findutils-4.2.6 - en to el translation catalogue (75 entries)

en: invalid argument %s for %s
el: Το όρισμα %s δεν είναι έγκυρο για την %s

en: ambiguous argument %s for %s
el: Το όρισμα %s είναι ασαφές για την %s

en: Valid arguments are:
el: Έγκυρα ορίσματα είναι:

en: Unknown system error
el: Αγνωστο σφάλμα συστήματος

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή «%s» είναι ασαφής

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή «--%s» δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή «%c%s» δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή «%s» απαιτεί όρισμα

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: μη αναγνωριζόμενη επιλογή «--%s»

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: μη αναγνωριζόμενη επιλογή «%c%s»

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: παράτυπη επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: άκυρη επιλογή -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί όρισμα -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή «-W %s» είναι ασαφής

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή «-W %s» δεν επιτρέπει όρισμα

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
el: «

en: '
el: »

en: Success
el: Επιτυχία

en: No match
el: Δεν υπάρχει ταίριασμα

en: Invalid regular expression
el: Άκυρη κανονική έκφραση

en: Invalid collation character
el: Άκυρος χαρακτήρας διαταξινόμησης

en: Invalid character class name
el: Άκυρο όνομα κλάσεως χαρακτήρα

en: Trailing backslash
el: Αντιπλαγία στο τέλος

en: Invalid back reference
el: Άκυρη παραπομπή προς τα πίσω

en: Unmatched [ or [^
el: Δε βρέθηκε [ ή [^

en: Unmatched ( or \(
el: Δε βρέθηκε ( ή \(

en: Unmatched \{
el: Δε βρέθηκε \{

en: Invalid content of \{\}
el: Το περιεχόμενο του \{\} είναι άκυρο

en: Invalid range end
el: Ακυρο τέλος περιοχής

en: Memory exhausted
el: Μνήμη εξαντλημένη

en: Invalid preceding regular expression
el: Η προηγούμενη κανονική έκφραση είναι άκυρη

en: Premature end of regular expression
el: Πρόωρο τέλος κανονικής έκφρασης

en: Regular expression too big
el: Πολύ μεγάλη κανονική έκφραση

en: Unmatched ) or \)
el: Δε βρέθηκε ) ή \)

en: No previous regular expression
el: Δεν προηγήθηκε κανονική έκφραση

en: cannot get current directory
el: Δεν μπορώ να βρώ τον τρέχοντα κατάλογο

en: unknown
el: άγνωστο

en: warning: you have specified the %s option after a non-option argument %s, but options are not positional (%s affects tests specified before it as well as those specified after it).  Please specify options before other arguments.
el: προειδοποίηση: έχεις ορίσει την επιλογή %s μετά το non-option όρισμα %s, αλλά η θέση έχει σημασία στις επιλογές (%s επιρρεάζει τα τεστ που ορίζονται  τόσο πριν όσο και μετά).  Παρακαλώ καθόρισε επιλογές πριν από άλλα ορίσματα.

en: warning: the -d option is deprecated; please use -depth instead, because the latter is a POSIX-compliant feature.
el: προειδοποίηση: η επιλογή -d έχει καταργηθεί, στη θέση της δώσε -depth που συμφωνεί με το POSIX.

en: Report (and track progress on fixing) bugs via the findutils bug-reporting
    page at http://savannah.gnu.org/ or, if you have no web access, by sending
    email to <bug-findutils@gnu.org>.
el: Αναφορές για σφάλματα (and track progress on fixing)
    μέσω της σελίδας findutils bug-reporting
    στο http://savannah.gnu.org/ ή, αν δεν έχεις πρόσβαση στο web,
    αποστέλοντας μήνυμα στη διεύθυνση <bug-findutils@gnu.org>.

en: sanity check of the fnmatch() library function failed.
el: η συνάρτηση βιβλιοθήκης fnmatch(), δεν πέρασε τον έλεγχο ακεραιότητος.

en: invalid null argument to -size
el: το όρισμα null είναι άκυρο για την επιλογή -size

en: invalid -size type `%c'
el: Ο τύπος «%c» για την επιλογή -size είναι άκυρος

en: warning: unrecognized escape `\%c'
el: προειδοποίηση: μη αναγνωριζόμενη ακολουθία διαφυγής «\%c»

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
el: προειδοποίηση: άγνωστη οδηγία μορφοποίησης «%%%c»

en: cannot fork
el: Δεν μπορώ να κλωνοποιήσω

en: error waiting for %s
el: σφάλμα περιμένοντας γιά %s

en: %s terminated by signal %d
el: %s τερματίστηκε από το σήμα %d

en: invalid expression
el: άκυρη έκφραση

en: oops -- invalid expression type!
el: oops -- άκυρος τύπος έκφρασης!

en: invalid predicate `%s'
el: το κατηγόρημα «%s» είναι άκυρο

en: invalid argument `%s' to `%s'
el: Το όρισμα «%s» για την «%s» είναι άκυρο

en: missing argument to `%s'
el: Το όρισμα για την «%s» απουσιάζει

en: unexpected extra predicate
el: μη αναμενόμενο extra κατηγόρημα

en: oops -- invalid default insertion of and!
el: oops -- η παρεμβολή της προεπιλεγμένης παραμέτρου «and» είναι άκυρη!

en: The environment variable FIND_BLOCK_SIZE is not supported, the only thing that affects the block size is the POSIXLY_CORRECT environment variable
el: Η μεταβλητή περιβάλλοντος FIND_BLOCK_SIZE δεν υποστηρίζεται, αυτό που επιρρεάζει το μέγεθος μπλοκ είναι η μεταβλητή περιβάλλοντος POSIXLY_CORRECT

en: command too long
el: διαταγή πολύ μεγάλη

en: can not fit single argument within argument list size limit
el: δεν μπορώ να περιλάβω μοναδικό όρισμα μέσα
    στο περιορισμένο μέγεθος της λίστας ορισμάτων

en: argument list too long
el: λίστα ορισμάτων πολύ μεγάλη

en: Usage: %s [--version | --help]
    or     %s most_common_bigrams < file-list > locate-database
el: Χρήση: %s [--version | --help]
    ή     %s most_common_bigrams < file-list > locate-database

en: 
    Report bugs to <bug-findutils@gnu.org>.
el: 
    Αναφορά σφαλμάτων στην <bug-findutils@gnu.org>.

en: days
el: μέρες

en: environment is too large for exec
el: το περιβάλλον είναι πολύ μεγάλο γιά την εκτέλεση

en: Maximum length of command we could actually use: %ld
el: Μέγιστο μήκος εντολής που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε: %ld

en: unmatched %s quote; by default quotes are special to xargs unless you use the -0 option
el: unmatched %s quote; εκ προεπιλογής τα εισαγωγικά έχουν ειδική σημασία για το xargs εκτός κι αν χρησιμοπείτε την επιλογή -0.

en: double
el: διπλά

en: single
el: μονά

en: argument line too long
el: γραμμή ορισμάτων πολύ μεγάλη

en: error waiting for child process
el: σφάλμα αναμένοντας τη θυγατρική διεργασία

en: %s: exited with status 255; aborting
el: %s: τερματίστηκε με ένδειξη 255, απότομο σταμάτημα

en: %s: stopped by signal %d
el: %s: σταμάτησε από το σήμα %d

en: %s: terminated by signal %d
el: %s: τερματίστηκε από το σήμα  %d

en: %s: invalid number for -%c option
el: %s: άκυρος αριθμός γιά την επιλογή -%c

en: %s: value for -%c option should be >= %ld
el: %s:η τιμή για την επιλογή -%c πρέπει να είναι >= %ld

en: %s: value for -%c option should be < %ld
el: %s: η τιμή για την επιλογή -%c πρέπει να είναι < %ld
