bison 2.0a - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: warning
ro: avertisment

en: only one %s allowed per rule
ro: un singur %s permis pe fiecare regulă

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
ro:     Conflict între regula %d şi elementul (token) %s rezolvat ca shift

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
ro:     Conflict între regula %d şi elementul (token) %s rezolvat ca reduce

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
ro:     Conflict între regula %d şi elementul (token) %s rezolvat ca eroare

en: State %d
ro: Stare %d

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
ro: conflicte: %d shift/reduce, %d reduce/reduce

en: conflicts: %d shift/reduce
ro: conflicte: %d shift/reduce

en: conflicts: %d reduce/reduce
ro: conflicte: %d reduce/reduce

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
ro: %% expect-rr poate fi folosit numai pentru parsere GLR

en: cannot close file
ro: nu pot închide fişierul

en: conflicting outputs to file %s
ro: ieşiri în conflict în fişierul %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... FIŞIER

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
ro: Scris de Robert Corbett şi Richard Stallman.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: Acesta este software liber; vedeţi codul sursă pentru condiţii despre copiere.
    Nu există nici o garanţie; nici chiar pentru COMERCIALIZARE sau de POTRIVIRE
    PENTRU UN SCOP ANUME.

en: Grammar
ro: Gramatică

en: missing identifier in parameter declaration
ro: identificator lipsă în declaraţia parametrului

en:  type %d is %s
ro:  tipul %d este %s

en: shift, and go to state %d
ro: shift, şi mergi în starea %d

en: go to state %d
ro: mergi în starea %d

en: error (nonassociative)
ro: eroare (ne-asociativitate)

en: reduce using rule %d (%s)
ro: reduce folosind regula %d (%s)

en: $default
ro: $implicit

en: Terminals, with rules where they appear
ro: Terminale, cu reguli acolo unde acestea apar

en: Nonterminals, with rules where they appear
ro: Non-terminale, cu reguli acolo unde acestea apar

en:  on left:
ro:  pe stânga:

en:  on right:
ro:  pe dreapta:

en: multiple %s declarations
ro: declaraţii %s multiple

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
ro: tipul rezultatului în conflict cu funcţia de combinare %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
ro: regula dată pentru %s, care este un element (token)

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
ro: conflict de tip pentru acţiunea implicită: <%s> != <%s>

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
ro: regulă vidă pentru nonterminal cu tip, şi nici o acţiune

en: %s affects only GLR parsers
ro: %s afectează numai parsere GLR

en: %s must be followed by positive number
ro: %s trebuie să fie urmat de numere pozitive

en: no rules in the input grammar
ro: nici o regulă în gramatica furnizată

en: start symbol %s does not derive any sentence
ro: simbol de start %s nu derivează nici o propoziţie

en: integer out of range: %s
ro: întreg în afara domeniului: %s

en: invalid directive: %s
ro: directivă invalidă: %s

en: invalid null character
ro: caracter null invalid

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
ro: prea multe simboluri în gramatica de intrare (limita este %d)

en: %s redeclaration for %s
ro: redeclarare %s pentru %s

en: symbol %s redefined
ro: simbol %s redefinit

en: redefining user token number of %s
ro: numărul elementului (token) definit de utilizator redefinit pentru %s

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
ro: simbolul %s e folosit, dar nu este definit ca element (token) şi nu are nici o regulă

en: the start symbol %s is undefined
ro: simbolul de start %s nu este definit

en: the start symbol %s is a token
ro: simbolul de start %s este un element (token)

en: invalid argument %s for %s
ro: argument invalid %s pentru %s

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: Valid arguments are:
ro: Argumente valide sunt:

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
ro: %u bitset_allocs, %u eliberate (%.2f%%).

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_sets, %u stocate (cached) (%.2f%%)

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_resets, %u stocate (cached) (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
ro: %u bitset_tests, %u stocate (cached) (%.2f%%)

en: count log histogram
ro: numără histograma jurnal

en: size log histogram
ro: dimensiune histogramă jurnal

en: density histogram
ro: densitate histogramă

en: Bitset statistics:
ro: Statistici bitset:

en: Accumulated runs = %u
ro: Rulări acumulate = %u

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: 
    Execution times (seconds)
ro: 
    Timp de execuţie (secunde)

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
ro: timp în %s: %ld.%06ld (%ld%%)
