findutils 4.4.0 - en to sv translation catalogue (211 entries)

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s för %s

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: error closing file
sv: fel vid stängning av fil

en: write error
sv: skrivfel

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" kräver ett argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tillåter inget argument

en: unable to record current working directory
sv: kunde inte spara aktuell arbetskatalog

en: failed to return to initial working directory
sv: misslyckades med att återgå till ursprunglig arbetskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
sv: "

en: '
sv: "

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Ingen träff

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt namn på teckenklass

en: Trailing backslash
sv: Eftersläpande omvänt snedstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Unmatched [ or [^
sv: Omatchat [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
sv: Omatchat ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Omatchat \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt slut på intervall

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck är för stort

en: Unmatched ) or \)
sv: Omaka ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljärt uttryck

en: ^[yY]
sv: ^[jJyY]

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: invalid %s%s argument `%s'
sv: ogiltigt %s%s-argument "%s"

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
sv: ogiltigt suffix i %s%s-argument "%s"

en: %s%s argument `%s' too large
sv: %s%s-argumentet "%s" är för stort

en: cannot get current directory
sv: kan inte få tag i aktuell katalog

en: cannot stat current directory
sv: kan inte läsa av aktuell katalog

en: Warning: file system %s has recently been unmounted.
sv: Varning: filsystemet %s har nyligen avmonterats.

en: Warning: file system %s has recently been mounted.
sv: Varning: filsystemet %s har nyligen monterats.

en: %s%s changed during execution of %s (old device number %ld, new device number %ld, file system type is %s) [ref %ld]
sv: %s%s ändrades under körning av %s (gammalt enhetsnummer %ld, nytt enhetsnummer %ld, filsystemstypen är %s) [ref %ld]

en: %s%s changed during execution of %s (old inode number %<PRIuMAX>, new inode number %<PRIuMAX>, file system type is %s) [ref %ld]
sv: %s%s ändrades under körning av %s (gammalt inodsnummer %<PRIuMAX>, nytt inodsnummer %<PRIuMAX>, filsystemstyp är %s) [ref %ld]

en: Failed to safely change directory into %s
sv: Misslyckades med att säkert byta katalog till %s

en: Symbolic link %s is part of a loop in the directory hierarchy; we have already visited the directory to which it points.
sv: Symboliska länken %s är en del av en slinga i kataloghierarkin; vi har redan besökt katalogen till vilken den pekar.

en: Filesystem loop detected; %s has the same device number and inode as a directory which is %d level higher in the file system hierarchy | Filesystem loop detected; %s has the same device number and inode as a directory which is %d levels higher in the file system hierarchy
sv[0]: Filsystemsslinga upptäcktes; %s har samma enhetsnummer och inod som en katalog vilken är %d nivå högre upp i filsystemshierarkin
sv[1]: Filsystemsslinga upptäcktes; %s har samma enhetsnummer och inod som en katalog vilken är %d nivåer högre upp i filsystemshierarkin

en: warning: not following the symbolic link %s
sv: varning: följer inte den symboliska länken %s

en: WARNING: Hard link count is wrong for %s (saw only st_nlink=%d but we already saw %d subdirectories): this may be a bug in your file system driver.  Automatically turning on find's -noleaf option.  Earlier results may have failed to include directories that should have been searched.
sv: VARNING: Antalet hårda länkar är fel för %s (såg endast st_nlink=%d men vi har redan sett %d underkataloger): detta kan vara ett fel i din filsystemdrivrutin.  Slår automatiskt på alternativet -noleaf i find.  Tidigare resultat kan har misslyckats att inkludera kataloger som skulle ha sökts igenom.

en: unknown
sv: okänd

en: File system loop detected; %s is part of the same file system loop as %s.
sv: Filsystemsslinga upptäcktes; %s är en del av samma filsystemsslinga som %s.

en: Warning: file %s appears to have mode 0000
sv: Varning: filen %s verkar ha läget 0000

en: cannot search %s
sv: kan inte söka i %s

en: The -delete action atomatically turns on -depth, but -prune does nothing when -depth is in effect.  If you want to carry on anyway, just explicitly use the -depth option.
sv: Åtgärden -delete slår automatiskt på -depth, men -prune gör ingenting när -depth är aktiverat.  Om du vill fortsätta ändå kan du uttryckligen använda flaggan -depth.

en: warning: you have specified the %s option after a non-option argument %s, but options are not positional (%s affects tests specified before it as well as those specified after it).  Please specify options before other arguments.
sv: varning: du har angivit flaggan %s efter argumentet %s som inte är en flagga, men flaggor beror inte på position (%s påverkar test som är angivna före den, liksom de som är angivna efter den). Ange flaggor före andra argument.

en: warning: the -d option is deprecated; please use -depth instead, because the latter is a POSIX-compliant feature.
sv: varning: flaggan -d är föråldrad; använd -depth istället, eftersom den senare stöds enligt POSIX.

en: %s is not the name of an existing group and it does not look like a numeric group ID because it has the unexpected suffix %s
sv: %s är inte namnet på en befintlig grupp och det ser inte ut som ett numeriskt grupp-id därför att det har det oväntade ändelsen %s

en: %s is not the name of an existing group
sv: %s är inte namnet på en befintlig grupp

en: argument to -group is empty, but should be a group name
sv: argumentet till -group är tomt, men bör vara ett gruppnamn

en: 
    default path is the current directory; default expression is -print
    expression may consist of: operators, options, tests, and actions:
sv: 
    standardsökväg är aktuell katalog; standarduttryck är -print
    uttryck kan bestå av: operatorer, flaggor, tester och åtgärder:

en: operators (decreasing precedence; -and is implicit where no others are given):
          ( EXPR )   ! EXPR   -not EXPR   EXPR1 -a EXPR2   EXPR1 -and EXPR2
          EXPR1 -o EXPR2   EXPR1 -or EXPR2   EXPR1 , EXPR2
sv: operatorer (avtagande prioritetsordning; -and underförstås när inga andra
    anges):
          ( UTTR )   ! UTTR   -not UTTR   UTTR1 -a UTTR2   UTTR1 -and UTTR2
          UTTR1 -o UTTR2   UTTR1 -or UTTR2   UTTR1 , UTTR2

en: positional options (always true): -daystart -follow -regextype
    
    normal options (always true, specified before other expressions):
          -depth --help -maxdepth LEVELS -mindepth LEVELS -mount -noleaf
          --version -xdev -ignore_readdir_race -noignore_readdir_race
sv: positionsberoende flaggor (alltid sanna): -daystart -follow -regextype
    
    normala flaggor (alltid sanna, anges före andra uttryck):
          -depth --help -maxdepth NIVÅER -mindepth NIVÅER -mount -noleaf
          --version -xdev -ignore_readdir_race -noignore_readdir_race

en: tests (N can be +N or -N or N): -amin N -anewer FILE -atime N -cmin N
          -cnewer FILE -ctime N -empty -false -fstype TYPE -gid N -group NAME
          -ilname PATTERN -iname PATTERN -inum N -iwholename PATTERN -iregex PATTERN
          -links N -lname PATTERN -mmin N -mtime N -name PATTERN -newer FILE
sv: tests (N kan vara +N, -N eller N): -amin N -anewer FIL -atime N -cmin N
          -cnewer FIL -ctime N -empty -false -fstype TYP -gid N -group NAMN
          -ilname MÖNSTER -iname MÖNSTER -inum N -iwholename MÖNSTER -iregex MÖNSTER
          -links N -lname MÖNSTER -mmin N -mtime N -name MÖNSTER -newer FIL

en:       -nouser -nogroup -path PATTERN -perm [+-]MODE -regex PATTERN
          -readable -writable -executable
          -wholename PATTERN -size N[bcwkMG] -true -type [bcdpflsD] -uid N
          -used N -user NAME -xtype [bcdpfls]
sv:       -nouser -nogroup -path MÖNSTER -perm [+-]LÄGE -regex MÖNSTER
          -readable -writable -executable
          -wholename MÖNSTER -size N[bcwkMG] -true -type [bcdpflsD] -uid N
          -used N -user NAMN -xtype [bcdpfls]

en: actions: -delete -print0 -printf FORMAT -fprintf FILE FORMAT -print 
          -fprint0 FILE -fprint FILE -ls -fls FILE -prune -quit
          -exec COMMAND ; -exec COMMAND {} + -ok COMMAND ;
          -execdir COMMAND ; -execdir COMMAND {} + -okdir COMMAND ;
sv: åtgärder: -delete -print0 -printf FORMAT -fprintf FIL FORMAT -print 
          -fprint0 FIL -fprint FIL -ls -fls FIL -prune -quit
          -exec KOMMANDO ; -exec KOMMANDO {} + -ok KOMMANDO ;
          -execdir KOMMANDO ; -execdir KOMMANDO {} + -okdir KOMMANDO ;

en: Report (and track progress on fixing) bugs via the findutils bug-reporting
    page at http://savannah.gnu.org/ or, if you have no web access, by sending
    email to <bug-findutils@gnu.org>.
sv: Rapportera (och följ rättningen av) fel genom felrapporteringssidan för
    findutils på http://savannah.gnu.org/ eller, om du inte har tillgång till
    webben, genom att skicka e-post till <bug-findutils@gnu.org>. Skriv
    felrapporter på engelska om möjligt.
    Skicka synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se.

en: sanity check of the fnmatch() library function failed.
sv: funktionskontroll av biblioteksfunktionen fnmatch() misslyckades.

en: warning: Unix filenames usually don't contain slashes (though pathnames do).  That means that '%s %s' will probably evaluate to false all the time on this system.  You might find the '-wholename' test more useful, or perhaps '-samefile'.  Alternatively, if you are using GNU grep, you could use 'find ... -print0 | grep -FzZ %s'.
sv: varning: Unix-filnamn innehåller normalt sett inte snedstreck (även om sökvägar gör det).  Det betyder att "%s %s" antagligen kommer alltid att bli falsk på detta system.  Du kanske tycker testet "-wholename" är användbart, eller kanske "-samefile".  Alternativt, om du använder GNU grep, kunde du använda "'find ... -print0 | grep -FzZ %s".

en: Expected a positive decimal integer argument to %s, but got %s
sv: Förväntade ett positivt decimalt heltalsargument till %s, men fick %s

en: This system does not provide a way to find the birth time of a file.
sv: Det här systemet tillhandahåller inte ett sätt att hitta födelsetiden för en fil.

en: I cannot figure out how to interpret %s as a date or time
sv: Jag kan inte lista ut om jag ska tolka %s som ett datum eller klockslag

en: Cannot obtain birth time of file %s
sv: Kan inte läsa av födelsetid för filen %s

en: Mode %s is not valid when POSIXLY_CORRECT is on.
sv: Läget %s är inte giltigt när POSIXLY_CORRECT är påslaget.

en: invalid mode %s
sv: ogiltigt läge %s

en: warning: you have specified a mode pattern %s (which is equivalent to /000). The meaning of -perm /000 has now been changed to be consistent with -perm -000; that is, while it used to match no files, it now matches all files.
sv: varning: du måste ange ett lägesmönster %s (som är likvärdigt med /000). Betydelsen av -perm /000 kommer har nu ändrats för att överensstämma med -perm 000; alltså, det brukade inte matcha några fil men nu matchar det alla filer.

en: invalid null argument to -size
sv: tomt argument till -size ogiltigt

en: invalid -size type `%c'
sv: ogiltig typ "%c" för -size

en: Invalid argument `%s%c' to -size
sv: Ogiltigt argument "%s%c" till -size

en: The -show-control-chars option takes a single argument which must be 'literal' or 'safe'
sv: Flaggan -show-control-chars tar ett argument som måste vara "literal" eller "safe"

en: Invalid argument %s to -used
sv: Ogiltigt argument %s till -used

en: Features enabled:
sv: Aktiverade funktioner:

en: Arguments to -type should contain only one letter
sv: Argument till -type bör endast innehålla en bokstav

en: Unknown argument to -type: %c
sv: Okänt argument till -type: %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
sv: varning: okänd kontrollsekvens "\%c"

en: error: %s at end of format string
sv: fel: %s på slutet av formatsträng

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
sv: varning: okänt formatdirektiv "%%%c"

en: error: the format directive `%%%c' is reserved for future use
sv: fel: formatdirektivet "%%%c" är reserverat för framtida användning

en: The current directory is included in the PATH environment variable, which is insecure in combination with the %s action of find.  Please remove the current directory from your $PATH (that is, remove "." or leading or trailing colons)
sv: Den aktuella katalogen är inkluderad i miljövariabeln PATH, vilket är osäkert i kombination med åtgärden %s för find. Ta bort aktuell katalog från din $PATH (alltså, ta bort ".", inledande eller avslutande kolon)

en: The relative path %s is included in the PATH environment variable, which is insecure in combination with the %s action of find.  Please remove that entry from $PATH
sv: Relativa sökvägen %s är inkluderad i miljövariabeln PATH, vilket är osäkert i kombination med åtgärden %s för find.  Ta bort den posten från $PATH

en: You may not use {} within the utility name for -execdir and -okdir, because this is a potential security problem.
sv: Du kan inte använda {} inom verktygsnamnet för -execdir och -okdir, på grund av att det innebär en möjlig säkerhetsrisk.

en: Only one instance of {} is supported with -exec%s ... +
sv: Endast en instans av {} stöds med -exec%s ... +

en: The environment is too large for exec().
sv: Miljön är för stor för exec().

en: arithmetic overflow when trying to calculate the end of today
sv: aritmiskt överflöde vid försök att beräkna dagens slut

en: standard error
sv: standard fel

en: standard output
sv: standard ut

en: cannot delete %s
sv: kan inte ta bort %s

en: Warning: cannot determine birth time of file %s
sv: Varning: kan inte bestämma födelsetiden för filen %s

en: Cannot close standard input
sv: Kan inte stänga standard in

en: Failed to change directory
sv: Misslyckades med att byta katalog

en: cannot fork
sv: kan inte grena

en: error waiting for %s
sv: fel vid väntande på %s

en: %s terminated by signal %d
sv: %s avslutades av signal %d

en: invalid expression
sv: ogiltigt uttryck

en: invalid expression; you have used a binary operator '%s' with nothing before it.
sv: ogiltigt uttryck; du har använt en binäroperator "%s" utan någonting före den.

en: expected an expression between '%s' and ')'
sv: förväntade ett uttryck mellan "%s" och ")"

en: expected an expression after '%s'
sv: förväntade ett uttryck efter "%s"

en: invalid expression; you have too many ')'
sv: ogiltigt uttryck; du har för många ")"

en: invalid expression; expected to find a ')' but didn't see one.  Perhaps you need an extra predicate after '%s'
sv: ogiltigt uttryck; förväntade att hitta ett ")"-tecken men kunde inte se ett.  Kanske behöver du ett extra predikat efter "%s"

en: invalid expression; empty parentheses are not allowed.
sv: ogiltigt uttryck; tomma paranteser tillåts inte.

en: invalid expression; I was expecting to find a ')' somewhere but did not see one.
sv: ogiltigt uttryck; Jag förväntade mig att hitta ett ")"-tecken någonstans men kunde inte se ett.

en: oops -- invalid expression type!
sv: hoppsan -- ogiltig uttryckstyp!

en: oops -- invalid expression type (%d)!
sv: hoppsan -- ogiltig uttryckstyp (%d)!

en: paths must precede expression: %s
sv: sökvägar måste komma före uttryck: %s

en: unknown predicate `%s'
sv: okänt predikat "%s"

en: invalid predicate `%s'
sv: ogiltigt predikat "%s"

en: invalid argument `%s' to `%s'
sv: ogiltigt argument "%s" till "%s"

en: missing argument to `%s'
sv: argument till "%s" saknas

en: you have too many ')'
sv: du har för många ")"

en: unexpected extra predicate '%s'
sv: oväntat extra predikat "%s"

en: unexpected extra predicate
sv: oväntat extra predikat

en: oops -- invalid default insertion of and!
sv: hoppsan -- ogiltig standardinsättning av "and"!

en: Usage: %s [-H] [-L] [-P] [-Olevel] [-D
sv: Användning: %s [-H] [-L] [-P] [-Onivå] [-D

en: ] [path...] [expression]
sv: ] [sökväg...] [uttryck]

en: Ignoring unrecognised debug flag %s
sv: Ignorerar okänd felsökningsflagga %s

en: Empty argument to the -D option.
sv: Tomt argument till flaggan -D.

en: The -O option must be immediately followed by a decimal integer
sv: Flaggan -O måste omedelbart efterföljas av ett decimalt heltal

en: Please specify a decimal number immediately after -O
sv: Ange ett decimaltal omedelbart efter -O

en: Invalid optimisation level %s
sv: Ogiltig optimeringsnivå %s

en: Optimisation level %lu is too high.  If you want to find files very quickly, consider using GNU locate.
sv: Optimeringsnivån %lu är för hög.  Om du mycket snabbt vill hitta filer bör du överväga att använda GNU locate.

en: The environment variable FIND_BLOCK_SIZE is not supported, the only thing that affects the block size is the POSIXLY_CORRECT environment variable
sv: Miljövariabeln FIND_BLOCK_SIZE stöds inte, det enda som påverkar blockstorleken är miljövariabeln POSIXLY_CORRECT

en: command too long
sv: kommandot är för långt

en: can not fit single argument within argument list size limit
sv: får inte plats med ett ensamt argument inom gränsen för argumentlistans storlek

en: argument list too long
sv: argumentlistan är för lång

en: Built using GNU gnulib version %s
sv: Byggd med GNU gnulib version %s

en: Unknown regular expression type %s; valid types are %s.
sv: Okänd reguljärt uttryckstyp %s; giltiga typer är %s.

en: Usage: %s [--version | --help]
    or     %s most_common_bigrams < file-list > locate-database
sv: Användning: %s [--version | --help]
    eller       %s vanligaste_bigram < fillista > locate-databas

en: 
    Report bugs to <bug-findutils@gnu.org>.
sv: 
    Rapportera fel till <bug-findutils@gnu.org>
    och synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Usage: %s [-0 | --null] [--version] [--help]
sv: Användning: %s [-0 | --null] [--version] [--help]

en: You need to specify a security level as a decimal integer.
sv: Du måste ange en säkerhetsnivå som ett decimalt heltal.

en: Security level %s is outside the convertible range.
sv: Säkerhetsnivån %s är utanför konverteringsintervallet.

en: Security level %s has unexpected suffix %s.
sv: Säkerhetsnivån %s har oväntade suffixet %s.

en: slocate security level %ld is unsupported.
sv: slocates säkerhetsnivå %ld stöds inte.

en: Failed to write to standard output
sv: Misslyckades med att skriva till standard ut

en: days
sv: dagar

en: The argument for option --max-database-age must not be empty
sv: Argumentet för flaggan --max-database-age får inte vara tom

en: Invalid argument %s for option --max-database-age
sv: Ogiltigt argument %s för flaggan --max-database-age

en: locate database %s contains a filename longer than locate can handle
sv: locate-databasen %s innehåller ett filnamn som är längre än vad locate kan hantera

en: locate database %s is corrupt or invalid
sv: locate-databasen %s är skadad eller ogiltig

en: Locate database size: %s byte
     | Locate database size: %s bytes
sv[0]: Storlek på locate-databasen: %s byte
sv[1]: Storlek på locate-databasen: %s byte

en: Matching Filenames: %s
sv: Matchande filnamn: %s

en: All Filenames: %s
sv: Alla filnamn: %s

en: File names have a cumulative length of %s bytes.
    Of those file names,
    
    	%s contain whitespace, 
    	%s contain newline characters, 
    	and %s contain characters with the high bit set.
sv: Filnamnen har en kumulativ längd på %s byte.
    Av dessa filnamn innehåller
    
    	%s tomrum, 
    	%s nyradstecken och 
    	%s tecken med den höga biten satt.

en: Some filenames may have been filtered out, so we cannot compute the compression ratio.
sv: Några filnamn kan har filtrerats bort, så vi kan inte beräkna komprimeringsförhållandet.

en: Compression ratio %4.2f%% (higher is better)
sv: Komprimeringsförhållande %4.2f% % (högre är bättre)

en: Compression ratio is undefined
sv: Komprimeringsförhållandet är odefinierat

en: locate database %s looks like an slocate database but it seems to have security level %c, which GNU findutils does not currently support
sv: locate-databasen %s ser ut som en slocate-databas men den verkar har säkerhetsnivån %c, som GNU findutils för närvarande inte har stöd för

en: %s is an slocate database.  Support for these is new, expect problems for now.
sv: %s är en slocate-databas.  Stödet för dessa är nytt så förvänta dig problem för tillfället.

en: %s is an slocate database of unsupported security level %d; skipping it.
sv: %s är en slocate-databas med säkerhetsnivån %d som inte stöds; hoppar över den.

en: You specified the -E option, but that option cannot be used with slocate-format databases with a non-zero security level.  No results will be generated for this database.
sv: Du angav flaggan -E men den flaggan kan inte användas med databaser med slocate-format med en säkerhetsnivå högre än 0.  Inga resultat kommer att genereras för den här databasen.

en: %s is an slocate database.  Turning on the '-e' option.
sv: %s är en slocate-databas.  Slår på flaggan "-e".

en: Old-format locate database %s is too short to be valid
sv: locate-databasen %s med gammalt format är för kort för att vara giltig

en: Database %s is in the %s format.
sv: Databasen %s är i formatet %s.

en: The database has little-endian machine-word encoding.
sv: Databasen har ordkodning för little-endian-maskiner.

en: The database has big-endian machine-word encoding.
sv: Databasen har ordkodning för big-endian-maskiner.

en: The database machine-word encoding order is not obvious.
sv: Ordningen för databasens maskinordskodning är inte självklar.

en: Usage: %s [-d path | --database=path] [-e | -E | --[non-]existing]
          [-i | --ignore-case] [-w | --wholename] [-b | --basename] 
          [--limit=N | -l N] [-S | --statistics] [-0 | --null] [-c | --count]
          [-P | -H | --nofollow] [-L | --follow] [-m | --mmap ] [ -s | --stdio ]
          [-A | --all] [-p | --print] [-r | --regex ] [--regextype=TYPE]
          [--max-database-age D] [--version] [--help]
          pattern...
sv: Användning: %s [-d path | --database=sökväg] [-e | -E | --[non-]existing]
          [-i | --ignore-case] [-w | --wholename] [-b | --basename] 
          [--limit=N | -l N] [-S | --statistics] [-0 | --null] [-c | --count]
          [-P | -H | --nofollow] [-L | --follow] [-m | --mmap ] [ -s | --stdio ]
          [-A | --all] [-p | --print] [-r | --regex ] [--regextype=TYP]
          [--max-database-age D] [--version] [--help]
          mönster...

en: failed to drop group privileges
sv: misslyckades med att släppa grupprättigheter

en: failed to drop setuid privileges
sv: misslyckades med att släppa setuid-rättigheter

en: Failed to fully drop privileges
sv: Misslyckades med att fullständigt släppa rättigheter

en: failed to drop setgid privileges
sv: misslyckades med att släppa setgid-rättigheter

en: warning: the locate database can only be read from stdin once.
sv: varning: locate-databasen kan endast läsas en gång från standard in.

en: time system call failed
sv: tidsystemsanrop misslyckades

en: warning: database %s is more than %d %s old (actual age is %.1f %s)
sv: varning: databasen %s är mer än %d %s gammal (faktisk ålder är %.1f %s)

en: Warning: locate database %s was built with a different byte order
sv: Varning: locate-databasen %s byggdes med en annan byteordning

en: unexpected EOF in %s
sv: oväntat filslut i %s

en: error reading a word from %s
sv: fel vid läsning av ett ord från %s

en: Invalid escape sequence %s in input delimiter specification.
sv: Ogiltig specialsekvens %s i inmatningsavskiljarspecifikationen.

en: Invalid escape sequence %s in input delimiter specification; character values must not exceed %lx.
sv: Ogiltig specialsekvens %s i inmatningsavskiljarspecifikationen; teckenvärden får inte överstiga %lx.

en: Invalid escape sequence %s in input delimiter specification; character values must not exceed %lo.
sv: Ogiltig specialsekvens %s i inmatningsavskiljarspecifikationen; teckenvärden får inte överstiga %lo.

en: Invalid escape sequence %s in input delimiter specification; trailing characters %s not recognised.
sv: Ogiltig specialsekvens %s i inmatningsavskiljarspecifikationen; efterföljande tecknen %s är okända.

en: Invalid input delimiter specification %s: the delimiter must be either a single character or an escape sequence starting with \.
sv: Ogiltig inmatningsavskiljarspecifikation %s: avskiljaren måste vara antingen ett enstaka tecken eller en specialsekvens som börjar med \.

en: environment is too large for exec
sv: miljön är för stor för exec

en: Warning: value %ld for -s option is too large, using %ld instead
sv: Varning: värdet %ld för flaggan -s är för stort, använder %ld istället

en: Cannot open input file %s
sv: Kan inte öppna inmatningsfilen %s

en: Your environment variables take up %lu bytes
sv: Dina miljövariabler tar upp %lu byte

en: POSIX upper limit on argument length (this system): %lu
sv: Övre POSIX-gräns för argumentlängd (det här systemet): %lu

en: POSIX smallest allowable upper limit on argument length (all systems): %lu
sv: Minsta tillåtna övre POSIX-gräns för argumentlängd (alla system): %lu

en: Maximum length of command we could actually use: %ld
sv: Maximal längd på kommando som vi faktiskt kan använda: %ld

en: Size of command buffer we are actually using: %lu
sv: Storlek på kommandobufferten som vi faktiskt använder: %lu

en: 
    Execution of xargs will continue now, and it will try to read its input and run commands; if this is not what you wanted to happen, please type the end-of-file keystroke.
sv: 
    Körningen av xargs kommer att fortsätta nu och den kommer att försöka läsa dess inmatning och köra kommandon; om det här inte är vad du ville skulle hända kan du trycka på tangentkombinationen för filslut.

en: Warning: %s will be run at least once.  If you do not want that to happen, then press the interrupt keystroke.
sv: Varning: %s kommer att köras minst en gång.  Om du inte vill att det här ska hända kan du trycka på tangentkombinationen för avbrott.

en: unmatched %s quote; by default quotes are special to xargs unless you use the -0 option
sv: citattecknet %s är oavslutat; som standard är citattecken speciella för xargs såvida du inte använder flaggan -0

en: double
sv: dubbelt

en: single
sv: enkelt

en: Warning: a NUL character occurred in the input.  It cannot be passed through in the argument list.  Did you mean to use the --null option?
sv: Varning: ett NUL-tecken förekommer i inmatningen.  Det kan inte skickas vidare i argumentlistan.  Tänkte du använda flaggan --null?

en: argument line too long
sv: argumentraden är för lång

en: error waiting for child process
sv: fel vid väntande på barnprocess

en: Warning: Lost track of %d child processes
sv: Varning: Förlorade kontrollen över %d barnprocesser

en: %s: exited with status 255; aborting
sv: %s: avslutades med status 255; avbryter

en: %s: stopped by signal %d
sv: %s: stoppades av signal %d

en: %s: terminated by signal %d
sv: %s: avslutades av signal %d

en: %s: invalid number for -%c option
sv: %s: ogiltigt tal för flaggan -%c

en: %s: value for -%c option should be >= %ld
sv: %s: värdet på flaggan -%c ska vara >= %ld

en: %s: value for -%c option should be < %ld
sv: %s: värdet på flaggan -%c ska vara < %ld

en: Usage: %s [-0prtx] [--interactive] [--null] [-d|--delimiter=delim]
           [-E eof-str] [-e[eof-str]]  [--eof[=eof-str]]
           [-L max-lines] [-l[max-lines]] [--max-lines[=max-lines]]
           [-I replace-str] [-i[replace-str]] [--replace[=replace-str]]
           [-n max-args] [--max-args=max-args]
           [-s max-chars] [--max-chars=max-chars]
           [-P max-procs]  [--max-procs=max-procs] [--show-limits]
           [--verbose] [--exit] [--no-run-if-empty] [--arg-file=file]
           [--version] [--help] [command [initial-arguments]]
sv: Användning: %s [-0prtx] [--interactive] [--null] [-d|--delimiter=avgränsare]
           [-E filslutssträng] [-e[filslutssträng]]  [--eof[=filslutssträng]]
           [-L max-rader] [-l[max-rader]] [--max-lines[=max-rader]]
           [-I ersättningsträng] [-i[ersättningsträng]] [--replace[=ersättningsträng]]
           [-n max-argument] [--max-args=max-argument]
           [-s max-tecken] [--max-chars=max-tecken]
           [-P max-processer]  [--max-procs=max-processer] [--show-limits]
           [--verbose] [--exit] [--no-run-if-empty] [--arg-file=fil]
           [--version] [--help] [kommando [initiala-argument]]
