bison 3.0.4 - en to ga translation catalogue (140 entries)

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar earráid

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar laghdú

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar iomlaoid

en:  at %s
ga:  ag %s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $$ na meánrialach ag $%d de %s

en: $$ of %s has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $$ de %s

en: $%s of %s has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $%s de %s

en: $default
ga: $réamhshocraithe

en: %%define variable %s redefined
ga: sainmhíniú nua ar athróg %%define %s

en: %%empty on non-empty rule
ga: %%empty ar riail nach bhfuil folamh

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
ga: Níl %%expect-rr in úsáid ach le parsálaithe GLR

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
ga[0]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[1]: %d shlonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[2]: %d shlonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[3]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[4]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
ga[0]: %d choinbhleacht laghdú/laghdú
ga[1]: %d choinbhleacht laghdú/laghdú
ga[2]: %d choinbhleacht laghdú/laghdú
ga[3]: %d gcoinbhleacht laghdú/laghdú
ga[4]: %d coinbhleacht laghdú/laghdú

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
ga[0]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[1]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[2]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[3]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[4]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
ga[0]: %d choinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[1]: %d choinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[2]: %d choinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[3]: %d gcoinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[4]: %d coinbhleacht iomlaoid/laghdú

en: %s affects only GLR parsers
ga: Níl %s curtha i bhfeidhm ach ar pharsálaithe GLR

en: %s home page: <%s>.
ga: Leathanach baile %s: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
ga: Ní foláir uimhir dheimhneach a theacht i ndiaidh %s

en: %s redeclaration for %s
ga: athfhógra %s ar %s

en: %s redeclaration for <%s>
ga: athfhógra %s ar <%s>

en: %s: cannot open
ga: %s: ní féidir oscailt

en: %s: invalid language
ga: %s: teanga neamhbhailí

en: %s: undefined %%define variable %s
ga: %s: athróg %%define %s gan sainmhíniú

en: , hiding %c
ga: , %c á chur i bhfolach

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
ga: // Cruthaithe ag %s.
    // Tuairiscí ar fhabhtanna chuig <%s>.
    // Leathanach baile: <%s>.

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
ga: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.

en: For complete documentation, run: info bison.
ga: Le teacht ar an doiciméadú iomlán, úsáid: info bison.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>.
ga: Cúnamh ginearálta le bogearraí GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.  IELR(1) and
    canonical LR(1) support is experimental.
ga: Cruthaigh parsálaí cinntitheach LR nó parsálaí ginearálaithe LR (GLR)
    a úsáideann táblaí parsálaithe LALR(1), IELR(1), nó LR(1) canónta.
    Tacaíocht thurgnamhach amháin ar IELR(1) agus LR(1) canónta.

en: Grammar
ga: Gramadach

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ga: Is riachtanach le rogha ghearr aon argóint atá riachtanach leis an rogha fhada.

en: Nonterminals useless in grammar
ga: Sloinn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach

en: Nonterminals, with rules where they appear
ga: Sloinn inlaghdaithe, le rialacha más cuí

en: Output:
          --defines[=FILE]       also produce a header file
      -d                         likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
          --report-file=FILE     write report to FILE
      -v, --verbose              same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]         also output a graph of the automaton
      -x, --xml[=FILE]           also output an XML report of the automaton
                                 (the XML schema is experimental)
ga: Aschur:
          --defines[=COMHAD]     scríobh comhad ceanntásca freisin
      -d                         mar an gcéanna, ach gan COMHAD (le haghaidh Yacc POSIX)
      -r, --report=RUDAÍ         tabhair mionsonraí maidir leis an uathoibreán
          --report-file=COMHAD   scríobh tuairisc i gCOMHAD
      -v, --verbose              ar comhbhrí le `--report=state'
      -b, --file-prefix=RÉIMÍR   RÉIMÍR ar aschomhaid
      -o, --output=COMHAD        scríobh aschur sa CHOMHAD
      -g, --graph[=COMHAD]       scríobh graf an uathoibreáin
      -x, --xml[=COMHAD]         scríobh tuairisc XML ar an uathoibreán
                                 (tá an scéimre XML turgnamhach)

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
ga: Ní cheadaíonn Yacc POSIX daiseanna in ainmneacha: %s

en: Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME "VALUE"'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME "VALUE"'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix=PREFIX'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
ga: Parsálaí:
      -L, --language=TEANGA      socraigh an ríomhtheanga le scríobh amach
      -S, --skeleton=COMHAD      socraigh an chreatlach le húsáid
      -t, --debug                ullmhaigh an parsálaí le haghaidh dífhabhtaithe
                                   is ionann é seo agus '-Dparse.trace'
          --locations            cumasaigh tacaíocht do shuímh
      -D, --define=AINM[=LUACH]  cosúil le '%define AINM "LUACH"'
      -F, --force-define=AINM[=LUACH]  sáraigh '%define AINM "LUACH"'
      -p, --name-prefix=RÉIMÍR   cuir RÉIMÍR roimh gach siombail sheachtrach
                                       dulta i léig; úsáid '-Dapi.prefix=RÉIMÍR'
      -l, --no-lines             ná cruthaigh treoracha '#line'
      -k, --token-table          cuir tábla d'ainmneacha teaghrán san áireamh

en: Report bugs to <%s>.
ga: Seol tuairiscí ar fhabhtanna chuig <%s>.

en: Report translation bugs to <http://translationproject.org/team/>.
ga: Seol tuairiscí faoi fhadhbanna leis an aistriúchán chuig <http://translationproject.org/team/>.

en: Rules useless in grammar
ga: Rialacha gan tairbhe sa ghramadach

en: Rules useless in parser due to conflicts
ga: Rialacha gan tairbhe sa pharsálaí de bhrí coinbhleachtaí

en: State %d
ga: Staid %d

en: State %d
ga: Staid %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      'state'        describe the states
      'itemset'      complete the core item sets with their closure
      'lookahead'    explicitly associate lookahead tokens to items
      'solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      'all'          include all the above information
      'none'         disable the report
ga: Séard atá i RUDAÍ ná liosta focal, scartha le camóga, as na cinn seo a leanas:
      'state'        déan cur síos ar na staideanna
      'itemset'      comhlíon na croíthacair míreanna lena gclabhsúr
      'look-ahead'   ceangail teaghráin réamhfheiceála le míreanna go follasach
      'solved'       réiteach ar choinbhleachtaí iomlaoid/laghdú
      'all'          cuir gach sonra thuas san áireamh
      'none'         díchumasaigh an tuairisc

en: Terminals unused in grammar
ga: Sloinn dolaghdaithe gan úsáid sa ghramadach

en: Terminals, with rules where they appear
ga: Sloinn dolaghdaithe, le rialacha más cuí

en: The same is true for optional arguments.
ga: Agus mar an gcéanna le haghaidh argóintí roghnacha freisin.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ga: Is saorbhogearra an ríomhchlár seo; féach ar an bhunchód le haghaidh
    coinníollacha cóipeála.  Níl baránta ar bith ann; go fiú níl baránta ann
    d'INDÍOLTACHT nó FEILIÚNACHT D'FHEIDHM AR LEITH.

en: Try '%s --help' for more information.
ga: Bain triail as '%s --help' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... COMHAD

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
ga: Le Robert Corbett agus Richard Stallman.

en: accept
ga: glac leis

en: accepted value: %s
ga: luach glactha: %s

en: ambiguous reference: %s
ga: tagairt dhébhríoch: %s

en: an identifier expected
ga: bhíothas ag súil le haitheantóir

en: cannot close file
ga: ní féidir an comhad a dhúnadh

en: column number overflow
ga: uimhir an cholúin thar maoil

en: conflicting outputs to file %s
ga: aschuir chontrártha scríofa i gcomhad %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d laghdú/laghdú

en: conflicts: %d shift/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d iomlaoid/laghdú

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d iomlaoid/laghdú, %d laghdú/laghdú

en: deprecated directive, use %s
ga: treoir dulta i léig; úsáid %s ina áit

en: deprecated directive: %s, use %s
ga: treoir dulta i léig: %s, úsáid %s ina áit

en: duplicated symbol name for %s ignored
ga: rinneadh neamhaird d'ainm dúbailte ar %s

en: empty character literal
ga: carachtar litriúil folamh

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
ga: riail fholamh i gcomhair teaghrán inlaghdaithe le cineál, ach níl aon ghníomh

en: empty rule without %%empty
ga: riail fholamh gan %%empty

en: error
ga: earráid

en: error (nonassociative)
ga: earráid (neamh-chomhthiomsaitheach)

en: explicit type given in untyped grammar
ga: cineál follasach i ngramadach gan chineálacha

en: extra characters in character literal
ga: carachtair bhreise i gcarachtar litriúil

en: extra operand %s
ga: oibreann breise %s

en: fatal error
ga: earráid mharfach

en: go to state %d
ga: téigh go staid %d

en: input/output error
ga: earráid ionchurtha/aschurtha

en: integer out of range: %s
ga: slánuimhir as raon: %s

en: invalid character | invalid characters
ga[0]: carachtar neamhbhailí
ga[1]: carachtair neamhbhailí
ga[2]: carachtair neamhbhailí
ga[3]: carachtair neamhbhailí
ga[4]: carachtair neamhbhailí

en: invalid character after \-escape: %s
ga: carachtar neamhbhailí tar éis éalúcháin-\: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
ga[0]: carachtar neamhbhailí in ainm idir lúibíní
ga[1]: carachtair neamhbhailí in ainm idir lúibíní
ga[2]: carachtair neamhbhailí in ainm idir lúibíní
ga[3]: carachtair neamhbhailí in ainm idir lúibíní
ga[4]: carachtair neamhbhailí in ainm idir lúibíní

en: invalid directive: %s
ga: treoir neamhbhailí: %s

en: invalid identifier: %s
ga: aitheantóir neamhbhailí: %s

en: invalid null character
ga: carachtar neamhbhailí nialasach

en: invalid number after \-escape: %s
ga: uimhir neamhbhailí tar éis éalúcháin-\: %s

en: invalid reference: %s
ga: tagairt neamhbhailí: %s

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
ga: luach neamhbhailí ar athróg Boole %%define %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
ga: luach neamhbhailí ar athróg %%define %s: %s

en: line number overflow
ga: líne-uimhir thar maoil

en: misleading reference: %s
ga: tagairt mhíthreorach: %s

en: missing %s at end of file
ga: %s ar iarraidh ag deireadh an chomhaid

en: missing %s at end of line
ga: %s ar iarraidh ag deireadh na líne

en: missing identifier in parameter declaration
ga: aitheantóir ar iarraidh i bhfógra paraiméadair

en: multiple %s declarations
ga: níos mó ná fógra amháin %s

en: multiple language declarations are invalid
ga: ní cheadaítear níos mó ná teanga amháin

en: multiple skeleton declarations are invalid
ga: ní cheadaítear níos mó ná creatlach amháin

en: no rules in the input grammar
ga: níl aon riail sa ghramadach ionchurtha

en: nonterminal useless in grammar: %s
ga: slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach: %s

en: only one %s allowed per rule
ga: ní cheadaítear ach %s amháin an riail

en: possibly meant: %c
ga: b'fhéidir: %c

en: previous declaration
ga: fógra roimhe seo

en: previous declaration for %s
ga: fógra roimhe seo ar %s

en: previous definition
ga: sainmhíniú roimhe seo

en: redefining user token number of %s
ga: sainmhíniú nua ar an uimhir theaghráin do %s

en: reduce using rule %d (%s)
ga: laghdaigh, ag úsáid rialach %d (%s)

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
ga: coinbhleachtaí laghdú/laghdú: aimsíodh %d, bhíothas ag súil le %d

en: refers to: %c%s at %s
ga: déanann sé tagairt do: %c%s ag %s

en: refusing to overwrite the input file %s
ga: diúltaítear inchomhad %s a fhorscríobh

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
ga: caismirt idir cineálacha toraidh i bhfeidhm chumaiscthe %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
ga: tugadh riail i gcomhair %s atá ina theaghrán comharthach

en: rule is too long
ga: riail rófhada

en: rule useless in grammar
ga: riail gan tairbhe sa ghramadach

en: rule useless in parser due to conflicts
ga: riail gan tairbhe sa pharsálaí de bhrí coinbhleachtaí

en: shift, and go to state %d
ga: déan iomlaoid, agus téigh go staid %d

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
ga: coinbhleachtaí iomlaoid/laghdú: aimsíodh %d, bhíothas ag súil le %d

en: start symbol %s does not derive any sentence
ga: níl aon abairt díorthaithe ón siombail tosaigh %s

en: stray '%s'
ga: '%s' ar strae

en: stray ',' treated as white space
ga: ',' ar seachrán; déileálfar leis mar spás bán

en: symbol %s given more than one literal string
ga: tá níos mó ná teaghrán litriúil amháin ag siombail %s

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
ga: tá siombail %s in úsáid, ach níl sé ina teaghrán comharthach agus níl aon riail aici

en: symbol %s redeclared
ga: athfhógra ar shiombail %s

en: symbol %s used more than once as a literal string
ga: siombail %s in úsáid níos mó ná uair amháin mar theaghrán litriúil

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
ga: siombail gan aimsiú i riail ghramadaí roimh $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
ga: siombail gan aimsiú i riail ghramadaí: %.*s

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
ga: earráid chomhréire tar éis '%c', bhíothas ag súil le slánuimhir, litir, '_', '[', nó '$'

en: the start symbol %s is a token
ga: is teaghrán comharthach í an tsiombail tosaigh %s

en: the start symbol %s is undefined
ga: siombail tosaigh %s gan sainmhíniú

en: token for %%prec is not defined: %s
ga: teaghrán comharthach le haghaidh %%prec gan sainmhíniú: %s

en: too few arguments for %s directive in skeleton
ga: easpa argóintí do threoir %s i gcreatlach

en: too many arguments for %s directive in skeleton
ga: an iomarca argóintí do threoir %s i gcreatlach

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
ga: an iomarca siombailí sa ghramadach ionchurtha (uasmhéid %d)

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
ga: tá cineál <%s> in úsáid, ach níl sé ceangailte le siombail ar bith

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
ga: caismirt idir cineálacha leis an ghníomh réamhshocraithe: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
ga: treoir %s gan dúnadh i gcreatlach

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
ga: aitheantóir gan súil leis in ainm idir lúibíní: %s

en: unset value: $$
ga: luach gan socrú: $$

en: unused value: $%d
ga: luach gan úsáid: $%d

en: useless %s for type <%s>
ga: %s gan úsáid le haghaidh cineáil <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
ga: comhthiomsaitheacht gan úsáid le haghaidh %s, úsáid %%precedence

en: useless precedence and associativity for %s
ga: tosaíocht agus comhthiomsaitheacht gan úsáid le haghaidh %s

en: useless precedence for %s
ga: tosaíocht gan úsáid le haghaidh %s

en: user token number %d redeclaration for %s
ga: athfhógra ar uimhir theaghráin %d do %s

en: warning
ga: rabhadh
