luci-app-radicale 1.1.0-1 - en to sv translation catalogue (67 entries)

en: 'AUTO' selects the highest protocol version that client and server support.
sv: 'AUTO' väljer den högsta protokollversionen som klienten och servern stödjer.

en: Address:Port
sv: Adress:Port

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication method
sv: Autentiseringsmetod

en: Authentication method to allow access to Radicale server.
sv: Autentiseringsmetod för att tillåta åtkomst till Radicale-servern.

en: Auto-start
sv: Starta automatiskt

en: Calendars and address books are available for both local and remote access, possibly limited through authentication policies.
sv: Kalendrar och adressböcker är tillgängliga för både lokal och fjärrstyrd åtkomst, möjligtvis begränsad av villkoren för autentisering.

en: Certificate file
sv: Certifikat-fil

en: Console Log level
sv: Loggnivå för konsoll

en: Control the access to data collections.
sv: Kontrollera åtkomst till insamlingen av data.

en: Critical
sv: Kritisk

en: Debug
sv: Felsökning

en: Directory
sv: Mapp

en: Directory not exists/found !
sv: Mappen finns inte/hittades inte !

en: Directory required !
sv: Mapp krävs !

en: Directory where the rotating log-files are stored
sv: Mappen där de roterade logg-filerna lagras

en: Enable HTTPS
sv: Aktivera HTTPS

en: Encryption method
sv: Krypteringsmetod

en: Error
sv: Fel

en: File '%s' not found !
sv: Filen '%s' kunde inte hittas !

en: File Log level
sv: Loggnivå för fil

en: File not found !
sv: Filen kunde inte hittas !

en: File-system
sv: Filsystem

en: Log-file Viewer
sv: Visare för loggfil

en: Log-file directory
sv: Mapp för loggfil

en: Log-file size
sv: Storlek på loggfil

en: Logging
sv: Loggning

en: Logon message
sv: Inloggningsmeddelande

en: Message displayed in the client when a password is needed.
sv: Meddelandet som visas i klienten när ett lösenord behövs.

en: NOT installed
sv: INTE installerad

en: None
sv: Ingen

en: Path/File required !
sv: Genväg/Fil krävs !

en: Please install current version !
sv: Vänligen installera den nuvarande versionen !

en: Please press [Reload] button below to reread the file.
sv: Vänligen tryck på [Omstart]-knappen nedan för att läsa om filen på nytt.

en: Please update to current version !
sv: Vänligen uppdatera till den nuvarande versionen !

en: Port numbers below 1024 (Privileged ports) are not supported
sv: Portnummer under 1024 (Priviligerade portar) stöds inte

en: Private key file
sv: Privat nyckel-fil

en: Radicale CalDAV/CardDAV Server
sv: Radicale CalDAV/CardDAV-server

en: Radicale uses '/etc/radicale/rights' as regexp-based file.
sv: Radicale använder '/etc/radicale/rights som en regexp-baserad fil.

en: Radicale uses '/etc/radicale/users' as htpasswd file.
sv: Radicale använder '/etc/radicale/users' som en htpasswd-fil.

en: Read only!
sv: Endast läsbar!

en: RegExp file
sv: RegExp-fil

en: Reload
sv: Ladda om

en: Rights
sv: Rättigheter

en: Rights are based on a regexp-based file
sv: Rättigheter baseras på en regexp-baserad fil

en: SSL Protocol
sv: SSL-protokoll

en: Save
sv: Spara

en: Setting this parameter to '0' will disable rotation of log-file.
sv: Genom att ställa in den här parametern till '0' så kommer du att stänga av rotering av logg-fil.

en: Start
sv: Starta

en: Start / Stop
sv: Starta / Stoppa

en: Start/Stop Radicale server
sv: Starta/Stoppa Radicale-servern

en: Storage
sv: Lagring

en: Syslog Log level
sv: Loggnivå för systemloggen

en: To edit the file follow this link!
sv: Följ den här länken för att redigera den här filen!

en: To view latest log file follow this link!
sv: Följ den här länken för att visa den senaste logg-filen!

en: Value is not a number
sv: Värdet är inte ett nummer

en: Value is not an Integer >= 0 !
sv: Värdet är inte ett heltal >= 0 !

en: Value required ! Integer >= 0 !
sv: Värde krävs ! Heltal >= 0 !

en: Version Information
sv: Information om versionen

en: WARNING: Only 'File-system' is documented and tested by Radicale development
sv: VARNING: Endast 'Filsystemet' är dokumenterat och testat av Radicale-utvecklingen

en: Warning
sv: Varning

en: htpasswd file
sv: htpasswd-fil

en: installed
sv: installerad

en: or higher
sv: eller högre

en: plain
sv: enkel

en: required
sv: nödvändig

en: salted SHA-1
sv: saltad SHA-1
