findutils 4.1.7 - en to hr translation catalogue (60 entries)

en: Valid arguments are:
hr: Valjani argumenti su:

en: Unknown system error
hr: Nepoznata sistemska gre~ka

en: %s: option `%s' is ambiguous
hr: %s: opcija `%s' je dvosmislena

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
hr: %s: uz opciju `--%s' ne ide argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
hr: %s: uz opciju `%c%s' ne ide argument

en: %s: option `%s' requires an argument
hr: %s: opcija `%s' tra~i argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
hr: %s: nepoznata opcija `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
hr: %s: nepoznata opcija `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
hr: %s: nedopu~tena opcija -- %c

en: %s: invalid option -- %c
hr: %s: neispravna opcija -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
hr: %s: opcija tra~i argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
hr: %s: opcija `-W %s' je dvosmislena

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija `-W %s' ne dopu~ta argument

en: Success
hr: Uspjeh

en: No match
hr: Nema poklapanja

en: Invalid regular expression
hr: Neispravan regularni izraz

en: Invalid collation character
hr: Neispravan kolacijski znak

en: Invalid character class name
hr: Neispravan naziv znakovne klase

en: Trailing backslash
hr: Obrnuta kosa crta na kraju

en: Invalid back reference
hr: Neispravna povratna referenca

en: Unmatched [ or [^
hr: Nesparen [ ili [^

en: Unmatched ( or \(
hr: Nesparena ( ili \(

en: Unmatched \{
hr: Nesparena \{

en: Invalid content of \{\}
hr: Neispravan sadržaj \{\}

en: Invalid range end
hr: Neispravan kraj raspona

en: Memory exhausted
hr: Memorija iscrpljena

en: Invalid preceding regular expression
hr: Neispravan prethodni regularni izraz

en: Premature end of regular expression
hr: Prerani kraj regularnog izraza

en: Regular expression too big
hr: Regularni izraz prevelik

en: Unmatched ) or \)
hr: Nesparena ) ili \)

en: No previous regular expression
hr: Nedostaje prethodni regularni izraz

en: ^[yY]
hr: ^[dDyY]

en: cannot get current directory
hr: ne mogu saznati trenutni direktorij

en: unknown
hr: nepoznat

en: invalid null argument to -size
hr: neispravan prazan argument -size

en: invalid -size type `%c'
hr: neispravan -size tip `%c'

en: warning: unrecognized escape `\%c'
hr: upozorenje: nepoznati escape `\%c'

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
hr: upozorenje: nepoznata format direktiva `%%%c'

en: cannot fork
hr: ne mogu se forkati

en: error waiting for %s
hr: greška pri čekanju na %s

en: %s terminated by signal %d
hr: %s terminiran signalom %d

en: invalid expression
hr: neispravan izraz

en: oops -- invalid expression type!
hr: oops -- neispravan tip izraza!

en: invalid predicate `%s'
hr: neispravan predikat `%s'

en: invalid argument `%s' to `%s'
hr: neispravan argument `%s' `%s'-u

en: missing argument to `%s'
hr: nedostaje argument `%s'-u

en: oops -- invalid default insertion of and!
hr: oops -- neispravno podrazumijevano ubacivanje and-a!

en: command too long
hr: naredba predugačka

en: can not fit single argument within argument list size limit
hr: ne može stati u jedan argument unutar ograničenja na duljinu liste argumenata

en: argument list too long
hr: popis argumenata predugačak

en: days
hr: dana

en: environment is too large for exec
hr: okoliš je prevelik za exec

en: double
hr: dvostruki

en: single
hr: jednostruki

en: argument line too long
hr: linija s argumentima predugačka

en: error waiting for child process
hr: greška za vrijeme čekanja na dječji proces

en: %s: exited with status 255; aborting
hr: %s: izašao sa statusom 255; poništavam

en: %s: stopped by signal %d
hr: %s: zaustavljen signalom %d

en: %s: terminated by signal %d
hr: %s: terminiran signalom %d

en: %s: invalid number for -%c option
hr: %s: neispravan broj za opciju -%c
