bison 3.3.90 - en to da translation catalogue (166 entries)

en: warning
da: advarsel

en: error
da: fejl

en: fatal error
da: fatal fejl

en: POSIX Yacc does not support %s
da: POSIX Yacc understøtter ikke %s

en: deprecated directive, use %s
da: forældet direktiv, brug %s

en: deprecated directive: %s, use %s
da: forældet direktiv: %s, brug %s

en: duplicate directive
da: duplikeret direktiv

en: duplicate directive: %s
da: duplikeret direktiv: %s

en: previous declaration
da: forrige deklaration

en: only one %s allowed per rule
da: kun en %s tilladt per regel

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som skift

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som reducer

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
da:     Konflikt mellem regel %d og element %s løstes som en fejl

en: State %d
da: Tilstand %d

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
da: konflikter: %d skift/reducer, %d reducer/reducer

en: conflicts: %d shift/reduce
da: konflikter: %d skift/reducer

en: conflicts: %d reduce/reduce
da: konflikter: %d reducer/reducer

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
da: skift/reducer konflikter for regel %d: %d fundet, %d forventet

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
da: reducer/reducer-konflikter for regel %d: %d fundet, %d forventet

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
da: %%expect-rr kan kun bruges ved GLR-fortolkere

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
da: skift/reducer konflikter: %d fundet, %d forventet

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
da[0]: %d skift/reducer-konflikt
da[1]: %d skift/reducer-konflikter

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
da: reducer/reducer-konflikter: %d fundet, %d forventet

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
da[0]: %d reducer/reducer-konflikt
da[1]: %d reducer/reducer-konflikter

en: %s: cannot open
da: %s: kan ikke åbne

en: input/output error
da: inddata/uddata-fejl

en: cannot close file
da: kan ikke lukke fil

en: refusing to overwrite the input file %s
da: nægter at overskrive inddatafilen %s

en: conflicting outputs to file %s
da: konfliktende uddata til filen %s

en: %s: cannot backup
da: %s: kan ikke lave sikkerhedskopi

en: Try '%s --help' for more information.
da: Prøv med »%s --help« for yderligere information.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
da: Brug: %s [TILVALG]... FIL

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.  IELR(1) and
    canonical LR(1) support is experimental.
da: Opret en deterministisk LR- eller generaliseret LR-fortolker (GLR) der
    anvender LALR(1)-, IELR(1) eller kanonisk LR(1)-fortolkertabeller. IELR(1)- 
    og kanonisk LR(1)-understøttelse er eksperimentel.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Tvungne argumenter til lange tilvalg er også krævet for korte tilvalg.

en: The same is true for optional arguments.
da: Det samme er gældende for valgfrie argumenter.

en: 
    Operation modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -y, --yacc                 emulate POSIX Yacc
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
da: 
    Operationstilstande:
      -h, --help                 vis denne hjælpetekst og afslut
      -V, --version              vis versionsinformation og afslut
          --print-localedir      vis mappe der indeholder sprogafhængige data
                                 og afslut
          --print-datadir        vis mappe der indeholder skeletter og XSLT
                                 og afslut
      -u, --update               opdater kildegrammatikfilen med rettelser og
                                 afslut
      -y, --yacc                 emuler POSIX Yacc
      -W, --warnings[=KATEGORI]  rapporter advarsler fra KATEGORI
      -f, --feature[=FUNKTION]   aktiver diverse funktioner

en: Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME "VALUE"'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME "VALUE"'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix=PREFIX'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
da: Fortolker:
      -L, --language=SPROG             specificer uddataprogrammeringssproget
      -S, --skeleton=FIL               angiv skeletfilen som skal bruges
      -t, --debug                      indstil fortolkeren til fejlsøgning
                                       samme som »-Dparse.trace«      --locations                  aktiver tilstandsberegning
      -D, --define=NAVN[=VÆRDI]        svarer til »%define NAVN "VÆRDI"«
      -F, --force-define=NAVN[=VÆRDI]  overskriv »%define NAVN "VÆRDI"«
      -p, --name-prefix=PRÆFIKS        tilføj PRÆFIKS for eksterne symboler
                                       forældet af »-Dapi.prefix=PRÆFIKS«  -l, --no-lines                   opret ikke »#line«-direktiver
      -k, --token-table                inkluder en tabel over elementnavne

en: Output:
          --defines[=FILE]       also produce a header file
      -d                         likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
          --report-file=FILE     write report to FILE
      -v, --verbose              same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]         also output a graph of the automaton
      -x, --xml[=FILE]           also output an XML report of the automaton
                                 (the XML schema is experimental)
da: Uddata:
          --defines[=FIL]        lav også en teksthovedfil
      -d                         på samme måde men kan ikke specificere FIL
                                 (for POSIX Yacc)
      -r, --report=SAGER         lav også detaljer om automaten
          --report-file=FIL      skriv rapport til FIL
      -v, --verbose              samme som »--report=state«
      -b, --file-prefix=PRÆFIKS  angiv et PRÆFIKS for uddatafiler
      -o, --output=FIL           læg uddata i FIL
      -g, --graph[=FIL]          lav også en graf for automaten
      -x, --xml[=FIL]            lav også en XML-rapport for automaten<n                             (XML-skemaet er eksperimentel)

en: Warning categories include:
      'conflicts-sr'      S/R conflicts (enabled by default)
      'conflicts-rr'      R/R conflicts (enabled by default)
      'deprecated'        obsolete constructs
      'empty-rule'        empty rules without %empty
      'midrule-values'    unset or unused midrule values
      'precedence'        useless precedence and associativity
      'yacc'              incompatibilities with POSIX Yacc
      'other'             all other warnings (enabled by default)
      'all'               all the warnings except 'yacc'
      'no-CATEGORY'       turn off warnings in CATEGORY
      'none'              turn off all the warnings
      'error[=CATEGORY]'  treat warnings as errors
da: Advarselskategorier inkluderer:
      »conflicts-sr«      S/R-konflikter (aktiveret som standard)
      »conflicts-rr«      R/R-konflikter (aktiveret som standard)
      »deprecated«        forældede konstruktioner
      »empty-rule«        tomme regler uden %empty
      »midrule-values«    usatte eller ubrugte midrule-værdier
      »precedence«        ubrugelig forrang og associativitet
      »yacc«              inkompatibiliteter med POSIX Yacc
      »other«             alle andre advarsler (aktiveret som standard)
      »all«               alle advarslerne undtagen »yacc«
      »no-CATEGORY«       sluk for advarsler i KATEGORI
      »none«              sluk for alle advarsler
      »error[=KATEGORI]«  opfat advarsler som fejl

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      'state'        describe the states
      'itemset'      complete the core item sets with their closure
      'lookahead'    explicitly associate lookahead tokens to items
      'solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      'all'          include all the above information
      'none'         disable the report
da: TING er en liste med kommaseparerede ord som kan indeholde:
      »state«        beskriv tilstandene
      »itemset«      færdiggør kerneobjektmængderne med deres afslutninger
      »lookahead«    kobl udtrykkeligt fremadkigelementer til objekter
      »solved«       beskriv løsninger af skift/reducer-konflikter
      »all«          inkluder al ovenstående information
      »none«         deaktiver rapporten

en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
      'caret', 'diagnostics-show-caret'
        show errors with carets
      'fixit', 'diagnostics-parseable-fixits'
        show machine-readable fixes
      'syntax-only'
        do not generate any file
      'all'
        all of the above
      'none'
        disable all of the above
da: FUNKTION er en liste over kommaadskilte ord, som kan inkludere:
      »caret«, »diagnostics-show-caret«
        vis fejl med caret'er
      »fixit«, »diagnostics-parseable-fixits«
        vis maskinlæsbare rettelser
      »syntax-only«
        opret ikke en fil
      »all«
        alle ovenstående
      »none«
        deaktiver alle ovenstående

en: Report bugs to <%s>.
da: Rapporter fejl til <%s>.

en: %s home page: <%s>.
da: %s hjemmeside: <%s>.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>.
da: Generel hjælp til GNU-programmer: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

note: TRANSLATORS: Replace LANG_CODE in this URL with your language code <http://translationproject.org/team/LANG_CODE.html> to form one of the URLs at http://translationproject.org/team/. Otherwise, replace the entire URL with your translation team's email address.
en: Report translation bugs to <http://translationproject.org/team/>.
da: Rapporter oversættelsesfejl til <dansk@dansk-gruppen.dk>.

en: For complete documentation, run: info bison.
da: For fuldstændig dokumentation, kør: info bison.

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
da: Skrevet af Robert Corbett og Richard Stallman.

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret %d Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er et frit program; betingelserne for kopiering kan ses i kilden. Der
    gives INGEN garanti; selv ikke for SALGBARHED eller EGNETHED FOR ET
    BESTEMT FORMÅL.

en: multiple skeleton declarations are invalid
da: flere skeletdeklarationer er ugyldige

en: %s: invalid language
da: %s: ugyldigt sprog

en: multiple language declarations are invalid
da: flere sprogdeklarationer er ugyldige

en: missing operand
da: manglende operand

en: extra operand %s
da: ekstra operand %s

en: Grammar
da: Grammatik

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
da: // Oprettet af %s.
    // Rapporter fejl til <%s>.
    // Hjemmeside: <%s>.

en: line number overflow
da: linjenummeroverløb

en: column number overflow
da: kolonnenummeroverløb

en: byte number overflow
da: bytenummeroverløb

en: rule useless in parser due to conflicts
da: regel kan ikke bruges i fortolker på grund af konflikter

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
da: fix-its kan anvendes. Kør igen med tilvalget »--update«.

en: %%define variable %s redefined
da: %%define variabel %s redefineret

en: previous definition
da: forrige definition

en: %s: undefined %%define variable %s
da: %s: ikke defineret %%define variabel %s

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
da: ugyldig værdi for %%define boolesk variabel %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
da: ugyldig værdi for %%define variabel %s: %s

en: accepted value: %s
da: accepteret værdi: %s

en: character literals cannot be nonterminals
da: tegnbogstaver kan ikke være ikketerminaler

en: missing identifier in parameter declaration
da: manglende identifikator i parameterdeklaration

en: invalid version requirement: %s
da: ugyldigt versionskrav: %s

en: require bison %s, but have %s
da: kræver bison %s, men har %s

en: State %d
da: Tilstand %d

en: shift, and go to state %d
da: skift, og gå til tilstand %d

en: go to state %d
da: gå til tilstand %d

en: error (nonassociative)
da: fejl (ikkeassociativ)

en: reduce using rule %d (%s)
da: reducer med regel %d (%s)

en: accept
da: accepter

en: Terminals, with rules where they appear
da: Terminaler, med regler hvor de forekommer

en: Nonterminals, with rules where they appear
da: Ikketerminaler, med regler hvor de forekommer

en: on left:
da: til venstre:

en: on right:
da: til højre:

en: Rules useless in parser due to conflicts
da: Regel kan ikke bruges i fortolker på grund af konflikter

en: multiple %s declarations
da: flere %s-deklarationer

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
da: resultattypekonflikt ved sammenfletningsfunktion %s: <%s> != <%s>

en: duplicated symbol name for %s ignored
da: duplikeret symbolnavn for %s ignoreret

en: rule given for %s, which is a token
da: regel givet for %s som er et element

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
da: typekonflikt for standardhandling: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
da: tom regel for typet ikketerminal, og ingen handling

en: unused value: $%d
da: værdi er ikke anvendt: $%d

en: unset value: $$
da: fjern indstilling for værdi: $$

en: %%empty on non-empty rule
da: %%empty på regel der ikke er tom

en: empty rule without %%empty
da: tom regel uden %%empty

en: token for %%prec is not defined: %s
da: element for %%prec er ikke defineret: %s

en: only midrule actions can be typed: %s
da: kun midtregel-handlinger kan indtastes: %s

en: %s affects only GLR parsers
da: %s påvirker kun GLR-fortolkere

en: %s must be followed by positive number
da: %s skal følges af et positivt tal

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
da: POSIX Yacc understøtter ikke indtastede midtregel-handlinger

en: rule is too long
da: regel er for lang

en: no rules in the input grammar
da: ingen regler i inddatagrammatikken

en: rule useless in grammar
da: regel ubrugelig i grammatik

en: nonterminal useless in grammar: %s
da: ikketerminal kan ikke bruges i grammatik: %s

en: Nonterminals useless in grammar
da: Ikketerminaler kan ikke bruges i grammatik

en: Terminals unused in grammar
da: Terminaler brugt i grammatik

en: Rules useless in grammar
da: Regler kan ikke bruges i grammatik

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
da[0]: %d ikketerminal kan ikke bruges i grammatik
da[1]: %d ikketerminaler kan ikke bruges i grammatik

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
da[0]: %d regel kan ikke bruges i grammatik
da[1]: %d regler kan ikke bruges i grammatik

en: start symbol %s does not derive any sentence
da: startsymbolet %s udleder ingen sætninger

en: stray '%s'
da: malplaceret »%s«

en: refers to: %c%s at %s
da: refererer til: %c%s ved %s

en: possibly meant: %c
da: betyder sandsynligvis: %c

en: , hiding %c
da: , skjuler %c

en:  at %s
da:  ved %s

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
da: , kan ikke tilgås fra midtregel-handling på $%d

en: integer out of range: %s
da: heltal uden for interval: %s

en: invalid reference: %s
da: ugyldig reference: %s

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
da: syntaksfejl efter »%c«, forventer heltal, bogstav, »_«, »[« eller »$«

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
da: symbol blev ikke fundet i produktion før $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
da: symbol blev ikke fundet i produktion: %.*s

en: misleading reference: %s
da: vildledende reference: %s

en: ambiguous reference: %s
da: tvetydig reference: %s

en: explicit type given in untyped grammar
da: eksplicit type angivet i utypet grammatik

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
da: $$ for midtreglen ved $%d for %s har ingen erklæret type

en: $$ of %s has no declared type
da: $$ for %s har ingen erklæret type

en: $%s of %s has no declared type
da: $%s for %s har ingen erklæret type

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
da: flere forekomster af $%d med api.value.automove

en: stray ',' treated as white space
da: malplaceret »,« behandlet som blanktegn

en: invalid directive: %s
da: ugyldigt direktiv: %s

en: invalid identifier: %s
da: ugyldig identifikator: %s

en: invalid character | invalid characters
da[0]: ugyldigt tegn
da[1]: ugyldige tegn

en: invalid null character
da: ugyldigt NUL-tegn

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
da: uventet identifikator i navn i parentes: %s

en: an identifier expected
da: en identifikator var ventet

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
da[0]: ugyldigt tegn i navn i parentes
da[1]: ugyldige tegn i navn i parentes

en: POSIX Yacc does not support string literals
da: POSIX Yaccc understøtter ikke strengbogstaver

en: empty character literal
da: tomt tegnbogstav

en: extra characters in character literal
da: ekstra tegn i tegnbogstav

en: invalid number after \-escape: %s
da: ugyldigt nummer efter \-escape: %s

en: invalid character after \-escape: %s
da: ugyldigt tegn efter \-escape: %s

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
da: POSIX Yacc understøtter ikke heksadecimale bogstaver

en: missing %s at end of file
da: manglende %s ved slutningen af filen

en: missing %s at end of line
da: manglende %s ved slutningen af linjen

en: unclosed %s directive in skeleton
da: uafsluttet %s-direktiv i skelet

en: too few arguments for %s directive in skeleton
da: for få argumenter for %s-direktiv i skelet

en: too many arguments for %s directive in skeleton
da: for mange argumenter for %s-direktiv i skelet

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
da: POSIX Yacc forbyder skråstreger i symbolnavne: %s

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
da: for mange symboler i inddatagrammatik (grænsen er %d)

en: %s redeclaration for %s
da: gentagen %s-erklæring for %s

en: %s redeclaration for <%s>
da: gentagen %s-erklæring for <%s>

en: symbol %s redeclared as a token
da: symbolet %s er erklæret igen som et symbol

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
da: symbolet %s er erklæret igen som ikketerminal

en: symbol %s redeclared
da: symbolet %s er erklæret igen

en: nonterminals cannot be given an explicit number
da: ikketerminaler kan ikke gives et eksplicit nummer

en: redefining user token number of %s
da: redefinition af elementnummer for %s

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
da: symbol %s bruges, men er ikke defineret som et element og har ingen regler

en: useless %s for type <%s>
da: %s kan ikke bruges for type <%s>

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
da: typen <%s> bruges, men er ikke associeret til et symbol

en: nonterminals cannot be given a string alias
da: ikketerminaler kan ikke gives et strengalias

en: symbol %s used more than once as a literal string
da: symbol %s bruges mere end en gang som en bogstavelig streng

en: symbol %s given more than one literal string
da: symbol %s har fået mere end en bogstavelig streng

en: user token number %d redeclaration for %s
da: brugerelementnummer %d gentagen erklæring for %s

en: previous declaration for %s
da: forrige erklæring for %s

en: the start symbol %s is undefined
da: startsymbolet %s er ikke defineret

en: the start symbol %s is a token
da: startsymbolet %s er et element

en: useless precedence and associativity for %s
da: forrang og associativitet for %s kan ikke bruges

en: useless precedence for %s
da: forrang for %s kan ikke bruges

en: useless associativity for %s, use %%precedence
da: associativitet for %s kan ikke bruges, brug %%precedence
