findutils 4.1.20 - en to eo translation catalogue (63 entries)

en: invalid argument %s for %s
eo: malvalida argumento %s por %s

en: ambiguous argument %s for %s
eo: plursenca argumento %s por %s

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: %s: option `%s' is ambiguous
eo: %s: opcio `%s' estas plursenca

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `--%s' ne permesas argumenton

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `%c%s' ne permesas argumenton

en: %s: option `%s' requires an argument
eo: %s: opcio `%s' postulas argumenton

en: %s: unrecognized option `--%s'
eo: %s: nerekonata opcio `--%s'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
eo: %s: nerekonata opcio `%c%s'

en: %s: illegal option -- %c
eo: %s: malpermesata opcio -- %c

en: %s: invalid option -- %c
eo: %s: malvalida opcio -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
eo: %s: opcio postulas argumenton -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio `-W %s' estas plursenca

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio `-W %s' malpermesas argumenton

en: Success
eo: Sukceso

en: No match
eo: Neniu kongruaĵo

en: Invalid regular expression
eo: Malvalida regula esprimo

en: Invalid collation character
eo: Malvalida ordiza signo

en: Invalid character class name
eo: Malvalida signoklasnomo

en: Trailing backslash
eo: Sekvanta retroklino

en: Invalid back reference
eo: Malvalida retroreferenco

en: Unmatched [ or [^
eo: Senpara [ aŭ [^

en: Unmatched ( or \(
eo: Senpara ( aŭ \(

en: Unmatched \{
eo: Senpara \{

en: Invalid content of \{\}
eo: Malvalida enhavaĵo de \{\}

en: Invalid range end
eo: Malvalida intervalofino

en: Memory exhausted
eo: Memoro elĉerpita

en: Invalid preceding regular expression
eo: Malvalida antaŭa regulesprimo

en: Premature end of regular expression
eo: Tro frua fino de regulesprimo

en: Regular expression too big
eo: Regulesprimo tro granda

en: Unmatched ) or \)
eo: Senpara ) aŭ \)

en: No previous regular expression
eo: Neniu antaŭa regulesprimo

en: ^[yY]
eo: ^[jJ]

en: memory exhausted
eo: memoro elĉerpita

en: cannot get current directory
eo: ne povas preni aktualan dosierujon

en: unknown
eo: nekonata

en: invalid null argument to -size
eo: malvalida senvalora argumento por -size

en: invalid -size type `%c'
eo: malvalida -size speco `%c'

en: warning: unrecognized escape `\%c'
eo: averto: nerekonata eskapsigno `\%c'

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
eo: averto: nerekonata formatdirektivo `%%%c'

en: cannot fork
eo: ne povas forki

en: error waiting for %s
eo: eraro atendante por %s

en: %s terminated by signal %d
eo: %s ĉesigita per signalo %d

en: invalid expression
eo: malvalida esprimo

en: oops -- invalid expression type!
eo: up -- malvalida esprimospeco!

en: invalid predicate `%s'
eo: malvalida predikato `%s'

en: invalid argument `%s' to `%s'
eo: malvalida argumento `%s'por `%s'

en: missing argument to `%s'
eo: mankas argumento por `%s'

en: oops -- invalid default insertion of and!
eo: up -- malvalida defaŭlta enŝovado de ``and'' (kaj)!

en: command too long
eo: ordono tro longa

en: can not fit single argument within argument list size limit
eo: argumentlista grandecolimo estas tro malgranda por eĉ sola argumento

en: argument list too long
eo: argumentlisto tro longa

en: days
eo: tagoj

en: environment is too large for exec
eo: medio estas tro granda por exec

en: double
eo: duobla

en: single
eo: unuobla

en: argument line too long
eo: argumentlinio tro longa

en: error waiting for child process
eo: eraro atendante ida proceso

en: %s: exited with status 255; aborting
eo: %s: finis kun stato 255; ĉesanta

en: %s: stopped by signal %d
eo: %s: haltigita per signalo %d

en: %s: terminated by signal %d
eo: %s: ĉesigita per signalo %d

en: %s: invalid number for -%c option
eo: %s: malvalida nombro por -%c opcio
