findutils 4.1.7 - en to be translation catalogue (51 entries)

en: Valid arguments are:
be: Рэчаісныя довады:

en: Unknown system error
be: Невядомая сыстэмная памылка

en: %s: option `%s' is ambiguous
be: %s: выбар "%s" ёсьць неадназначны

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар "--%s" не дазваляе довад

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар "%c%s" не дазваляе довад

en: %s: option `%s' requires an argument
be: %s: выбар "%s" патрабуе довад

en: %s: unrecognized option `--%s'
be: %s: нераспазнаны выбар "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
be: %s: нераспазнаны выбар "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
be: %s: недапушчальны выбар -- %c

en: %s: invalid option -- %c
be: %s: нерэчаісны выбар -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
be: %s: выбар патрабуе довад -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
be: %s: выбар "-W %s" зьяўляецца неадназначным

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
be: %s: выбар "-W %s" не дазваляе довад

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
be: "

en: '
be: "

en: Success
be: Пасьпяхова

en: No match
be: Няма супадзеньняў

en: Invalid regular expression
be: Нерэчаісны сталы выраз

en: Invalid collation character
be: нерэчаісны знак параўнаньня

en: Invalid character class name
be: нерэчаісная назва клясы знака

en: Unmatched [ or [^
be: [ ці [^ несупадаюць

en: Unmatched ( or \(
be: ( ці \( несупадаюць

en: Invalid content of \{\}
be: нерэчаісны зьмест \{\}

en: Memory exhausted
be: памяць вычарпаная

en: Regular expression too big
be: сталы выраз занадта вялікі

en: No previous regular expression
be: адсутнічае папярэдні сталы выраз

en: ^[yY]
be: ^[тТ]

en: ^[nN]
be: ^[нН]

en: cannot get current directory
be: немагчыма атрымаць бягучую тэчку

en: unknown
be: невядома

en: invalid null argument to -size
be: нерэчаісны null-довад да -size

en: invalid -size type `%c'
be: нерэчаісны від -size "%c"

en: warning: unrecognized escape `\%c'
be: увага: нераспазнаная службовая пасьлядоўнасьць "\%c"

en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
be: увага: нераспазнанае прадпісаньне фармату "%%%c"

en: cannot fork
be: немагчыма нарадзіць працэс

en: error waiting for %s
be: памылка чаканьня %s

en: %s terminated by signal %d
be: %s завершаны сыгналам %d

en: invalid expression
be: нерэчаісны выраз

en: invalid predicate `%s'
be: нерэчаісны выказьнік "%s"

en: invalid argument `%s' to `%s'
be: нерэчаісны довад "%s" да "%s"

en: missing argument to `%s'
be: прапушчаны довад да "%s"

en: command too long
be: загад занадта доўгі

en: argument list too long
be: сьпіс довадаў занадта вялікі

en: days
be: дзён

en: environment is too large for exec
be: асяродзьдзе занадта вялікае для exec

en: double
be: двайныя

en: single
be: адзінарныя

en: argument line too long
be: сьпіс довадаў занадта доўгі

en: %s: stopped by signal %d
be: %s: спынена сыгналам %d

en: %s: terminated by signal %d
be: %s: пярэрвана сыгналам %d

en: %s: invalid number for -%c option
be: %s: нерэчаіснае значэньне для выбара -%c
