSEL-Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
da: Kontrollér om FIL er SPARC64-Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
da: Kontrollér om FIL er POWERPC-Linux

en: Check if FILE is x86 Linux
da: Kontrollér om FIL er x86-Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
da: Kontrollér om FIL er x86-Linux som understøtter 32-bit-protokol

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
da: Kontrollér om FIL er x86-kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
da: Kontrollér om FIL er i386-kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
da: Kontrollér om FIL er x86_64-kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
da: Kontrollér om FIL er x86-kNetBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
da: Kontrollér om FIL er i386-kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
da: Kontrollér om FIL er x86_64-kNetBSD

en: Check if FILE is i386 EFI file
da: Kontrollér om FIL er i386 EFI-fil

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
da: Kontrollér om FIL er x86_64 EFI-fil

en: Check if FILE is IA64 EFI file
da: Kontrollér om FIL er IA64 EFI-fil

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
da: Kontrollér om FIL er ARM64 EFI-fil

en: Check if FILE is ARM EFI file
da: Kontrollér om FIL er ARM EFI-fil

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
da: Kontrollér om FIL er hiberfil.sys i dvaletilstand

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
da: Kontrollér om FIL er x86_64 XNU (Mac OS X-kerne)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
da: Kontrollér om FIL er i386 XNU (Mac OS X-kerne)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
da: Kontrollér om FIL er XNU-dvaleaftryk (Mac OS X-kerne)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
da: Kontrollér om FIL er BIOS-bootsektor

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
da: falsk

en: OPTIONS FILE
da: TILVALGSFIL

en: Check if FILE is of specified type.
da: Kontrollér om FIL er af den angivne type.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
da: ingen sådan partition

en: New MBR is written to `%s'
da: Ny MBR skrives til "%s"

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
da: ENHED [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
da: Udfyld hybrid-MBR for GPT-drevet ENHED. Angivne partitioner vil være en del af hybrid-MBR. Der tillades op til tre partitioner. TYPE er en MBR-type. + betyder at partitionen er aktiv. Kun én partition kan være aktiv.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
da: Standser computeren.  Denne kommando fungerer ikke på alle firmwareimplementationer.

en: Specify hash to use.
da: Angiv den hash, der skal bruges.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
da: Kontrollér hashværdier for filer med hashliste fra FIL.

en: Base directory for hash list.
da: Rodkatalog for hashliste.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
da: KAT

en: Don't stop after first error.
da: Stop ikke efter første fejl.

en: Uncompress file before checksumming.
da: Udpak fil før tjeksumsberegning.

en: %s: READ ERROR
da: %s: LÆSEFEJL

en: %s: HASH MISMATCH
da: %s: UOVERENSSTEMMELSE I HASH

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
da: -h HASH [-c FIL [-p PRÆFIKS]] [FIL1 [FIL2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
da: Udregn eller kontrollér hash-tjeksummen.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
da: [-c FIL [-p PRÆFIKS]] [FIL1 [FIL2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
da: Indstil avanceret strømstyring (APM)
    (1=lav, ..., 254=høj, 255=deaktiveret).

en: Display power mode.
da: Vis strømtilstand.

en: Freeze ATA security settings until reset.
da: Fastlås ATA-sikkerhedsindstillinger indtil nulstilling.

en: Display SMART health status.
da: Vis SMART-helbredsstatus.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
da: Indstil automatisk akustikstyring (AAM)
    (0=deaktiveret, 128=stille, ..., 254=hurtig).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
da: Indstil tidsudløb for hvile (standby)
    (0=deaktiveret, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
da: Sæt drevet i hviletilstand (standby).

en: Set drive to sleep mode.
da: Sæt drevet i hviletilstand (sleep).

en: Print drive identity and settings.
da: Udskriv drevidentitet og indstillinger.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
da: Vis ubehandlet indhold af ATA IDENTIFY-sektor.

en: Disable/enable SMART (0/1).
da: Deaktivér/aktivér SMART (0/1).

en: Do not print messages.
da: Udskriv ikke meddelelser.

en: one argument expected
da: ét argument forventet

en: [OPTIONS] DISK
da: [TILVALG] DISK

en: Get/set ATA disk parameters.
da: Vis/angiv ATA-diskparametre.

en: Usage:
da: Brug:

en: [PATTERN ...]
da: [MØNSTER ...]

en: Show a help message.
da: Vis en hjælpebesked.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
da: Spring et antal byte over fra filens begyndelse.

en: Read only LENGTH bytes.
da: Læs kun LÆNGDE byte.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
da: [TILVALG] FIL_ELLER_ENHED

en: Show raw contents of a file or memory.
da: Vis ubehandlet indhold af en fil eller hukommelsen.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
da: Vis rå dump af CMOS-indholdet.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
da: Test bit ved BYTE:BIT i CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
da: Ryd bit ved BYTE:BIT i CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
da: Angiv bit ved BYTE:BIT i CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
da: Vis statistik for coreboot-opstartstid.

en: List coreboot tables.
da: Vis coreboot-tabeller.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
da: Kontrollér om CPU understøtter (lang) 64-bit-tilstand (standard).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
da: Kontrollér om CPU understøtter fysisk adresseudvidelse.

en: Check for CPU features.
da: Kontrollér for CPU-funktioner.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
da: Vis de aktuelle afbildninger.

en: Reset all mappings to the default values.
da: Nulstil alle afbildninger til standardværdierne.

en: Perform both direct and reverse mappings.
da: Udfør både direkte og omvendte afbildninger.

en: No drives have been remapped
da: Intet drev er blevet genafbildet

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
da: OS-disk #num ------> GRUB/BIOS-enhed

en: Manage the BIOS drive mappings.
da: Håndtér BIOS-drevafbildinger.

en: Do not use APM to halt the computer.
da: Brug ikke APM til at standse computeren.

en: Halt the system, if possible using APM.
da: Stands systemet, med APM hvis muligt.

en: no APM found
da: ingen APM fundet

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
da: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, længde = 0x%x, position = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, længde = 0x%x
    DS = 0x%x, længde = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
da: 16-bit beskyttet grænseflade understøttes

en: 16-bit protected interface unsupported
da: 16-bit beskyttet grænseflade understøttes ikke

en: 32-bit protected interface supported
da: 32-bit beskyttet grænseflade understøttes

en: 32-bit protected interface unsupported
da: 32-bit beskyttet grænseflade understøttes ikke

en: CPU Idle slows down processor
da: Processor kører langsommere når CPU er ledig

en: CPU Idle doesn't slow down processor
da: Processor kører ikke langsommere når CPU er ledig

en: APM disabled
da: APM slået fra

en: APM enabled
da: APM slået til

en: APM disengaged
da: APM kører ikke

en: APM engaged
da: APM kører

en: Show APM information.
da: Vis APM-oplysninger.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
da: filnavn eller tempo samt noder forventet

en: Invalid tempo in %s
da: Ugyldigt tempo i %s

en: file `%s' not found
da: fil "%s" ikke fundet

en: unrecognized number
da: ukendt tal

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
da: FIL | TEMPO [TONEHØJDE1 VARIGHED1] [TONEHØJDE2 VARIGHED2] ...

en: Play a tune.
da: Afspil en melodi.

en: set numlock mode
da: sæt numlock-tilstand

en: set capslock mode
da: sæt capslock-tilstand

en: set scrolllock mode
da: sæt scrolllock-tilstand

en: set insert mode
da: sæt insert-tilstand

en: set pause mode
da: sæt pause-tilstand

en: press left shift
da: tryk på venstre skift

en: press right shift
da: tryk på højre skift

en: press SysRq
da: tryk på SysRq

en: press NumLock key
da: tryk på NumLock-tasten

en: press CapsLock key
da: tryk på CapsLock-tasten

en: press ScrollLock key
da: tryk på ScrollLock-tasten

en: press Insert key
da: tryk på Insert-tasten

en: press left alt
da: tryk på venstre alt

en: press right alt
da: tryk på højre alt

en: press left ctrl
da: tryk på venstre ctrl

en: press right ctrl
da: tryk på højre ctrl

en: don't update LED state
da: opdatér ikke LED-tilstand

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
da: [TASTETRYK1] [TASTETRYK2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
da: Emulér en følge af tastetryk

en: Run `go' to resume GRUB.
da: Kør "go" for at genoptage GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
da: Vend tilbage til IEEE1275-prompten.

en: Save read value into variable VARNAME.
da: Gem den læste værdi i variablen VARNAVN.

en: VARNAME
da: VARNAVN

en: Read 8-bit value from PORT.
da: Læs 8-bit-værdi fra PORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
da: Læs 16-bit-værdi fra PORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
da: Læs 32-bit-værdi fra PORT.

en: PORT VALUE [MASK]
da: PORT VÆRDI [MASKE]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
da: Skriv 8-bit-VÆRDI til PORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
da: Skriv 16-bit-VÆRDI til PORT.

en: ADDR VALUE [MASK]
da: ADR VÆRDI [MASKE]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
da: Skriv 32-bit-VÆRDI til PORT.

en: variable `%s' isn't set
da: variablen "%s" er ikke sat

en: Load a keyboard layout.
da: Indlæs et tastaturlayout.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
da: Kontrollér skift-tasten.

en: Check Control key.
da: Kontrollér Ctrl-tasten.

en: Check Alt key.
da: Kontrollér Alt-tasten.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
da: Kontrollér status af modifikationstaster.

en: can't find command `%s'
da: kan ikke finde kommandoen "%s"

en: Enter password:
da: Indtast adgangskode:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
da: Fortolk ældre konfiguration i samme kontekst

en: Parse legacy config in new context
da: Fortolk ældre konfiguration i ny kontekst

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
da: Fortolk ældre konfiguration i samme kontekst, og medtag kun menuindgange

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
da: Fortolk ældre konfiguration i ny kontekst, og medtag kun menuindgange

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
da: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FIL [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
da: Simulér "kerne"-kommando til ældre grub

en: FILE [ARG ...]
da: FIL [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
da: Simulér "initrd"-kommando til ældre grub

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
da: Simulér "modulenounzip"-kommando til ældre grub

en: [--md5] PASSWD [FILE]
da: [--md5] ADGANGSKODE [FIL]

en: Simulate grub-legacy `password' command
da: Simulér "password"-kommando til ældre grub

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
da: Simulér "password"-kommando til ældre grub i menuindgangsstilstand

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
da: Angiv filnavn.

en: Skip signature-checking of the environment file.
da: Spring signaturkontrol over for miljøfil.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
da: [-f FIL] [-s|--skip-sig] [variabelnavn_som_hvidlistes] [...]

en: Load variables from environment block file.
da: Indlæs variable fra miljøblokfil.

en: [-f FILE]
da: [-f FIL]

en: List variables from environment block file.
da: Vis variable fra miljøblokfil.

en: [-f FILE] variable_name [...]
da: [-f FIL] variabelnavn [...]

en: Save variables to environment block file.
da: Gem variable til miljøblokfil.

en: Show a long list with more detailed information.
da: Vis en lang liste med mere detaljeret information.

en: Print sizes in a human readable format.
da: Udskriv størrelser i læsevenligt format.

en: List all files.
da: Vis liste af alle filer.

en: Network protocols:
da: Netværksprotokoller:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
da: [-l|-h|-a] [FIL ...]

en: List devices and files.
da: Vis liste af enheder og filer.

en: Show version 1 tables only.
da: Vis kun version 1-tabeller.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
da: Vis kun version 2- og version 3-tabeller.

en: Show ACPI information.
da: Vis ACPI-oplysninger.

en: available RAM
da: tilgængelig RAM

en: reserved RAM
da: reserveret RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
da: RAM som ACPI kan genvinde

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
da: RAM som ACPI bruger til ikke-flygtigt lager

en: faulty RAM (BadRAM)
da: fejlbehæftet RAM (BadRAM)

en: persistent RAM (legacy)
da: persistent RAM (ældre)

en: RAM holding coreboot tables
da: RAM som indeholder coreboot-tabeller

en: RAM holding firmware code
da: RAM som indeholder firmwarekode

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
da: base_addr = 0x%llx, længde = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
da: base_addr = 0x%llx, længde = 0x%llx, type = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
da: Vis hukommelsesafbildningen tilgængelig via firmware.

en: List PCI devices.
da: Vis liste af PCI-enheder.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
da: Bless FIL for HFS eller HFS+-partition for intel-mac.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
da: Bless KAT for HFS eller HFS+-partition for PPC-mac.

en: ADDR
da: ADR

en: Read 8-bit value from ADDR.
da: Læs 8-bit-værdi fra ADR.

en: Read 16-bit value from ADDR.
da: Læs 16-bit-værdi fra ADR.

en: Read 32-bit value from ADDR.
da: Læs 32-bit-værdi fra ADR.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
da: Skriv 8-bit-VÆRDI til ADR.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
da: Skriv 16-bit-VÆRDI til ADR.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
da: Skriv 32-bit-VÆRDI til ADR.

en: Menu entry type.
da: Menuindgangstype.

en: STRING
da: STRENG

en: List of users allowed to boot this entry.
da: Liste af brugere, der har tilladelse til at starte op med dette punkt.

en: USERNAME[,USERNAME]
da: BRUGERNAVN[,BRUGERNAVN]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
da: Tastegenvej til hurtigt at starte med dette punkt.

en: KEYBOARD_KEY
da: TAST

en: Use STRING as menu entry body.
da: Brug STRENG som menuindgangskrop.

en: Menu entry identifier.
da: Identifikator for menuindgang.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
da: Dette punkt kan startes op af enhver bruger.

en: BLOCK
da: BLOK

en: Define a menu entry.
da: Definér en menuindgang.

en: Define a submenu.
da: Definér en undermenu.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
da: Navn	Antal ref	Afhængigheder

en: Show this message.
da: Vis denne meddelelse.

en: ADDR [SIZE]
da: ADR [STØRRELSE]

en: Show memory contents.
da: Vis indholdet af hukommelsen.

en: MODULE
da: MODUL

en: Remove a module.
da: Fjern et modul.

en: Show loaded modules.
da: Vis indlæste moduler.

en: Exit from GRUB.
da: Gå ud af GRUB.

en: No CS5536 found
da: Ingen CS5536 fundet

en: CS5536 at %d:%d.%d
da: CS5536 på %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
da: I/O-pladsen for controlleren til systemhåndteringsbussen er 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
da: RAM-sokkel nummer %d

en: Written SPD bytes: %d B.
da: SPD-byte skrevet: %d B.

en: Total flash size: %d B.
da: Størrelse af flash i alt: %d B.

en: Memory type: DDR2.
da: Hukommelsestype: DDR2.

en: Part no: %s.
da: Delnummer: %s.

en: Memory type: Unknown.
da: Hukommelsestype: Ukendt.

en: Print Memory information.
da: Udskriv hukommelsesoplysninger.

en: %s does not support UUIDs
da: %s understøtter ikke UUID'er

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
da: [MODUL1 MODUL2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
da: Skift til platformsspecifikke diskdrivere. Hvis der ikke er angivet nogen moduler, bruges standardmodulerne (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
da: Udfør KOMMANDOER på partition.
    Kør "parttool PARTITION help" for at få en liste af tilgængelige kommandoer.

en: Sorry, no parttool is available for %s
da: Beklager, men der er ikke nogen parttool tilgængelig for %s

en: unknown argument `%s'
da: ukendt argument "%s"

en: PARTITION COMMANDS
da: PARTITION KOMMANDOER

en: USER PASSWORD
da: BRUGER ADGANGSKODE

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
da: Angiv brugeradgangskode (klartekst). Dette er usikkert og frarådes.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
da: ugyldig PBKDF2-adgangskode

en: USER PBKDF2_PASSWORD
da: BRUGER PBKDF2-ADGANGSKODE

en: Set user password (PBKDF2).
da: Angiv adgangskode for bruger (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
da: Vælg enhed efter forhandler og enheds-id'er.

en: [vendor]:[device]
da: [forhandler]:[enhed]

en: Select device by its position on the bus.
da: Vælg enhed efter dens position på bussen.

en: [bus]:[slot][.func]
da: [bus]:[plads][.funk]

en: missing `%c' symbol
da: manglende "%c"-symbol

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
da: [-s POSITION] [-d ENHED]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
da: Vis rå dump af PCI-konfigurationsrummet.

en: Set a variable to return value.
da: Sæt en variabel til en returværdi.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
da: Bestem driver.

en: Determine partition map type.
da: Bestem type af partitionsafbildning.

en: Determine filesystem type.
da: Bestem type af filsystem.

en: Determine filesystem UUID.
da: Bestem UUID for filsystem.

en: Determine filesystem label.
da: Bestem etiket for filsystem.

en: filesystem `%s' does not support labels
da: filsystemet "%s" understøtter ikke mærkater

en: DEVICE
da: ENHED

en: Retrieve device info.
da: Hent enhedsinformation.

en: [ENVVAR]
da: [MILJØVAR]

en: Set variable with user input.
da: Sæt variablen med brugerinddata.

en: Reboot the computer.
da: Genstart computeren.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components aree often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching compone
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
da: Gem matchet komponent NUMMER i VARNAVN.

en: [NUMBER:]VARNAME
da: [NUMMER:]VARNAVN

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
da: REGUDTRYK STRENG

en: Test if REGEXP matches STRING.
da: Tjek om REGUDTRYK matcher STRENG.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
da: NAVN [VARIABEL] [FIF]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
da: Søg i enheder efter fil. Hvis VARIABEL er angivet, vil variablen blive sat til den først fundne enhed.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
da: Søg i enheder efter etiket. Hvis VARIABEL er angivet, vil variablen blive sat til den først fundne enhed.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
da: Søg i enheder efter UUID. Hvis VARIABEL er angivet, vil variablen blive sat til den først fundne enhed.

en: Search devices by a file.
da: Søg efter enheder ud fra filnavn.

en: Search devices by a filesystem label.
da: Søg efter enheder ud fra filsystemsetiket.

en: Search devices by a filesystem UUID.
da: Søg efter enheder ud fra filsystems-UUID.

en: Set a variable to the first device found.
da: Sæt en variabel til den første enhed, der findes.

en: Do not probe any floppy drive.
da: Undersøg ingen diskettedrev.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheden FIF. Hvis FIF slutter på komma, så prøv også underpartitioner

en: HINT
da: FIF

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheds-FIF, hvis der i øjeblikket køres med IEEE1275. Hvis FIF slutter med komma, så prøv også underpartitioner

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheds-FIF, hvis der i øjeblikket køres med BIOS. Hvis FIF slutter med komma, så prøv også underpartitioner

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheden FIF, hvis der understøttes direkte hardwareadgang. Hvis FIF slutter med komma, så prøv også underpartitioner

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheds-FIF, hvis der i øjeblikket køres med EFI. Hvis FIF slutter med komma, så prøv også underpartitioner

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
da: Prøv først enheds-FIF, hvis der i øjeblikket køres på ARC. Hvis FIF slutter med komma, så prøv også underpartitioner

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
da: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint FIF [--hint FIF] ...] NAVN

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
da: Søg efter enheder ud fra filnavn, filsystemsetiket eller filsystems-UUID. Hvis --set er givet, vil den først fundne enhed blive sat til en variabel. Hvis intet variabelnavn er givet, bruges "root".

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
da: Register %x for %x:%02x.%x er %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
da: [-s POSITION] [-d ENHED] [-v VAR] REGISTER[=VÆRDI[:MASKE]]

en: Manipulate PCI devices.
da: Manipulér PCI-enheder.

en: Verbose countdown.
da: Ekstra udskrift ved nedtælling.

en: Allow to interrupt with ESC.
da: Tillad afbrydelse med ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
da: ANTAL_SEKUNDER

en: Wait for a specified number of seconds.
da: Vent et givet antal sekunder.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
da: rodkatalog for syslinux-disk [standard=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
da: nuværende katalog for syslinux [standard er inputfilens ophavskatalog].

en: assume input is an isolinux configuration file.
da: antag at input er en isolinux-konfigurationsfil.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
da: antag at input er en pxelinux-konfigurationsfil.

en: assume input is a syslinux configuration file.
da: antag at input er en syslinux-konfigurationsfil.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
da: Kør syslinux-konfiguration i samme kontekst

en: Execute syslinux config in new context
da: Kør syslinux-konfiguration i ny kontekst

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
da: Kør syslinux-konfiguration i samme kontekst, og medtag kun menuindgange

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
da: Kør syslinux-konfiguration i ny kontekst, og medtag kun menuindgange

en: no terminal specified
da: ingen terminal angivet

en: terminal `%s' isn't found
da: terminalen "%s" ikke fundet

en: Active input terminals:
da: Aktive inddataterminaler:

en: Available input terminals:
da: Tilgængelige inddataterminaler:

en: Active output terminals:
da: Aktive uddataterminaler:

en: Available output terminals:
da: Tilgængelige uddataterminaler:

en: List or select an input terminal.
da: Opskriv eller vælg en inputterminal.

en: List or select an output terminal.
da: Opskriv eller vælg en outputterminal.

en: EXPRESSION ]
da: UDTRYK ]

en: Evaluate an expression.
da: Evaluér et udtryk.

en: EXPRESSION
da: UDTRYK

en: Load the same file in multiple ways.
da: Indlæs same fil på flere måder.

en: Specify size for each read operation
da: Angiv størrelse af hver læseoperation

en: invalid block size
da: ugyldig blokstørrelse

en: File size: %s
da: Filstørrelse: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
da: Forløbet tid: %d.%03d s

en: Speed: %s
da: Hastighed: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
da: [-s STØRRELSE] FILNAVN

en: Test file read speed.
da: Test fillæsehastighed.

en: no command is specified
da: ingen kommando angivet

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
da: Forløbet tid: %d.%03d sekunder

en: COMMAND [ARGS]
da: KOMMANDO [ARG]

en: Measure time used by COMMAND
da: Mål tiden, der bruges af KOMMANDO

en: Translate to upper case.
da: Skift til store bogstaver.

en: Translate to lower case.
da: Skift til små bogstaver.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
da: [TILVALG] [SÆT1] [SÆT2] [STRENG]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
da: Erstat SÆT1-tegn med SÆT2-tegn i STRENG.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
da: Gør intet, med succes.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
da: Gør intet, fejlagtigt.

en: Test USB support.
da: Test USB-understøttelse.

en: Skip signature-checking of the public key file.
da: Spring signaturkontrol over i offentlig nøglefil.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
da: ugyldig signatur

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
da: offentlig nøgle %08x ikke fundet

en: module `%s' isn't loaded
da: modulet "%s" er ikke indlæst

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
da: [-s|--skip-sig] FIL SIGNATURFIL [OFFENTLIG_NØGLEFIL]

en: Verify detached signature.
da: Verificér løs signatur.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
da: [-s|--skip-sig] OFFENTLIG_NØGLEFIL

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
da: Føj OFFENTLIG_NØGLEFIL til betroede nøgler.

en: Show the list of trusted keys.
da: Vis listen af betroede nøgler.

en: PUBKEY_ID
da: OFFENTLIG_NØGLE_ID

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
da: Fjern OFFENTLIG_NØGLE_ID fra betroede nøgler.

en: Text-only
da: Kun tekst

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
da: Direkte farve, maske: %d/%d/%d/%d, pos: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
da: Palet

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
da: Plan

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Unknown video mode
da: Ukendt videotilstand

en:   EDID checksum invalid
da:   EDID-tjeksum er ugyldig

en:   EDID version: %u.%u
da:   EDID-version: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
da:     Foretrukken tilstand: %ux%u

en:     No preferred mode available
da:     Ingen foretrukken tilstand tilgængelig

en: invalid video mode specification `%s'
da: ugyldig angivelse af videotilstand "%s"

en: List of supported video modes:
da: Liste af understøttede videotilstande:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
da: Forklaring: maske/position=rød/grøn/blå/reserveret

en: Adapter `%s':
da: Adapter "%s":

en:   No info available
da:   Ingen tilgængelig info

en:   Failed to initialize video adapter
da:   Kunne ikke klargøre videoadapteren

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
da: [BxH[xD]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
da: Vis de tilgængelige videotilstande. Hvis der er givet en opløsning, vises kun dertil svarende tilstande.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
da: [BxH]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
da: Test videoundersystemet i tilstanden BxH.

en: Test video subsystem.
da: Test videoundersystem.

en: [DIR]
da: [KAT]

en: List Xen storage.
da: Vis Xen-lager.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
da: [-l] GRUBUUID [VARNAVN]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
da: Konvertér 64-bit-UUID til format, der passer til XNU. Hvis -l er givet, så behold det i små bogstaver jævnfør blkid.

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
da: kunne ikke læse sektor 0x%llx fra "%s"

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
da: kunne ikke skrive sektor 0x%llx til "%s"

en: Mount by UUID.
da: Montér efter UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
da: Montér alle.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
da: Montér alle diskenheder med "boot"-flaget.

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
da: kan ikke åbne "%s": %s

en: cannot seek `%s': %s
da: kan ikke søge i "%s": %s

en: SOURCE|-u UUID|-a|-b
da: KILDE|-u UUID|-a|-b

en: Mount a crypto device.
da: Montér en kryptoenhed.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
da: Kunne ikke finde fysisk diskenhed "%s". Visse moduler mangler måske fra kerneaftrykket.

en: physical volume %s not found
da: fysisk diskenhed %s ikke fundet

en: no media in `%s'
da: intet medie i "%s"

en: Couldn't load sha256
da: Kunne ikke indlæse sha256

en: Couldn't load sha512
da: Kunne ikke indlæse sha512

en: couldn't read ELI metadata
da: kunne ikke læse ELI-metadata

en: wrong ELI magic or version
da: forkert magisk tal eller version af ELI

en: Attempting to decrypt master key...
da: Forsøger at dekryptere hovednøgle...

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
da: Indtast adgangsfrase for %s%s%s (%s):

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
da: Plads %d åbnet

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
da: forsøg på at læse eller skrive uden for disk "%s"

en: cannot write to CD-ROM
da: kan ikke skrive til CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
da: Der er platformspecifikke diskdrivere i brug. Nægter at bruge firmwarediskgrænseflade.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
da: din LDM-indlejringspartition er for lille; indlejring vil ikke være muligt

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
da: denne LDM har ingen indlejringspartition; indlejring vil ikke være muligt

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
da: Fjern det angivne loopback-drev fra listen.

en: [-d] DEVICENAME FILE.
da: [-d] ENHEDSNAVN FIL.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
da: Opret et virtuelt drev fra en fil.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
da: relokering 0x%x er endnu ikke implementeret

en: no symbol table
da: ingen symboltabel

en: this ELF file is not of the right type
da: denne ELF-fil er ikke af den korrekte type

en: Load and initialize EFI emulator.
da: Indlæs og klargør EFI-emulator.

en: Finalize loading of EFI emulator.
da: Færdiggør indlæsning af EFI-emulator.

en: Unload EFI emulator.
da: Afindlæs EFI-emulator.

en: symbol `%s' not found
da: symbolet "%s" ikke fundet

en: Loaded fonts:
da: Indlæste skrifttyper:

en: FILE...
da: FIL...

en: Specify one or more font files to load.
da: Angiv en eller flere skrifttypefiler der skal indlæses.

en: List the loaded fonts.
da: Vis de indlæste skrifttyper.

en: too deep nesting of symlinks
da: indlejring af symlænker er for dyb

en: attempt to read past the end of file
da: forsøg på at læse forbi filens slutpunkt

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
da: kunne ikke finde en nødvendig medlemsenhed fra et flerenhedsfilsystem

en: not a directory
da: ikke et katalog

en: not a regular file
da: ikke en regulær fil

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
da: din core.img er usædvanligt stor.  Den vil ikke passe ind i indlejringsområdet

en: invalid file name `%s'
da: ugyldigt filnavn "%s"

en: checksum verification failed
da: verifikation af tjeksum mislykkedes

en: no decryption key available
da: ingen dekrypteringsnøgle tilgængelig

en: MAC verification failed
da: MAC-verifikation mislykkedes

en: Assume input is raw.
da: Antag at inddata er ubehandlede.

en: Assume input is hex.
da: Antag at inddata er heks.

en: Assume input is passphrase.
da: Antag at inddata er adgangsfrase.

en: Enter ZFS password:
da: Indtast ZFS-adgangskode:

en: [-h|-p|-r] [FILE]
da: [-h|-p|-r] [FIL]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
da: Importér ZFS-omslagsnøgle gemt i FIL.

en: Virtual device is removed
da: Virtuel enhed er fjernet

en: Virtual device is faulted
da: Fejl på virtuel enhed

en: Virtual device is offline
da: Virtuel enhed er offline

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
da: Virtuel enhed er degraderet

en: Virtual device is online
da: Virtuel enhed er online

en: Incorrect virtual device: no type available
da: Forkert virtuel enhed: ingen type tilgængelig

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
da: Virtuel bladknude-enhed (fil eller disk)

en: Bootpath: unavailable
da: Opstartssti: utilgængelig

en: Bootpath: %s
da: Opstartssti: %s

en: Path: unavailable
da: Sti: utilgængelig

en: Path: %s
da: Sti: %s

en: Devid: unavailable
da: Enheds-id: utilgængelig

en: Devid: %s
da: Enheds-id: %s

en: This VDEV is a mirror
da: Denne VDEV er et spejl

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
da: Denne VDEV er en RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
da: Forkert VDEV

en: VDEV with %d children
da: VDEV med %d underelementer

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
da: VDEV-element nummer %d er forkert

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
da: VDEV-element nummer %d:

en: Unknown virtual device type: %s
da: Ukendt type af virtuel enhed: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
da: Pool-tilstand: aktiv

en: Pool state: exported
da: Pool-tilstand: eksporteret

en: Pool state: destroyed
da: Pool-tilstand: ødelagt

en: Pool state: reserved for hot spare
da: Pool-tilstand: reserveret som "hot spare"

en: Pool state: level 2 ARC device
da: Pool-tilstand: ARC-enhed niveau 2

en: Pool state: uninitialized
da: Pool-tilstand: ikke klargjort

en: Pool state: unavailable
da: Pool-tilstand: utilgængelig

en: Pool state: potentially active
da: Pool-tilstand: potentielt aktiv

en: Pool name: unavailable
da: Pool-navn: utilgængelig

en: Pool name: %s
da: Pool-navn: %s

en: Pool GUID: unavailable
da: Pool-GUID: utilgængelig

en: Pool GUID: %016llx
da: Pool-GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
da: Kan ikke hente pool-tilstand

en: Unrecognized pool state
da: Ukendt pool-tilstand

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
da: Intet virtuelt enhedstræ tilgængeligt

en: Print ZFS info about DEVICE.
da: Udskriv ZFS-info om ENHED.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
da: FILSYSTEM [VARIABEL]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
da: Udskriv ZFS-BOOTFSOBJ eller gem det i VARIABEL

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
da: Forbind nu venligst fjernfejlsøgeren.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
da: Start GDB-stub på den givne port

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
da: Bryd ind i GDB

en: Stop GDB stub
da: Stop GDB-stub

en: premature end of file
da: for tidlig slutning af fil

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
da: Oversætter strengen med de nuværende indstillinger.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
da: Tryk på enter for at starte det valgte operativsystem, "e" for at redigere kommandoerne inden opstart, eller "c" for at få en kommandolinje. ESC for at vende tilbage til den forrige menu.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
da: Tryk på enter for at starte det valgte operativsystem, "e" for at redigere kommandoerne inden opstart, eller "c" for at få en kommandolinje.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
da: enter: start op, "e": tilvalg, "c": kommandolinje

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
da: Det fremhævede punkt køres automatisk om %d s.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
da: %d s tilbage.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the shortest form available in you language.
en: %ds
da: %d s

en: GRUB Boot Menu
da: GRUB-opstartsmenu

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
da: ARGP_HELP_FMT: %s-værdi er mindre end eller lig med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
da: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameter kræver en værdi

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
da: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameter skal være positiv

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
da: %.*s: Ukendt ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
da: Skrald i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
da: Obligatoriske eller valgfri argumenter til lange tilvalg er også obligatoriske henholdsvis valgfri for tilsvarende korte tilvalg.

en:   or:
da:   eller:

en:  [OPTION...]
da:  [TILVALG...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
da: Prøv "%s --help" eller "%s --usage" for at få yderligere information.

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: give this help list
da: vis denne hjælpeliste

en: give a short usage message
da: vis en kort brugsanvisning

en: NAME
da: NAVN

en: set the program name
da: sæt programnavnet

en: SECS
da: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
da: hæng i SEK sekunder (standard er 3600)

en: print program version
da: vis programversion

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
da: (PROGRAMFEJL) Ingen kendt version!?

en: %s: Too many arguments
da: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
da: (PROGRAMFEJL) Tilvalget skulle have været genkendt!?

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: tilvalget "%s" er flertydigt; muligheder:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "--%s" tillader ikke noget argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "%c%s" tillader ikke noget argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
da: %s: tilvalget "--%s" kræver et argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt tilvalg "--%s"

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg "%c%s"

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalg kræver et argument -- "%c"

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalget "-W %s" er flertydigt

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "-W %s" tillader ikke noget argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
da: %s: tilvalget "-W %s" kræver et argument

en: Success
da: Succes

en: No match
da: Ingen træffere

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn på tegnklasse

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig tilbagereference

en: Unmatched [ or [^
da: Uparret [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalafslutning

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt forudgående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: Uventet slutning af regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk er for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: unknown regexp error
da: ukendt fejl i regulært udtryk

en: No previous regular expression
da: Intet tidligere regulært udtryk

en: Hello World
da: Hej verden

en: Say `Hello World'.
da: Sig "Hej verden".

en: attempt to seek outside of the file
da: forsøg på at søge uden for filen

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
da: uunderstøttet gzip-format

en: lzop file corrupted
da: lzop-fil beskadiget

en: xz file corrupted or unsupported block options
da: xz-fil beskadiget, eller uunderstøttede bloktilvalg

en: invalid arch-dependent ELF magic
da: ugyldigt magisk tal for arkitekturafhængig ELF

en: [ENVVAR=VALUE]
da: [MILJØVAR=VÆRDI]

en: Set an environment variable.
da: Sæt en miljøvariabel.

en: ENVVAR
da: MILJØVAR

en: Remove an environment variable.
da: Fjern en miljøvariabel.

en: List devices or files.
da: Vis enheder eller filer.

en: Insert a module.
da: Indsæt et modul.

en: disk `%s' not found
da: disk "%s" ikke fundet

en: attempt to read or write outside of partition
da: forsøg på at læse eller skrive uden for partition

en: invalid arch-independent ELF magic
da: ugyldigt magisk tal for arkitekturuafhængig ELF

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
da: enhedstal overstiger grænsen

en: cannot write to `%s': %s
da: kan ikke skrive til "%s": %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
da: device.map-enhedsindgangen "%s" er ugyldig. Ignorerer den. Ret eller slet venligst din device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
da: drevnavnet "%s" i device.map er forkert. Bruger %s i stedet. Brug venligst formen [hfc]d[0-9]* (f.eks. "hd0" eller "cd")

en: can't open `%s': %s
da: kan ikke åbne "%s": %s

en: DEVICE_NAME
da: ENHEDSNAVN

en: Set root device.
da: Sæt rodenhed.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
da: brug FIL som enhedskort [standard=%s]

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
da: brug FIL som memdisk

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
da: brug GRUB-filer i kataloget KAT [standard=%s]

en: print verbose messages.
da: udskriv uddybende meddelelser.

en: wait until a debugger will attach
da: vent til en fejlsøger tilsluttes

en: Unknown extra argument `%s'.
da: Ukendt ekstra argument "%s".

en: GRUB emulator.
da: GRUB-emulator.

en: Error in parsing command line arguments
da: Fejl ved fortolkning af kommandolinjeargumenter

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
da: Kør "gdb %s %d" og sæt ARGS.HOLD til nul.

en: %s: warning:
da: %s: advarsel:

en: %s: error:
da: %s: fejl:

en: file `%s' is too big
da: filen "%s" er for stor

en: unknown filesystem
da: ukendt filsystem

en: Shutdown failed
da: Slukning mislykkedes

en: Exit failed
da: Afslutning mislykkedes

en: overflow is detected
da: overløb fundet

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
da: Forkaster forkert indlejret partition (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
da: Ukendt kommando "%s".

en: Display this help and exit.
da: Vis denne hjælp og afslut.

en: Display the usage of this command and exit.
da: Vis brugsanvisning for denne kommando og afslut.

en: missing mandatory option for `%s'
da: mangler obligatorisk tilvalg til "%s"

en: the argument `%s' requires an integer
da: argumentet "%s" kræver et heltal

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
da: der blev tildelt en værdi til argumentet "%s", men dette kræver ikke noget argument

en: Print backtrace.
da: Udskriv stakspor.

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
da: GRUB ved endnu ikke hvordan denne maskine standses!

en: Default server is ${net_default_server}
da: Standardserver er ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
da: ugyldig farvespecifikation "%s"

en: Reboot failed
da: Genstart mislykkedes

en: [LENGTH]
da: [LÆNGDE]

en: Hexdump random data.
da: Hexdump tilfældige data.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
da: enhedstræ skal være angivet (se kommandoen "devicetree")

en: invalid zImage
da: ugyldigt zImage

en: invalid device tree
da: ugyldigt enhedstræ

en: Load Linux.
da: Indlæs Linux.

en: Load initrd.
da: Indlæs initrd.

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
da: Indlæs DTB-fil.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
da: simpelt kerneaftryk understøttes ikke - genkompilér med CONFIG_(U)EFI_STUB aktiveret

en: failed to get FDT
da: kunne ikke hente FDT

en: you need to load the Xen Hypervisor first
da: du skal først indlæse Xen-Hypervisoren

en: Load a xen hypervisor.
da: Indlæs en xen-hypervisor.

en: Load a xen module.
da: Indlæs et xen-modul.

en: [OPTS]
da: [TILVALG]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
da: Boot BIOS-baseret system.

en: Load another boot loader.
da: Indlæs en anden opstartsindlæser.

en: Display output on all consoles.
da: Vis udskrift på alle konsoller.

en: Use serial console.
da: Brug seriel konsol.

en: Ask for file name to reboot from.
da: Spørg om et filnavn, der skal genstartes fra.

en: Use CD-ROM as root.
da: Brug cd-rom som root.

en: Invoke user configuration routing.
da: Aktivér brugerkonfigurations-routing.

en: Enter in KDB on boot.
da: Gå ind i KDB ved opstart.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
da: Brug GDBs fjernfejlfinder frem for DDB.

en: Disable all boot output.
da: Deaktivér al opstartsudskrift.

en: Wait for keypress after every line of output.
da: Vent på tastetryk efter hver udskrevet linje.

en: Use compiled-in root device.
da: Brug indkompileret rodenhed.

en: Boot into single mode.
da: Boot i single-tilstand.

en: Boot with verbose messages.
da: Boot med uddybende meddelelser.

en: Don't reboot, just halt.
da: Stands kun, genstart ikke.

en: Change configured devices.
da: Ændr konfigurerede enheder.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
da: comENHED[,HASTIGHED]

en: Disable SMP.
da: Deaktivér SMP.

en: Disable ACPI.
da: Deaktivér ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
da: Vis ikke boot-diagnostikmeddelelser.

en: Boot with debug messages.
da: Start op med fejlsøgningsbeskeder.

en: Suppress normal output (warnings remain).
da: Undertryk normal udskrift (advarsler vises stadig).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
da: [ADR|comENHED][,HASTIGHED]

en: name
da: navn

en: addr
da: adr

en: size
da: stør

en: Booting in blind mode
da: Booter i blindtilstand

en: Load kernel of FreeBSD.
da: Indlæs FreeBSD-kerne.

en: Load kernel of OpenBSD.
da: Indlæs OpenBSD-kerne.

en: Load kernel of NetBSD.
da: Indlæs NetBSD-kerne.

en: Load FreeBSD env.
da: Indlæs FreeBSD-miljø.

en: Load FreeBSD kernel module.
da: Indlæs FreeBSD-kernemodul.

en: Load NetBSD kernel module.
da: Indlæs NetBSD-kernemodul.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
da: Indlæs NetBSD-kernemodul (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
da: Indlæs FreeBSD-kernemodul (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
da: Indlæs kOpenBSD-ramdisk.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
da: Indlæs en anden coreboot-payload

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
da: Den forældede parameter "ask" understøttes ikke længere.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
da: %s er forældet. Brug i stedet set gfxpayload=%s før linux-kommandoen.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
da: %s er forældet. VGA-tilstand %d genkendes ikke. Brug i stedet set gfxpayload=BREDDExHØJDE[xDYBDE] før linux-kommandoen.

en: [--force|--bpb] FILE
da: [--force|--bpb] FIL

en: the size of `%s' is too large
da: størrelsen af "%s" er for stor

en: Load FreeDOS kernel.sys.
da: Indlæs kernel.sys fra FreeDOS.

en: Load NTLDR or BootMGR.
da: Indlæs NTLDR eller BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
da: Tilsidesæt gættet afbildning af Plan9-enheder.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
da: GRUBENHED=PLAN9ENHED

en: KERNEL ARGS
da: KERNE ARGUMENTER

en: Load Plan9 kernel.
da: Indlæs Plan9-kerne.

en: Load a PXE image.
da: Indlæs et PXE-aftryk.

en: Load Truecrypt ISO.
da: Indlæs Truecrypt-ISO.

en: initrd already loaded
da: initrd allerede indlæst

en: Load module.
da: Indlæs modul.

en: Press any key to launch xnu
da: Tryk på en tast for at starte xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
da: Indlæs dump af "device-properties".

en: Could not locate FPSWA driver
da: Kunne ikke finde FPSWA-driver

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
da: FPSWA-protokol kunne ikke finde grænsefladen

en: No FPSWA found
da: Ingen FPSWA fundet

en: FPSWA revision: %x
da: FPSWA-revision: %x

en: FILE [ARGS...]
da: FIL [ARG...]

en: Display FPSWA version.
da: Vis FPSWA-version.

en: WARNING: no console will be available to OS
da: ADVARSEL: ingen konsol vil være tilgængelig for OS

en: Load a multiboot 2 kernel.
da: Indlæs en multiboot 2-kerne.

en: Load a multiboot 2 module.
da: Indlæs et multiboot 2-modul.

en: Load a multiboot kernel.
da: Indlæs en multiboot-kerne.

en: Load a multiboot module.
da: Indlæs et multiboot-modul.

en: Background image mode.
da: Baggrundsbilledtilstand.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
da: stretch(=stræk)|normal

en: Load XNU image.
da: Indlæs XNU-aftryk.

en: Load 64-bit XNU image.
da: Indlæs 64-bit XNU-aftryk.

en: Load XNU extension package.
da: Indlæs XNU-udvidelsespakke.

en: Load XNU extension.
da: Indlæs XNU-udvidelse.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
da: KATALOG [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
da: Indlæs XNU-udvidelseskatalog.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
da: Indlæs XNU-ramdisk. Den vil kunne ses som md0 i OS.

en: Load a splash image for XNU.
da: Indlæs et startbillede for XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
da: Indlæs et aftryk af XNU i dvaletilstand.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
da: ADR1,MASKE1[,ADR2,MASKE2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
da: Erklær hukommelsesregioner som fejlbehæftede (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
da: FRA[K|M|G] TIL[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
da: Fjern hukommelsesregioner i det angivne interval.

en: four arguments expected
da: fire argumenter forventet

en: unrecognised network interface `%s'
da: ukendt netværksgrænseflade "%s"

en: no DHCP info found
da: ingen DHCP-info fundet

en: no DHCP options found
da: ingen DHCP-tilvalg fundet

en: no DHCP option %d found
da: intet DHCP-tilvalg %d fundet

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
da: ukendt formatangivelse "%s" for DHCP-tilvalg

en: no network card found
da: intet netværkskort fundet

en: couldn't autoconfigure %s
da: kunne ikke autokonfigurere %s

en: [CARD]
da: [KORT]

en: perform a bootp autoconfiguration
da: udfør en bootp-autokonfiguration

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
da: VAR GRÆNSEFLADE NUMMER BESKRIVELSE

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
da: hent DHCP-tilvalg og gem det i VAR. Hvis VAR er -, så udskriv værdien.

en: no DNS servers configured
da: ingen DNS-servere konfigureret

en: domain name component is too long
da: domænenavnskomponent er for lang

en: no DNS record found
da: ingen DNS-fortegnelse fundet

en: no DNS reply received
da: intet DNS-svar modtaget

en: only ipv4
da: kun ipv4

en: only ipv6
da: kun ipv6

en: prefer ipv4
da: foretræk ipv4

en: prefer ipv6
da: foretræk ipv6

en: invalid argument
da: ugyldigt argument

en: ADDRESS DNSSERVER
da: ADRESSE DNSSERVER

en: Perform a DNS lookup
da: Udfør et DNS-opslag

en: Add a DNS server
da: Tilføj en DNS-server

en: Remove a DNS server
da: Fjern en DNS-server

en: List DNS servers
da: Vis DNS-servere

en: couldn't send network packet
da: kunne ikke sende netværkspakke

en: interpret is not supported
da: fortolk (interpret) understøttes ikke

en: alloc-mem failed
da: alloc-mem mislykkedes

en: free-mem failed
da: free-mem mislykkedes

en: unsupported HTTP response
da: uunderstøttet HTTP-svar

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
da: uunderstøttet HTTP-fejl %d: %s

en: time out opening `%s'
da: tidsudløb ved åbning af "%s"

en: timeout: could not resolve hardware address
da: tidsudløb: kunne ikke slå hardwareadresse op

en: unresolvable address %s
da: adresse %s kan ikke slås op

en: unrecognised network address `%s'
da: ukendt netværksadresse "%s"

en: destination unreachable
da: destination kan ikke nås

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
da: cyklisk rute fundet

en: address not found
da: adresse ikke fundet

en: you can't delete this address
da: kan ikke slette denne adresse

en: Unsupported hw address type %d
da: Uunderstøttet hw-adressetype %d

en: Unsupported address type %d
da: Uunderstøttet adressetype %d

en: three arguments expected
da: tre argumenter forventet

en: card not found
da: kort ikke fundet

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
da: midlertidig

en: Unknown address type %d
da: Ukendt adressetype %d

en: no server is specified
da: ingen server angivet

en: timeout reading `%s'
da: tidsudløb ved læsning af "%s"

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
da: KORTNAVN KORT ADRESSE [HWADRESSE]

en: Add a network address.
da: Tilføj en netværksadresse.

en: [CARD [HWADDRESS]]
da: [KORT [HWADRESSE]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
da: Udfør en IPV6-autokonfiguration

en: SHORTNAME
da: KORTNAVN

en: Delete a network address.
da: Slet en netværksadresse.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
da: KORTNAVN NET [GRÆNSEFLADE| gw ADGANGSPUNKT]

en: Add a network route.
da: Tilføj en netværksrute.

en: Delete a network route.
da: Slet en netværksrute.

en: list network routes
da: vis netværksruter

en: list network cards
da: vis netværkskort

en: list network addresses
da: vis netværksadresser

en: connection refused
da: forbindelse afvist

en: connection timeout
da: tidsudløb for forbindelse

en: Enter username:
da: Indtast brugernavn:

en: [USERLIST]
da: [BRUGERLISTE]

en: Check whether user is in USERLIST.
da: Tjek om bruger findes i BRUGERLISTE.

en: Possible commands are:
da: Mulige kommandoer er:

en: Possible devices are:
da: Mulige enheder er:

en: Possible files are:
da: Mulige filer er:

en: Possible partitions are:
da: Mulige partitioner er:

en: Possible arguments are:
da: Mulige argumenter er:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
da: Mulige ting er:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
da: Advarsel: syntaksfejl (manglende skråstreg) i "%s"

en: Warning: invalid foreground color `%s'
da: Advarsel: ugyldig forgrundsfarve "%s"

en: Warning: invalid background color `%s'
da: Advarsel: ugyldig baggrundsfarve "%s"

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
da: MILJØVAR [MILJØVAR] ...

en: Export variables.
da: Eksportér variable.

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: module isn't loaded
da: modul er ikke indlæst

en: GNU GRUB  version %s
da: GNU GRUB version %s

en: ESC at any time exits.
da: ESC på ethvert tidspunkt afslutter.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
da: Minimal BASH-agtig linjeredigering understøttes. For det første ord vil TAB vise de mulige kommandofuldførelser. Alle andre steder vil TAB vise de mulige fuldførelser af enheds- eller filnavne. %s

en: Clear the screen.
da: Ryd skærmen.

en: Enter normal mode.
da: Gå i normaltilstand.

en: Exit from normal mode.
da: Afslut normaltilstand.

en: Press any key to continue...
da: Tryk på en tast for at fortsætte...

en: Booting `%s'
da: Booter "%s"

en: Falling back to `%s'
da: Falder tilbage på "%s"

en: Failed to boot both default and fallback entries.
da: Kunne hverken boote standard- eller reservepunktet.

en: Booting a command list
da: Booter en kommandoliste

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
da: Der understøttes minimal Emacs-agtig skærmredigering. TAB viser fuldførelser. Tryk på Ctrl-x eller F10 for at begynde opstart, Ctrl-c eller F2 for at få en kommandolinje, eller ESC for at forkaste ændringerne og vende tilbage til GRUB-menuen.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
da: Brug tasterne %C og %C til at fremhæve et punkt.

en: Device %s:
da: Enhed %s:

en: Filesystem cannot be accessed
da: Filsystem kan ikke tilgås

en: Filesystem type %s
da: Filsystemtype %s

en: - Label `%s'
da: - Etiket "%s"

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
da: - Sidste modifikationstid %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
da: Intet kendt filsystem fundet

en:  - Partition start at %llu%sKiB
da:  - Partitionsstart ved %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
da:  - Sektorstørrelse %uB

en:  - Total size unknown
da:  - Samlet størrelse er ukendt

en:  - Total size %llu%sKiB
da:  - Samlet størrelse %llu%sKiB

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
da: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
da: --MERE--

en: cannot open configuration file `%s': %s
da: kan ikke åbne konfigurationsfilen "%s": %s

en: no compression is available for your platform
da: ingen komprimering er tilgængelige til din platform

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
da: ingen IEEE1275-rutiner er tilgængelige til din platform

en: no EFI routines are available for your platform
da: ingen EFI-rutiner er tilgængelige til din platform

en: no SGI routines are available for your platform
da: ingen SGI-rutiner er tilgængelige til din platform

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
da: ingen tilfældig talgenerator er tilgængelig til dit OS

en: Failed to create `device-mapper' tree
da: Kunne ikke oprette "device-mapper"-træ

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
da: kan ikke montere krypteret diskenhed "%s": %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
da: kunne ikke åbne geom

en: couldn't find geli consumer
da: kunne ikke finde geli-forbruger

en: couldn't retrieve geli UUID
da: kunne ikke hente geli-UUID

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
da: kunne ikke finde "part"-klasse for geom

en: unaligned device size
da: enhedsstørrelse uden justering

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
da: forsøger at læse kerneaftrykket "%s" fra GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
da: forsøger at læse kerneaftrykket "%s" fra GRUB igen

en: cannot read `%s' correctly
da: kan ikke læse "%s" korrekt

en: failed to read the sectors of the core image
da: kunne ikke læse kerneaftrykkets sektorer

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
da: kan ikke hente translatørkommandolinje for stien "%s": %s

en: translator command line is empty for path `%s'
da: translatørkommandolinje er tom for stien "%s"

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
da: translatøren "%s" for stien "%s" har adskillige ord som ikke er tilvalg, i hvert fald "%s" og "%s"

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
da: translatøren "%s" for stien "%s" har kun tilvalg, kan ikke finde enhedsdel

en: Storage information for `%s' does not include type
da: Lagerinformation for "%s" inkluderer ikke type

en: `%s' is not a local disk
da: "%s" er ikke en lokal disk

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
da: Lageroplysninger for "%s" angiver hverken en simpel partition eller en simpel disk

en: can't retrieve blocklists: %s
da: kan ikke hente bloklister: %s

en: blocksize is not divisible by 512
da: blokstørrelse kan ikke divideres med 512

en: invalid zero blocksize
da: ugyldig blokstørrelse på nul

en: can't retrieve blocklists
da: kan ikke hente bloklister

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
da: ioctl RAID_VERSION-fejl: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
da: uunderstøttet RAID-version: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
da: ioctl GET_ARRAY_INFO-fejl: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
da: ioctl GET_DISK_INFO-fejl: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
da: Kan ikke åbne strøm fra %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
da: ukendt type af RAID-enhed "%s"

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
da: "obppath" ikke fundet i overkataloger af "%s"; ingen IEEE1275-navnedetektering

en: failed to get canonical path of `%s'
da: kunne ikke finde kanonisk sti for "%s"

en: unknown device type %s
da: ukendt enhedstype %s

en: Usage: %s DEVICE
da: Brug: %s ENHED

en: Unable to fork: %s
da: Kan ikke udføre fork: %s

en: Unable to create pipe: %s
da: Kan ikke oprette datakanal: %s

en: cannot restore the original directory
da: kan ikke gendanne oprindeligt katalog

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
da: kan ikke køre stat på "%s": %s

en: cannot make temporary file: %s
da: kan ikke oprette midlertidig fil: %s

en: cannot make temporary directory: %s
da: kan ikke oprette midlertidigt katalog: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
da: kunne ikke finde IEEE1275-enheds-træ-sti for %s.
    Du vil være nødt til at angive variablen "boot-device" manuelt

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
da: %s: ikke fundet

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
da: "nvsetenv" mislykkedes.
    Det vil være nødvendigt at angive variablen "boot-device" manuelt.  Skriv følgende i IEEE1275-prompten:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
da: Det vil være nødvendigt at angive "SystemPartition" og "OSLoader" manuelt.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
da: ingen "/" i kanonisk filnavn

en: cygwin_conv_path() failed
da: cygwin_conv_path() mislykkedes

en: couldn't retrieve random data
da: kunne ikke hente tilfældige data

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
da: Utilstrækkelige privilegier til at tilgå firmware; antager BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
da: ingen EFI-rutiner er tilgængelige ved kørsel i BIOS-tilstand

en: unexpected EFI error
da: uventet EFI-fejl

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
da: Kunne ikke finde en fri BootNNNN-plads

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
da: denne GPT-partitionsetiket har ingen BIOS-opstartspartition; indlejring vil ikke være muligt

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
da: din BIOS-opstartspatition er for lille; indlejring vil ikke være muligt

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
da: Sektor %llu er allerede i brug af raid-controller "%s"; undgår den.  Bed venligst producenten om ikke at gemme data i MBR-pladsen

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
da: Sektoren %llu er allerede i brug af programmet "%s"; undgår den.  Dette program kan forårsage problemer med opstart med mere i fremtiden.  Bed venligst programmets forfattere om ikke at lagre data i opstartssporet

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
da: et andet program bruger indlejringsområdet, og der er ikke plads til core.img.  Sådanne programmer forsøger ofte at skjule data i hemmelighed. Vi anbefaler at du undersøger dette

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
da: denne msdos-agtige partitionsetiket har intet post-MBR-mellerum; indlejring vil ikke være muligt

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
da: dit indlejringsområde er usædvanligt lille.  Der er ikke plads til core.img.

en: Make partition active
da: Gør partition aktiv

en: not a primary partition
da: ikke en primær partition

en: Partition %d is active now.
da: Partition %d er nu aktiv.

en: Cleared active flag on %d.
da: Fjernede aktiv-flaget på %d.

en: Change partition type
da: Ændr partitionstype

en: Set `hidden' flag in partition type
da: Angiv "skjult"-flag i partitionstype

en: the partition type 0x%x isn't valid
da: partitionstypen 0x%x er ugyldig

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
da: Sætter partitionstype til 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
da: kan ikke bryde ud af 0 løkker

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
da: ikke i funktionskrop

en: invalid variable name `%s'
da: ugyldigt variabelnavn "%s"

en: unexpected end of file
da: uventet filafslutning

en: Exit from loops
da: Afslut løkker

en: Continue loops
da: Fortsæt løkker

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
da: Skift positionsparametre.

en: [VALUE]...
da: [VÆRDI]...

en: Set positional parameters.
da: Angiv positionsparametre.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
da: Returnér fra en funktion.

en: [-m (stretch|normal)] FILE
da: [-m (stretch|normal)] FIL

en: Load background image for active terminal.
da: Indlæs baggrundsbillede til aktiv terminal.

en: COLOR
da: FARVE

en: Set background color for active terminal.
da: Angiv baggrundsfarve for aktiv terminal.

en: Show CBMEM console content.
da: Vis CBMEM-konsolindhold.

en: Set the serial unit.
da: Angiv den serielle enhed.

en: Set the serial port address.
da: Angiv adressen for den serielle port.

en: Set the serial port speed.
da: Angiv hastigheden for den serielle port.

en: Set the serial port word length.
da: Angiv word-længden for den serielle port.

en: Set the serial port parity.
da: Angiv pariteten for den serielle port.

en: Set the serial port stop bits.
da: Angiv stop-bit for den serielle port.

en: Set the base frequency.
da: Sæt basisfrekvensen.

en: Enable/disable RTS/CTS.
da: Slå RTS/CTS til/fra.

en: serial port `%s' isn't found
da: serielport "%s" ikke fundet

en: unsupported serial port flow control
da: uunderstøttet flowkontrol for serielport

en: [OPTIONS...]
da: [TILVALG...]

en: Configure serial port.
da: Indstil serielport.

en: unknown terminfo type `%s'
da: ukendt terminfo-type "%s"

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
da: visuelt ordnet UTF-8

en: Unknown encoding
da: Ukendt kodning

en: Current terminfo types:
da: Nuværende terminfo-typer:

en: Terminal is ASCII-only [default].
da: Terminal bruger kun ASCII [standard].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
da: Terminal bruger logisk ordnet UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
da: Terminal bruger visuelt ordnet UTF-8.

en: Terminal has specified geometry.
da: Terminal har angivet geometri.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
da: BREDDExHØJDE.

en: incorrect terminal dimensions specification
da: ugyldig angivelse af terminalstørrelse

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
da: terminalen %s kan ikke findes, eller håndteres ikke af terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] TERM [TYPE]]
da: [[-a|-u|-v] [-g BxH] TERM [TYPE]]

en: Set terminfo type of TERM  to TYPE.
da: Sæt terminfo-type for TERM til TYPE.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
da: Udskriv og kør blokargument.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
da: bitmap-filen "%s" er ikke i et understøttet format

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
da:   VBE-info:   version: %d.%d, OEM-softwarerevision: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
da:          samlet hukommelse: %d KiB

en: no suitable video mode found
da: ingen passende videotilstand fundet

en: access denied
da: adgang nægtet

en: MODULES
da: MODULER

en: pre-load specified modules MODULES
da: forudindlæs angivne moduler MODULER

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
da: installér kun MODULER og deres afhængigheder [standard=alle]

en: THEMES
da: TEMAER

en: install THEMES [default=%s]
da: installér TEMAER [standard=%s]

en: FONTS
da: SKRIFTTYPER

en: install FONTS [default=%s]
da: installér SKRIFTTYPER [standard=%s]

en: LOCALES
da: REGIONER

en: install only LOCALES [default=all]
da: installér kun REGIONER [standard=alle]

en: compress GRUB files [optional]
da: komprimér GRUB-filer [valgfri]

en: choose the compression to use for core image
da: vælg komprimeringen, der skal bruges til kerneaftryk

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
da: brug billeder og moduler under KAT [standard=%s/<platform>]

en: use translations under DIR [default=%s]
da: brug oversættelser under KAT [standard=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
da: brug tema under KAT [standard=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
da: indlejr FIL som offentlig nøgle for signaturkontrol

en: cannot rename the file %s to %s
da: kan ikke omdøbe filen %s til %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
da: disken findes ikke, så bruger i stedet partitionsenheden %s

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: Create a blank environment block file.
da: Opret en tom miljøblokfil.

en: List the current variables.
da: Vis de nuværende variable.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
da: set [NAVN=VÆRDI ...]

en: Set variables.
da: Angiv variable.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
da: unset [NAVN ...]

en: Delete variables.
da: Slet variable.

en: Options:
da: Tilvalg:

en: You need to specify at least one command.
da: Du skal angive mindst én kommando.

en: FILENAME COMMAND
da: FILNAVN KOMMANDO

en: Tool to edit environment block.
da: Værktøj til at redigere miljøblokken.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
da: Hvis FILNAVN er "-", bruges standardværdien %s.
    
    Der er ingen "slet"-kommando; hvis du vil slette hele miljøet, så
    brug "rm %s".

en: invalid environment block
da: ugyldig miljøblok

en: invalid parameter %s
da: ugyldig parameter %s

en: environment block too small
da: miljøblok er for lille

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
da: disklæsning mislykkedes ved afsæt %lld, længde %lld

en: invalid skip value %lld
da: ugyldig overspringsværdi %lld

en: read error at offset %llu: %s
da: læsefejl ved afsæt %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
da: kan ikke åbne OS-filen "%s": %s

en: cannot write to the stdout: %s
da: kan ikke skrive til stdout: %s

en: compare fail at offset %llu
da: fejl i sammenligning ved afsæt %llu

en: OS file %s open error: %s
da: OS-fejl ved åbning af fil %s: %s

en: `loopback' command fails: %s
da: "loopback"-kommando slår fejl: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
da: "cryptomount"-kommando slår fejl: %s

en: couldn't retrieve UUID
da: kunne ikke hente UUID

en: ls PATH
da: ls STI

en: List files in PATH.
da: Vis filer i STI.

en: cp FILE LOCAL
da: cp FIL LOKAL

en: Copy FILE to local file LOCAL.
da: Kopiér FIL til lokal fil LOKAL.

en: cat FILE
da: cat FIL

en: Copy FILE to standard output.
da: Kopiér FIL til standard-ud.

en: cmp FILE LOCAL
da: cmp FIL LOKAL

en: Compare FILE with local file LOCAL.
da: Samenlign FIL med lokal fil LOKAL.

en: hex FILE
da: hex FIL

en: Show contents of FILE in hex.
da: Vis indholdet af FIL i heks.

en: crc FILE
da: crc FIL

en: Get crc32 checksum of FILE.
da: Beregn crc32-tjeksummen for FIL.

en: blocklist FILE
da: blocklist FIL

en: Display blocklist of FILE.
da: Vis blokliste for FIL.

en: xnu_uuid DEVICE
da: xnu_uuid ENHED

en: Compute XNU UUID of the device.
da: Beregn XNU UUID for enheden.

en: Skip N bytes from output file.
da: Spring N byte over fra udskriftsfil.

en: Handle N bytes in output file.
da: Håndtér N byte i udskriftsfil.

en: Specify the number of input files.
da: Angiv antallet af inddatafiler.

en: Set debug environment variable.
da: Angiv miljøvariabel til fejlsøgning.

en: Mount crypto devices.
da: Montér kryptoenheder.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
da: FIL|prompt

en: Load zfs crypto key.
da: Indlæs zfs-kryptonøgle.

en: Uncompress data.
da: Udpak komprimerede data.

en: Invalid disk count.
da: Ugyldigt diskantal.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
da: Diskantal skal stå foran diskliste.

en: No command is specified.
da: Ingen kommando angivet.

en: Not enough parameters to command.
da: Ikke nok parametre til kommando.

en: Invalid command %s.
da: Ugyldig kommando %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
da: AFTRYKSSTI KOMMANDOER

en: Debug tool for filesystem driver.
da: Fejlsøgningsværktøj til filsystemdriver.

en: set input filename for 32-bit part.
da: angiv inddatafilnavnet for 32-bit-delen.

en: set input filename for 64-bit part.
da: angiv inddatafilnavnet for 64-bit-delen.

en: set output filename. Default is STDOUT
da: angiv uddatafilnavnet. Standard er STDOUT

en: [OPTIONS]
da: [TILVALG]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
da: Lim 32-bit- og 64-bit-binærfil sammen til en universal Apple-binærfil.

en: Missing input file
da: Mangler inputfil

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
da: kan ikke kopiere "%s" til "%s": %s

en: can't compress `%s' to `%s'
da: kan ikke komprimere "%s" til "%s"

en: cannot open directory `%s': %s
da: kan ikke åbne kataloget "%s": %s

en: cannot delete `%s': %s
da: kan ikke slette "%s": %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
da: grub-mkimage er kompileret uden understøttelse af XZ

en: Unknown compression format %s
da: Ukendt komprimeringsformat %s

en: Unrecognized compression `%s'
da: Ukendt komprimering "%s"

en: unknown target format %s
da: ukendt målformat %s

en: cannot find locale `%s'
da: kan ikke finde regionaldata "%s"

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
da: %s findes ikke. Angiv venligst --target eller --directory

en: invalid modinfo file `%s'
da: ugyldig modinfo-fil "%s"

en: Unknown platform `%s-%s'
da: Ukendt platform "%s-%s"

en: More than one install device?
da: Mere end én installationsenhed?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
da: installér GRUB-aftryk under kataloget KAT/%s frem for kataloget %s

en: TARGET
da: MÅL

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
da: installér GRUB til MÅL-platform [standard=%s]; mulige mål: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
da: gør at drevet kan bootes som diskettedrev (standard for fdX-enheder). Kan ødelægge opstarten med visse BIOS'er.

en: delete device map if it already exists
da: slet enhedsafbildning hvis den allerede findes

en: install even if problems are detected
da: installér selvom der opdages problemer

en: use identifier file even if UUID is available
da: brug identifikatorfil selv hvis UUID er tilgængelig

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
da: diskmodul der skal bruges (biosdisk eller platformsspecifik). Dette tilvalg er kun tilgængeligt på BIOS-mål.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
da: opdatér ikke NVRAM-variablerne "boot-device"/"Boot*". Dette tilvalg er kun tilgængeligt på EFI- og IEEE1275-mål.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
da: søg ikke efter filsystemer i ENHED

en: do not install bootsector
da: installér ikke bootsektor

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
da: Anvend ikke nogen reed-solomon-koder ved indlejring af core.img. Dette tilvalg er kun tilgængeligt på x86-BIOS-mål.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
da: installationsenheden er flytbar. Dette tilvalg er kun tilgængeligt på EFI.

en: ID
da: Id

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
da: id for opstartsindlæseren. Dette tilvalg er kun tilgængeligt på EFI og Mac.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
da: brug KAT som rod på EFI-systempartitionen.

en: use DIR for PPC MAC install.
da: brug KAT til PPC MAC-installation.

en: use FILE as font for label
da: brug FIL som skrifttype for etiket

en: use COLOR for label
da: brug FARVE til etiket

en: use COLOR for label background
da: brug FARVE til etiketbaggrund

en: use STRING as product version
da: brug STRENG som produktversion

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
da: [TILVALG] [INSTALLATIONSENHED]

en: Install GRUB on your drive.
da: Installér GRUB på dit drev.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
da: INSTALLATIONSENHED skal være filnavnet på en systemenhed.
    %s kopierer GRUB-aftryk ind i %s.  På visse platforme installeres GRUB også i bootsektoren.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
da: drevet %s er defineret flere gange i enhedsafbildningen %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
da: Kan ikke bestemme din platform. Brug --target.

en: Installing for %s platform.
da: Installerer til %s-platformen.

en: install device isn't specified
da: installationsenhed er ikke angivet

en: cannot find EFI directory
da: kan ikke finde EFI-katalog

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
da: kan ikke finde en enhed for %s (er /dev monteret?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
da: kan ikke finde et GRUB-drev til %s.  Kontrollér din device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition
da: %s ligner ikke en EFI-partition

en: You've found a bug
da: Du har fundet en programfejl

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
da: filsystemet på %s er hverken HFS eller HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
da: forsøg at installere på krypteret disk uden at cryptodisk er slået til. Angiv "%s" i filen "%s"

en: Can't create file: %s
da: Kan ikke oprette fil: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
da: ingen tilgængelige fif til din platform. Forvent nedsat ydelse

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
da: KØRER IKKE:

en: the chosen partition is not a PReP partition
da: den valgte partition er ikke en PReP-partition

en: failed to copy Grub to the PReP partition
da: kunne ikke kopiere Grub til PReP-partition

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
da: PReP-partitionen er ikke tom. Hvis du er sikker på at du vil bruge den, så kør dd for at rydde den: "%s"

en: EFI bootloader id isn't specified.
da: Id for EFI-opstartsindlæser er ikke angivet.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
da: ADVARSEL: ingen platformsspecifik installation blev gennemført

en: Installation finished. No error reported.
da: Installation fuldført. Ingen fejl rapporteret.

en: bless for x86-based macs
da: bless til x86-baserede mac-computere

en: bless for ppc-based macs
da: bless til ppc-baserede mac-computere

en: No path or device is specified.
da: Ingen sti eller enhed angivet.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
da: --ppc STI|--x86 FIL

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
da: Mac-bless på HFS eller HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
da: Brug: %s [INDFIL [UDFIL]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
da: Freetype-fejl %d ved indlæsning af glyf 0x%x for U+0x%x%s

en:  (leftmost)
da:  (længst til venstre)

en:  (rightmost)
da:  (længst til højre)

en: Out of range substitution (%d, %d)
da: Erstatning uden for interval (%d, %d)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
da: Opslag uden for interval: %d

en: Unsupported substitution type: %d
da: Erstatningstype understøttes ikke: %d

en: Unsupported substitution specification: %d
da: Erstatningsspecifikation understøttes ikke: %d

en: Unsupported coverage specification: %d
da: Dækningsspecifikation understøttes ikke: %d

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
da: ADVARSEL: uunderstøttede parametre til skrifttypefunktioner: %x

en: save output in FILE [required]
da: gem uddata i FIL [påkrævet]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
da: vælg skrifttypeindeks

en: FROM-TO[,FROM-TO]
da: FRA-TIL[,FRA-TIL]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
da: angiv skrifttypeinterval

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
da: angiv skriftfamilienavn

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: set font size
da: angiv skriftstørrelse

en: set font descent
da: angiv underlængde for skrifttype

en: set font ascent
da: angiv overlængde for skrifttype

en: convert to bold font
da: konvertér til fed skrift

en: force autohint
da: tving autohint

en: disable hinting
da: deaktivér hinting

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
da: ignorér bitmap-dele ved indlæsning

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
da: ugyldigt skrifttypeinterval

en: [OPTIONS] FONT_FILES
da: [TILVALG] SKRIFTTYPEFILER

en: Convert common font file formats into PF2
da: Konvertér almindelige skrifttypefilformater til PF2

en: output file must be specified
da: udfil skal være angivet

en: FT_Init_FreeType fails
da: FT_Init_FreeType fejler

en: can't open file %s, index %d: error %d
da: kan ikke åbne filen %s, indeks %d: fejl %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
da: kan ikke sætte skriftstørrelse til %dx%d: Freetype-fejl %d: %s

en: set prefix directory
da: angiv præfiks-katalog

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
da: indlejr FIL som memdisk-aftryk
    Medfører "-p (memdisk)/boot/grub" og tilsidesætter ethvert præfiks som tidligere blev givet, men præfikset selv kan tilsidesættes af senere tilvalg

en: embed FILE as an early config
da: indlejr FIL som en tidlig konfiguration

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
da: tilføj NOTE-segment for CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
da: udskriv et genereret aftryk til FIL [standard=stdout]

en: generate an image in FORMAT
da: generér et aftryk i FORMAT

en: available formats:
da: tilgængelige formater:

en: unknown target format %s
da: ukendt målformat %s

en: [OPTION]... [MODULES]
da: [TILVALG]... [MODULER]

en: Make a bootable image of GRUB.
da: Opret et opstartsaftryk af GRUB.

en: Target format not specified (use the -O option).
da: Målformatet er ikke angivet (brug tilvalget -O).

en: Prefix not specified (use the -p option).
da: Præfiks ikke angivet (brug tilvalget -p).

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
da: "%s" er forkert kompileret: startadresse er 0x%llx i stedet for 0x%llx: fejl i ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
da: angiv inddatafilnavnet. Standard er STDIN

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
da: Ukendt tastatur-skan-identifikation %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
da: Ukendt tastatur-skan-kode 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
da: FEJL: intet gyldigt tastaturlayout fundet. Tjek inddata.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
da: Generér GRUB-tastaturlayout fra et Linux-konsol-tastaturlayout.

en: root directory of TFTP server
da: rodkatalog for TFTP-server

en: relative subdirectory on network server
da: relativt underkatalog på netværksserver

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
da: Forbereder GRUB-netværksbootaftryk i netkatalog/underkatalog idet netkatalog antages at være TFTP-rod.

en: unsupported platform %s
da: platform %s ikke understøttet

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
da: Netboot-katalog for %s oprettet. Konfigurér din DHCP-server, så den peger på %s

en: Number of PBKDF2 iterations
da: Antal PBKDF2-iterationer

en: Length of generated hash
da: Længde af genereret hash

en: Length of salt
da: Længde af saltnummer

en: Generate PBKDF2 password hash.
da: Generér PBKDF2-adgangskodehash.

en: failure to read password
da: fejl ved læsning af adgangskode

en: Reenter password:
da: Indtast adgangskode igen:

en: passwords don't match
da: adgangskoder er ikke ens

en: couldn't retrieve random data for salt
da: kunne ikke hente tilfældige data til saltnummer

en: cryptographic error number %d
da: kryptografisk fejl nummer %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
da: PBKDF2-hash af din adgangskode er %s

en: No path is specified.
da: Ingen sti er angivet.

en: PATH
da: STI

en: Transform a system filename into GRUB one.
da: Lav et systemfilnavn til et GRUB-filnavn.

en: save ROM images in DIR [optional]
da: gem ROM-aftryk i KAT [valgfri]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
da: brug FIL som xorriso [valgfri]

en: use STRING as product name
da: brug STRENG som produktnavn

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
da: aktivér sparc-boot. Deaktiverer HFS+, APM og ARCS samt boot som diskaftryk for i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
da: så ARCS-boot til (big-endian mips-maskiner, oftest SGI). Deaktiverer HFS+, APM og sparc64 samt boot som diskaftryk for i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
da: Opret GRUB-opstartsaftryk til cd-rom, disk, USB-nøgle eller diskette.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
da: Genererer et cd-/USB-/disketteopstartsaftryk.  Argumenter som ikke er tilvalg til dette program videregives til xorriso, og angiver kildefiler, kildekataloger eller tilvalg til mkisofs vist i udskriften fra "%s".

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
da: Tilvalget -- skifter til systemspecifik xorriso-kommandotilstand.

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
da: Send forespørgsler om xorriso til <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
da: [TILVALG] KILDE...

en: enabling %s support ...
da: aktiverer understøttelse af %s ...

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
da: Din xorriso understøtter ikke "--grub2-boot-info". Nogle funktioner er deaktiveret. Brug venligst xorriso 1.2.9 eller nyere.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
da: Din xorriso understøtter ikke "--grub2-boot-info". Dit kerneaftryk er for stort. Boot som disk er slået fra. Brug venligst xorriso 1.2.9 eller nyere.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
da: Opret et selvstændigt aftryk (som indeholder alle moduler) i det valgte format

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
da: "Graft point"-syntaks (f.eks. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) godtages

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
da: AFTRYK1 [AFTRYK2 ...] MONTERINGSPUNKT

en: need an image and mountpoint
da: kræver et aftryk samt monteringspunkt

en: given argument is a system device, not a path
da: det givne argument er en systemenhed, ikke en sti

en: separate items in output using ASCII NUL characters
da: adskil elementer i udskrift med NUL-ASCII-tegn

en: [default=%s]
da: [standard=%s]

en: print TARGET
da: udskriv MÅL

en: available targets:
da: tilgængelige mål:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
da: [TILVALG]... [STI|ENHED]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
da: Forespørg om enhedsoplysninger for en given sti (eller enhed, hvis tilvalget -d er givet).

en: read text from FILE.
da: læs tekst fra FIL.

en: use COLOR for text
da: brug FARVE til tekst

en: use COLOR for background
da: brug FARVE til baggrund

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
da: sæt etiket som skal oprettes

en: use FILE as font (PF2).
da: brug FIL som skrifttype (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
da: Opret .disk_label til Apple.

en: Missing arguments
da: Mangler argumenter

en: [PATH]
da: [STI]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
da: Tjekker om der er syntaksfejl i GRUB-scriptkonfigurationsfil.

en: Syntax error at line %u
da: Syntaksfejl på linje %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
da: Scriptet "%s" indeholder ingen kommandoer og vil intet gøre

en: use FILE as the boot image [default=%s]
da: brug FIL som opstartsaftryk [standard=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
da: brug FIL som kerneaftryk [standard=%s]

en: No device is specified.
da: Ingen enhed angivet.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
da: Opsæt aftryk til at starte fra ENHED.
    
    Du bør normalt ikke køre dette program direkte.  Brug i stedet grub-install.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
da: ENHED skal være en OS-enhed (f.eks. /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
da: Ugyldig enhed "%s".

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
da: rodkataloget, som det vil ses ved kørsel [standard=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
da: syslinux' nuværende katalog, som det ses ved kørsel [standard er inputfilens ophavskatalog].

en: write output to FILE [default=stdout].
da: skriv til FIL [standard=stdout].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
da: Transformér syslinux-konfiguration til GRUB-konfiguration.

en: cannot compress the kernel image
da: kan ikke komprimere kerneaftryk

en: unknown compression %d
da: ukendt komprimering %d

en: Decompressor is too big
da: Dekomprimeringsinstans er for stor

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
da: kerneaftryk er for stort (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
da: kerneaftryk er for stort (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
da: størrelsen af diskboot.img skal være %u byte

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
da: fwstart.img svarer ikke til den acceptable kendte version. Fortsæt på eget ansvar

en: firmware image is too big
da: firmwareaftryk er for stort

en: invalid line format: %s
da: ugyldigt linjeformat: %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
da: første sektor af kernefilen er ikke sektorjusteret

en: non-sector-aligned data is found in the core file
da: ikke-sektorjusterede data fundet i kernefilen

en: the sectors of the core file are too fragmented
da: sektorerne i kernefilen er for fragmenterede

en: the size of `%s' is not %u
da: størrelsen af "%s" er ikke %u

en: the size of `%s' is too small
da: størrelsen af "%s" er for lille

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
da: Forsøger at installere GRUB til en disk med flere partitionsetiketter, eller både partitionsetiket og filsystem.  Dette understøttes endnu ikke.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
da: kan ikke identificere noget filsystem i %s; sikkerhedstjek kan ikke udføres

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
da: %s synes at indeholde et %s-filsystem, for hvilket det ikke vides om der er reserveret plads til DOS-agtig opstart.  Installation af GRUB der vil måske resultere i ØDELÆGGELSE AF FILSYSTEMET, hvis værdifulde data overskrives af grub-setup (--skip-fs-probe deaktiverer denne kontrol - bruges på eget ansvar)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
da: %s synes at indeholde et %s-partitionskort, hvilket vides ikke at reservere plads til DOS-agtig opstart.  Installation af GRUB dér kan resulterer i DESTRUKTION AF FILSYSTEMET, hvis værdifulde data overskrives af grub-setup (--skip-fs-probe deaktiverer dette tjek.  Brug på eget ansvar)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
da: %s synes at indeholde et %s-partitionskort samt LDM, hvilket ikke vides at være en sikker kombination.  Installation af GRUB dér kan resultere i DESTRUKTION AF FILSYSTEMET, hvis værdifulde data overskrives af grub-setup (--skip-fs-probe deaktiverer dette tjek.  Brug på eget ansvar)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
da: Forsøger at installere GRUB til en partitionsløs disk eller en partition.  Dette er en DÅRLIG idé.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
da: Forsøger at installere GRUB til en disk med flere partitionsetiketter.  Dette understøttes endnu ikke.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
da: Partitionsstilen "%s" understøtter ikke indlejring

en: File system `%s' doesn't support embedding
da: Filsystemet "%s" understøtter ikke indlejring

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
da: Dit indlejringsområde er usædvanligt lille.  Der er ikke plads til core.img.

en: no terminator in the core image
da: ingen terminator i kerneaftrykket

en: core.img version mismatch
da: core.img-version stemmer ikke

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
da: indlejring er ikke muligt, men dette kræves til RAID- og LVM-installationer

en: can't determine filesystem on %s
da: kan ikke bestemme filsystemet på %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
da: filsystemet "%s" understøtter ikke bloklister

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
da: indlejring er ikke muligt, men dette kræves til installation på tværs af diske

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
da: Indlejring er ikke muligt. GRUB kan kun installeres med denne opsætning ved brug af bloklister. Dog er bloklister UPÅLIDELIGE, og deres brug frarådes.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
da: vil ikke fortsætte med bloklister

en: blocklists are invalid
da: bloklister er ugyldige

en: blocklists are incomplete
da: bloklister er ufuldstændige

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
da: Brug: %s -o UDDATA CKBMAP_ARGUMENTER...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
da: Opret en GRUB-tastaturlayoutfil.

en: print this message and exit
da: vis denne hjælp og afslut

en: print the version information and exit
da: vis versionsoplysninger og afslut

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
da: %s genererer et tastaturlayout til GRUB ved brug af ckbcomp\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
da: Rapportér fejl til <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
da: %s: tilvalg kræver et argument -- "%s"\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
da: Brug: %s [TILVALG]\n

en: Generate a grub config file
da: Generér en grub-konfigurationsfil

en: output generated config to FILE [default=stdout]
da: udskriv genereret konfigurationsfil til FIL [standard=stdout]

en: Unrecognized option `%s'\n
da: Ukendt tilvalg "%s"\n

en: %s: You must run this as root\n
da: %s: Du skal køre dette som root\n

en: %s: Not found.\n
da: %s: Ikke fundet.\n

en: Generating grub configuration file ...
da: Genererer en grub-konfigurationsfil ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
da: Der blev fundet syntaksfejl i den genererede GRUB-
    konfigurationsfil.  Sikr dig at der ikke er nogen fejl
    i filerne /etc/default/grub eller /etc/grub.d/*, eller
    indsend venligst en fejlrapport med filen %s vedhæftet.

en: done
da: færdig

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
da: Brug: %s [TILVALG] MENUINDGANG\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
da: Angiv standardmenuindgangen i GRUB, kun for næste opstart.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
da: forvent GRUB-aftryk under kataloget KAT/%s frem for kataloget %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
da: MENUINDGANG er et tal, titlen på et menupunkt eller identifikator for et menupunkt. Bemærk venligst
    at menupunkter i undermenuer eller under-undermenuer kræver at der angives undermenukomponenter,
    og dernæst menupunktskomponent. Titlerne skal adskilles med større end-tegn (>) uden ekstra mellemrum.
    Afhængigt af din skal, skal visse tegn inklusive > måske have undvigesekvens. Yderligere oplysninger
    om dette kan findes i GRUB-manualen i afsnittet om "default"-kommandoen.

en: More than one menu entry?
da: Mere end én menuindgang?

en: Menu entry not specified.
da: Menuindgang ikke angivet.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
da: Sæt standardmenuindgangen for opstart i GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
da: Dette kræver at GRUB_DEFAULT=saved angives i %s/default/grub.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
da: MENUINDGANG er et tal, titlen på et menupunkt eller identifikator for et menupunkt.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
da: Bad om seriel terminal, men GRUB_SERIAL_COMMAND er ikke angivet. Der vil blive brugt standardparametre.

en: Found theme: %s\n
da: Fandt tema: %s\n

en: Found background: %s\n
da: Fandt baggrund: %s\n

en: Unsupported image format
da: Uunderstøttet billedformat

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
da: Angivelse af GRUB_TIMEOUT til en værdi som ikke er nul, når GRUB_HIDDEN_TIMEOUT er angivet, understøttes ikke længere.

en: Found GNU Mach: %s
da: Fandt GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
da: Fandt Hurd-modul: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
da: Noget Hurd-halløj fundet, men ikke nok til at starte op.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
da: %s, med Hurd %s (genoprettelsestilstand)

en: %s, with Hurd %s
da: %s, med Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
da: Brug venligst ikke den gamle titel "%s" til GRUB_DEFAULT; brug "%s" (for versioner før 2.00) eller "%s" (for 2.00 eller nyere)

en: Loading GNU Mach ...
da: Indlæser GNU Mach ...

en: Loading the Hurd ...
da: Indlæser Hurd ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
da: Avancerede indstillinger for %s

en: Loading kernel of Illumos ...
da: Indlæser Illumos-kerne ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
da: %s, med kFreeBSD %s (genoprettelsestilstand)

en: %s, with kFreeBSD %s
da: %s, med kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
da: Indlæser FreeBSD-kerne %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
da: Fandt FreeBSD-kerne: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
da: Fandt kernemodulkatalog: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
da: %s, med Linux %s (genoprettelsestilstand)

en: %s, with Linux %s
da: %s, med Linux %s

en: Loading Linux %s ...
da: Indlæser Linux %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
da: Indlæser start-ramdisk ...

en: Found linux image: %s\n
da: Fandt linux-aftryk: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
da: Fandt initrd-aftryk: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
da: %s, med kerne %s (via %s, genoprettelsestilstand)

en: %s, with kernel %s (via %s)
da: %s, med kerne %s (via %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
da: Fandt NetBSD-kerne: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
da: Windows Vista/7 (indlæser)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
da: Windows NT/2000/XP (indlæser)

en: Found %s on %s (%s)\n
da: Fandt %s på %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
da: (på %s)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
da: %s, med Xen %s og Linux %s (genoprettelsestilstand)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
da: %s, med Xen %s og Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
da: %s, med Xen hypervisor

en: Loading Xen %s ...
da: Indlæser Xen %s ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
da: Avancerede indstillinger for %s (med Xen hypervisor)

en: Found %s on %s\n
da: Fandt %s på %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
da: %s understøttes endnu ikke af grub-mkconfig.\n
