bison 3.0.4 - en to ca translation catalogue (137 entries)

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
ca:     Conflicte entre la regla %d i el testimoni %s resolt com un error

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
ca:     Conflicte entre la regla %d i el testimoni %s resolt com a reducció

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
ca:     Conflicte entre la regla %d i el testimoni %s resolt com a desplaçament

en:  at %s
ca:  a %s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
ca: $$ per a la regla intermèdia a $%d de %s no té cap tipus declarat

en: $$ of %s has no declared type
ca: $$ de %s no té cap tipus declarat

en: $%s of %s has no declared type
ca: $%s de %s no té cap tipus declarat

en: %%define variable %s redefined
ca: variable %%define %s redefinida

en: %%empty on non-empty rule
ca: %%empty a regla no buida

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
ca: %%expect-rr s'aplica sols a analitzadors GLR

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
ca[0]: %d no-terminal no útil a la gramàtica
ca[1]: %d no-terminals no útils a la gramàtica

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
ca[0]: %d conflicte reduce/reduce
ca[1]: %d conflictes reduce/reduce

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
ca[0]: %d regla no útil a la gramàtica
ca[1]: %d no regles no útils a la gramàtica

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
ca[0]: %d conflicte shift/reduce
ca[1]: %d conflictes shift/reduce

en: %s affects only GLR parsers
ca: %s afecta sols ela analitzadors GLR

en: %s home page: <%s>.
ca: %s pàgina web: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
ca: %s ha d'estar seguit per un nombre positiu

en: %s redeclaration for %s
ca: redeclaració %s per a %s

en: %s redeclaration for <%s>
ca: redeclaració %s per a <%s>

en: %s: cannot open
ca: %s: no es pot obrir

en: %s: invalid language
ca: %s: llenguatge no vàlid

en: %s: undefined %%define variable %s
ca: %s: variable %%define no definida %s

en: , hiding %c
ca: , amagant %c

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
ca: // Generat per %s.
    // Informeu els errors a <%s>.
    // Pàgina web: <%s>.

en: For complete documentation, run: info bison.
ca: Per a la documentació completa, executeu: info bison.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>.
ca: Ajuda general per usar el programari GNU:  <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.  IELR(1) and
    canonical LR(1) support is experimental.
ca: Genera un analitzador LR determinístic o un LR (GLR) generalitzat usant taules d'analitzador LALR(1), IELR(1) o LR(1) canònic. El suport per a IELR(1) i LR(1) canònic és experimental.

en: Grammar
ca: Gramàtica

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ca: El arguments obligatoris per a opcions llargues són obligatoris també per a opcions curtes.

en: Nonterminals useless in grammar
ca: Les no-terminals no són útils a la gramàtica

en: Nonterminals, with rules where they appear
ca: No-terminals, amb regles on apareixen

en: Output:
          --defines[=FILE]       also produce a header file
      -d                         likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
          --report-file=FILE     write report to FILE
      -v, --verbose              same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]         also output a graph of the automaton
      -x, --xml[=FILE]           also output an XML report of the automaton
                                 (the XML schema is experimental)
ca: Sortida:
          --defines[=FITXER]     produeix també un fitxer de capçalera
      -d                         semblant però no es pot especificar FITXER (per a POSIX Yacc)
      -r, --report=COSES         produeix també detalls sobre l'automaton
          --report-file=FITXER   escriu l'informe a FITXER
      -v, --verbose              igual que «--report=state»
      -b, --file-prefix=PREFIX   especifica un PREFIX per a fitxers de sortida
      -o, --output=FITXER        deixa la sortida a FITXER
      -g, --graph[=FITXER]       també treu una gràfica a l'automaton
      -x, --xml[=FITXER]         treu també un informe XML de l'automaton
                                 (l'esquema XML és experimental)

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
ca: POSIX Yacc no permet guionets als noms de símbols: %s

en: Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME "VALUE"'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME "VALUE"'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix=PREFIX'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
ca: Analitzador:
      -L, --language=LLENGUATGE        especifica el llenguatge de programació de la sortida   
      -S, --skeleton=FITXER            especifica l'esquelet a usar
      -t, --debug                      instrumenta l'analitzador per al seguiment
                                       el mateix que '-Dparse.trace'
          --locations                  habilita el suport per a ubicacions
      -D, --define=NOM[=VALOR]         semblant a '%define NOM «VALOR»'
      -F, --force-define=NOM[=VALOR]   anul·la '%define NOM «VALOR»'
      -p, --name-prefix=PREFIX         anteposa PREFIX als símbols externs
                                       obsolet per '-Dapi.prefix=PREFIX'
      -l, --no-lines                   no generis directives «#line»
      -k, --token-table                inclou una taula amb els noms dels testimonis

en: Report bugs to <%s>.
ca: Informa dels errors a <%s>.

en: Report translation bugs to <http://translationproject.org/team/>.
ca: Informa dels errors de traducció a <http://translationproject.org/team/ca.html>.

en: Rules useless in grammar
ca: Les regles són inútils a la gramàtica

en: Rules useless in parser due to conflicts
ca: Les regles són inútils a l'analitzador a causa de conflictes

en: State %d
ca: Estat %d

en: State %d
ca: Estat %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      'state'        describe the states
      'itemset'      complete the core item sets with their closure
      'lookahead'    explicitly associate lookahead tokens to items
      'solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      'all'          include all the above information
      'none'         disable the report
ca: COSES és una llista de paraules separades amb comes que pot incloure:
      'state'        descriu els estats
      'itemset'      completa els elements del nucli amb el seu tancament
      'lookahead'    associa explícitament els testimonis de recerca cap endavant als elements
      'solved'       descriu la solució a conflictes shift/reduce
      'all'          inclou tota la informació de dalt
      'none'         inhabilita l'informe

en: Terminals unused in grammar
ca: Hi ha terminal sense usar a la gramàtica

en: Terminals, with rules where they appear
ca: Terminals, amb regles on apareixen

en: The same is true for optional arguments.
ca: El mateix és veritat per a arguments opcionals.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ca: Això és programari lliure; vegeu la font per a les condicions de còpia. NO
    hi ha cap garantia; ni tan sols de COMERCIABILITAT o ADEQUACIÓ A UN PROPÒSIT PARTICULAR.

en: Try '%s --help' for more information.
ca: Proveu «%s --help» per a més informació.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
ca: Ús: %s [OPCIÓ].. FITXER

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
ca: Escrit per Robert Corbett i Richard Stallman.

en: accept
ca: accepta

en: accepted value: %s
ca: valor acceptat: %s

en: ambiguous reference: %s
ca: referència ambigua: %s

en: an identifier expected
ca: s'esperava un identificador

en: cannot close file
ca: no es pot tancar el fitxer

en: column number overflow
ca: desbordament del número de columna

en: conflicting outputs to file %s
ca: sortides conflictives cap al fitxer %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
ca: conflictes: %d reduce/reduce

en: conflicts: %d shift/reduce
ca: conflictes: %d shift/reduce

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
ca: conflictes: %d shift/reduce, %d reduce/reduce

en: deprecated directive, use %s
ca: directiva obsoleta, useu %s

en: deprecated directive: %s, use %s
ca: directiva obsoleta: %s, useu %s

en: duplicated symbol name for %s ignored
ca: nom de símbol duplicat per a %s ignorat

en: empty character literal
ca: literal de caràcters buit

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
ca: regla buida per a la no-terminal entrada, i cap acció

en: empty rule without %%empty
ca: regla buida sense %%empty

en: error (nonassociative)
ca: error (no-associatiu)

en: explicit type given in untyped grammar
ca: s'ha donat un tipus explicit a una gramàtica sense tipus

en: extra characters in character literal
ca: caràcters extra al literal de caràcters

en: extra operand %s
ca: operand extra %s

en: fatal error
ca: error fatal

en: go to state %d
ca: ves a l'estat %d

en: input/output error
ca: error d'entrada/sortida

en: integer out of range: %s
ca: l'enter està fora de rang: %s

en: invalid character | invalid characters
ca[0]: caràcter no vàlid
ca[1]: caràcters no vàlids

en: invalid character after \-escape: %s
ca: caràcter no vàlid després de \-escap: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
ca[0]: caràcter no vàlid al nom entre parèntesis
ca[1]: caràcters no vàlids al nom entre parèntesis

en: invalid directive: %s
ca: directiva no vàlida: %s

en: invalid identifier: %s
ca: identificador no vàlida: %s

en: invalid null character
ca: caràcter nul no vàlid

en: invalid number after \-escape: %s
ca: nombre no vàlid després de \-escap: %s

en: invalid reference: %s
ca: referència no vàlida: %s

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
ca: valor no vàlid per a la variable booleana %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
ca: valor no vàlid per a la variable %%define %s: %s

en: line number overflow
ca: desbordament del número de línia

en: misleading reference: %s
ca: referència enganyosa: %s

en: missing %s at end of file
ca: falta %s al final del fitxer

en: missing %s at end of line
ca: falta %s al final de la línia

en: missing identifier in parameter declaration
ca: manca l'identificador a la declaració del paràmetre

en: multiple %s declarations
ca: declaracions %s múltiples

en: multiple language declarations are invalid
ca: les declaracions múltiples de llenguatge no són válides

en: multiple skeleton declarations are invalid
ca: les declaracions múltiples d'esquelet no són vàlides

en: no rules in the input grammar
ca: no hi ea regles a la gramàtica d'entrada

en: nonterminal useless in grammar: %s
ca: la no-terminal no és útil a la gramàtica: %s

en: only one %s allowed per rule
ca: sols es permet una %s per regla

en: possibly meant: %c
ca: possiblement significava: %c

en: previous declaration
ca: declaració prèvia

en: previous declaration for %s
ca: declaració prèvia per a %s

en: previous definition
ca: definició prèvia

en: redefining user token number of %s
ca: s'està redefinint el número de testimoni d'usuari per a %s

en: reduce using rule %d (%s)
ca: redueix usant la regla %d (%s)

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
ca: conflictes reduce/reduce: %d trobats, %d esperats

en: refers to: %c%s at %s
ca: refereix a: %c%s a %s

en: refusing to overwrite the input file %s
ca: no se sobreescriurà el fitxer d'entrada %s

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
ca: col·lisió de tipus de resultat a la funció merge %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
ca: regla donada per a %s, que és un testimoni

en: rule is too long
ca: la regla és massa llarga

en: rule useless in grammar
ca: la regla no és útil a la gramàtica

en: rule useless in parser due to conflicts
ca: la regla és inútil a l'analitzador a causa de conflictes

en: shift, and go to state %d
ca: fes un shift, i ves a l'estat %d

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
ca: conflictes shift/reduce: %d trobats, %d esperats

en: start symbol %s does not derive any sentence
ca: el símbol d'entrada %s no deriva cap oració

en: stray '%s'
ca: «%s» extraviat

en: stray ',' treated as white space
ca: «,» extraviat serà tractat com a espai en blanc

en: symbol %s given more than one literal string
ca: se li ha donat al símbol %s mes d'una cadena de literals

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
ca: s'usa el símbol %s, però no està definit com un testimoni i no té cap regla

en: symbol %s redeclared
ca: símbol %s redeclarat

en: symbol %s used more than once as a literal string
ca: el símbol %s s'usa més d'un cop com a una cadena de literals

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
ca: no s'ha trobat el símbol en producció abans de $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
ca: no s'ha trobat el símbol en producció: %.*s

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
ca: error de sintaxi després de «%c», s'esperava un enter, lletra, «_», «[» o «$»

en: the start symbol %s is a token
ca: el símbol d'inici %s és un testimoni

en: the start symbol %s is undefined
ca: el símbol d'inici %s no està definit

en: token for %%prec is not defined: %s
ca: no està definit el testimoni per a %%prec: %s

en: too few arguments for %s directive in skeleton
ca: massa pocs argumentse per a la directiva %s a l'esquelet

en: too many arguments for %s directive in skeleton
ca: massa arguments per a la directiva %s a l'esquelet

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
ca: massa símbols a la gramàtica d'entrada (el límit és %d)

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
ca: s'usa el tipus <%s>, però no està associat a cap símbol

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
ca: col·lisió de tipus a l'acció predeterminada: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
ca: directiva %s sense tancar a l'esquelet

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
ca: identificador no esperat al nom entre parèntesis: %s

en: unset value: $$
ca: valor no establert: $$

en: unused value: $%d
ca: valor sense usar: $%d

en: useless %s for type <%s>
ca: %s inútil per al tipus <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
ca: associativitat inútil per a %s, useu  %%precedence

en: useless precedence and associativity for %s
ca: precedència i associativitat inútils per a %s

en: useless precedence for %s
ca: precedència inútil per a %s

en: user token number %d redeclaration for %s
ca: redeclaració número %d de testimoni d'usuari per a %s

en: warning
ca: advertiment
